Постанова № 49395594, 21.08.2015, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
21.08.2015
Номер справи
712/8335/15-а
Номер документу
49395594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/8335/15-а

Провадження № 2а/712/397/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2015 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Кузьменко В.А.

при секретарі Коваль М.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, позовні вимоги мотивує тим що вона перебуває на обліку з 18.02.2011 в управлінні Пенсійного фонду України м. Черкасах та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 30.09.2011 отримую пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати працюючого державного службовця. Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29 вересня 2014 року, встановлено:Визнати відмову управління Пенсійного фону України в м. Черкасах Черкаської області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправною; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як інваліду II групи з 08.02.2014 р. з врахуванням «інших виплат» за даними довідки від 24.07.2014 р., виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області, за виключенням проведених виплат за вказаний період.

Київським апеляційним адміністративним судом від 18.12.2014 року постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.09.2014 року, залишено без змін.

Отримавши пенсію в червні місяці поточного року після перерахунку, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою щодо розяснення стосовно відсотків при перерахунку пенсії.

Листом від 16.07.2015 року № 448/Д-10 відповідач повідомив позивача, що постанова управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах виконана і перерахунок пенсії за рішенням суду проведено з 08.02.2014 року в розмірі 80 відсотків від заробітної плати.

При виконанні постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.09.2014 року відповідач застосував позивачу при донарахуванні призначеної пенсії норму Закону України «Про державну службу» в редакції від 08.07.2011 року (80% від заробітної плати).

Вважає такі дії відповідача незаконними та просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку з 08.02.2014року пенсії ОСОБА_1 з 90 відсотків на 80 відсотків від сум заробітної плати незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії ОСОБА_1, а саме в розмірі 90% від сум заробітної плати державного службовця з врахуванням «інших виплат» за даними довідки від 24.07.2014р. № 6686/08, що визначено постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.09.2014 року з 08 лютого 2014року.

В судовому засданні позивачка вимоги підтримала та просила їх задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області ОСОБА_3 . вимоги не визнала, надала письмові заперечення щодо вимог позивачки.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_1, перебуває на обліку з 18.02.2011 в управлінні Пенсійного фонду України м. Черкасах та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 30.09.2011 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний стаж державної служби складає 26 років 2 місяці.

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29 вересня 2014 року, встановлено:

Визнати відмову управління Пенсійного фону України в м. Черкасах Черкаської області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправною;

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як інваліду II групи з 08.02.2014 р. з врахуванням «інших виплат» за даними довідки від 24.07.2014 р., виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області, за виключенням проведених виплат за вказаний період.

Київським апеляційним адміністративним судом від 18.12.2014 року постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.09.2014 року, залишено без змін.

З пояснень позивачки вбачається, що отримавши пенсію в червні місяці поточного року після перерахунку, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою щодо розяснення стосовно відсотків при перерахунку пенсії.

Листом від 16.07.2015 року № 448/Д-10 відповідач повідомив позивача, що постанова управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах виконана і перерахунок пенсії за рішенням суду проведено з 08.02.2014 року в розмірі 80 відсотків від заробітної плати.

При виконанні постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.09.2014 року відповідач застосував позивачу при донарахуванні призначеної пенсії норму Закону України «Про державну службу» в редакції від 08.07.2011 року (80% від заробітної плати).

Відповідач посилається на те, що з моменту виходу на пенсію ОСОБА_1 (з 30.09.2011 року) кілька разів вносились зміни до Закону України «Про державну службу», і вважає що при перерахунку пенсії застосуванню підлягає редакція Закону від 08.07.2011р., що діє на момент набрання рішенням чинності.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 № 1058-1V визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону № 105 8-ІV нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Працюючи на посаді держслужбовця позивач отримувала заробітну плату, яка серед іншого, включала суми інших виплат, які згідно законодавства, є складовими заробітної плати і з яких відраховувались внески до Пенсійного фонду на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. На всі виплати, що включені в довідку від 24.07.2014 року № 6686/8, нараховані всі страхові внески.

На день призначення позивачу пенсії, а саме з 30.09.2011 року, діяла норма ст. 37 Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993 № 3723- XII), яка регулювала питання пенсійного забезпечення державних службовців і згідно якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80-90 відсотків (відповідно стажу державної служби) від сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У позивача норма становила 90 відсотків від сум заробітної плати відповідно до стажу державної служби 26 років 2 місяці.

Стаття 22 (частина третя) Конституції України встановила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року справа №1- 7/99 №1-рп/99, розяснено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно- правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Законом України від 08.07.2011 року № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесені зміни у частині визначення розміру пенсії, а саме - з 01.10.2011 року пенсії державним службовцям визначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Проте, у відповідності до норм ч.І ст.58 Конституції України призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати стосується осіб яким призначається пенсія після 1 жовтня 2011 року і не може бути зворотно застосовано на день призначення пенсії Позивачу - тобто з 30.09.2011 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обгрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Позивачка відповідно до п. 9 ч.І ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнена як інваліди II групи.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», Закон України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задоволити .

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку з 08.02.2014року пенсії ОСОБА_1 з 90 відсотків на 80 відсотків від сум заробітної плати незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії ОСОБА_1, а саме в розмірі 90% від сум заробітної плати державного службовця з врахуванням «інших виплат» за даними довідки від 24.07.2014р. № 6686/08, що визначено постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.09.2014 року з 08 лютого 2014року.

Судовий збір віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

ГОЛОВУЮЧИЙ: