УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2015 р.Справа № 818/715/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Жигилія С.П. , Мельнікової Л.В.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2015р. по справі № 818/715/15
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2
до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського міського сектору Управління державної міграційної служби України в Сумській області треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, звернулися до суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського міського сектора Управління державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправними дій відповідача по проведенню паспортної реєстрації ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у квартирі АДРЕСА_1, та визнання паспортної реєстрації зазначених осіб у вказаній квартирі незаконною та такою, що підлягає скасуванню, а також зобовязання управління Державної міграційної служби у Сумській області вчинити дії щодо скасування вказаної паспортної реєстрації та виключення відомостей про паспортну реєстрацію.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2015 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивачі, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказують, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2015 р. та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, належить на праві приватної спільної сумісної власності ОСОБА_5 та членам його сімї: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло, виданого Охтирською районною державною адміністрацією від 12.01.1994 року (а.с.34).
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися із заявами до Охтирського МС УДМС України в Сумській області про реєстрацію місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.25-28).
Охтирським МС УДМС України в Сумській області 20.11.2013р. та 21.11.2013р. проведена реєстрація місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як співвласників квартири, за вказаною адресою.
Не погодившись з вищезазначеним, позивачі звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими та недоведеними, а відповідач при проведенні реєстрації місця проживання діяв в межах своїх повноважень.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання врегульовано Законом України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні (далі по тексту - Закон), Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС від 22.11.2012р. № 1077 (далі - Наказ №1077).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Згідно статті 11 Закону реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.
Пунктом 1.3 Наказу №1077 визначено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі територіальний підрозділ ДМС України).
Відповідно до статті 6 Закону особа для реєстрації подає такі документи: письмову заяву, документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, талон зняття з реєстрації та документи, що підтверджують право на проживання в житлі. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
Пунктом 2.2. Наказу №1077 передбачено, що для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання: документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сімї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру; право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за № 84/20397; проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку; заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_10 та ОСОБА_4 подали до Охтирського МС УДМС України в Сумській області для реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, наступні документи: заповнені заяви про реєстрацію місця проживання, які відповідають зразку, затвердженому в додатку №5 до Наказу № 1077; квитанції про сплату державного мита у розмірі 0,85 грн., паспорта громадян України та свідоцтво про право власності на житло від 12.01.1994 року, згідно якого вони являються співвласниками будинку, який знаходиться за вищевказаною адресою.
Судовим розглядом встановлено, що підставою для реєстрації даних осіб в жиле приміщення є правовстановлюючий документ на житло, а саме: свідоцтво на право власності.
Судова колегія погоджується з думкою суду першої інстанції про безпідставність посилання позивачів на те, що в заявах про реєстрацію місця проживання третіх осіб підставою для реєстрації зазначено технічний паспорт, а не свідоцтво про право власності на житло, як на підставу скасування реєстрації, є необґрунтованими, оскільки третіми особами ОСОБА_10 та ОСОБА_4 подано свідоцтво про право власності на житло від 12.01.1994 року, яке і стало підставою для їх реєстрації у спірній квартирі.
З приводу підпису вчиненого в заявах про реєстрацію місця проживання третіх осіб від імені ОСОБА_6 (нині покійної), колегія суддів зазначає, що наявність чи відсутність згоди співвласника житла не впливає на реєстрацію власників цього житла.
З огляду на вищевказане вбачається, що відповідач, незалежно від згоди ОСОБА_6, зобовязаний був зареєструвати ОСОБА_10 та ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_3.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та згідно чинного законодавства України, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій управління Державної міграційної служби у Сумській області в особі Охтирського міського сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області по проведенню паспортної реєстрації ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у квартирі АДРЕСА_4, визнання паспортної реєстрації зазначених осіб у даній квартирі незаконною, та її скасування.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2015р. по справі № 818/715/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_11Судді ОСОБА_12 ОСОБА_13 Повний текст ухвали виготовлений 25.08.2015 р.