Постанова № 4944735, 15.09.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.09.2009
Номер справи
2а-9350/09/1/0170
Номер документу
4944735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.09.09

Справа №2а-9350/09/1/0170

м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М., за участю

представника позивача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось з позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 1932,96 гривень по штрафним санкціям та пені.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.08.2009 відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.08.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі, на підставах викладених у позові. Зазначила, що ОСОБА_2 зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Керч АРК як платник страхових внесків, проте, не повністю здійснювала сплату страхових внесків за період з вересня 2008 року по квітень 2009 року, у зв'язку з чим утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 1905,17 гривень. Крім того,УПФУ в м. Керч АРК винесено рішення про застосування фінансових санкцій в сумі 24,18 гривень та нарахування пені в сумі 03,61 гривень. Проте добровільно відповідачем сума страхових внесків, фінансових санкцій та пені в повному розмірі не сплачена. Позивачем направлено вимоги про сплату заборгованості. Вся заборгованість погоджена з відповідачем, оскільки самостійно не сплачена, УПФУ в м. Керч АРК було вимушене звертатися до суду з метою її стягнення.

Відповідач у судове засідання не з'явився, письмового відзиву на позовну заяву не надав, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 09407990.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності представника відповідача, повідомленого належним чином про час, дату та місце розгляду справи на підставі наявних у справі матеріалів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Тому суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно - правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в Окружному адміністративному суді АРК.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-ІV) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Відповідно до п.5 статті 14 Закону № 1058- IV страхувальниками також є застраховані особи, зазначені у п.3 статті 11 Закону № 1058- IV фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.

Відповідно до п.п. 2.1.3 п. 2.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі, що обрали особливий спосіб оподаткування є платниками страхових внесків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 17.11.2005 року зареєстрована виконавчим комітетом Керченської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа згідно з довідкою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 15.07.2009 року (а.с. 06).

Судом встановлено, що СПД ОСОБА_2 зареєстрована як платник страхових внесків в Управлінні ПФУ в м. Керч АРК за реєстраційним номером НОМЕР_1.

Таким чином, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до абз. 5 п. 2 частини 1 статті 19 Закону № 1058- IV для осіб, зазначених у п.5 статті 14 Закону № 1058- IV страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно з частиною 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.

З матеріалів справи вбачається, що згідно Розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за відповідні періоди, відповідачем за вересень 2008 року підлягали сплаті страхові внески у розмірі 277,73 гривень, за жовтень 2008 року - 384,38 гривень, за листопад 2008 року - 384,38 гривень, за грудень 2008 року - 106,66 гривень, за січень 2009 року - 106,66 гривень, за лютий 2009 року - 213,31 гривень, за березень 2009 року - 213,31 гривень, за квітень 2009 року - 330,53 гривень.

Однак відповідачем за вересень 2008 року сплачено лише 111,79 гривень, а за жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень, квітень 2009 року взагалі не були сплачені у відповідні строки.

Загалом, станом на час розгляду справи заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень, квітень 2009 року СПД ОСОБА_2 перед позивачем склала 1905,17 гривень.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій п. 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Розрахунок фінансової санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3. Інструкції.

Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що рішенням № 993 від 11.11.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до СПД ОСОБА_2 застосована штрафна санкція у розмірі 24,18 гривень та нарахована пеня у розмірі 3,61 гривень за період з 21.07.2008 року до 04.08.2008 року.

11 листопада 2008 року зазначене рішення було вручено відповідачу, що підтверджується її особистим підписом.

Згідно з розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку 1-5% СПД ОСОБА_2 на 21.07.2008 року мала недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 15,78 гривень, яка була повністю погашена 04.08.2008 року з затримкою до 30 календарних днів включно.

Тому суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовані фінансові санкції у розмірі 1,58 гривень, розрахунок їх здійснено вірно, та нарахована пеня в сумі 0,23 гривень, яка вірно розраховувалась на суми сплаченої недоїмки виходячи з 0,1% зазначеної суми за кожний день прострочення.

Згідно з розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку 32% СПД ОСОБА_2 на 21.07.2008 року мала недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 225,95 гривень, яка була повністю погашена 04.08.2008 року з затримкою до 30 календарних днів включно.

Тому суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовані фінансові санкції у розмірі 22,60 гривень, розрахунок їх здійснено вірно, та нарахована пеня в сумі 3,38 гривень, яка вірно розраховувалась на суми сплаченої недоїмки виходячи з 0,1% зазначеної суми за кожний день прострочення.

Згідно розрахунку заборгованості загальна сума заборгованості по фінансовим санкціям та пені СПД ОСОБА_2 перед позивачем складає 27,79 гривень.

Згідно з частиною 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.

Пунктом 8.2. Інструкції про порядок нарахування і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, органи Пенсійного фонду направляють страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду заборгованість по сплаті страхових внесків. При цьому вимога формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальника.

З матеріалів справи вбачається, що УПФУ в м. Керч АРК направлено вимоги про сплату боргу СПД ОСОБА_2 № Ф - 234/3 від 04.12.2008 року на суму заборгованості 614,11 гривень, у тому числі по штрафним санкціям - 24,18 гривень, по пені - 3,61 гривень; від 05.02.2009 року на суму заборгованості 1089,15 гривень, у тому числі по штрафним санкціям - 24,18 гривень, по пені - 3,61 гривень; № Ф - 50/2 від 05.03.2009 року на суму заборгованості 1187,81 гривень, у тому числі по штрафним санкціям - 24,18 гривень, по пені - 3,61 гривень; № Ф - 50/3 від 06.04.2009 року на суму заборгованості 1389,12 гривень, у тому числі по штрафним санкціям - 24,18 гривень, по пені - 3,61 гривень; № Ф - 50/4 від 07.05.2009 року на суму заборгованості 1602,43 гривень, у тому числі по штрафним санкціям - 24,18 гривень, по пені - 3,61 гривень. Зазначені вимоги отримані відповідачем у день їх винесення, що підтверджується підписом на корінці вимог.

Сума недоїмки визначена вірно, на підставі розрахунків сум страхових внесків, здійснених відповідачем та даних карток особових рахунків страхувальника, які сформовані у відповідності до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за 2008 рік.

Суд зазначає, що у визначений абзацом 3 частини 3 ст.106 Закону № 1058- IV 10-денний строк відповідач встановлені у вимогах суми недоїмки зі сплати страхових внесків не оскаржив, тому сума заборгованості вважається погодженою.

На 14.09.2009 року за СПД ОСОБА_2 значиться заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені в сумі 1932,96 гривень, що підтверджується розрахунком позовних вимог та довідкою УПФУ в м. Керч АРК від 14.09.2009 року № 10542/10-22.

Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансові санкції та пеня в розмірі 1932,96 гривень являється погодженою з відповідачем, підлягає стягненню з останнього, а позовні вимоги в підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 15 вересня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 21 вересня 2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_2) заборгованість по страховим внескам, штрафним санкціям та пені в сумі 1932,96 гривень на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК (на р/р 2560670445612 у КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ЕДРПОУ 22300406).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Трещова О.Р.