РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" серпня 2015 р. Справа № 902/478/15
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючої судді Олексюк Г.Є.
суддів Гудак А.В.
суддів Василишин А.Р.
при секретарі судового засідання Юрчук Ю.М.
розглянувши апеляційну скаргу відповідача Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" на рішення господарського суду Вінницької області від 10.06.15 р.
у справі № 902/478/15 (суддя Грабик В.В. )
позивач Перший заступник прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради
відповідач Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007р..
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - Шевченко В.В., представник, довіреність в справі
прокурор - Меленчук І.В.
Судом роз'яснено представнику відповідача та прокурору права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
Розпорядженням В.о. голови Рівненського апеляційного господарського суду від 26 серпня 2015 року у справі №902/478/15 у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Сініциної Л.М. та відповідно до затверджених складів колегій, внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді та визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Гудак А.В. , суддя Василишин А.Р. .
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Вінницької області від 10 червня 2015 року у справі № 902/478/15 (суддя Грабик В.В) позов першого заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради до публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007р. задоволено.
Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007р., який зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.11.2007р. №040700300264, а саме - підпункт 11.1 пункту 11 договору викладено в наступній редакції:
"11.1 Грошова плата вноситься на поточний рахунок власника землі: Одержувач: УК у м. Вінниці (м. Вінниця, 13050200, р/р 33210812700002, ЗКПО 38054707, Банк: ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, Призначення платежу: *101; орендна плата з юридичних осіб.
Призначення платежу: Плата за оренду землі обчислюється у наступному порядку: В розмірі 3% від нормативної грошової оцінки 3 204 694,39 грн. = 96 140,83 грн. в рік (для комерційного використання). Адреса земельної ділянки: вул. Немирівське шосе, 88 у м. Вінниці, площею 0,4000га.
Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 1218,00грн.
Задовольняючи позов з огляду на положення ст. 144 Конституції України, ст. 632 Цивільного кодексу України, ст. 96 Земельного кодексу України, ст..ст. 274, 288.5., 288.5.1 Податкового кодексу України, ст. 83 ГПК України, ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі", п.п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", місцевий господарський суд вказав, що у зв'язку із введенням нової нормативної грошової оцінки землі збільшилася ціна земельної ділянки за договором від 30.05.2007р., що відповідно до вимог ПК України призвело до збільшення фактичного розміру земельного податку та мало наслідком збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою та відповідно до умов договору та чинного законодавства є підставою для внесення в нього відповідних змін та прийшов до висновку, що позовна вимога про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007р. базується на вимогах чинного законодавства, відповідає змісту договору оренди, а отже є обґрунтованою та підлягає задоволенню з врахуванням клопотання прокурора про вихід за межі позовних вимог та вказівкою в рішенні на те, що орендна плата в сумі 96 143,83грн. нараховується за рік, що відповідає змісту договору оренди, але не було відображено прокурором у прохальній частині позову до початку його розгляду по суті .
Не погодившись із винесеним рішенням, відповідач Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось із апеляційною скаргою, якою вважає що господарським судом Вінницької області не досліджено та не надано належну оцінку поданим ПАТ "Укрнафта" доказам. При прийнятті рішення господарським судом першої інстанції порушено та невірно застосовано норми матеріального права, а саме: статтю 188 Господарського кодексу України, статті 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, статтю 288 Податкового кодексу України, статтю 21 Закону України "Про оренду землі", що призвело до неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи та, як наслідок, прийняття неправомірного рішення.
Зазначає, що 21.06.2013 року Вінницькою міською радою прийнято рішення "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Вінниці" № 1332, яким, серед іншого, встановлено середню (базову) вартість 1 кв.м земель міста. Пунктом 3 коментованого рішення передбачено, що нова нормативна грошова оцінка земель міста Вінниці вводиться в дію з 01.01.2014 року.
Однак, наявність вищезазначеного рішення Відповідача не може вважатись безумовною підставою для внесення змін до діючого Договору, що підтверджується нормами законодавства та судовою практикою при вирішенні аналогічних справ.
