ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
УХВАЛА
іменем України
"12" липня 2011 р. Справа № 0670/168/11
номер рядка статистичного звіту 8.1
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Пасічник С.С.
суддів: Зарудяної Л.О.
ОСОБА_1,
при секретарі Жарській І.В. ,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - директора,
ОСОБА_3, довіреність від 20.06.2011р.,
ОСОБА_4, довіреність №9 від 01.03.2011р.,
від відповідача: ОСОБА_5, довіреність №32018/10 від 21.12.2009р.,
ОСОБА_6, довіреність №6297/10 від 27.01.2011р.,
ОСОБА_7, довіреність № 9270 від 27.01.2011р.,
ОСОБА_8, довіреність №18708 від 23.05.2011р.,
розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Новогаз"
на постанову Житомирського окружного адміністративного суду
від "23" лютого 2011 р. у справі № 0670/168/11
за позовом Приватного підприємства "Новогаз"
до ОСОБА_9 об"єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.02.2011 року в задоволенні позову Приватного підприємства "Новогаз" до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень № 0014331702/0 від 23.12.2010р., № 0014362320/0, № 0014372320/0 від 28.12.2010р. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 28.12.2010р. відмовлено за безпідставністю позовних вимог.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, ОСОБА_10 підприємство "Новогаз" звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, й зокрема, зазначаючи, що суд першої інстанції при прийнятті рішення взяв до уваги лише акт перевірки №1905/05-53/23-20/36489960 від 10.12.2010 року, не зваживши на аргументи та докази підприємства.
В судових засіданнях представники позивача апеляційну скаргу підтримали з мотивів, викладених у ній, і просять суд задовольнити її у повному обсязі, а саме скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити вимоги позивача.
Представники відповідача в судових засіданнях з доводами апеляційної скарги не погодились і просять суд залишити її без задоволення як безпідставну.
Вислухавши представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 10.11.2010р. по 07.12.2010р. працівниками ОСОБА_9 ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка ПП Новогаз з питань дотримання останнім вимог податкового, валютного та іншого законодавства з 14 жовтня 2009 року по 30 вересня 2010 року, за результатами якої було складено акт №1905/05-53/23-20/36489960 від 10 грудня 2010 року (а.с.20-56).
Згідно висновків, наведених в акті, ОСОБА_10 підприємство "Новогаз", зокрема, порушено вимоги:
- п.п.5.9 ст.5 Закону України Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», в результаті чого занижено податок на прибуток - в сумі 55891,00грн., в т.ч. за І квартал 2010 року в сумі 55256,00грн., за І півріччя 2010 року в сумі 54896,00грн., за 9 місяців 2010 року в сумі 55891,00грн.;
- п.4.1 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», Постанови «Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей», п.4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №9 «Запаси», в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 6366,00грн., в т.ч. за грудень 2009 року в сумі 6047,00грн., за січень 2010 року в сумі 803,00грн., за лютий 2010 року в сумі (-) 803,00грн., за березень 2010 року в сумі (-) 16,00грн., за травень 2010 року в сумі 346,00грн., за червень 2010 року в сумі (-) 1,00грн., за липень 2010 року в сумі (-) 9,00грн., за вересень 2010 року в сумі (-) 1,00грн.;
- пп. "г" пп.4.2.9 .п.4.2. ст.4, пп. "а" п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за перевіряємий період з 14.10.2009р. по 30.09.2010р. на суму 1165,58грн., в т.ч. за квітень 2010р. - 621,42грн., за травень 2010р.-192,86грн., за липень 2010р. - 160,50грн., за серпень 2010р. - 73,20грн., за вересень 2010р. - 117,60грн.;
- п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме реалізація паливно-мастильних матеріалів та газу, які не обліковані у встановленому порядку станом на 01.12.2009 року в кількості (надлишок - 27369,12л) на суму 141178,74грн. та станом на 29.12.2009 року в кількості (надлишок - 9162,29л) на суму 46146,12грн., (нестача - 1115,62л) на суму 6135,91грн.
