Провадження № 2/734/434/15 Справа № 734/1210/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19 серпня 2015 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Бараненка С.М.
при секретарі Москалюк О.Є.
з участю прокурорів Перець Л. В. та Кузьменко Т.А.
представника позивача ОСОБА_1П
відповідача ОСОБА_2 та її представника ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
представника відповідача ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Козелець справу за позовом прокурора Козелецького району в інтересах держави в особі ОСОБА_6 сільської ради до відповідачів ОСОБА_2 ОСОБА_7 районної державної адміністрації та віддлу Дерземагенства у ОСОБА_7 районі Чернігівської області про поновлення строку звернення до суду, визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку ,-
встановив:
Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі ОСОБА_6 сільської ради до відповідачів ОСОБА_2 ОСОБА_7 районної державної адміністрації та віддлу Дерземагенства у ОСОБА_7 районі Чернігівської області про поновлення строку звернення до суду, визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, мотивуючи позов тим, що земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га на території ОСОБА_6 сільської ради набута у власність ОСОБА_2 з порушенням вимог земельного законодавства, так-як виділена з земель резервного фонду.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_6 сільської ради в судовому засіданні позов прокурора не підтримала і пояснила, що земельну ділянку ОСОБА_2 отримала законно. З тих хто має право на отримання земельних ділянок з резервного фонду 12 чоловік, але вони не звертаються, так-як на даний час оформлення дуже дорого коштує.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі. В 2008 році вона була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Представник відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі і пояснила, що відбулась безоплатна передача земельної ділянки, а не в процесі приватизації, а це різні підстави набуття права власності. ОСОБА_2 народилась та проживала в с. Бобруйки з 2007 по 2010 рік.
Представник відповідача ОСОБА_7 районної державної адміністрації в судовому засіданні позов не визнав в повному обсязі і пояснив, що земельна ділянка ОСОБА_2 виділена з земель резервного фонду, які є землями державної власності, які не входили до земель КСП. Згідно Указу Президента, в якому зазначено, хто має переважне право на отримання земельної ділянки, але ж це переважне, а не виключне право.
Представник відповідача віддлу Дерземагенства у ОСОБА_7 районі Чернігівської області позовні вимоги не визнав в повному обсязі і пояснив, що відповідач ОСОБА_2 отримала земельну ділянку з земель державної власності на загальних підставах. Переважне право це не обовязкове право. Якщо земельні ділянки отримають у відповідності до норм, а це по 2 га. Всі хто має право, то ще залишиться приблизно 70 га. вільної площі, тому нікого право не порушено.
Заслухавши учасників процесу та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Згідно розпорядження ОСОБА_7 райдержадміністрації № 343 від 17.09.2008 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території ОСОБА_6 сільської ради.
Розпорядженням ОСОБА_7 райдерадміністрації № 583 від 01.11.2011 року « Про надання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2В.» затверджено проект землеустрою та надано ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,000 га безоплатно у властність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території ОСОБА_6 сільської ради.
На підставі розпорядженням ОСОБА_7 райдерадміністрації № 583 від 01.11.2011 року ОСОБА_2, видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 408070, який 14.03.2012 року зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею.
Згідно земельно-кадастрової інформації та довідки управління Держкомзему у ОСОБА_7 районі № 03-07/158 земельна ділянка площею 2,000 га, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради та передана увласність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства обліковувалась у рядку 12.2 землі резервного фонду, не надані в постійне користування, форма власності на землю та її код державна.
Згідно ч. 1 ст. 25 ЗК України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Відповідно до ч. 9 ст. 25 ЗК України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій.
За частиною 10 ст. 25 ЗК України резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням. Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власності сільськогосподарським підприємствам і організаціям» №720/95 від 08.08.1995р.(далі Указ) установлено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Отже резервний фонд земель підлягає перерозподілу та використанню за цільовим призначенням виключно між працівниками державних та комунальних закладів, підприємств і організацій культури, освіти та охорони здоров'я та пенсіонерами з їх числа, які проживають у сільській місцевості або селищах міського типу.
Згідно списку працівників соціальної сфери с. Бобруйки, які не отримали у власність земельні ділянки для особистого селянського господарства на території ОСОБА_6 сільської ради від 17 серпня 2015 року № 03-05/131 кількість відповідних осіб становить дванадцять чоловік.
Як було встановлено в судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 не є та не була особою, що вказані в Указі.
Надані стороною відповідача ОСОБА_2 довідки ОСОБА_6 сільської ради, що вона здійснювала догляд за матірю ОСОБА_8 з 2007 року по 02.02.2010 року, а також, що на день смерті ОСОБА_8, яка померла 02.02.2010 року, її дочка ОСОБА_2 проживала разом з нею без реєстрації в с. Бобруйки - не може бути підставою віднесення її до переліку осіб, зазначених в Указі, так-як вона тимчасово та періодично проживала на території Бобруйківськової сільської ради та не надала суду доказів, що переселилась у сільську місцевість для постійного проживання. До того ж, як пояснила в судовому засіданні сама відповідач ОСОБА_2, що станом на 2008 рік вона була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно рішення Булахівської сільської ради Козелецьго району Чернігівської області від 03 лютого 1993 року «Про затвердження списків по роздержавленню та приватизації землі колгоспу «Маяк».
ОСОБА_9 народних депутатів вирішила:
1.Затвердити списки жителів сіл Булахів та Бобруйки, що мають право на середню земельну частку з внесеними відповідними змінами.
2.Затвердити резервний фонд землі в кількості 15% від загальної площі земель.
Отже згідно вище вказаного рішення землі резервного фонду, що перебувають на території ОСОБА_6 сільської ради, і з числа яких було виділено земельну ділянку ОСОБА_2 площею 2,000 га., це 15% земель бувшого колгоспу «Маяк».
Як було встановлено в судовому засіданні тільки в лютому 2015 року під час вивчення стану додержання вимог земельного законодавства у сфері використання та розпорядження землями резервного фонду у ОСОБА_6 сільській раді, прокуратурі Козелецького району стало відомо про факт передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки 2,000 га з земель резервного фонду. Даний факт жодним доказом по справі не спростовано і тому відповідно до вимог ст. 267 ЦК України необхідно визнати поважними причини пропущення позовної давності прокурором та поновити його.
Аналізуючи в сукупності вище викладене суд остаточно приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по справі вирішити відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 88,209,212-215 ЦПК України, ст. 25 ЗК України, Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власності сільськогосподарським підприємствам і організаціям» №720/95 від 08.08.1995р. суд,-
ВИРІШИВ:
Визнати поважними причини пропущення позовної давності прокурором та поновити його.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_7 районної державної адміністрації № 583 від 01.11.2011 "Про надання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства громадянці ОСОБА_2.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 408070, виданий 14.03.2012 року ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,000 га, вартість якої становить 39950,62 грн. що розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Козелецького району Чернігівської області.
Стягнути в рівних долях з ОСОБА_2, ОСОБА_7 районної державної адміністрації та відділу Держемагенства у ОСОБА_7 районі Чернігівської області 399,5 грн. судового збору на користь держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Козелецький суд до апеляційного суду Чернігівської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя: С.М. Бараненко