Головуючий у 1 інстанції - Свергун І.О.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2015 року справа №812/176/15
зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р. Ф.
суддів: Василенко Л.А.
Васильєвої І.А.
при секретарі
судового засідання Томах О.О.
за участю представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Рибальченка Д.В., довір. від 20.04.2015р.
№ББУ/СА74/СЛ/15
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту
інвалідів
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 13 липня 2015 року
по адміністративній справі №812/176/15
за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального
захисту інвалідів
до товариства з обмеженою відповідальністю
«ДТЕК Свердловантрацит»
про стягнення адміністративно - господарських санкцій у сумі
17399852,28грн. та пені у сумі 156598,65грн., -
ВСТАНОВИВ:
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі позивач) звернулося у квітні 2015 року з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» (надалі товариство, відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача адміністративно - господарських санкцій у розмірі 17399852,28грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 156598,65грн. (т.1 а.с. 2-4).
Постановою суду першої інстанції від 13 липня 2015 року у задоволенні позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» відмовлено з огляду на безпідставність заявлених вимог (т.7 а.с. 179-182).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги (т.7 а.с. 190-191).
Апелянт, в своїй апеляційній скарзі посилається на те, що відповідачем не були виконані норми ст.ст. 18,19.20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875, що призвело до застосування адміністративно - господарських санкцій.
Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заперечення на апеляційну скаргу позивача, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджено під під час апеляційного провадження товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 34225325, розташовано за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк. вул. Гоголя, 24а та зареєстровано як роботодавець у Луганському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується довідкою фонду від 9 квітня 2012 року №1671 (т.1 а.с. 6).
До структури зазначеного товариства входять: філія «Вуглесервіс», ВП «Шахтоуправління Червонопартизанське», ВП «Шахтоуправління Свердловське», ВП ЦЗФ «Свердловська», ВП«Вантажно - транспортне управління», ВП «Енергоуправління», ВП «Вузол зв'язку», ВП«Управління з матеріально - технічного постачання», ВП «Шахтобудівельницьке управління», ВП «Управління Спецшахмонтаж», ВП «Управління житлово - комунального господарства та теплопостачання», ВП «Центр підготовки кадрів», ВП «Санаторій - профілакторій «Промінь», ВП«Автобаза», ВП «Санаторій - Профілакторій «Славутич».
Частиною 1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» передбачає забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу. Частина третя даної статті передбачає що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 цього Закону передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця; підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
За положенням статті 20 цього Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Пунктом 2.10 Колективного договору передбачено, що підприємство обов'язується створити і улаштувати робочі місця для працевлаштування інвалідів, в першу чергу, що отримали інвалідність на підприємстві, в межах нормативу, встановлено ст.ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» (т.1 а.с. 55-57).
Відокремленими підрозділами ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» щодо працевлаштування інвалідів виконано наступне.
В філії «Вуглесервіс» штатним розписом затвердженого генеральним директором 31 січня 2014 року на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 104,1 особи, а штат робітників 335,6 осіб (т.7 а.с.13-19).
Підприємством на протязі 2014 року, направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування осіб з інвалідністю (т.1 а.с.60-86).
З довідки від 13 травня 2015 року №28 за підписом директора філії вбачається, що у 2014 році працевлаштовані дві особи - інваліда, а саме, ОСОБА_5, наказ від 2 січня 2014 року №1-к та ОСОБА_6, наказ від 1 липня 2014 року №173-к, які на підприємство звернулись самостійно (т.1 а.с. 88-93).
Наказом директора ВП «Шахтоуправління Червонопартизанське» від 31 грудня 2013 року №1539-к для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в штат тимчасово з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року введено 700 вакансій (т.1 а.с. 191-192). Згідно штатного розкладу на 2014 рік на підприємстві штат керівників, фахівців та службовців складає 748,4 осіб, а штат робітників 4629,4 осіб (т.7 а.с. 78-98).
Відокремленим підрозділом щомісяця на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.1 а.с.117-176). Крім того, шахтоуправління у січні, квітні 2014 року давало оголошення в Свердловську газету «Заря Донбасса» про запрошення для працевлаштування інвалідів (т.1 а.с. 184, 188).
З матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», управлінню праці та соціального захисту населення на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.1 а.с. 193-215). На зазначені листи Свердловським міськрайонним центром зайнятості направлено ОСОБА_7, який наказом від 25 квітня 2014 року №599-к працевлаштований (т.1 а.с. 216-217). Крім того, на протязі 2014 року наказами підприємства звільнялися та приймалися на роботу особи, які мають інвалідність (т.1 а.с.219-249, т.2 а.с.1-8).
Наказом в.о. директора ВП «Шахтоуправління Свердловське» від 13 січня 2014 року №29-к для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в штат тимчасово з 2 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року введено 150 вакансій (т.3 а.с. 43-44). Згідно штатного розкладу на 2014 рік на підприємстві штат керівників, фахівців та службовців складає 872,2 особи, а штат робітників 5349,2 осіб (т.7 а.с. 47-71).
Відокремленим підрозділом щомісяця на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.2 а.с.100-250, т.3 а.с. 1-29) та приймалась участь в міні - ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.3 а.с. 30-40).
