Дата документу 19.08.2015
Справа № 320\7145\15-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2015 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Колодіної Л.В.,
при секретарі - Арифовій Л.А.,
за участю прокурора Фатєєва А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Мелітополі адміністративний матеріал про корупційне діяння, який надійшов з Мелітопольської міжрайонної прокуратури, у відношенні:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 РФ, громадянки України, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, вдови, яка зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, спеціаліста з питань захисту населення Фруктовської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, раніше не судимої та до адміністративної відповідальності раніше не притягувалась,
за ч.1 ст.172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за ч.1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції»,
В С Т А Н О В И В:
На підставі розпорядження Фруктовського сільського голови № 703 від 29.08.2003 ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради з окладом згідно зі штатним розписом з 01.09.2003 та присвоєно їй 15 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування. На зазначеній посаді ОСОБА_1 працює до теперішнього часу та обіймає 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закон), який набув чинності 26.04.2015, ОСОБА_1 будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування є субєктом, на якого поширюється дія цього Закону, а отже субєктом відповідальності за корупційні правопорушення (до 26.04.2015 діяв підпункт «в» пункту 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»).
Згідно з положеннями посадової інструкції спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради, з якою ОСОБА_1 ознайомлена під розпис 15.11.2010, вона наділена наступними повноваженнями, а саме: ведення прийому заяв на оформлення субсидій; перевірка та підготовка документів для подальшої здачі їх у відділ субсидій; підготовка і надання документів для проведення розрахунків електроенергії до Мелітопольського міського району електричних мереж та ВАТ«Мелітопольгаз». У своїй діяльності ОСОБА_1 повинна керуватись Конституцією України, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», наказами, методичними та іншими матеріалами Фруктовської сільської ради та цією посадовою інструкцією.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
01.09.2003 ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи органу місцевого самоврядування та підписано її текст, про що зроблено запис у її трудовій книжці, а також вона під розпис ознайомлена з попередженнями про обмеження, повязаними з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, у тому числі щодо заборони займатись підприємницької діяльності або виконувати роботу на умовах сумісництва (крім наукової, викладацької, творчої та медичної діяльності).
Крім того, за період 2012-2014 років ОСОБА_1 щорічно ознайомлювалась під розпис з вимогами Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а у поточному році ознайомлена з положеннями ЗаконуУкраїни «Про запобігання корупції».
Так, частиною 1 статті 25 Закону визначено, що особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, у тому числі посадовим особам органу місцевого самоврядування, забороняється: займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України; входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України (до 26.04.2015 діяла ч. 1 ст. 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»).
За результатом вивчення стану дотримання вимог антикорупційного законодавства встановлено, що ОСОБА_1 протягом січня 2014 року липня 2015 року, займаючи посаду спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради, тобто будучи субєктом відповідальності за корупційне правопорушення як особа, уповноважена на виконання функцій місцевого самоврядування, надавались ВАТ «Мелітопольгаз», по укладеній з підприємством трудовій угоді, інформаційні послуги, за що вона отримувала щомісячно грошову винагороду у розмірі 200 грн.
Згідно з довідкою ВАТ «Мелітопольгаз» за період 2014 року ОСОБА_1 отримано від підприємства грошову винагороду у розмірі 2400 грн., за надані по трудовій угоді підприємству інформаційні послуги, за період січня липня 2015 року за надання вищезазначених послуг ОСОБА_1 отримано грошову винагороду у розмірі 1400 грн., що підтверджується складеними та підписаними замовником послуг головою правління ВАТ «Мелітопольгаз» ОСОБА_2 та виконавцем послуг ОСОБА_1 актами здавання-приймання робіт протягом 2014-2015 років.
Усього за період 2014-2015 років ОСОБА_1 отримано від ВАТ«Мелітопольгаз» грошової винагороди з порушенням обмежень щодо сумісництва як посадовою особою органу місцевого самоврядування у розмірі 3800 грн.
Вказана інформація також підтверджується відомостями з управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі про страхувальників - Фруктовської сільської ради (4526911) та ВАТ «Мелітопольгаз» (5535349), які звітували за застраховану особу ОСОБА_1 протягом січня 2014 року липня 2015 року.
Таким чином, ОСОБА_1, займаючи посаду спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради та відповідно до підпункту «в» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону (до 26.04.2015 діяв підпункт «в» пункту 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції») будучи субєктом відповідальності за корупційне правопорушення, як особа, уповноважена на виконання функцій місцевого самоврядування, достовірно знаючи про обмеження, встановлені антикорупційним законодавством, у період січня 2014 року липня 2015 року допустила порушення обмежень щодо сумісництва з іншими видами діяльності, передбачених ч. 1 ст. 25 Закону (до 26.04.2015 діяла ч. 1 ст. 7 Закону України «Про засади і запобігання корупції»).
В судовому засіданні гр-ка ОСОБА_1 свою провину визнала в повному обсязі та пояснила, що зробила це у звязку з тяжким матеріальним становищем.