На підставі акту перевірки ОСОБА_9 ОДПІ було прийнято податкові повідомлення-рішення: №0014372320/0 від 28 грудня 2010 року щодо визначення суми податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємства в сумі 55891грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 16676грн., № 0014362320/0 від 28 грудня 2010 року щодо визначення суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 6366грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3183грн., № 0014331702/0 від 23 грудня 2010 року щодо визначення суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1165грн. 58коп. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2331грн. 16коп. та рішення № НОМЕР_1 від 28 грудня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 386921грн. 54коп. з приводу порушень законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій (а.с.11-14).
Вважаючи прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій незаконними, ОСОБА_10 підприємство "Новогаз" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_9 ОДПІ про визнання їх протиправними та скасування останніх.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, прийшов до висновку, що ОСОБА_9 ОДПІ перевірка проведена з дотриманням вимог чинного законодавства, зафіксовані в акті перевірки порушення знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті в межах наданих законом повноважень.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до п.4.1 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг). У разі якщо звичайна ціна на товари (послуги) перевищує договірну ціну на такі товари (послуги) більше ніж на 20 відсотків, база оподаткування операції з поставки таких товарів (послуг) визначається за звичайними цінами.
Як вбачається з акту перевірки №1905/05-53/23-20/36489960 від 10 грудня 2010 року ОСОБА_10 підприємством "Новогаз" задекларовано податкових зобов'язань по податку на додану вартість за період з 14.10.2009р. по 30.09.2010р. в сумі 670160,00грн.
Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань по податку на додану вартість за період з 14 жовтня 2009 року по 30 вересня 2010 року встановлено їх заниження в розмірі 6366 грн., в т.ч. за грудень 2009 року в сумі 6047грн., за січень 2010 року в сумі 803грн., за лютий 2010 року в сумі (-) 803грн., за березень 2010 року в сумі (-) 16грн., за травень 2010 року в сумі 346грн., за червень 2010 року в сумі (-) 1грн., за липень 2010 року в сумі (- ) 9грн., за вересень 2010 року в сумі (-) 1грн., чим порушено п.4.1 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», Постанова від 22.01.1996 року за № 116 «Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі знищення (псування) матеріальних цінностей», п.4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №9 «Запаси», що передбачає донарахування суми податкового зобов'язання та сплату штрафу, визначеного п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Також, відповідно до акту перевірки за перевіряємий податковим органом період ОСОБА_10 підприємством "Новогаз" було задекларовано податок на прибуток в сумі 14757,00грн.
Проте, перевіркою встановлено, що позивач за період з 14 жовтня 2009 року по 30 вересня 2010 року занизив податок на прибуток в сумі 55891грн., у тому числі за І квартал 2010 року в сумі 55256, грн., за І півріччя 2010 року в сумі 54896грн., за 9 місяців.2010 року в сумі 55891грн. в результаті порушень пп.5.9 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.4 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», що призвело до донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання та штрафу, визначеного Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Як вбачається з акту перевірки, під час останньої було встановлено факт реалізації паливно-мастильних матеріалів та газу, які не обліковані у встановленому порядку станом на 01 грудня 2009 року в кількості (надлишок-27369,12 л.) на суму 141178,74грн. та станом на 29 грудня 2009 року в кількості (надлишок-9162,29 л.) на суму 46146,12грн., (нестача-1115,62л.) на суму 6135,91грн. на АЗС по вул.Елінг,8, м.Бердичів, чим порушено п.12 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за що відповідно до ст.20 вказаного Закону застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів.
Відповідно до пп."г"пп.4.2.9 п.4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що підлягають обов'язковому відшкодуванню згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим Законом.