З посиланням на ст. 21 Закону України "Про оренду землі" , ст. 632 Цивільного кодексу України, зазначає, що розмір орендної плати в договорі встановлюється безпосередньо в момент його укладання, а її подальша зміна можлива виключно за згодою сторін у випадках і на умовах, встановлених договором або законом .
Аналогічна правова позиція викладена в п. 3.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 12 від 29.05.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" відповідно до якої спори про внесення змін до договору оренди (найму) у зв'язку з запровадженням нових тарифів, ставок орендної плати мають вирішуватися з урахуванням вимог приписів статті 632 ЦК України та частини другої статті 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", згідно з якими розмір орендної плати в договорі встановлюється за домовленістю сторін і може бути змінено за погодженням сторін або у випадках та на умовах, встановлених законом.
Жодним положенням чинного законодавства, що регулює земельні правовідносини, не передбачено в якості підстави для внесення змін до діючих договорів оренди землі затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки землі.
Не передбачено такого обов'язку і умовами Договору.
Апелянт вказує , що укладаючи Договір, сторони погодили не лише ціну Договору, а й підстави для її перегляду. Зокрема, пунктом 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; у разі невиконання орендарем обов'язку повідомити орендарю про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку; збільшення розміру ставки земельного податку; в інших випадках передбачених законодавчими актами України.
Отже, Договором не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати як затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі.
Зазначає, що суд першої інстанції взагалі не проаналізував положень ст. 652 ЦК України та не навів підстав, що б обґрунтовували правомірність зміни істотної умови Договору в судовому порядку.
Крім того, на думку апелянта, суд не звернув уваги на положення п. 4 вказаної статті , відповідно до якого зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Частиною 2 ст. 651 ЦК України, також передбачена можливість змінити умови договору в судовому порядку на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Протягом всього строку користування орендованою земельною ділянкою ПАТ "Укрнафта" належним чином індексує, декларує та сплачує орендну плату у відповідності до умов Договору та вимог чинного законодавства. Тому, підстав стверджувати про будь-які істотні порушення умов Договору з боку Відповідача, що б давали підстави вносити до нього зміни в судовому порядку - відсутні.
Відповідна правова позиція також викладена в тексті постанови Вищого господарського суду України у справі № 922/1912/15 від 01.04.2015 року.
Таким чином, укладаючи договір оренди, Вінницька міська рада погодилась як з розміром орендної плати, так і з підставами для її перегляду, тому внесення змін до діючого Договору з підстав, які ані чинним законодавством, ані умовами Договору не передбачені, є протиправним.
Просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 10.06.2015 року у справі № 902/478/15. Прийняти нове рішення у справі, яким у задоволенні позовних вимог першого заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007 року - відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу Вінницька міська рада наводить свої міркування на спростування доводів скаржника та вказує на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Вказує, що між Вінницькою міською радою та ВАТ "Укрнафта" укладено договір оренди земельної ділянки. Вказаний договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.11.2007р.№ 040700300264.
Розмір орендної плати щорічно переглядається зокрема у випадку підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів (п. 13 Договору).
У п. 34 Договору сторони погодили, що будь-які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі та підписуються належним чином уповноваженими представниками сторін. Сторони попереджаються, що у випадку, коли будь-яке з положень цього договору втратило юридичну силу, вони невідкладно розпочнуть переговори на засадах взаємної доброзичливості для того, щоб змінити це положення таким чином, щоб у зміненому вигляді воно стало чинним і законним та максимально можливому обсязі відбивало початкові наміри сторін щодо суті зазначеного положення. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Вінницькою міською радою 21.06.13 р. прийнято рішення 33 сесії 6 скликання №1332 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Вінниці", згідно з яким встановлено середню базову вартість 1 кв. м. земель міста - 290,80 грн/кв.м. та зобов'язано користувачів до 01.01.2014 року внести зміни в договори оренди землі в частині розрахунку орендної плати за земельні ділянки.
