Постанова № 4894893, 30.09.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2009
Номер справи
2а-13176/09/2170
Номер документу
4894893
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2009 р.

Справа № 2-а-13176/09/2170  

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі: Кусик Г.С.,

за участю:

прокурора - Павленко І.В.,

представника позивача - ОСОБА_1.,

представників відповідача - ОСОБА_2., ОСОБА_3.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Цюрупинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

встановив:

Прокурор Цюрупинського району Херсонської області звернувся в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) до суду з адміністративним позовом до ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" (далі відповідач), в якому просив стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 92165,28 грн., з яких 79604,40 грн. - адміністративно-господарські санкції за порушення нормативів працевлаштування інвалідів, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", та 12560,88 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на те, що підприємством у 2007 році не забезпечено норматив працевлаштування інвалідів, оскільки при нормативі 11 інвалідів, працевлаштовано було лише 3, що є порушенням ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів". При цьому вказують на те, що незабезпечення виконання нормативу допущено саме з вини відповідача, який не створив робочі місця інвалідів, не повідомив про вакантні посади Фонд соціального захисту інвалідів та центр зайнятості, не направив Форми № 10-ПІ та № 3-ПН, що є прямим обов"язком підприємства.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, пояснивши, що підприємством вживалися заходи по працевлаштування інвалідів. Зокрема у 2007 році на підприємстві працювало 3 інваліди. Більше інвалідів на підпримство центром зайнятості не направлялось, фактів відмови у працевлаштуванні інвалідам не встановлено, позивачем не надано доказів щодо наявності на той час інвалідів, які потребували працевлаштування. У 2007 році на території Цюрупинського району сталася надзвичайна подія - пожежа, у зв"язку з чим основні зусилля та кошти було направлено на ліквідацію пожежі. Крім того, вважають, що пропущено річний строк на звернення до суду з позовною заявою, оскільки несплату адміністративно-господарських санкцій допущено у 2007 році, а оскільки контроль за своєчасністю сплати адміністративно-господарських санкцій покладено на позивача, то він повинен був дізнатися про несплату ще у 2007 році.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з вимогами ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21 березня 1991 року для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст.19 Закону і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства у 2007 році становила 275 особи. Чисельність інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідачем до чотиривідсоткового нормативу, у 2007 році становила 11 особи, у той час коли у звітному періоді відповідачем було працевлаштовано лише 3 інваліди. ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" протягом 2007 року не надавало державній службі зайнятості звіт за фармою 3-ПН та не вжило заходів щодо створення робочих місць для інвалідів. Крім того, відповідач також не надавав до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (форми № 10-ПІ). Факт ненадання звіту форми № 10-ПІ також підтверджується актом перевірки від 21 вересня 2009 року щодо дотримання вимог ст.ст.19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за 2007-2008 р.р., який складено з відома в.о. директора підприємства та в присутності головного бухгалтера.

Пуктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвержденого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70, визначено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Обов"язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону, згідно з вимогами якої підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов"язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з урахуванням наведених приписів чинного законодавства нестворення ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" робочих місць інвалідів та неповідомлення центру зайнятості та Фонду соціального захисту інвалідів про наявність таких вакантних посад унеможливило направлення цими органами до підприємства інвалідів для працевлаштування у звітному періоді. У зв"язку з чим, суд приходить до висновку про те, що саме з вини відповідача допущено невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році.

Відповідно до ст.20 Закону, Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70, роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, самостійно сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

З огляду на наведене, за 8 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" повинне до 15 квітня 2008 року сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 79604,40 грн., які відповідачем своєчасно не сплачено, внаслідок чого нараховано пеню у сумі 12560,88 грн. Загальна сума заборгованості становить 92165,28 грн. та підлягає стягненню з відповідача.

Суд не погоджується з доводами представників відповідача стосовно пропуску строку звернення з адміністративним позовом, оскільки відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. У судовому засіданні встановлено, що відповідач не направляв до Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми № 10-ПІ за 2007 рік, у зв"язку з чим про порушення вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо нормативів працевлаштування інвалідів та несплату адміністративно-господарських санкцій за порушення встановленого нормативу позивач дізнався лише 21 вересня 2009 року коли було проведено перевірку у ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" і саме з цієї дати потрібно рахувати річний строк для звернення до суду.

За таких обставин суд приходить до висновку про обгрунтованість нарахування відповідачем адміністративно-господарських санкцій та пені за несвоєчасну їх сплату, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив :

Позов задовольнити.

Стягнути з ДП "Цюрупинське лісомисливське господарство" (75100, Херсонська область, м.Цюрупинськ, вул.Комунарів, 80, МФО 352093, р/р 2600210413 ХОД АППБ "Райффайзен банк Аваль", код ЄДРПОУ 00993194) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (73000, м.Херсон, вул.40-річчя Жовтня, 5а, отримувач УДК у м.Херсоні, банк отримувача: ГУДКУ по Херсонській області, р/р 31219230700002) 92165 (дев"яносто дві тисячі сто шістдесят п"ять) грн. 28 коп., з яких 76604,40 грн. - адміністративно-господарські санкції, 12560,88 грн. - пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02 жовтня 2009 р.

Суддя Бездрабко О.І.