Протягом 2014 року звернулась одна особа з інвалідністю - ОСОБА_8, яка наказом від 1 липня 2014 року №1299-к працевлаштована (т.3 а.с. 41).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», управлінню праці та соціального захисту населення на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.3 а.с. 45-52).
Наказом в.о. директора ВП «ЦЗФ «Свердловська» від 31 грудня 2013 року №681-к наказано здійснити виконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2014 році (т.4 а.с.71). Згідно штатного розкладу на 2014 рік на підприємстві штат керівників, фахівців та службовців складає 76 осіб, а штат робітників 528 осіб (т.7 а.с. 40-43).
Відокремленим підрозділом щомісяця на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.3 а.с. 236-250, т.4 а.с. 1-65) та приймалась участь в семінарах щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.4 а.с. 66-70).
З матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», управлінню праці та соціального захисту населення, на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.4 а.с. 78-82).
Згідно довідки підприємства від 13 травня 2015 року №41 на протязі 2014 року інваліди самостійно по питанню працевлаштування не звертались (т.4 а.с.71), а звільнилось 5 осіб з інвалідністю (т.4 а.с. 88-99)
Наказом в.о. директора ВП «Вантажно - транспортне управління» від 2 січня 2014 року №3 внесено тимчасово з 2 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в штат 12 вакансій на 0,2 ставки для працевлаштування інвалідів (т.4 а.с.201). Згідно штатного розкладу на 2014 рік на підприємстві штат керівників, фахівців та службовців складає 152 особи, а штат робітників 522 особи (т.7 а.с. 99-102).
Відокремленим підрозділом щомісяця на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.4 а.с. 108-213).
Крім того, шахтоуправління у березні, травні, жовтні та грудні 2014 року давало оголошення в Свердловську газету «Заря Донбасса» про запрошення для працевлаштування інвалідів (т.4 а.с. 215-219).
З матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», управлінню праці та соціального захисту населення, на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.4 а.с. 223-248). На роботу прийнято інваліда - ОСОБА_9, наказ від 26 вересня 2014 року №392 -к , ОСОБА_10, наказ від 1 жовтня 2014 року № 399-к, ОСОБА_11, наказ від 23 липня 2014 року №248-к (т.4 а.с.249-250, т.5 а.с. 1-4).
Згідно штатного розкладу ВП «Енергоуправління» на 2014 рік на підприємстві штат керівників, фахівців та службовців складає 146 осіб, а штат робітників 466 осіб (т.7 а.с. 30-39).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.5 а.с. 16-75) та приймалась участь в семінарах щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.5 а.с. 76-80).
Підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.5 а.с. 83-88). З матеріалів справи вбачається, що на протязі 2014 року працевлаштовані 11 осіб з інвалідністю (т.5 а.с. 89-107)
Згідно штатного розкладу відокремленого підрозділу «Вузол зв'язку» на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 10,5 осіб, а штат робітників 22,5 особи (т.7 а.с. 28-29).
На протязі 2014 року підприємством направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.5 а.с. 149-254). З довідки від 13 травня 2015 року №08-17 директора підприємства вбачається, що на протязі 2014 року інваліди по питанню працевлаштування не звертались (т.5 а.с.155).
Згідно штатного розкладу ВП «Управління з матеріально - технічного постачання» на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 12 осіб, а штат робітників 68 осіб (т.7 а.с. 26-27).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.5 а.с. 158-176) та приймалась участь в семінарах щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.5 а.с. 177-178).
З матеріалів справи вбачається, що на протязі 2014 року працевлаштовані три особи інваліда - ОСОБА_12 та ОСОБА_13, наказ від 7 березня 2014 року №18-к та ОСОБА_14, наказ від 4 березня 2015 року №17-к (т.5 а.с. 179-184).
Наказом в.о. директора ВП «Шахтобудівельницьке управління» від 23 січня 2014 року №54 в штат тимчасово з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року внесено 200 вакансій на 0,2 ставки для працевлаштування інвалідів (т.5 а.с.245). Згідно штатного розкладу на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 154 особи, а штат робітників 879 осіб (т.7 а.с. 44-45).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.5 а.с. 189-239) та приймалась участь в семінарах щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.5 а.с. 240-242).
З матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.5 а.с. 246-248).
Наказом директора ВП «Управління Спецшахтомонтаж» від 2 січня 2014 року №8 внесено з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в штат 27 вакансій на 0,2 ставки для працевлаштування інвалідів (т.6 а.с.31). Згідно штатного розкладу на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 170 осіб, а штат робітників 970 осіб (т.7 а.с. 72-77).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.6 а.с. 17-27). Крім того, приймалась участь в семінарах щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.6 а.с. 28-29).
З довідки від 14 травня 2015 року №40 вбачається, що з питання працевлаштування звернулось 4 інваліди, які були працевлаштовані - ОСОБА_15, наказ від 2 січня 2014 року №2/к, ОСОБА_16, наказ від 2 січня 2014 року №2/к, ОСОБА_17, наказ від 22 вересня 2014 року №55/к, ОСОБА_18, наказ від 3 березня 2014 року №26-К-пр. (т.6 а.с.30, 32-39).