Згідно з витягу з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель м.Вінниці, виконаної Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст" ДНІПРОМІСТО" ім. Ю.М.Білоконя, затвердженої рішенням Вінницької міської ради №1332 від 21.06.2013р. нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4000 га, яка розташована за адресою: вул.Немирівське шосе,88 у м.Вінниці становить - 3 204 694,39 грн.
Листом № 01-00-010-4797 від 03.02.2014р., у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2014р. нової нормативної грошової оцінки земель міста Вінниці згідно рішення міської ради № 1332 від 21.06.2013р. "Про затвердження технічної документації з нової нормативної грошової оцінки земель міста Вінниці", позивачем направлено відповідачеві проект угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №040700300264 від 30.05.2007р., в частині зміни розміру орендної плати у відповідності до ст. ст. 271, 286, 288 Податкового кодексу України.
З посиланням на ст.ст.11, 632, 651, 652, Цивільного кодексу України, ст. 1 ч. 1 ст. 2 , ст. 13, 15, 30 Закону України "Про оренду землі" зазначає, що чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. При цьому, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна нормативно - грошової оцінки землі є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Крім того, з посиланням на ст.ст. 271, 274, 288 Податкового кодексу України, ст. 5, 6, 15, 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 року №6, вказує, що розмір орендної плати визначається з урахуванням нормативно грошової оцінки відповідної земельної ділянки.
Просить залишити апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укрнафта" на рішення господарського суду Вінницької області від 10.06.2015р. без задоволення, а рішення господарського суду Вінницької області від 10.06.2015р. - без змін.
В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце апеляційного перегляду справи повідомлений належним чином та заздалегідь, про що свідчить повідомлення відділення поштового зв'язку про вручення ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 07 липня 2015 року про прийняття апеляційної скарги до провадження та призначення розгляду скарги на 26 серпня 2015 року (а.с. 123).
Крім того, від Вінницької міської ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх повноважного представника.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Оскільки сторони належним чином повідомлялись про час та місце апеляційного перегляду справи, враховуючи обмеженість строків вирішення спору, явка сторін обов'язковою не визнавалась та враховуючи заявлене клопотання, судова колегія не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та визнала за можливе розглянути справу у відсутність представника позивача.
Представник відповідача апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у ній. Просив скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 10.06.2015 року у справі №902/478/15. Прийняти нове рішення у справі, яким у задоволенні позовних вимог першого заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007 року - відмовити.
Прокурор проти доводів апеляційної скарги заперечив в повному обсязі. Просив залишити рішення господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Заслухавши пояснення представника відповідача та прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при винесенні оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішенням Вінницької міської ради №802 від 31.01.2007р. у зв'язку із відчуженням об'єктів нерухомості відповідно до договору від 20.12.2005р. № 6626 передано ВАТ "Укрнафта" в оренду земельну ділянку по вул. Немирівське шосе, 88 площею 0,4000га для комерційних потреб, терміном на 10 років (п.9)(а.с.8).
30.05.2007р. між Вінницькою міською радою (орендодавець) та ВАТ "Укрнафта" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений державним нотаріусом Другої Вінницької державної нотаріальної контори Сікорською А.А., за реєстровим №1-615. Договором передбачено наступне: орендодавець Вінницька міська рада на підставі рішення від 31.01.2007р. за №802 надає, а орендар набуває право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Немирівське шосе, 88 (п.1.).
Відповідно до п.3 договору в оренду надається земельна ділянка площею 0,4000га для комерційного використання;
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 0,4000га - 669280,00грн. (для комерційного використання) (п.6. Договору).
Земельна ділянка передається в оренду для несільськогосподарського призначення та комерційного використання (п.9.Договору).
Пунктом 10 Договору передбачено, що договір укладається терміном на 10 (десять) років з моменту прийняття рішення Вінницькою міською радою. Договір набуває чинності з дня його державної реєстрації та діє до 31.01.2017р.
