Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2015 року справа №805/1286/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1286/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив скасувати прийняте відповідачем податкове повідомлення - рішення від 24.03.2015 року № 0000084100/1397/10/28-03-41 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 59312,50 грн., в тому числі основний платіж в сумі 47450 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 11862,50 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки правомірність включення позивачем сум ПДВ до складу податкового кредиту підтверджено фактичним отриманням товарів, наявністю у платника податку належним чином оформлених податкових накладних та інших документів, передбачених чинним законодавством.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Межрегіонального Головного управління Міндоходів від 24.03.2015 року № 0000084100/1397/10/28-03-41 про збільшення ПАТ «Донбасенерго» суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 59312,50 грн., в тому числі основний платіж в сумі 47450 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 11862,50 грн.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що судом першої інстанції не враховані положення ст.ст.187, 201-203 ПК України, відповідно до яких у разі не відображення даних податкової накладної в податкових зобов'язаннях продавця, така податкова накладна не є податковим документом та не дає права покупцю на податковий кредит. Статус податкового документу податкова накладна набуває в момент відображення її даних в податкових зобов'язаннях контрагента.
Таким чином, недекларування податкових зобов'язань контрагентом виключає право позивача на податковий кредит.
Тому з огляду на положення п.198.6 ст.198 ПК України позивач протиправно завищив податковий кредит за грудень 2014 року, в зв'язку з чим податковий орган правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з ПДВ.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ПАТ «Донбасенерго» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 23343582), місцезнаходження юридичної особи: 03150, місто Київ, Печерський район, вул. Предславинська, б. 34А, перебуває на обліку як платник податків у СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку, зареєстрований в якості платника ПДВ (а.с. 128 - 135).
СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку здійснена камеральна перевірка ПАТ «Донбасенерго» задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2014 року, за результатами якої складений акт від 19.02.2015 року № 45/28-03-41-3-23343582 (а.с.10-18).
За висновками акту податковим органом встановлені порушення ПАТ «Донбасенерго» вимог чинного законодавства, а саме:
- п.198.1, п. 198.6 ст.198, п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті чого встановлене завищення суми податкового кредиту з ПДВ за грудень 2014 року на суму 47450 грн.;
- п. 200.1 ст. 200 Податкового Кодексу України, в результаті чого встановлене заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, за грудень 2014 року на суму ПДВ в розмірі 47450 грн.
Висновок податкового органу про порушення ПАТ «Донбасенерго» вимог чинного законодавства зроблений в зв'язку з тим, що контрагенти позивача: ККП «Донецькміськтепломережа», ПАТ «Донецькоблгаз», КП «Компанія Вода Донбасу», КП «Донецькміськводоканал» не задекларували об'єкт оподаткування та податкові зобов'язання з ПДВ за грудень 2014 року.
За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 24.03.2015 року №0000084100/1397/10/28-03-41 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 59312,50 грн., в тому числі основний платіж в сумі 47450 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 11862,50 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до складу податкового кредиту включені суми податку на додану вартість по взаємовідносинам з ДП «Донецька залізниця»:
- проїзних документів у вигляді квитків на загальну суму ПДВ у розмірі 1079,72 грн., які придбані у залізничних касах під час відрядження працівників підприємства та відображених структурними одиницями Слов»янської ТЕС на суму 428,09 грн., Управлінням на суму 116,44 грн., ДПР НДІ «Теплоелектропроект» на суму 535,19 грн. (а.с. 27-34);
- отриманих структурними одиницями ПАТ «Донбасенерго» послуг з організації перевезень вантажів та надання залізничних послуг на підставі договору від 06.03.2012 року №28: структурною одиницею «Електроремонт», що підтверджене податковою накладною від 25.11.2014 року №1053/011 на суму ПДВ в розмірі 666,67 грн. та рахунком від 25.11.2014 року № 2511 на суму 4000 грн.; структурною одиницею Старобешівська ТЕС, що підтверджене податковою накладною від 10.12.2014 року № 335/0111 на суму ПДВ в розмірі 15000 грн., від 20.11.2014 року № 9/108 на суму ПДВ в розмірі 1589,90 грн., від 24.06.2014 року № 18/108 на суму ПДВ в розмірі 637,97 грн. (а.с. 35-41, 48, 50-53).
