Постанова № 48884362, 13.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.08.2015
Номер справи
826/6689/15
Номер документу
48884362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 серпня 2015 року № 826/6689/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Келеберда В. І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітряний парк Новоазовський», Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітряний парк Краснодонський», Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський"

до

Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

Державне підприємство «Енергоринок», Міністерство енергетики та вугільної промисловості України

про

визнання протиправною та скасування постанови

Обставини справи:

Виробничо-енергетичне об'єднання “Вітроенергопром” звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство “Енергоринок”, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2015 об'єднано в одне провадження зі справою №826/6689/15 наступні адміністративні справи: №826/6692/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 01.04.2015 №1173; №826/6695/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Краснодонський” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство “Енергоринок”, Міністерство енергетики та вугільної промисловості про визнання протиправною та скасування постанови від 01.04.2015 №1173; №826/6702/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство “Енергоринок”, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною та скасування постанови від 01.04.2015 №1173.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови порушено їхнє матеріальне право на оплату виробленої електроенергії та її продаж, оскільки приймаючи рішення про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника енергії відповідач фактично зупинив розрахунок з учасниками оптового ринку енергії, зокрема, позивачами. Окрім того, останні відмітили, що територія на якій розташовано енергетичне устаткування та обладнання останніх не віднесена розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р до територій, на яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. За таких обставин, на думку Виробничо-енергетичне об'єднання “Вітроенергопром”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Краснодонський”, у відповідача відсутні правові підстави для призупинення розрахунків за вироблену та продану в ОРЕ електроенергію. Окрім того, останні зазначили, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відсутні повноваження щодо обмеження або зупинення розрахунків з виробниками електричної енергії.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях, що долучені до матеріалів справи.

Представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях, що долучені до матеріалів справи.

Державне підприємство “Енергоринок” відношення до позову не висловив.

09.07.2015 до суду надійшли заяви про збільшення позовних вимог відповідно до яких позивачі просять суд, крім іншого зобов’язати відповідача розглянути питання щодо внесення змін до алгоритму Оптового ринку електричної енергії, що передбачають перерахування Державним підприємством «Енергоринок» відносно позивачів як виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, коштів накопичених протягом дії постанови НКРЕКП № 1173 від 01.04.2015 року, за період з 01.04.2015 по 30.04.2015 року у розмірі вартості фактично проданої позивачами електроенергії а договорами № 5745/01 від 27.10.2009 року, № 9876/02 від 28.08.2013 року, № 10383/17 від 04.04.2014 року, № 7074/04 від 09.06.2011 року та актів купівлі-продажу електроенергії за відповідні періоди.

Обґрунтовуючи збільшення позовних вимог позивачі зазначають про незаконність їх виключення із алгоритму розподілу коштів між учасниками оптового ринку електроенергії (ОРЕ) та як наслідок порушення прав позивачів в частині оплати за відпущену в ОРЕ електроенергію з 01.04.2015.

В судовому засіданні представник позивача збільшені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення збільшених позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.

Представники третіх осіб явку своїх уповноважених представників в судове засідання не забезпечили хоча були належним чином повідомлені про місце, дату та час судового розгляду справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

В судовому засіданні з урахуванням положень ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом оголошено по розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2” внесено до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" наступні зміни:

у пункті 11:

перший абзац доповнити такими словами:

"а також не поширюється на виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі.";

"Визначення суми коштів виробникам електричної енергії, що працюють за ціновими заявками по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, здійснюється відповідно до п. 8.9.2 Правил Оптового ринку електричної енергії України наростаючим підсумком з початку місяця, а після закінчення місяця відповідно до тимчасового алгоритму, прийнятого Радою ОРЕ від 05 березня 2015 року (підпункт 3.4 протоколу N 4).";

підпункт 1.7.1 після слів "альтернативних джерел енергії," доповнити словами та символами "виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі".

2. Кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанов НКРЕКП від 18.02.2015 N 203 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036" та від 24.03.2015 N 870 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2", залишити на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення.

3. Ця постанова діє на період тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року N 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".