Згідно п. 11.1 договору грошова плата вноситься на поточний рахунок власника землі рахунок 33210812700002, одержувач місцевий бюджет м. Вінниці 13050,200, банк одержувач УДК у Вінницькій області , код банку 802045, код ЄДРПОУ 21727686, призначення платежу: * ; 21727686; 13050200, орендна плата з юридичних осіб. Плата за оренду землі обчислюється у наступному порядку: в розмірі 3% грошової оцінки 669 280,00=20078,4грн (для комерційного використання) в рік.
Періодичність внесення орендної плати в строки: щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.11.2. Договору).
Пунктом 11.3. Договору передбачено, що у розмір орендної плати податок на землю входить.
Розмір орендної плати щорічно переглядається, окрім іншого, у випадках і з моменту: підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках передбачених законодавчими актами України (п.13 Договору).
Відповідно до п. 15. Договору цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є: рішення Вінницької міської ради від 31.01.2007р. №802; кадастровий план земельної ділянки; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі земельної ділянки (п. 41).
Договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.11.2007р. за №040100300264 (а.с.9-14).
Згідно письмового розрахунку Вінницької міської ради розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 30.05.2007 року, річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,4000га, яка розташована в м. Вінниці по вул. Немирівське шосе,88 становить 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (669 280 грн.) та складає 20 078,4 грн. (а. с. 14, зворот).
На виконання умов договору Вінницька міська рада передала, а ВАТ "Укрнафта" прийняла в оренду земельну ділянку площею 0,4000 га, розташовану в м. Вінниці, по вул. Немирівське шосе, 88, що стверджується актом прийому-передачі земельної ділянки (а.с.15).
Рішенням Вінницької міської ради №1332 від 21.06.2013р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Вінниці, виконану Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Дніпромісто" імені Ю.М. Білоконя (далі - документація) (п.1.); встановлено: середню (базову вартість 1 кв.м. земель міста - 290,80 грн./кВ.м.; граничне значення зонального коефіцієнту кВ.м. - від 0,54 до 2,49; вартість 1 га земель сільськогосподарського призначення за агровиробничими групами грунтів (п.2); введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Вінниці з 01.01.2014р., на підставі затвердженої, відповідно до п.1 даного рішення, технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Вінниці (п.3.). Зобов"язано департамент у справах ЗМІ та зв'язків з громадськістю міської ради оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації (п.10.); В зв'язку з прийняттям п.1 та п.3 даного рішення, вважати з 01.01.2014р. таким, що втратило чинність рішення Вінницької міської ради від 19.06.2007р. №1109 "Про затвердження технічної документації "Проведення нормативної грошової оцінки земель м. Вінниці станом на 01.01.2007" (п.11)( а.с.16). Вказане рішення опубліковано у Вінницькій газеті №55 (2946) від 27.06.2013р. (а.с.85).
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Вінниці, затвердженої рішенням Вінницької міської ради №1332 від 21.06.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 400 кв.м. за адресою м. Вінниця, вул. Немирівське шосе, 88, яка знаходиться в користуванні ВАТ "Укрнафта" становить 3 2046 94,39грн. (а.с.17).
Згідно письмового розрахунку Вінницької міської ради розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 15.01.2014р. річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,4000га, яка розташована в м. Вінниці по вул. Немирівське шосе,88 становить 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки ( 3 204 694,39грн.) та складає 96 140,83грн (а. с. 18.)
03.02.2014р. Вінницька міська рада надіслала ВАТ "Укрнафта" лист №01-00-010-4797 від 03.02.2014р. з проектом угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунком розміру орендної плати. Поштове відправлення отримане ВАТ "Укрнафта" 07.02.2014р., що стверджується відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.19 - 22).
Відповідач не вжив жодних заходів реагування на отриману пропозицію від позивача щодо внесення змін до договору оренди в частині зміни розміру орендної плати, що і слугувало підставою для звернення першого заступника прокурора м.Вінниці в інтересах Вінницької міської ради з позовом до суду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007р.
Аналізуючи встановлені обставини справи, Рівненський апеляційний господарський суд вважає за необхідне застосувати наступні положення чинного законодавства .