Суми податку на додану вартість по взаємовідносинам з КПП «Донецьктепломережа» включені ПАТ «Донбасенерго» до складу податкового кредиту в розмірі 25799,30 грн. на підставі договору від 01.07.2005 року № 232 згідно з рахунком від 19.12.2014 року № 232 на податкової накладної від 19.12.2014 року № 116/1 (а.с. 55-57).
Суми податку на додану вартість по взаємовідносинам з ПАТ «Донецькоблгаз» включені ПАТ «Донбасенерго» до складу податкового кредиту в розмірі 1523,59 грн. на підставі податкової накладної від 01.12.2014 року № 960, в сумі 6098,40 грн. податкової накладної від 24.12.2014 року № 32/07 на суму ПДВ в розмірі 1016,40 грн., податкової накладної від 01.12.2014 року № 1/07 на суму ПДВ в розмірі 26,95 грн., податкової накладної від 30.12.2014 року № 19/16 на суму ПДВ в розмірі 470,80 грн., податкових накладних від 14.03.2014 року № 475/03 на суму ПДВ в розмірі 4,72 грн.(а.с. 58-59, 63, 67-68).
Суми податку на додану вартість по взаємовідносинам з КП «Вода Донбасу» включені ПАТ «Донбасенерго» до складу податкового кредиту в розмірі 805,96 грн. на підставі податкових накладних: від 21.12.2014 року № 1252/13 на суму ПДВ в розмірі 137,06 грн., від 21.11.2014 року № 1253/13на суму ПДВ в розмірі 135,60 грн., податкових накладних від 19.12.2014 року № 1269/13 на суму ПДВ в розмірі 178,18 грн., № 1270/13 на суму ПДВ в розмірі 134,70 грн., від 26.12.2014 року № 81/13 на суму ПДВ в розмірі 44,03 грн. та податкової накладної від 26.12.2014 року № 2/03 на суму ПДВ в розмірі 176,39 грн. (а.с. 70-71, 73-75, 77).
Суми податку на додану вартість по взаємовідносинам з КП «Донецькміськводоканал» включені ПАТ «Донбасенерго» до складу податкового кредиту в розмірі 346,54 грн. на підставі податкової накладної від 08.12.2014 року № 991/2 на суму ПДВ в розмірі 198,52 грн. та податкової накладної від 03.12.2014 року № 6/1 на суму ПДВ в розмірі 148,02 грн (а.с. 79, 81).
На підставі п.п.14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до п.198.1 ст.198 ПК України в редакції, чинній в грудні 2014 року, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно з п.198.2 ст.198 ПК України в редакції, чинній в грудні 2014 року датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Підпунктом 198.статті 198 ПК України в редакції, чинній в грудні 2014 року, передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
На підставі п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 1 Закону України " Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні ", господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Частина 2 даної статті передбачає, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
На підставі ч.1 ст.9 зазначеного Закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
На підставі п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна виписується на кожне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів,що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата(аванс).
При цьому, відповідно, до пункту 201.8 статті 201 Кодексу право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податків в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач, отримавши від контрагентів: Донецька залізниця, КПП «Донецьктепломережа», ПАТ «Донецькоблгаз», КП «Вода Донбасу», КП «Донецькміськводоканал» податкові накладні, - набув право на включення сум податку на дордану вартість до складу податкового кредиту.
Судова колегія не приймає доводи апелянта, що позивач не мав права на податковий кредит, оскільки контрагентами не задекларовано свої податкові зобов'язання, - з огляду на наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростоване відповідачем, в підтвердження реальності господарських операцій та правомірності включення сум до складу податкового кредиту з ПДВ позивачем надані до матеріалів справи документи бухгалтерського та податкового обліку, а саме, договори, податкові накладні, акти виконаних робіт, проїзні документи, що є підтвердженням реальності господарських операцій та правомірності включення сум до складу податкового кредиту з ПДВ.
Судом вірно зазначено, що відповідальність за наслідками неналежного виконання контрагентами позивача своїх обов'язків щодо несвоєчасного виконання власних податкових зобов'язань перед бюджетом не повинна бути покладена на добропорядних платників податку та не може вважатися підставою для відповідальності позивача.
Таким чином, в діях позивача як платника податку не вбачається порушень діючого законодавства, а господарські операції не викликають сумніву в їх реальності, що підтверджується наявністю належним чином оформлених документів.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1286/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1286/15-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді М.Г.Сухарьок
Т.Г.Гаврищук