Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/1374/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.08.2015 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області
в складі : головуючої - судді Боголюбової Л.М.,
при секретарі Кондратюк О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красилові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі про визнання рішення неправомірним, зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
в обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка ОСОБА_1 посилається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі з 04 грудня 2014 року та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 15.01.2015 року.
При призначенні пенсії для управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі нею була надана довідка про заробітну плату №29 від 15.01.2015 року, в якій також зазначена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
26.05.2015 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі із заявою про перерахунок її пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Однак, управлінням Пенсійного фонду України в Красилівському районі листом №24/Г-4 від 04.06.2015 року їй було відмовило в перерахунку пенсії з врахуванням вказаної довідки, посилаючись на ст.33 ЗУ «Про державну службу».
Вказану відмову вважає непрамірною, тому змушена звертатись до суду із вказаним позовом.
Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії «Інших виплат», на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити пенсію по втраті годувальника з 15.01.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати відповідно до довідки Дружненської сільської ради від 15.01.2015 року №29, а також стягнути з відповідача судові витрати.
В судове засідання позивачка подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному об»ємі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги не визнала, надавши письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи, суд находить позов підлягаючим задоволенню на підставі слідуючого.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі з 04.12.2014 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.ч. 2-7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровленя та для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 7 ст. 35 ЗУ «Про державну службу» передбачено наданя державному службовцю відпустки тривалістю 30 календарних днів , якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ч.2 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Частиною 2 ст. 35 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 ЗУ «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.
Відповідно до п.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Відповідно до ст..37 ЗУ «Про державну службу» у разі смерті особи у період перебування на державній службі не менше 10 років непрацездатним членам сім»ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям-незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника) призначається пенсія у зв»язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім»ї у розмірі 70% суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім»ї 90%. До непрацездатних членів сім»ї належать особи, зазначені у ст. 36 ЗУ « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Окрім того Верховний Суд України своєю постановою від 20.02.2012 року по справі «21-430а 11 звертає увагу на перевагу в застосувані спеціальних норм права, що визначають виплати (доходи) для обчисленя пенсії: ст. 66 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 ЗУ
« Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». У вказаних правових висновках Верховного суду України зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчисленя пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, відповідач при призначенні пенсії ОСОБА_1 повинен був виходити з отримуваної нею суми заробітної плати, у тому числі «Інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати.
Згідно ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов»язаний врахувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.237 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9,11,70,71, 158- 163 КАС України, ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про оплату праці», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити. Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії «Інших виплат», на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування згідно наданої позивачкою довідки
№ 29 від 15.01.2015 року.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити пенсію по втраті годувальника позивачці ОСОБА_1 з 15.01.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати відповідно до довідки Дружненської сільської ради від 15.01.2015 року №29.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з моменту його проголошення.
Суддя: ОСОБА_2