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно вимог статей 126, 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" подальша зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За приписами ст. 13, 15 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Так, відповідно до п. 34 ( Розділ: Зміна умов договору і припинення його дії) Договору оренди земельної ділянки від 30.07.2007р, зареєстрований в реєстрі за № 1-615, укладеного між Вінницькою міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар) зміна умов договору оренди землі можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди, спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Так, 03.02.2014р. Вінницька міська рада надіслала ВАТ "Укрнафта" лист №01-00-010-4797 від 03.02.2014р. з проектом угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунком розміру орендної плати, про що свідчить поштове відправлення отримане ВАТ "Укрнафта" 07.02.2014р. (а.с.19 - 22).
Разом з тим, відповідач не вжив жодних заходів реагування на отриману пропозицію від позивача щодо внесення змін до договору оренди в частині зміни розміру орендної плати.
Колегія суддів звертає увагу, що як зазначалось вище, Рішенням Вінницької міської ради від 21.06.2013р. №1332 з 01.01.2014р. введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Вінниця, на підставі затвердженої, відповідно до п.1. даного рішення, технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Вінниці. Також п.11 цього рішення визнано таким, що втратило чинність рішення Вінницької міської ради від 19.06.2007р. №1109 "Про затвердження технічної документації "Проведення нормативної грошової оцінки земель м. Вінниці станом на 01.01.2007р.". Згідно витягу з цієї технічної документації нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4000га, яка розташована за адресою: вул. Немирівське шосе, 88, у м. Вінниці становить - 3 204 694,39грн. З урахуванням цього Вінницькою міською радою було проведено розрахунок річного розміру орендної плати в сумі 96 140,83грн.
Крім того, відповідно до ст. 274 ПК України розмір земельного податку становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 288.5. Податкового кодексу України визначено,що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288.5.1).
Враховуючи дані обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів зауважує, що у зв"язку із введенням нової нормативної грошової оцінки землі збільшилася ціна земельної ділянки за вищевказаним Договором від 30.05.2007р., що призвело до збільшення фактичного розміру земельного податку.
Слід вказати, що згідно положень ст. 13, 15 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, то її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20.08.2013р. у справі №5009/3430/12.
За таких обставин, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що оскільки нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази скасування чи визнання недійсним наведеного вище рішення Вінницької міської ради, та неотримання позивачем у встановлений строк відповіді щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі стосовно зміни розміру орендної плати, висновок господарського суду першої інстанції про задоволення позову в частині внесення змін до підпункту 11.1 пункту 11 Договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007р. № 1-615, які стосуються розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладання додаткової угоди до вказаного договору, колегія суддів визнає правомірним та обґрунтованим.
Вищевказана правова позиція відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного суду України від 3 грудня 2013 року по справі №3-34гс12, від 20.11.2012 року №3-53гс12, від 20.08.13р. по справі №3-19гс12 та від 20.08.13р. №3-21гс13, постановами Вищого господарського суду України від 25.04.2013р. по справі № 5009/3430/12 та 13.03.2012р. у справі № 60/287-10.
За таких обставин доводи апелянта щодо відсутності у Договорі такої підстави для зміни розміру орендної плати , як затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі, не спростовують вірний висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.
В силу ст.ст.33,38,43,47 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, коли кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд, оцінивши подані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен прийняти рішення за результатами обговорення усіх цих обставин.
Апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно досліджено матеріали справи та вірно застосовані норми процесуального і матеріального права, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни рішення господарського суду Вінницької області від 10 червня 2015 року у справі № 902/478/15.
Судовий збір за подачу апеляційної скарги відповідно до ст. 49 ГПК України в зв'язку з відмовою в її задоволенні покладається на апелянта.
Керуючись ст.ст. 49,99,101,103,105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Вінницької області від 10 червня 2015 року у справі № 902/478/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуюча суддя Олексюк Г.Є.
Суддя Гудак А.В.
Суддя Василишин А.Р.