Ухвала суду № 4893717, 08.09.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2009
Номер справи
2а-5083/09/0570
Номер документу
4893717
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - суддя Могильницький М.С.

Суддя-доповідач Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

  УХВАЛА

Іменем України

08 вересня 2009 року справа № 2а-5083/09/0570

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Ястребової Л.В.

суддів: Колеснік Г.А., Ляшенко Д.В.

при секретарі судового  засідання  

 Безруковій В.М.

за участю представників:

від позивача:

ОСОБА_1

від відповідача-1: від відповідача-2

ОСОБА_2. не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги

Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області,  Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя

на постанову

Донецького окружного адміністративного суду

від

18 травня 2009 року

по адміністративній справі

№ 2а-5083/09/0570

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю  «КСІ-У»

до

Державної податкової інспекції у м. Краматорську, державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя

про

Визнання дій посадових осіб державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя щодо проведення планової перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 24.12.2008 року та складання акту перевірки протиправними у зв'язку з їх неправомірністю та визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000942304 від 17.03.2009 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КСІ-У" у березні 2009 року звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя, Державної податкової інспекції у м. Краматорську про визнання дій посадових осіб ДПІ в Ленінському районі м. Севастополя щодо проведення планової перевірки від 24.12.2008 року та складання акту перевірки протиправними та визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000942304 від 17.03.2009 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2009 року позовні вимоги ТОВ "КСІ-У" задоволені в повному обсязі, визнані протиправними дії посадових осіб державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя щодо проведення планової перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 24.12.2008 року та складання акту перевірки та визнано недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000942304 від 17 березня 2009 року, прийняте державною податковою інспекцією у м. Краматорську в сумі 3400 грн.

Відповідачі у справі з вказаним судовим рішенням не погодилися та подали апеляційні скарги, в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Представник першого відповідача під час судового розгляду підтримав вимоги апеляційної скарги.

Позивач під час судового розгляду проти апеляційної скарги відповідача заперечував, просив суд залишити її без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.

Другий відповідач був своєчасно повідомлений про день та час слухання, але можливістю бути присутнім на судовому розгляді не скористався.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» є юридичною особою зареєстрованою виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 9 листопада 2005 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію. За довідкою статистики ТОВ «КСІ-У» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 33792358.

Посадовими особами ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя, а саме: старшим державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3 та старшим державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_4. на підставі направлень №005568/23-328 та №005569/23-328 від 24 грудня 2008 року, виданих державною податковою інспекцією в Ленінському районі м. Севастополя, здійснений вихід з метою проведення перевірки торгового об'єкту ТОВ „КСІ-У" - залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Адм. Октябрського, 20.

У відповідності до статті 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95 №265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Питання проведення органами державної податкової служби України планових, позапланових перевірок врегульовано виключно нормами Закону України "Про державну податкову службу в Україні", зокрема, статтею 11-1, в тому числі щодо питань, визначених статтею 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Зазначене узгоджується з вимогами статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі, щодо порядку проведення перевірок органами податкової служби.

Частиною 7 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року чітко визначено, що позаплановими перевірками вважаються також (наряду з видами перевірок за частиною 6 цієї ж статті) перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. За частиною 8 цієї ж статті позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Тобто, перевірка суб'єктів підприємницької діяльності з питань дотримання порядку здійснення розрахунків встановленого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є позаплановою виїзною та здійснюється на підставі наказу податкового органу.

У відповідності до положень статті 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1. 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2. 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

У відповідності до положень частини 4 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслане письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

У направленнях про проведення перевірки посадовим особам державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя доручено провести саме планову перевірку ТОВ „КСІ-У".

Відповідачем не надано доказів направлення позивачеві відповідного повідомлення про проведення планової перевірки за 10 днів до її початку.

Перевірка проводилася з питань дотримання вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95 № 265/95-ВР; Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.96 № 98/96-ВР; Закону України „Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячними і плодовими алкогольними напоями і тютюновими виробами" від 19.12.95 № 481/95-ВР; Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.00 №1775-1111; Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 №637 та є за своєю суттю та правовою природою саме позаплановою.

