Постанова № 49207696, 18.08.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2015
Номер справи
664/403/15-а
Номер документу
49207696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2015 р.м.ОдесаСправа № 664/403/15-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Никифоров Є.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Цюрупинської міської ради та Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 27 квітня 2015 року, у справі за позовом громадської організації «ВАШЕ ПРАВО+» до Цюрупинської міської ради, секретаря Цюрупинської міської ради Філіпової Світлани Борисівни та Цюрупинського міського голови ОСОБА_1, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивачем подано до суду позов, у якому заявлено вимоги до Цюрупинської міської ради, секретаря Цюрупинської міської ради Філіпової Світлани Борисівни та Цюрупинського міського голови ОСОБА_1, про: визнання протиправною бездіяльності відповідачів в частині не вжиття заходів для оприлюднення інформації, в порядку визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації»; зобов'язання Цюрупинської міської ради оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа інформацію передбачену ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», з 09.02.2011 року, протоколи сесії Цюрупинської міської ради відповідно до вимог ч.16 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з 18.04.2014 року, та висновки, рекомендації та протоколи засідань постійних комісій Цюрупинської міської ради відповідно до вимог ч.10 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з 18.04.2014 pоку; зобов'язання секретаря Цюрупинської міської ради забезпечити оприлюднення проектів рішень Цюрупинської міської ради, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів, з 09.02.2011 року, та рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»; забезпечення офіційного оприлюднення рішень Цюрупинської міської ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності, з 09.02.2011 року.

Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 27 квітня 2015 року частково задоволено позов, а саме: визнано протиправною бездіяльність відповідачів в частині невжиття заходів для оприлюднення інформації, в порядку визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації»; зобов'язано Цюрупинську міську раду оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа інформацію передбачену ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», з 09.05.2011 року, протоколи сесії Цюрупинської міської ради відповідно до вимог ч.16 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з 19.04.2014 року, та висновки, рекомендації і протоколи засідань постійних комісій Цюрупинської міської ради відповідно до вимог ч.10 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з 19.04.2014 pоку; зобов'язано секретаря Цюрупинської міської ради забезпечити оприлюднення проектів рішень Цюрупинської міської ради, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів, з 09.05.2011 року, та рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечити офіційне оприлюднення рішень Цюрупинської міської ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності, з 09.05.2011 року.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням Цюрупинською міською радою та Цюрупинським міським головою подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції при вирішенні справи неповно встановлено обставини справи, а саме не досліджено з якої дати міською радою встановлено свій офіційний веб-сайт, крім того судом не застосовано до позивача наслідки пропуску строку звернення до суду, а також не встановлено у чому саме полягає порушення прав громадської організації.

Позивачем не подано заперечень на апеляційну скаргу, проте у суді першої інстанції вказано про те, що розпорядником відкритої інформації, яким в даному випадку є Цюрупинська міська рада та її посадовими особами не забезпечено оприлюднення усіх вищевказаних рішень на офіційному веб-сайті ради, що є порушенням Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у зв'язку із неявкою сторін в судове засідання.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Цюрупинська міська рада має офіційний веб-сайт - http://www.oleshki.org.ua.

За результатами проведених сесій Цюрупинської міськї ради VI скликання секретарем міської ради складено 67 протоколів засідань сесій, секретарями постійних комісій Цюрупинської міської ради VI скликання в результаті їх засідань складено 204 протоколи, за результатами вивчення і розгляду питань, що виносились на розгляд, постійними комісіями Цюрупинської міської ради підготовлено 697 висновків та рекомендацій, станом на 12.03.2015 року Цюрупинською міською радою VI скликання прийнято 1090 рішень сесій міської ради, головою Цюрупинської міської ради ОСОБА_1, за період повноважень видано 71 розпорядження, за період з 09.02.2011 року по 12.03.2015 року Виконавчим комітетом Цюрупинської міської ради прийнято 957 рішень.

Незважаючи на велику кількість прийнятих рішень розділ офіційного веб-сайту Цюрупинської міської ради «Рішення міської ради» містить лише одне рішення «Про внесення змін та доповнень до рішення Цюрупинської міської ради від 12.06.2014р. № 961 «Про встановлення на території міста Цюрупинська місцевих податків та зборів на 2015 рік», розділ сайту «Рішення виконавчого комітету» містить лише 6 рішень виконкому Цюрупинської міської ради, що починаються з 23.10.2014 року, розділ сайту «Проекти рішень Цюрупинської міської ради» не містить проекти рішень Цюрупинської міської ради за 20 робочих днів до проведення сесії Цюрупинської міської ради та відсутні попередні публікації проектів рішень, розділ сайту «Проекти рішень виконавчого комітету Цюрупинської міської ради» не містить проектів рішень виконкому, розділ сайту «Розпорядження міського голови» містить лише 2 розпорядження датованих 10.11.14 року та 22.12.14 року, інші розпорядження відсутні, протоколи сесії Цюрупинської міської ради, висновки, рекомендації та протоколи засідань постійних комісій Цюрупинської міської ради на офіційному сайті Цюрупинської міської ради не оприлюднено.

Оскільки відповідачем не забезпечено оприлюднення усіх своїх рішень відповідно до вимог чинного законодавства - позивачем оскаржено вказану бездіяльність до суду із зобов'язанням внести вказані рішення до сайту.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необхідності часткового задоволення позовних вимог, оскільки відповідачі зобов'язані оприлюднювати усю інформацію на своєму офіційному веб-сайті, з чим частково не погоджується судова колегія з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядниками інформації визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно з п.1 ч.1 ст.14 вищевказаного Закону - розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення.