Згідно штатного розкладу ВП «Управління житлово - комунального господарства та теплопостачання» на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 33 особи, а штат робітників 122 особи (т.7 а.с. 109-110).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.6 а.с. 49-77). Крім того, приймалась участь в семінарі щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарку вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.6 а.с. 78).
З довідки підприємства від 14 травня 2015 року №20 вбачається, що на протязі 2014 року інваліди самостійно з питання працевлаштування не звертались (т.6 а.с. 79).
Згідно штатного розкладу ВП «Центр підготовки кадрів» на 2014 рік штат керівників, спеціалістів та службовців складає 32 особи, а штат робітників 40 осіб (т.7 а.с.20-22).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.6 а.с.86-94). Самостійно інваліди з питання працевлаштування на підприємство у 2014 році не звертались, що підтверджується довідкою від 14 травня 2015 року №20-39 (т.6 а.с. 95).
Згідно штатного розкладу ВП «Санаторій - профілакторій «Промінь» на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 6 осіб, а штат робітників 57 осіб (т.7 а.с. 23-25).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.6 а.с.98-102). Самостійно інваліди з питання працевлаштування на підприємство у 2014 році не звертались, що підтверджується довідкою від 14 травня 2015 року №27 (т.6 а.с. 103).
Згідно штатного розкладу ВП «Автобаза» на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 51 особа, а штат робітників 512 осіб (т.7 а.с. 105-108).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.6 а.с.111-186). Крім того, приймалась участь в семінарі щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та в міні - ярмарку вакансій для осіб з інвалідністю, що підтверджується відміткою Свердловського міського центру зайнятості (т.6 а.с. 187-191).
З матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», управлінню праці та соціального захисту населення м.Свердловська на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.6 а.с. 194-209).
Наказом головного лікаря ВП «Санаторій - Профілакторій «Славутич» від 20 січня 2014 року №3 внесено з 20 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в штат 4 вакансії на 0,25 ставки для працевлаштування інвалідів (т.6 а.с.247). Згідно штатного розкладу на 2014 рік штат керівників, фахівців та службовців складає 7 осіб, а штат робітників 72 особи (т.7 а.с. 104).
Відокремленим підрозділом на протязі 2014 року направлялись до центру зайнятості звітності Ф №3-ПН про попит на робочу силу (вакансії) в тому числі щодо працевлаштування громадян з інвалідністю (т.6 а.с.238-245).
З матеріалів справи вбачається, що підприємством позивачу - обласному відділенню фонду соціального захисту інвалідів, в Свердловський міський центр зайнятості, громадську організацію інвалідів «Мужество», управлінню праці та соціального захисту населення м.Свердловська на протязі 2014 року направлялися листи з проханням посприяти працевлаштуванню інвалідів (т.6 а.с. 248-250).
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є юридичною особою, код ЗКПО 13396264 та відповідно до п. 1 Положення є територіальним органом бюджетної установи Фонд соціального захисту інвалідів.
Згідно з п. 5 Положення відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, збір сум адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; облік заборгованості по сплаті сум адміністративно - господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які виконують найману працю, претензійно - позовну роботу в судах різних інстанцій.
Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а частини другої передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів складено розрахунок суми адміністративно - господарський санкцій у розмірі 17399852,28грн. та нарахована пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій у розмірі 156598,65 грн. (т.1 а.с. 7).
Оскільки відповідачем створені відповідно до законодавства штатні одиниці для працевлаштування осіб, які мають інвалідність, у 2014 році працювали, працевлаштовувалися та звільнялися такі особи, таким чином, ним не були порушені вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України», які передбачають відповідальність за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Зі звітів про наявність вакансій за формою 3-ПН, що щомісячно на протязі 2014 року подавались відповідачем до Свердловського міського центру зайнятості вбачається, що підприємством вжито усі необхідні заходи для працевлаштування інвалідів, а позивачем в свою чергу не надано доказів того, що відповідачу направлялися для працевлаштування інваліди, яким в цьому останнім відмовлено.
Крім того, Свердловський міський центр зайнятості є органом який забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, реалізує заходи щодо сприяння зайнятості та соціального захисту населення від безробіття. Таким чином, в даному випадку саме на нього покладено законодавством обов'язок щодо працевлаштування.
Виходячи з процесуального принципу певності, передбаченого статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає наявними докази створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, відсутній склад правопорушення щодо не створення позивачем робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Заявлені до стягнення санкції є адміністративного-господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем не доведений.
Стосовно заявленої до стягнення пені у розмірі 156598,65грн. колегія судів зазначає, що відповідно до частини 2 статті 20 Закону України № 875 пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відсутність факту сплати доводить відсутність об'єкту обчислення пені, що доводить передчасність та безпідставність її пред'явлення.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до частини 1статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 липня 2015 року у адміністративній справі №812/176/15 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 липня 2015 року у адміністративній справі №812/176/15 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 18 серпня 2015 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 18 серпня 2015 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А.Василенко
І.А.Васильєва