Позивачі не погоджуються з вказаною постановою, оскільки остання порушує їх права та охоронювані законом інтереси та просять суд визнати останню протиправною та скасувати.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою НКРЕ від 23.07.2009 №859 “Про затвердження “зеленого тарифу” Виробничому енергетичному об'єднанню “Вітроенергопром” затверджено “зелений тариф” з 01.08.2009 до 01.01.2030

Постановою НКРЕ від 09.06.2011 №990 Про затвердження “зеленого тарифу” Товариству з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський” затверджено “зелений тариф” 09.06.2011 по 01.01.2030.

Постановою НКРЕ від 15.08.2013 №1114 Про затвердження “зеленого тарифу” Товариству з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Краснодонський” затверджено “зелений тариф” до 01.01.2030.

Постановою НКРЕ від 27.02.2014 №189 Про затвердження “зеленого тарифу” Товариству з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Лутугинський” затверджено “зелений тариф” до 01.01.2030.

На виконання вищевказаних постанов позивачами укладено наступні договори.

Виробниче енергетичне об'єднання “Вітроенергопром” (далі – позивач-1) уклало договір з Державним підприємством “Енергоринок” №5745/01 від 27.05.2009 (далі договір №5745/01). Згідно п.1.1 ст. 1 вказаного договору ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергії, вироблену ВАД, та здійснювати їх оплату відповідно до умов цього договору. Пунктом 8.4 ст. 8 договору №5745/01 у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ.

Товариством з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський” (далі – позивач – 2) укладено договір з Державним підприємством “Енергоринок” №7074/04 від 09.06.2011 (далі – договір №7074/04), згідно п.1.1 ст. 1 ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергії, вироблену ВАД, та здійснювати їх оплату відповідно до умов цього договору. В той же час, пунктом 8.4 ст. 8 договору №5745/01 у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ.

Товариством з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Краснодонський” (далі – позивач - укладено договір з Державним підприємством “Енергоринок” №9876/02 від 28.08.2013 (далі – договір №9876/02). Пунктом 1.1 ст. 1, п. 8.4 ст. 8 договору №9876/02 ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергії, вироблену ВАД, та здійснювати їх оплату відповідно до умов цього договору, а у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ

Товариством з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Лутугинський” (далі – позивач-4) укладено договір з Державним підприємством “Енергоринок” договір №10383/17 від 04.04.2014 згідно якого, зокрема, встановлено наступне:

- ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергії, вироблену ВАД, та здійснювати їх оплату відповідно до умов цього договору (п.1.1 ст. 1 договору №10383/17);

- у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ (п. 8.4 ст. 8 договору №10383/17).

Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2 “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ”, підставами для визнання будь-якого акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Статтями 113 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності, керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Згідно ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Організацію, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначено Законом України “Про Кабінет Міністрів України” від 27.02.2014 N 794-VII (далі Закон N 794-VII).

В той же час, у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону N 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

З вказаного слідує, що постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності ринку електричної енергії України та регулювання відносини, що виникають у процесі його функціонування визначені Законом України “Про засади функціонування ринку електричної енергії” 24 жовтня 2013 року N 663-VII (далі – Закон N 663-VII).

Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Закон N 663-VII встановлено, що у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд, або внаслідок надзвичайних ситуацій Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.

Такий порядок, зокрема, має визначати:

1) критерії/види порушень нормальної роботи ринку електричної енергії, у разі виникнення яких вживаються надзвичайні заходи;

2) види надзвичайних заходів;

3) процедуру ініціювання вжиття надзвичайних заходів на ринку електричної енергії;

4) порядок застосування надзвичайних заходів на ринку електричної енергії і термін їх дії;

5) порядок інформування про вжиття надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.

2. Надзвичайні заходи, зокрема, можуть передбачати:

1) обмеження цін на ринку електричної енергії;

2) встановлення особливих умов купівлі-продажу електричної енергії;

3) встановлення учасникам ринку обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії;

4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії.

Надзвичайні заходи із подолання наслідків порушення нормальної роботи ринку електричної енергії повинні мінімально впливати на функціонування ринку електричної енергії, наскільки це можливо, та застосовуватися до суб'єктів ринку в обсягах, необхідних для подолання наслідків такої ситуації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 372 затверджено Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії

Згідно пункт 3 вказаної постанови тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть передбачати:

1) обмеження цін на ринку електричної енергії:

2) встановлення учасникам ринку електричної енергії особливих умов купівлі-продажу електричної енергії;

3) встановлення учасникам ринку електричної енергії обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії;

4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії;

5) вжиття інших заходів в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля або НКРЕ з метою забезпечення надійної роботи об'єднаної енергетичної системи України.

