КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №369/4091/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук Л.М.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
26 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та ОСОБА_3 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, за участю третьої особи без самостійних вимог - Державного підприємства ""УКРНДПІЦИВІЛЬБУД" про скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернулися до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі - Петрівська сільська рада) про скасування рішень від 28.01.2015 р. №3227 "Про погодження ескізу генерального плану з детальними планами території окремих частин с. Петрівське", від 28.01.2015 р. №3228 "Про погодження "Проекту внесення змін в детальний план розширення нових територій" вул. Б.Хмельницького, бульв. Л.Українки та Шевченка".
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року позов задоволено. Визнано незаконними та скасовані рішення Петрівської сільської ради від 28.01.2015 р. №3227 та від 28.01.2015 р. №3228.
На вказану постанову Петрівська сільська рада подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні 28.07.2015 р. згідно заяви про приєднання до апеляційної скарги відповідача, залучено до участі у справі ОСОБА_3, як заявника апеляційної скарги, у зв'язку з чим протокольною ухвалою суду, з врахуванням положень ст. 195-1 КАС України продовжено строк розгляду апеляційної скарги на п'ятнадцять днів.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Петрівський квартал" на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року, - відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, Петрівська сільська рада прийняла рішення від 28 січня 2015 року №3227 «Про погодження «Ескізу генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області», яким вирішено погодити такий ескіз за умови врахування письмових пропозицій, які надійшли на адресу Петрівської сільської ради та були розглянуті на громадських слуханнях 12 січня 2015 року, відповідно до протоколу громадських слухань від 12 січня 2015 року та будівельних норм та правил; передати оригінал протоколу громадських слухань в с. Петрівське від 12 січня 2015 року з копіями додатку № 1 та додатку № 2 до нього, разом з оригіналами письмових пропозицій, які надійшли на адресу Петрівської сільської ради та були розглянуті на громадських слуханнях розробнику генерального плану с. Петрівське-ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД»; доручити ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» врахувати пропозиції, які надійшли на адресу Петрівської сільської ради та були розглянуті на громадських слуханнях, відповідно до протоколу громадських слухань та згідно будівельних норм та правил, при подальшому розробленні проекту генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське, Києво-Святошинського району, Київської області.
Також, Петрівською сільською радою прийнято рішення від 28 січня 2015 року №3228 «Про погодження «Проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області», згідно якого вирішено погодити такий проект за умови врахування письмових пропозицій, які надійшли на адресу Петрівської сільської ради та були розглянуті на громадських слуханнях від 12 січня 2015 року, будівельних норм і правил; передати оригінал протоколу громадських слухань в с. Петрівське від 12 січня 2015 року з копіями додатку № 1 та додатку № 2 до нього, разом з оригіналами письмових пропозицій, які надійшли на адресу Петрівської сільської ради та були розглянуті на громадських слуханнях розробнику генерального плану с. Петрівське-ДП «УКНДПІЦИВІЛЬБУД»; доручити ДП «УКНДПІЦИВІЛЬБУД» врахувати пропозиції, які надійшли на адресу Петрівської сільської ради та були розглянуті на громадських слуханнях, відповідно до протоколу громадських слухань та згідно будівельних норм та правил, при подальшому розробленні «Проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій. що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське, Києво-Святошинського району, Київської області».
Згідно протоколу громадських слухань в с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області містобудівної документації «Ескізу генерального плану, поєднаного з детальними планами територій окремих частин, с. Петрівське, Києво-Святошинського району, Київської області» та «Проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка, бульв. Лесі Українки в с. Петрівське» 12 січня 2015 року проводились громадські слухання, на яких відбулось відповідне обговорення. В протоколі зазначено, що учасниками громадських слухань є члени територіальної громади с. Петрівське з правом голосу в кількості 181 чоловік, і присутні з правом дорадчого голосу в кількості 41 чоловік.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими, економічними та екологічними наслідками, оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації, реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації, узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення), оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.
Відповідно до Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року №555 (далі - Порядок) та ч. 6 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» пропозиції до містобудівної документації подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинні містити обгрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил.
Згідно п. 11 Порядку пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк. За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обгрунтована відмова. У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування та є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій, підлягають громадським слуханням. Затвердження такої містобудівної документації без проведення громадських слухань щодо обговорення її проектів - забороняється.
Відповідно до п. 9 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюється на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Згідно п. 4 вказаного Порядку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 6 Порядку підставою для подання пропозицій до проектів містобудівної документації відповідному органу місцевого самоврядування є повідомлення про початок процедури їх розгляду.
Пункт 10 Порядку встановлює обов`язок осіб, які забезпечують проведення робіт з розгляду таких пропозицій, повідомляти через ЗМІ про місце подання таких пропозицій. Згідно наявної в матеріалах справи відповіді директора ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» №861 від 28.11.2014 р. Петрівському сільському голові ДП «УКНДПІЦИВІЛЬБУД» розробляє генеральний план села Петрівське.