Суд, заслухав думку прокурора, пояснення ОСОБА_1, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, приходить до висновку, що в діях спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області ОСОБА_1 наявний склад корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП, а саме: порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновками експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В судовому засіданні було встановлено, що на підставі розпорядження Фруктовського сільського голови № 703 від 29.08.2003 ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради з окладом згідно зі штатним розписом з 01.09.2003 та присвоєно їй 15 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування. На зазначеній посаді ОСОБА_1 працює до теперішнього часу та обіймає 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування \а.с.26\. Отже, у відповідності до підпункту «в» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є субєктом відповідальності за корупційне правопорушення.
Згідно з положеннями посадової інструкції спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради, з якою ОСОБА_1 ознайомлена під розпис 15.11.2010, вона наділена наступними повноваженнями, а саме: ведення прийому заяв на оформлення субсидій; перевірка та підготовка документів для подальшої здачі їх у відділ субсидій; підготовка і надання документів для проведення розрахунків електроенергії до Мелітопольського міського району електричних мереж та ВАТ«Мелітопольгаз». У своїй діяльності ОСОБА_1 повинна керуватись Конституцією України, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», наказами, методичними та іншими матеріалами Фруктовської сільської ради та цією посадовою інструкцією \а.с.32\.
01.09.2003 року ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи органу місцевого самоврядування та підписано її текст, про що зроблено запис у її трудовій книжці, а також вона під розпис ознайомлена з попередженнями про обмеження, повязаними з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, у тому числі щодо заборони займатись підприємницької діяльності або виконувати роботу на умовах сумісництва (крім наукової, викладацької, творчої та медичної діяльності) \а.с.29\.
Крім того, за період 2012-2014 років ОСОБА_1 щорічно ознайомлювалась під розпис з вимогами Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а у поточному році ознайомлена з положеннями ЗаконуУкраїни «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 25 Закону визначено, що особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, у тому числі посадовим особам органу місцевого самоврядування, забороняється: займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України; входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України (до 26.04.2015 діяла ч. 1 ст. 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»).
За результатом вивчення стану дотримання вимог антикорупційного законодавства встановлено, що ОСОБА_1 протягом січня 2014 року липня 2015 року, займаючи посаду спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради, тобто будучи субєктом відповідальності за корупційне правопорушення як особа, уповноважена на виконання функцій місцевого самоврядування, надавались ВАТ «Мелітопольгаз», по укладеній з підприємством трудовій угоді, інформаційні послуги, за що вона отримувала щомісячно грошову винагороду у розмірі 200 грн.
Згідно з довідкою ВАТ «Мелітопольгаз» за період 2014 року ОСОБА_1 отримано від підприємства грошову винагороду у розмірі 2400 грн., за надані по трудовій угоді підприємству інформаційні послуги, за період січня липня 2015 року за надання вищезазначених послуг ОСОБА_1 отримано грошову винагороду у розмірі 1400 грн., що підтверджується складеними та підписаними замовником послуг головою правління ВАТ «Мелітопольгаз» ОСОБА_2 та виконавцем послуг ОСОБА_1 актами здавання-приймання робіт протягом 2014-2015 років \а.с.67-68, 70-75\.
Усього за період 2014-2015 років ОСОБА_1 отримано від ВАТ«Мелітопольгаз» грошової винагороди з порушенням обмежень щодо сумісництва як посадовою особою органу місцевого самоврядування у розмірі 3800 грн.
Вказана інформація також підтверджується відомостями з управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі про страхувальників - Фруктовської сільської ради, які звітували застраховану особу ОСОБА_1 протягом січня 2014 року липня 2015 року \а.с.92\.
Вчинення адміністративного правопорушення підтверджується поясненнями спеціаліста з питань соціального захисту населення Фруктовської сільської ради ОСОБА_1, секретаря Фруктовської сільської ради ОСОБА_3, майстра служби обліку газу ВАТ «Мелітопольгаз» ОСОБА_4, довідками та актами здавання-приймання робіт ВАТ «Мелітопольгаз», листом Фруктовського сільського голови № 339 від 24.07.2015, листом управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі № 8536/03 від 16.07.2015 та іншими матеріалами справи \а.с.85-90\.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається подія й склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» та ч.1 ст. 172-4 КУпАП, а саме: порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, що підтверджено сукупністю зібраних до протоколу доказів, так як суду були надані докази згідно з вимогами КУпАП, та порушень в процесі зібрання доказів судом не виявлено.
При призначенні адміністративного стягнення суд, враховуючи відповідно до ст. 33 КУпАП характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, вважає необхідним застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу, мінімально визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-4 КУпАП з конфіскацією отриманої винагороди від роботи за трудовою угодою.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 63 Конституції України, ст. 9, 33, 38, 172-4 ч. 1, 251, 283, 284 КУпАП, ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч.1 ст.25 Закону України «Про запобігання корупції», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1, винною у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5 100 \пять тисяч сто гривень\ гривень 00 копійон.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 36 грн. 54 коп. (отримувач державний бюджет м. Мелітополя та району 22030001, Код отримувача 37968956, р\р 31215206700013, Код ЄДРПОУ суду 36969096, МФО 813015, призначення платежу - п. 3 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»).
Отриману ОСОБА_1 грошову винагороду від роботи за трудовою угодою на загальну суму 3 800 грн. - конфіскувати в дохід держави.
Строк предявлення постанови до виконання до 19 листопада 2015 року.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена в апеляційний суд Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня проголошення постанови, а також внесення протесту прокурором.
Суддя: Л.В. Колодіна