З аналізу зазначеного, судом вбачається, що перелік тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії не є вичерпним.

Так, реалізуючі свої повноваження, з метою забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, запобігання аварійним ситуаціям та пошкодженню електроенергетичних-установок, їх елементів та споруд Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження від 31.03.2015 року N 280-р “Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії”.

Пунктом 1 вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України, визначено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечити:

коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин "зеленого тарифу";

встановлення додаткових платежів (надбавки, знижки) виробникам електричної енергії;

коригування тарифів на передачу електричної енергії;

коригування інвестиційних програм ліцензіатів;

зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року N 280-р на дату прийняття оскаржуваної постанови було чинним, а відтак обов'язковим до виконання.

Відповідно до пояснень Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з метою збалансування енергосистеми України та забезпеченню сталого проведення опалювального сезону 2014/15, враховуючи статтю 29 Закону України “Про засади функціонування ринку електричної енергії”, постанову Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 372, Указ Президента України від 14.11.2014 № 876/2014 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року”, Указ Президента України від 14.02.2015 № 85/2015 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 січня 2015 року “Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року N 280-р “Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії” листом від 01.04.2015 № 01/32-0697 Міністерство енергетики та вугільної промисловості України звернулось до НКРЕКП з проханням:

1. внести зміни до постанови НКРЕ від 21.12.2011 № 2 “Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії” стосовно припинення перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню, що знаходиться на території де органи державної влади тимчасової не здійснюють або не в повному обсязі здійснюють свої повноваження відповідно до переліку визначено Кабінетом Міністрів України, а також передбачити визначення ДП “Енергоринок” суми коштів про установкам (устаткуванню та або енергетичному обладнанню виробників, що працюють за ціновими заявками, які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження здійснюється відповідно до п. 8.9.2 Правил Оптового ринку електричної енергії України наростаючим підсумком з початку місяця, а по закінченню місяця відповідно до тимчасового алгоритму, прийнятому Радою ОРЕ рішенням від 05.03.2015;

2. зупинити нарахування інвестиційної складової по проектах реконструкції енергоблоків ГК ТЕС (виробникам електричної енергії, станції якої знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження), які реалізуються в рамках розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 648-р “Про заходи щодо реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року” з 01 квітня 2015 року.

Разом з тим, у відповідності до пункту 10.1.1. Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку (далі - ІВКОР), яка є невід'ємним Додатком 4 до ДЧОРЕ, всі запропоновані зміни до Алгоритму Оптового ринку мають відповідати Закону України “Про електроенергетику”, встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ. НКРЕ відповідно до Закону України “Про електроенергетику” має право вносити зміни до Алгоритму Оптового ринку самостійно без погодження з іншими органами. В той же час, алгоритм оптового ринку електричної енергії - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (ст. 1 Закону N 575/97-ВР).

Поряд з цим, пунктом 9 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 січня 2015 року “Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією” введеного в дію Указом Президента України від 14.02.2015 № 85/2015, НКРЕКП, за участю державного підприємства “Енергоринок” також запропоновано вжити заходів щодо виключення із розрахунків на ринку електричної енергії підприємств, які виробляють електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території.

В той же час, суд звертає увагу, що оскаржувана постанова прийнята на підставі, зокрема наказів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 12.02.2015 №88 та від 18.02.2015 №100, якими було віднесено позивачів до переліку учасників оптового ринку електроенергії, обладнання (устаткування) яких знаходиться на території, що віднесена до такої на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у той час коли останні Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2015 по справі № 826/3905/15 скасовані в частині розповсюдження на позивачів. За таких обставин, суд дійшов до висновку, що оскаржувана постанова з вказаних вище підстав не може поширювати свою дію на зазначених осіб, адже останні не віднесені до території на якій тимчасово не здійснюють свої повноваження органи державної влади.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про доцільність задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2” внесено до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії".

Поряд з цим, відносно збільшених позовних вимог, викладених позивачами у своїх заявах від 09.07.2015 суд звертає увагу на наступне.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулювання відносини, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено Законом України “Про електроенергетику” 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР (далі – Закон N 575/97-ВР).

Державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплекс (ч. 1 ст. 8 N 575/97-ВР).

У відповідності до ст. 15 1 Закону N 575/97-ВР для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. Для проведення розрахунків з погашення заборгованості за спожиту електричну енергію з використанням механізмів погашення заборгованості, визначених Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”, енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, і оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установі уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку для зарахування коштів за електричну енергію затверджується та доводиться до відома споживачів національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

З тексту оскаржуваної постанови судом вбачається, що основний зміст останньої полягає в тому, що ДП “Енергоринок” як Розпорядник коштів ОРЕ (РК) на період дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року N 280-р “Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії” не здійснює перерахування коштів виробникам електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Тобто, ДП “Енергоринок” як РСР нараховує кошти, які необхідно сплатити компаніям, та як розпорядник коштів здійснює перерахування коштів згідно алгоритму.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Захист прав здійснюється у разі їх порушення. З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Суд наголошує, що з урахуванням положень ст. 17-1 Закону № 575/97-ВР позивачі віднесені до окремої категорії виробників електричної енергії (альтернативні джерела), яким держава гарантує закріплення на законодавчому рівні на весь строк застосування «зеленого» тарифу вимог щодо закупівлі всієї електроенергії виробленої на об’єктах електроенергетики, у тому числі введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), що використовують альтернативні джерела енергії і не проданої за договорами безпосередньо споживачам або енергопостачальним компаніям, за встановленим «зеленим» тарифом, а також щодо розрахунків за таку електроенергію у повному обсязі, у встановлені строки та грошовими коштами у порядку встановленому законом

Відповідно до п.п. 1.7.2 Постанови НКРЕКП від 21.12.2011 року № 2 «Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» ДП "Енергоринок" щоденно із суми коштів, що надходять на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, до 15 числа (включно) розрахункового місяця зобов’язано здійснити остаточний розрахунок з виробниками електричної енергії з альтернативних джерел енергії, забезпечивши їм 100% оплату фактичної товарної продукції попереднього розрахункового періоду з урахуванням авансових платежів.

Як вбачається з матеріалів справи, з 01.04.2015 року, тобто з дати прийняття Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2" Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" позивачів виключено із переліку виробників електричної енергії, що мають право на належну оплату відпущеної в Оптовий ринок електроенергії та з алгоритму розподілу коштів між учасниками Оптового ринку електроенергії.

Враховуючи, безпідставне позбавлення позивачів гарантованого права на отримання коштів накопичених протягом дії оскаржуваної Постанови та з метою захисту порушених прав Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітроенергопром”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Краснодонський” та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" суд вважає за доцільне зобов’язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розглянути питання щодо внесення змін до алгоритму Оптового ринку електричної енергії, що передбачають перерахування Державним підприємством «Енергоринок» відносно позивачів як виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, коштів накопичених протягом дії постанови НКРЕКП № 1173 від 01.04.2015 року, за період з 01.04.2015 по 30.04.2015 року у розмірі вартості фактично проданої позивачами електроенергії а договорами № 5745/01 від 27.10.2009 року, № 9876/02 від 28.08.2013 року, № 10383/17 від 04.04.2014 року, № 7074/04 від 09.06.2011 року та актів купівлі-продажу електроенергії за відповідні періоди.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з аналізу положень чинного законодавства та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітроенергопром”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Новоазовський”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Вітряний парк Краснодонський” та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" таким, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статями 69, 70, 71, 128, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Задовольнити адміністративний позов.

2. Визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2”.

3. Зобов’язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розглянути питання щодо внесення змін до алгоритму Оптового ринку електричної енергії, що передбачають перерахування Державним підприємством «Енергоринок» відносно позивачів як виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, коштів накопичених протягом дії постанови НКРЕКП № 1173 від 01.04.2015 року, за період з 01.04.2015 по 30.04.2015 року у розмірі вартості фактично проданої позивачами електроенергії а договорами № 5745/01 від 27.10.2009 року, № 9876/02 від 28.08.2013 року, № 10383/17 від 04.04.2014 року, № 7074/04 від 09.06.2011 року та актів купівлі-продажу електроенергії за відповідні періоди.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В. І. Келеберда