Із матеріалів справи вбачається, що копія наказу про перевірку позивачеві не була надана в день проведення перевірки під розпис. Копія наказу про проведення позапланової перевірки відсутня.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем -Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя фактично проведена позапланова виїзна перевірка в порядку здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку саме для позапланової перевірки, за відсутності належних на те документів, зокрема відповідного наказу керівника податкової служби. Однак, ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою статті 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки. Посадові особи відповідача були фактично допущені до перевірки, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо оцінення обставин, які мали місце по суті перевірки.

За результатами перевірки посадовими особами ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя був складений акт № 0001/05/15/23/33792358, який був зареєстрований 03.03.2009 року після його отримання за місцем державної реєстрації ТОВ «КСІ-У» в ДПІ у м. Краматорську за № 0081/05/15/23/33792358.

В ході перевірки були встановлені наступні порушення:

- в залі гральних автоматів знаходилось 10 гральних автоматів не обладнаних

фіскальною пам'яттю. Всі 10 ігрових автоматів знаходяться у ввімкненому стані. Всі

автомати мають купюроприймачі, всі автомати підключені до електромережі, що є

порушенням п. 1 ст. З Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових

операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

За пунктом 2 статті 17 вказаного закону сума фінансових санкцій склала за цим порушенням 3400 грн. з розрахунку 340 (20 неоподатковуваних мінімумів громадян) х 10 гральних автоматів. Щодо вказаного порушення колегія суддів визначає, що, як встановлено безпосередньо перевіркою ці 10 гральних автоматів мали один на всіх реєстратор розрахункових операцій зареєстрований належним чином, який власно й був перевірений податковим органом. Стосовно вимог податкового органу про наявність вмонтованих реєстраторів розрахункових операцій в самих гральних автоматах, то постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 7 лютого 2001 року № 121 був встановлений термін фіскалізації гральних автоматів з 31 грудня 2006 року та доручено Міністерству промислової політики України забезпечити у строк до 1 грудня 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. До цього часу Міністерством промислової політики України доручення не виконано. Необхідні розробки були здійснені ТОВ «Експотрейд», м. Київ та за наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 5819 система «Фіскал» можлива для застосування в залах гральних автоматів після відповідного переобладнання гральних автоматів. Зважаючи на те, що позивачем було забезпечено проведення розрахункових операцій на місці надання послуг через зареєстрований реєстратор розрахункових операцій МІНІ 600,02 МЕ та на відсутність на дату перевірки 24 грудня 2008 року технічної можливості обладнати гральні автомати спеціальними пристроями, не реєстрація кожного окремого грального автомату не є доведеним відповідачем порушенням вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яке має наслідком застосування фінансових санкцій. Крім того, порушенням є саме проведення розрахункових операцій через незареєстровані автомати, а у даному випадку розрахункові операції проводилися через окремо зареєстрований податковим органом реєстратор розрахункових операцій, що власно відповідачем і було встановлено з визначенням пов'язаних з цим інших порушень.

На підставі акту перевірки зареєстрованого ДПІ у м. Краматорську 03.03.2009 року за № 0081/05/15/23/33792358 було прийнято спірне рішення № 0000942304 від 17 березня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3400 грн.

Як вбачається з наведеного аналізу встановлених при перевірці порушень, наявних у справі доказів та зважаючи на приписи частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України факт порушення та відповідність вимогам закону застосованої фінансової санкції в розмірі 3400 грн. за проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не зареєстровані в органах державної податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи, податковим органом не доведено та матеріалами справи не підтверджується.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції відповідають обставинам справи, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, та підстав для її скасування немає.

Керуючись статтями 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Краматорську та Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2009 року у справі № 2а-5083/09/0570 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2009 року у справі № 2а-5083/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» до державної податкової інспекції у м. Краматорську, державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про визнання дій посадових осіб ДПІ в Ленінському районі м. Севастополя щодо проведення планової перевірки від 24.12.2008 року та складання акту перевірки протиправними та визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000942304 від 17.03.2009 року - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: