ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2009 року Справа № 2а-3960/09/2370
16год. 06 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В.,
при секретарі-Комишній О.М.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1. (довір. Кам'янський РЦЗ №726 від 29.05.09р.), представника відповідача - ОСОБА_2. (довір. від 08.09.2009р.), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кам'янського районного центру зайнятості до селянського (фермерського) господарства ОСОБА_3 про стягнення штрафної санкції,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою від 13.08.2009р. до селянського (фермерського) господарства ОСОБА_3 , в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 7 384грн. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. №803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ), згідно якого відповідач зобов'заний був при звільненні працівниці ОСОБА_4. у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, повідомити у письмовій формі за два місяці державну службу зайнятості. Однак, відповідач не виконав свого обов'язку та не повідомив належним чином позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача з позовом не погодився та надав до суду заперечення від 15.09.2009р., в якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову з посиланням на ст. 100 КАС України у зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Селянське (фермерське) господарство ОСОБА_3, зареєстроване Кам'янською районною державною адміністрацією 27.03.2000р. ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та зареєстроване як платник внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Кам'янському районному центрі зайнятості 31.03.2000р.
Черкаським обласним центом зайнятості проведено перевірку додержання підприємствами, організаціями та установами законодавства про зайнятість населення СФГ ОСОБА_3. та складено акту №14 від 08.09.2006р., яким встановлено, що СФГ ОСОБА_3., як платник внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є роботодавцем, зареєстрований у Кам'янському районному центрі зайнятості як роботодавець з 31.03.2000р. за реєстраційним номером № 235600255, який не сплачував страхові внески до Фонду.
Позивач з посиланням на п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», зазначив, що у відповідача в період з 01.10.2004р. по 31.01.2006р. працювала кухарем ОСОБА_4 та яка була звільнена з посади відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Однак, в порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. № 803-XII, відповідач не подав до Кам'янському районному центрі зайнятості звіти форми № 4-ПН, затвердженої наказом №120 Держкомстату України від 31.12.1997р., про заплановане та фактичне вивільнення працівника.
Відповідно до п.5 ч. І ст. 20 Закону N 3483-IV при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці , у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників , зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюються законодавством України.
Згідно акту № 20 від 03.08.2006р. про порушення законодавства України про зайнятість населення відповідача повідомлено про відповідальність за порушення вимог Закону та запропоновано у 10-денний термін сплатити штраф в розмірі річної заробітної платиОСОБА_4 у сумі 3 692 грн. х 2 = 7 384грн. 00 коп. Однак відповідача зазначений не був сплачений.
Крім того, Олександрійським міськрайонним центром зайнятості було повідомлено Черкаський обласний центр зайнятості та Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (лист від 09.02.2006р. № 05-280) про вивільнення працівника кухаря ОСОБА_4., яка працювала у фермерському господарстві ОСОБА_3.(код ЄДРПОУ НОМЕР_1).
На підставі листа Олександрійського міськрайонного центру зайнятості від 09.02.2006р. №05-280, Черкаським обласним центром зайнятості 08.06.2006р. складено акт №14 перевірки додержання підприємствами, організаціями та установами законодавства про зайнятість населення, в якому зафіксовано порушення відповідачем вимог п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме не повідомлення про фактичне вивільнення 31.01.2006р. працівника ОСОБА_4. та направлено вказаний акт рекомендованим листом на адресу відповідача.
Оскільки вказані дії не зазнали відповідного реагування відповідача, Черкаським обласним центром зайнятості складено акт №20 від 03.08.2006р. про порушення законодавства України про зайнятість населення, в якому до відповідача застосовано штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника, а саме 7 384грн.00коп.
Враховуючи те, що СФГ ОСОБА_3., розрахункова відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, була подана лише за I півріччя 2009р., а сума штрафу в розмірі 7 384грн. 00коп. не була сплачена у встановлений законом термін, Кам'янський районний центр зайнятості правомірно звернувся до суду про стягнення вказаного боргу.
Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про зайнятість населення та не повідомлення районний центр зайнятості про вивільнення працівників та не подання відповідної звітності.
З врахуванням п. 5 ч. І ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», яка є обов'язковою для суб'єктів господарювання та у випадку неподання або порушення строків подання відповідних даних, передбачено штраф у розмірі заробітної плати за кожного вивільненого працівника, а також встановлений порядок та розміри штрафів за невиконання вимог законодавства.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 р. N 420 затверджено форми звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" та інструкції щодо їх заповнення.
Відповідно до пункту 3 наказу Мінпраці від 19.12.2005 р. N 420 дані форми та інструкції вступили в дію з 04.01.2006 р.
Форма звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" використовується для інформування підприємствами, установами, організаціями, їхніми структурними підрозділами та філіями, незалежно від форми власності та господарювання, а також фізичними особами - роботодавцями державної служби зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків щодо передбачуваного вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням, тобто на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП. Дана форма звітності подається не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників.
Форму звітності N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, подають до центрів зайнятості за місцем своєї реєстрації як платників страхових внесків з метою інформування про фактичне вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням (п. 1 ст. 40 КЗпП). Дана форма звітності подається у десятиденний термін після фактичного вивільнення працівників.
СФГ ОСОБА_3., вивільнено ОСОБА_4., яка працювала кухарем в господарстві з 01.10.2004р. та була звільнена 31.01.2006р. за пунктом 1 статті 40 КЗпП, однак не подано до державної служби зайнятості форм звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників", за що передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі річної заробітної плати за вивільненого працівника.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем застосовано штраф у сумі 7384грн.00коп.
Приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи в суді відповідачем не сплачений штраф, тому суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.09.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 18.09.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ст.ст. 158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з селянського (фермерського) господарства ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кам'янського районного центу зайнятості (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Пушкіна, 37, код 21368402) штраф у сумі 7 384 грн. 00коп. (сім тисяч триста вісімдесят чотири гривні, 00коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.В. Новікова
Повний текст постанови виготовлений 18.09.2009р.