Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
22.09.09Справа №2а-10540/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжової Н.М., за участю представника позивача Пташник А.А., представника відповідача Смірнова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Контрольно-ревізійного управління в АР Крим
до Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України про надання дозволу суду на проведення позапланової виїзної ревізії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Контрольно-ревізійне управління в АР Кримдо Державного закладу «Спеціалізований санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України (код ЄДРПОУ 01995717) за період з 20.05.2004 року по 27.05.2009 року у відношенні оприбуткування по бухгалтерському обліку обєктів нерухомості корпусу № 3 та ігрових площадок, розташованих за адресою: АР Крим, смт.Сімеїз, вул.Радянська,39 з питань, зазначених у дорученні ГУ СБУ в АР Крим № 76/20/6/178/259 від 17.06.2009 року, протягом 15 робочих днів з 05.10.2009 року по 23.10.2009 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.09.2009 року було відкрите провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.09.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позов повністю підтримав то пояснив, що до КРУ в АРК надійшло доручення від ГУ СБУ в АРК на проведення позапланової ревізії Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України, в якому повідомлялося про порушення ним здійснення обліку основних коштів бюджетної установи на території смт Сімеїз.
На підставі цього доручення позивач вийшов з позовом до суду про надання дозволу на проведення ревізії, оскільки вона не передбачена планом на третій та четвертий квартал 2009 року і для її проведення необхідно рішення суду. Представник позивача також пояснив, що Державний заклад «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України являється субєктом господарювання, відноситься до державної власності та є підконтрольною КРУ установою.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову не заперечував, зазначив, що Державний заклад «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України не заперечує проти проведення позапланової виїзної перевірки його фінансово-господарської діяльності.
Однак, представник відповідача зазначив, що більшість працівників бухгалтерії на час розгляду справи знаходяться у відпустках до 10.10.2009 року, після чого розпочнеться квартальний звіт, який закінчиться 10.11.2009 року, у звязку з чим представник відповідача просив провести ревізію 10.11.2009 року.
Вислухав пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Державний заклад «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України являється юридичною особою, зареєстрованою 29.03.1999 року виконавчим комітетом Ялтинської міської ради, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ № 09/2-6-06/1809 від 26.08.2003 року та витягом з ЄДРПОУ № 05.3-8.1/2421 від 28.07.2009 року.
Таким чином, судом встановлено, що Державний заклад «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України являється субєктом господарювання, юридичною особою, зобовязаний виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 статті 4 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ державна контрольно-ревізійна служба діє при Міністерстві фінансів України і підпорядковується Міністерству фінансів України. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням та збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів та майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в підпорядкованих установах, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень і запобігання їм у подальшому.
Отже, органи контрольно-ревізійної служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ органи державної контрольно-ревізійної служби реалізують свої повноваження шляхом проведення виїзних ревізій. Більш того, відповідно до частини 6 статті 11 Закону вони мають право проводити позапланові виїзні ревізії виключно на підставі рішення суду.
Враховуючи те, що Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу" контролюючому органу, який є субєктом владних повноважень, надано право на здійснення позапланової виїзної перевірки виключно на підставі рішення суду, така перевірка є способом реалізації владних повноважень, наданих позивачу законом, тому зазначена справа розглядається адміністративними судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, передбаченими для розгляду спорів в порядку позовного провадження.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ органи державної контрольно-ревізійної служби мають право проводити планові та позапланові виїзні ревізії, підстави та порядок проведення яких визначено законом залежно від статусу субєктів, в яких проводяться зазначені ревізії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна контрольно-ревізійна служба є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам ст. 10, 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні". Право державної контрольно-ревізійної служби на проведення позапланової ревізії підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.
Частиною 5, 6 статті 11 Закону встановлено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за наявності виключного переліку обставин. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Згідно з пунктом 5 частини 5 статті 11 Закону позапланова виїзна ревізія може бути проведена у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби.
Таким чином, перевіряючи обґрунтованість позову позивача суду необхідно встановити наявність повноважень, підстав та умов, передбачених п. 5 частини 5 статті 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".
Враховуючи викладене можливо зробити висновок, що для з`ясування повноважень органів державної контрольно-ревізійної служби на проведення позапланових ревізій необхідно визначити чи відноситься обєкт ревізії до підконтрольних установ.
Визначення підконтрольних установ наведено у частині 1 статті 2 Закону, до яких належать міністерства та інші органи виконавчої влади, державні фонди, бюджетні установи, суб'єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства і організації, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.
Згідно з частиною 2 статті 22 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання державного сектору економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності; суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
Таким чином, з аналізу викладених норм слідує, що законодавством України чітко визначено перелік суб'єктів, щодо яких органи Державної контрольно-ревізійної служби мають повноваження (компетенцію) проводити позапланову виїзну ревізію у разі надходження доручення щодо проведення ревізій від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України. До таких субєктів належать виключно підконтрольні установи.
Судом встановлено, що 23 червня 2009 року до КРУ в АРК звернулося Головне управління СБУ в АРК з клопотанням від 17 червня 2009 року стосовно організації позапланової перевірки санаторія «Юність» (смт. Сімеіз, вул.Советська, 39, ЄДРПОУ 01995717) за період з 20.05.2004 року по 27.05.2009 року відносно оприбутковування за бухгалтерським обліком обєктів нерухомості корпуса № 3 та ігрових майданчиків, розташованих за адресою: АР Крим, вул.Советська, буд.39, під час проведення якої зясувати наступні питання:
1.Чи є обєкти нерухомості: корпус № 3 та ігровий майданчик основними фондами санаторія «Юність»? Чи є вказане майно державним?
2.Чи є Міністерство охорони здоровя України органом управління зазначеним майном?
3.Чи відповідають дані бухгалтерського обліку санаторія «Юність» фактичній наявності даних основних коштів бюджетної установи? Якщо ні, то що є причиною? Чи знаходяться вказані обєкті на балансі санаторія?
4. Чи існує заборгованість ТОВ «Дімекс» перед санаторієм з платежів за комунальні послуги та оренду нерухомого майна? Якщо так, то в якому розмірі?
5. Чи порушені діючі нормативно-правові акти у звязку з фактом непередачі бюджетній установі санаторію «Юність» раніше орендованих корпуса № 3 та ігрового майданчика, а також неоприбутковуванням вказаної нерухомості по бухгалтерському обліку санаторія? Якщо так, то вказати П.І.Б. посади відповідальних за порушення.
6. Чи проведені за обєктом оренди корпусу № 3 орендарем ремонтні роботи, якщо так то на яку суму, чи було в наявності узгодження санаторію або орендодавця, чи є законним проведення вказаних робот?
Суд зазначає, що у судовому засіданні судом зясовувалося питання чи відноситься Державний заклад «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України до підконтрольних установ органів державної контрольно-ревізійної служби.
Відповідно до Довідки з ЄДРПОУ № 09/2-6-06/1809 від 26.08.2003 року та витягу з ЄДРПОУ № 05.3-8.1/2421 від 28.07.2009 року Державний заклад «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України являється юридичною особою з державною формою власності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач належить до суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Судом також перевірено виконання вимог закону щодо форми та змісту доручення правоохоронного органу, яке стало підставою для звернення позивача до суду з заявою про проведення позапланової ревізії.
Відповідно до пункту 27, 28 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006 року № 550, за зверненням правоохоронного органу органи служби в межах своєї компетенції проводять планові та позапланові виїзні ревізії за місцезнаходженням об'єкта контролю. Звернення правоохоронного органу розглядається Головою КРУ, контрольно-ревізійним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, якщо воно підписане керівником відповідного органу чи його заступником і містить: повну назву об'єкта контролю, дані про його місцезнаходження, організаційно-правову форму; інформацію про належність об'єкта контролю до підконтрольних установ; обґрунтування необхідності проведення ревізії; перелік питань, на які відповідно до компетенції органів служби необхідно дати відповідь; зазначення періоду проведення ревізії об'єкта контролю.
Згідно з абзацом 3 пункту 29 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006 року № 550 позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави проведення, дати початку та закінчення. У разі надходження зазначеної інформації без рішення суду Голова КРУ, контрольно-ревізійне управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі протягом 7 робочих днів самостійно подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії із зазначенням дати початку та закінчення.
Проаналізувавши звернення ГУ СБУ в АРК до КРУ в АРК від 17 червня 2009 року, в якому містяться факти, що свідчать про порушення Державним закладом «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» законів України, суд встановив, що воно відповідає вимогам п.5 частини 5 статті 11 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, а також п. 28 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006 року № 550, так як містить інформацію про належність об'єкта контролю до підконтрольних установ, факти, що свідчать про порушення законів України та іншу інформацію, передбачену Порядком проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006 року № 550.
Шодо порушення КРУ в АРК 7-денного строку звернення до суду суд зазначає, що зазначена обставина не є підставою для відмови у наданні допуску для проведення позапланової ревізії.
Більш того, суд підкреслює, що у судовому засіданні представник відповідача визнав адміністративний позов.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги наявність належно оформленого доручення ГУ СБУ в АРК, підконтрольність Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України органам державної контрольно-ревізійної служби, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо надання дозволу КРУ в АРК на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України за період з 20.05.2004 року по 27.05.2009 року у відношенні оприбуткування по бухгалтерському обліку обєктів нерухомості корпусу № 3 та ігрових майданчиків, розташованих за адресою: АР Крим, смт.Сімеїз, вул.Радянська,39 з питань, зазначених у дорученні ГУ СБУ в АР Крим № 76/20/6/178/259 від 17.06.2009 року.
Суд враховує доводи представника відповідача про перенесення дати початку перевірки з 05.10.2009 року, так як бухгалтери відповідача перебувають у відпустці, що підтверджується Наказом Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України № 54-О від 08 вересня 2009 року. Тому, суд вважає необхідним надати КРУ в АРК дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача з 15.10.2009 року.
При цьому проаналізувавши матеріали справи, всебічно оцінивши надані докази, суд приходить до висновку про частковість задоволення позовних вимог щодо строку проведення зазначеної позапланової виїзної ревізії, встановив строк її проведення 10 днів.
Таким чином, суд зазначає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У звязку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання про його розподіл.
У звязку зі складністю справи судом 22 вересня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 28 вересня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Надати Контрольно-ревізійному управлінню в АР Крим дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоровя України (код ЄДРПОУ 01995717) за період з 20.05.2004 року по 27.05.2009 року у відношенні оприбуткування по бухгалтерському обліку обєктів нерухомості корпусу № 3 та ігрових майданчиків, розташованих за адресою: АР Крим, смт.Сімеїз, вул.Радянська,39 з питань, зазначених у дорученні ГУ СБУ в АР Крим № 76/20/6/178/259 від 17.06.2009 року, протягом 10 робочих днів з 15.10.2009 року по 28.10.2009 року.
3.В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.