Постанова № 4938934, 17.09.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.09.2009
Номер справи
2а-6852/09/2/0170
Номер документу
4938934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

17.09.09Справа №2а-6852/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Слабун О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим

до Підприємства Ленінське виробниче управління житлового комунального господарства

про стягнення 30987,00 грн. заборгованості

за участю представників:

від позивача не зявився;

від відповідача не зявився;

Суть спору: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Підприємства Ленінське виробниче управління житлового комунального господарства (далі відповідач) 30987,00 грн. заборгованості з економічних санкцій та штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.

Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, 17.09.2009 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, враховуючи клопотання позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАСУ, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Україна згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом України «Про економічну самостійність України» самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначені Законом України «Про ціни та ціноутворення» № 507- XII від 03.12.1990 року (далі Закон).

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N1819, затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.

Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 року є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.

Таким чином, судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.

Згідно зі ст. 13 Закону Згідно зі ст. 13 Закону Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ст. 6 Закону в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:

державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів (ст. 8 закону).

Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги (в тому числі на електроенергію і природний газ для комунально-побутових потреб населення України), послуги громадського транспорту і зв'язку встановлюються Кабінетом Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України.

Механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають зазначені послуги визначений Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 12.07.2005 року (діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 2 Порядку розмір тарифів (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається по кожному будинку окремо залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з типовим переліком послуг.

Відповідно до Типового переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (додаток до Порядку) до них, зокрема, належить вивезення та утилізація твердих побутових і негабаритних відходів.

Витрати на вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів (Вз) визначаються за формулою: Вз=Вп+Вг+Ву+[Вк:(3х12)+Вур:(4х12)]хК:Пз, де Вп - вартість вивезення твердих побутових відходів, що визначається за формулою Вп=(ОкхНнхТвхК):Пз, де Ок - кількість контейнерів для твердих побутових відходів; Нн - об'єм одного контейнера; Тв - тариф на вивезення 1 куб. метра твердих побутових відходів; К - кількість вивезень у середньому за місяць відповідно до графіка, погодженого органом місцевого самоврядування; Вг - вартість вивезення негабаритних відходів, що визначається за формулою Вг=(ЧхНзхТг):Пз, де Ч - чисельність мешканців будинку; Нз - норма накопичення негабаритних відходів у середньому за місяць; Тг - тариф на вивезення 1 куб. метра негабаритних відходів; Ву - вартість утилізації твердих побутових і негабаритних відходів, що визначається за формулою Ву=(VхТу):Пз, де V - загальна кількість твердих побутових і негабаритних відходів за місяць; Ту - тариф на утилізацію 1 куб. метра твердих побутових і негабаритних відходів; Вк - вартість контейнерів; Вур - вартість урн; К - коефіцієнт витрат на експлуатацію контейнерів та урн. (п.9 Порядку).

Тариф на вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів на території Ленінської селищної ради визначений Рішенням № 4 28-ої сесії 4-го скликання Ленінської селищної ради від 06.11.2005 року та складає 8,59 грн. (без ПДВ).

Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим 17.04.2009 року проведено позапланову перевірку відповідача з питань формування та застосування тарифів на житлово комунальні послуги за період з 01.04.2008 року по 01.04.2009 року. Позапланову перевірку проведено за зверненням гр. Чайковського І.І.

За результатами перевірки складено акт № 0123 від 17.04.2009 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та п. 9 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме: завищення тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів.

Так, відповідачем був встановлений тариф у розмірі 0,063 грн./м2 , чим порушено п. 9 Порядку, оскільки відповідно до формули, зазначеної в даній нормі розмір тарифу мав бути таким: 76 х 0,75 х 8,59 х 10/96300 = 0,05 грн./м2, виходячи з того, що: кількість контейнерів 76 штук, обєм одного контейнера 0,75 м3, тариф на вивезення 1 м3 твердих побутових і негабаритних відходів для населення 8,59 грн., згідно з графіком роботи спецавтотранспорту з прибирання ТБО в смт. Леніно, узгодженого з місцевими органами, кількість вивезень 10 раз; загальна площа 96300 м2.

Таким чином, завищення тарифу становить 0,013 грн./м2 (0,063 0,05).

Сума плати, нарахованої у звязку з завищенням тарифу становить 13507,46 грн., фактично отримана сума завищення 10328,56 грн.

Перевірку було проведено в присутності представників відповідача, з актом перевірки вони ознайомлені, акт ними підписаний, один примірник акту отриманий.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін передбачена ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Більш детально порядок притягнення до відповідальності за порушення державної дисципліни цін передбачений Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519.

Дія цієї Інструкції поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання).

Згідно з п. 1.5. Інструкції підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.

Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства (п. 1.6 Інструкції).

Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Згідно з п. 3.1. Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

На підставі зазначеного вище, а також акту перевірки № 0123 від 17.04.2009 року позивачем 22.04.2009 року прийнято рішення № 044 про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у відповідача в дохід Державного бюджету 10329,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 20658,00 грн. штрафу. Рішення підлягає виконанню в десятиденний термін з дня отримання.

Зазначене рішення було направлено відповідачу та отримано ним 28.04.2009 року, що підтверджується відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення № 1203923.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Судом встановлено, рішення про застосування адміністративно господарських санкцій відповідачем оскаржене не було.

Проте, у встановлені законодавством строки рішення про застосування адміністративно господарських санкцій виконано не було.

Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що про застосування адміністративно господарських санкцій прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 30987,00 грн. заборгованості.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Підприємства Ленінське виробниче управління житлового комунального господарства (98200, АР Крим, смт. Леніне, вул. Комсомольська,40а; ЄДРПОУ 03348287; р/р № 26009301331118 в ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 384146) на користь державного бюджету (код платежу 21081100, р/р № 31113106700164 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740646) 30987,00 грн. заборгованості з економічних санкцій та штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.