Згідно з пп. "а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Перевіркою встановлено, що по двох особових рахунках ОСОБА_2 та ОСОБА_11 не утримано 15 відсотків податку з наданих платникам податків додаткових матеріальних благ у вигляді поліпшення майна, зданого вищевказаними фізичними особами в оренду, в результаті чого порушено п.п."г"п.п.4.2.9 п.4.2. ст.4, п.п."а"п.19.2 ст.19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб та донараховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 1165,58грн. та штраф, обумовлений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та обгрунтовано відмовив в позові.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування судового рішення. Зокрема, посилання скаржника на здійснення ним обліку руху нафтопродуктів у відповідності до чинного законодавства є помилковим.
Нормативним документом, який визначає порядок обліку, приймання, зберігання та відпуску паливно-мастильних матеріалів на АЗС є Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та звязку України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.09.2008р. за № 805/15496 (далі Інструкція).
Відповідно до загальних положень, ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.
За визначенням, наведеним в п.3 Інструкції, нафтопродукт - продукт, отриманий під час перероблення нафти, газового конденсату або їх суміші, за винятком продуктів нафтохімії.
Згідно п. 5.4.1 вказаної Інструкції з прибуттям нафтопродуктів до вантажоодержувача в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) за формою N 1-ТТН (нафтопродукт) (далі ТТН) (додаток 3 до Інструкції), відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт. Відповідність густини нафтопродукту під час відвантаження та приймання визначається після її приведення до температури 20°C відповідно до ГОСТ 3900.
Відповідно до п.10.1 - п.10.2.10 названої Інструкції облік руху нафтопродуктів на АЗС здійснюється в одиницях об'єму; приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності, а також відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС; перед зливанням нафтопродуктів з автоцистерни оператору АЗС необхідно, зокрема, перевірити наявність і непошкодженість пломб, виміряти рівень нафтопродукту в резервуарі, справність зливального пристрою, відібрати пробу з автоцистерни в тару відповідно до ДСТУ 4488, виміряти густину і температуру нафтопродукту, опечатати пробу за підписами своїм та водія автоцистерни, надати номер і зберігати її протягом 10 діб, проконтролювати наявність в автоцистерні підтоварної води. Одержані результати вимірювань густини і температури нафтопродукту зазначаються у ТТН та журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП (додаток 13 до Інструкції). При цьому, забороняється приймати нафтопродукти на АЗС у разі неналежного оформлення або відсутності ТТН.
На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14 до Інструкції).
Згідно п.10.4.1-10.4.3 Інструкції на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання (за формою змінного звіту АЗС N 17-НП), результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів.
Проаналізувавши наведені норми, суд констатує, що приймання, реалізація та облік нафтопродуктів на АЗС має здійснюватися виключно у встановленому порядку, у т.ч. за наявності ТТН, перевірки кількості нафтопродукту (в одиницях об'єму) з вимірюванням його густини (після приведення її до температури 20°C відповідно до ГОСТ 3900), веденням журналу обліку надходження нафтопродуктів та складанням змінних звітів.
Проте, ОСОБА_10 підприємством "Новогаз" ні під час перевірки податковим органом, ні під час розгляду справи в суді не було подано вказаних документів, що свідчить про те, що приймання, облік та відпуск (реалізація) нафтопродуктів здійснювалися підприємством без дотримання вказаної Інструкції.
При цьому, в ході перевірки ОСОБА_10 підприємством "Новогаз" було надано довідку від 29.11.2010р. (т.2, а.с.48-50), в якій наведені відомості щодо визначеної густини отримуваних нафтопродуктів за період з 11.12.2009р. по 29.09.2010р. на підставі паспортів виробників (т.1, а.с.243-248), що мають показники густини (при температурі 20°C), й дані цієї довідки обгрунтовано були використані перевіряючими при перевірці та визначенні кількості отриманих та реалізованих нафтопродуктів.
Керуючись ст.ст.195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Новогаз" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2011 року у справі №0670/168/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.С. Пасічник
судді: Л.О. Зарудяна
ОСОБА_1
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_10 підприємство "Новогаз" вул.40-річчя Перемоги,1,с.Пилиповичі,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11760
3- відповідачу ОСОБА_9 об"єднана державна податкова інспекція вул. Ушакова, 3,ОСОБА_9,Житомирська область,11700