В матеріалах справи міститься копія газети "Новий день" №50 (9164) від 06 грудня 2014 року (яка розповсюджується на території села Петрівське), на сторінці 15 якої відповідачем розміщено повідомлення про розроблення проекту генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське, що дозволить будівництво нових об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення. Ескіз проекту виноситься на громадські слухання. Також, щодо розроблення проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське. Зазначено, що з графічними матеріалами та іншою інформацією стосовно цих проектів бажаючі можуть ознайомитись у приміщенні Петрівської сільської ради та на сайті ради - http://petrivske.org.ua/, а розгляд пропозицій та громадські слухання відбудуться 12.01.2015 р. об 11 год. 00 хв. по вул. Петровського, 123.
Отже, відповідачем в повній мірі виконано вимоги пунктів 4 та 10 вказаного Порядку щодо інформування громадян про розроблення проектів містобудівної документації, а тому висновок суду першої інстанції про неналежне повідомлення громадян є помилковим.
Проте, відповідачем не було прийнято до уваги, що ОСОБА_5 05.01.2015 р. подала Петрівському сільському голові пропозиції до генплану, в яких просила не переносити дорогу по вул. 40 років Перемоги в обхід земельної ділянки загальною площею 0,0526 га, яка надана в приватну власність з грубим порушенням законодавства в Генеральному плані с. Петрівського, а залишити її на тому ж місці, де вона повинна проходити, так як для цього немає законних підстав.
Крім того, 05.01.2015 р. за вх. №24 позивачі ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_8 та інші мешканці с. Петрівського звернулись до Петрівського сільського голови з проханням включити в склад погоджувальної комісії щодо розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадських слухань, конкретно визначених членів громадськості, які є мешканцями с. Петрівського.
Таким чином, при погодженні ескізу генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області та проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області між громадою с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області і Петрівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області виникли неузгодження щодо розгляду та врахування пропозицій мешканців села до ескізу генерального плану і детального плану території с. Петрівське.
За таких обставин, враховуючи вищезазначені норми законодавства, Петрівська сільська рада при наявності спірних питань між громадськістю щодо розгляду пропозицій про погодження «Ескізу генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області» і «Проекту внесення змін в детальний план території з добавленням (розширенням) нових територій, що прилягають до вул. Б.Хмельницького, бульв. Тараса Шевченка та бульв. Лесі Українки в с. Петрівське Києво-Святошинського району Київської області» при надходженні заяви мешканців села про створення погоджувальної комісії була зобов'язана вжити заходи та утворити погоджувальну комісію, що передбачено п. 11 зазначеного Порядку №555.
Посилання відповідача на те, що потреби створювати погоджувальну комісію не було, оскільки були відсутні пропозиції від громадськості по яких сільська рада та розробник не змогли б прийняти самостійне рішення або по яким виникали спірні питання, є необґрунтованими.
Разом з тим, на вказані заяви (листи) позивачів від 05.01.2015 р. стосовно пропозицій щодо ескізу генерального плану с. Петрівське, Головою Петрівської сільської ради 26.01.2015 р. надано відповідь в якій зазначено, що такі листи були розглянуті на громадських слуханнях 12 січня 2015 року, та разом з протоколом громадських слухань передано розробнику генерального плану с. Петрівське - ДП «УКНДПІЦИВІЛЬБУД», що не може вважатися врахованою пропозицією або обґрунтованою відмовою в розумінні п. 11 вказаного Порядку, не містять обґрунтувань згідно норм чинного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил щодо викладених у заявах питань.
Таким чином, Петрівська сільська рада не забезпечила належне врахування законних інтересів та вимог позивачів, як членів громади при розробленні проекту генерального плану, поєднаного з детальними планами території окремих частин с. Петрівське, Києво-Святошинського району, Київської області, про будівництво нових об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні даної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.
За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що рішення від 28.01.2015 р. №3227 "Про погодження ескізу генерального плану з детальними планами території окремих частин с. Петрівське", від 28.01.2015 р. №3228 "Про погодження "Проекту внесення змін в детальний план розширення нових територій" вул. Б.Хмельницького, бульв. Л.Українки та Шевченка" прийняті з порушенням норм чинного законодавства, без врахування інтересів позивачів, як громади с. Петрівське, чим порушено права позивачів на участь у здійсненні місцевого самоврядування, а тому такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Колегія суддів зазначає, що позовна заява містить, як вимоги про скасування рішення Петрівської сільської ради від 28.01.2015 р. №3227 так і про скасування рішення від 28.01.2015 р. №3228, що свідчить про те, що суд першої інстанції розглянув справу в межах позовних вимог, а тому твердження відповідача про вихід суду першої інстанції за межі позовних вимог є необгрунтованими.
Відповідно до ч. 4 ст. 118 КАС України, якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Петрівської сільської ради та ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Петрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 31.08.2015 року
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Земляна Г.В.