Відповідно до п.2, 12 ч.1 ст.15 цього ж Закону - розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності та іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Згідно з ч.2 ст.15 вищевказаного Закону - інформація, передбачена ч.1 ст.15 цього Закону, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Відповідно до ч.3 ст.15 вищевказаного Закону - проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Частиною 16 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації», що набрав чинності з 19.04.2014 року, встановлено, що протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до пунктів 6-7 ч.2 ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону та інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Згідно з ч.2 ст.72 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судовою колегією встановлено, що офіційним веб-сайтом Цюрипинської міської ради, з 30.01.2014 року, є веб-сайт, за адресою - http://www.oleshki.org.ua, що встановлено відповідним рішенням сесії міської ради №885 від 30.01.2014 року (а.с.93).

Згідно відповіді Цюрупинської міської ради на інформаційний запит позивача №328/2-14 від 12.03.2015 року - за результатами проведених сесій Цюрупинської міськї ради VI скликання секретарем міської ради складено 67 протоколів засідань сесій, секретарями постійних комісій Цюрупинської міської ради VI скликання в результаті їх засідань складено 204 протоколи, за результатами вивчення і розгляду питань, що виносились на розгляд, постійними комісіями Цюрупинської міської ради підготовлено 697 висновків та рекомендацій, станом на 12.03.2015 року Цюрупинською міською радою VI скликання прийнято 1090 рішень сесій міської ради, головою Цюрупинської міської ради ОСОБА_1, за період повноважень видано 71 розпорядження, за період з 09.02.2011 року по 12.03.2015 року Виконавчим комітетом Цюрупинської міської ради прийнято 957 рішень (а.с.57).

Разом з тим вказані рішення фактично відсутні на офіційному веб-сайті, що підтверджено відповідними скріншотами розділів сайту.

Крім того зазначені порушення потягли за собою вжиття заходів прокурорського реагування та внесення 17.10.2014 року подання про усунення порушень законодавства про доступ до публічної інформації Прокуратурою Херсонської області.

Згідно з п. 4 зазначеного подання - у порушення ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст. 46, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідачами не оприлюднено публічну інформацію, що перебуває у володінні органу місцевого самоврядування, в т.ч. на офіційному веб-сайті Цюрупинської міської ради у 2014 році не оприлюднено жодного проекту рішення, рішення ради, протоколу сесії, постійних комісій, а у 2012 та 2013 роках на сайті розміщено лише по одному рішенню.

За результатом встановлених обставин колегія суддів приходить до висновку, що Цюрупинська міська рада, як розпорядник відповідної інформації, зобов'язана здійснювати її оприлюднення на офіційному веб-сайті, як це передбачено статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що нею не зроблено та потягло за собою порушення прав позивача на отримання інформації.

Судова колегія не приймає до уваги посилання апелянтів на вчинення ними певних дій щодо виконання вищевказаних вимог закону (створення спеціального структурного підрозділу для забезпечення оприлюднень рішень), оскільки міська рада зобов'язана забезпечити фактичне оприлюднення своїх рішень, а лише вчинення нею певних дій не можна вважати належним виконанням визначених законом обов'язків.

Разом з тим колегія суддів звертає увагу на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України - для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Згідно з ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Позивачем заявлено вимоги про зобов'язання відповідачів внести до веб-сайту інформацію з 09.02.2011 року, проте позов до суду подано лише 05.02.2015 року, тобто із пропуском 6-місячного строку звернення до суду. При цьому позивачем не поставлено клопотання про поновлення строку звернення до суду та судом вказане питання також не вирішено, а тому позовні вимоги, поза 6-місячного строку, підлягають залишенню без розгляду.

Крім того колегія суддів зазначає, що хоча конкретні посадові обов'язків щодо забезпечення оприлюднення рішень й покладено на голову та секретаря міської ради, проте належним виконувачем цього судового рішення є саме Цюрупинська міська рада, яка й зобов'язана оприлюднювати наявну у неї інформацію.

Судова колегія також звертає увагу на те, що міський голова за посадою є керівником відповідного Виконкому, який не є стороною по даній справі, та його повноваження щодо керівництва міською радою є обмеженими, а тому суд розглядає даний позов лише в межах тих вимог про опублікування певної інформації, яку зобов'язано оприлюднювати саме міська рада.

Відповідно до ст.94 КАС України - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки позовні вимоги та апеляційна скарга задоволені частково, то сплачений судовий збір за подання позову та апеляційної скарги підлягає частковому взаємному стягненню з обох сторін.

Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що судом першої інстанції при вирішенні справи допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, судова колегія,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Цюрупинської міської ради та Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 27 квітня 2015 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов громадської організації «ВАШЕ ПРАВО+» до Цюрупинської міської ради, секретаря Цюрупинської міської ради Філіпової Світлани Борисівни та Цюрупинського міського голови ОСОБА_1, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Цюрупинської міської ради щодо неоприлюднення публічної інформації на своєму офіційному веб-сайті, http://www.oleshki.org.ua, в порядку визначеному статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», за період з 05 серпня 2014 року.

Зобов'язати Цюрупинську міську раду здійснити оприлюднення публічної інформації на своєму офіційному веб-сайті, http://www.oleshki.org.ua, в порядку визначеному статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», за період з 05 серпня 2014 року.

Позовні вимоги, в частині визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, за період з 09 лютого 2011 року по 04 серпня 2014 року - залишити без розгляду.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з громадської організації «ВАШЕ ПРАВО+» на користь Цюрупинської міської ради частково сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги, у розмірі 18,27 гривень.

Стягнути з бюджету м.Цюрупинська на користь громадської організації «ВАШЕ ПРАВО+» частково сплачений судовий збір за подання позовної заяви, у розмірі 36,54 гривень.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло