печерський районний суд міста києва
Справа № 757/30864/15-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2015 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М., при секретарі Майоренко Я.М., за участі сторони кримінального провадження слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Шимка Ю.А., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Шимка Ю.А. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, -
В С Т А Н О В И В:
27.08.2015 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Карабаня В.М. надійшло клопотання слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Шимка Ю.А. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Згідно з нормою ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
У судовому засіданні слідчий просив задовольнити клопотання, зазначаючи наступне.
Слідчий вказує, що Генеральною прокуратурою України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015000000001172 від 18.06.2015 за фактом розтрати майна в особливо великих розмірах службовими особами ДП «Львіввугілля» шляхом зловживання службовим становищем, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що управлінням внутрішнього аудиту Міністерства енергетики та вугільної промисловості України проведено внутрішній аудит ДП «Львіввугілля» за період з 01.01.2013 по 31.12.2014, за результатами якого складено аудиторський звіт № 07-15. Згідно аудиторського звіту № 07-15 службові особи ДП «Львіввугілля» у 2014 році уклали договори на постачання матеріальних цінностей на суму 104,3 млн. грн. з порушенням вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель». Також, службовими особами ДП «Львіввугілля» здійснювалось постачання вугільної продукції за заниженими цінами на адресу ПП «ІВК-Постач», що призвело до втрат на суму 25,9 млн. грн. У липні 2013 року з ДП «Вугілля України» укладено договір на реалізацію вугілля для підприємств групи ДТЕК за заниженою ціною, що призвело до збитків ДП "Львіввугілля" на суму 19,1 млн. гривень. Крім того, ДП «Львіввугілля» за заниженою ціною відвантажено 61,4 тис. тонни рядового вугілля ПП «ІВК-Постач», що призвело до збитків у сумі 32,8 млн. гривень. Водночас, від ПП «ІВК-Постач» згідно з договорами поставки, укладеними без проведення конкурсних торгів, протягом 2013 - 2014 років надійшло гірничошахтне обладнання, устаткування та запасні частини для потреб ДП «Львіввугілля». Загальна сума договорів, укладених ДП «Львіввугілля» із ПП «ІВК-Постач», без проведення конкурсних торгів у 2013 - 2014 роках склала 24,9 млн. грн., чим не забезпечено створення конкурентного середовища та прозорості у сфері закупівель, з метою раціонального та ефективного використання. Встановлені факти необґрунтованих витрат бюджетних коштів на оплату праці допоміжних підприємств, що не відповідає меті бюджетної програми «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції» та вимогам Порядку №153 та свідчить про нецільове витрачання коштів державної підтримки на загальну суму 121,1 млн. гривень. Крім цього встановлено, що в період 2010-2015 роки привласнено рядове вугілля ДП «Львіввугілля» в кількості 20 628 тонн на суму понад 11млн. грн. Також встановлено, що під час збагачення рядового вугілля державних підприємств «Львіввугілля» залишаються тонкі відходи вуглезбагачення, які ПАТ «Львівська вугільна компанія» привласнює собі. У подальшому зазначені тонкі відходи вуглезбагачення ПАТ «Львівська вугільна компанія» переробляє та продає.
Відповідно до ст. ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до вимог ст. 36 КПК України прокурор уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова ревізія проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізії у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Статтею 40 КПК України визначено, що слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. ч. 7, 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів. Подовження термінів проведення позапланової виїзної ревізії можливе за рішенням суду на термін, що не перевищує 5 робочих днів.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення сторони кримінального провадження по суті внесеного клопотання, вивчивши надані матеріали, що стосуються розгляду клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії. Разом з тим матеріалами клопотання не обґрунтовано та в судовому засіданні не встановлено обставин, які б свідчили про необхідність вилучення копій нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, у тому числі з необхідних матеріалами кримінального провадження № 42015000000001172.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 40, 99, 309 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл інспекторам Державної фінансової інспекції України на проведення з 03.09.2015 р. тривалістю 20 робочих днів позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Львіввугілля» (ЄДРПОУ 32323256) за період з 01.01.2013 по 30.06.2015 р.
У ході проведення позапланової виїзної ревізії на вирішення інспекторів Державної фінансової інспекції України поставити наступні питання:
- дотримання службовими особами ДП «Львіввугілля» вимог діючого законодавства при укладанні та виконанні договорів на реалізацію вугілля за заниженими цінами у 2013 та 2014 роках ПП «ІВК-Постач» та підприємствам групи ДТЕК.
- дотримання службовими особами ДП «Львіввугілля» вимог діючого законодавства при здійсненні державних закупівель у 2014 році;
- дотримання службовими особами ДП «Львіввугілля» вимог діючого законодавства при здійсненні державних закупівель згідно з договорами укладеними між ДП «Львіввугілля» та ПП «ІВК-Постач» протягом 2013-2014 років;
- дотримання службовими особами ДП «Львіввугілля» вимог діючого законодавства ДП «Львіввугілля» при виконанні бюджетної програми «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції», в частині оплати праці працівників допоміжних підприємств та оплати електроенергії у 2013 та 2014 роках;
- дотримання службовими особами ДП «Львіввугілля» вимог діючого законодавства при виконанні договорів на переробку рядового вугілля укладених між ДП «Львіввугілля» та ПАТ «Львівська вугільна компанія», в частині законності набуття права власності ПАТ «Львівська вугільна компанія» на тонкі відходи вуглезбагачення ДП «Львіввугілля» та переробки рядового вугілля в кількості 20628 тонн, яке за результатами проведеної інвентаризації відсутнє на ПАТ «Львівська вугільна компанія»;
- чи маються порушення в діях службових та посадових осіб ДП «Львіввугілля»;
- який розмір та вид шкоди, завданої службовими особами ДП «Львіввугілля» державним інтересам, та інтересам фізичних і юридичних осіб.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя В.М.Карабань