Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
17 вересня 2009 року справа 2 а-8785/09/0570
приміщення суду, зала судових засідань№10 за адресою: м. Донецьк бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Бадахової Т.П.
Василенко Л.А.
| при секретарі судового засідання: за участю сторін: від позивача: від відповідача: ОСОБА_1 ОСОБА_2 представник за довір. № 9/273 від 07.01.2009 р. ОСОБА_3 представник за довір. № 39892/10/10-1 від 06.11.2008 р. |
| розглянувши апеляційну скаргу | Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку | на Постанову Донецького окружного адміністративного суду |
| від | 10 липня 2009 року (повний текст складений та підписаний 15 липня 2009 року) |
|
| по адміністративній справі | № 2а-8785/09/0570 (суддя Христофоров А.Б.) |
|
| за позовом | Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” | до | Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку | про | визнання недійсними податкових повідомлень-рішень ВСТАНОВИЛА: Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2009 року (арк. справи 38) були задоволені в повному обсязі позовні вимоги (арк. справи 2) Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” та були визнані недійсними податкові повідомлення-рішення від 13 травня 2008 року: № 0003971312/0/16107/10/15-16-23/3 на суму 1193, 53 грн., № 0003981312/0/16108/10/15-16-23/3 на суму 190275,58 грн., від 11 червня 2008 року: № 0003971312/1/20584/10/15-16-23/3 на суму 1193,53 грн., № 0003981312/10/20587/10/15-16-23/3 на суму 190275,58 грн., від 29 липня 2008 року: № 0003971312/2/26768/10/15-16-23/3 на суму 1193, 53 грн., № 0003981312/2/26770/10/15-16-23/3 на суму 190275,58 грн.(арк. справи 4-9) Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2009 року вмотивована безпідставністю неврахування відповідачем призначення платежу визначеного платником податків. Відповідач, не погодившись із винесеною Постановою, надав апеляційну скаргу (арк. справи 41) на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2009 року та посилаючись на порушення застосування пункту 7.7. статті 7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вимагав скасувати постанову адміністративного суду першої інстанції та винести нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевірив наявні в матеріалах справи документи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне. Державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія” зареєстровано та обліковується в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33161769. Підприємство як платник податків обліковується у Спеціалізованій державні податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку. В період з 18 квітня 2008 року по 22 квітня 2008 року відповідачем було проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку за січень 2008 року, зі збору за геологорозвідувальні роботи за 3-й квартал 2007 року по податковому розрахунку № 10621 від 20 жовтня 2007 року, ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2006 року по справі № 22/339 а, Ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2007 року по справі 2а-5602/07, внаслідок проведення якої був складений акт № 303/15-16-23/3-33161769 від 23 квітня 2008 року (арк. справи 10).. За висновками зазначеного Акту проведеної перевірки відповідачем було встановлено несвоєчасну сплату податкових зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 380551,08 грн. із затримкою більш 90 днів, та збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 5967,65 грн. із затримкою від 31 до 90 днів. Пунктом 2.1. Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої Наказом Комітету України з питань геології та використання надр, Державної податкової адміністрації України N 105/309 від 23 червня 1999 року встановлено, що платниками збору за геологорозвідувальні роботи є всі надрокористувачі, незалежно від форми власності, які видобувають корисні копалини на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах. Розділу 6 зазначеної Інструкції встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, є календарний квартал. Розрахунки збору подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин. Порядок погашення зобов'язань юридичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами визначений положеннями Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”. Відповідно по підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Підпунктом 17.1.7. пункту 17.1. статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” встановлено відповідальність платника податків за не сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом. За приписами цієї статті застосування штрафних фінансових санкцій знаходиться у залежності від суми погашеного податкового боргу та кількості днів прострочення. Суд погоджується із висновками Донецького окружного адміністративного суду в частині оцінки як таких, що не відповідають вимогам чинного законодавства дій відповідача стосовно неприйняття до уваги призначення платежу, визначеного платником податків при перерахуванні ним коштів в рахунок сплати податкових зобов'язань. Причиною виникнення спору між сторонам стало неврахування відповідачем самостійно визначеного позивачем призначення платежу при сплаті податкових зобов'язань, що, як зазначає суд апеляційної інстанції не відповідає вимогам чинного законодавства України. За нормами чинного законодавства України при направлені податковим органом коштів платника податків на погашення податкових зобов'язань ним в обов'язковому порядку має прийматися до уваги призначення платежу, визначене платником податку. В цьому разі колегією суддів не приймаються посилання скаржника в апеляційній скарзі на приписи пункту 7.7. статті 7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” з огляду на викладене нижче. За змістом цього пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Зазначеною нормою не визначене коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то платники податків, чи то податковий орган. Зазначеною нормою не визначено, хто саме зобов'язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов'язок нею не визначений. В будь-якому випадку, зазначена норма не надає право податковому органу на власний розсуд змінювати призначення платежу якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином), змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу будь-якими положеннями Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” чи іншими законодавчими актами з питань оподаткування. Окрім цього суд апеляційної інстанції зазначає на невідповідності вимогам чинного законодавства застосування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення платником податків зобов'язань, які були розстрочені за судовими рішеннями, через те, що порядок сплати зазначених сум визначений судовими рішеннями, а не положеннями Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» в частині Таким чином, дослідивши документи справи колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2009 року винесена за умови правильного застосування норм матеріального та процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин, що за положеннями статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення без змін. Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2009 року у справі № 2а-8785/09/0570 залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2009 року у справі № 2а-8785/09/0570 - залишити без змін. Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті, її повний текст проголошений у судовому засіданні 17 вересня 2009 року в присутності представників сторін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Р.Ф. Ханова Судді: (підписи) Т.П. Бадахова Л.А. Василенко
З оригіналом згідно: Суддя Р.Ф. Ханова