Постанова № 4882259, 19.08.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2009
Номер справи
2-а-33055/08
Номер документу
4882259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа №2-а-33055/08

категорія 2.11.17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2009 р.                                                                                 м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г.,

при секретарі - Снігірьовій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

Позивач звернувся до адміністративного суду з вказаним позовом, просить скасувати рішення Бердичівської ОДПІ від 24.07.2008р. №0000702302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 55170,00 грн. В позові зазначив, що 11.07.2008 року працівниками Бердичівської ОДПІ проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року, про що був складений акт. В акті зазначені порушення з боку ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" вимог п.1, п.10 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". На підставі акту перевірки Бердичівською ОДПІ прийнято рішення про застосування до ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" штрафних (фінансових) санкцій №0000702302 від 24.07.2008 року на суму 55170,00 грн. Рішення оскаржувалось в апеляційному порядку, однак, залишено без змін. Позивач вважає, що перевірка проведене всупереч вимогам Закону України "Про державну податкову службу". Не погоджується з рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій, просить визнати його протиправним і скасувати, так як вважає, що правильно не провів через реєстратор розрахункових операцій кошти в сумі 11000 грн. за продаж основного засобу - автобуса "Ікарус-256". Просить стягнути з Бердичівської ОДПІ 3,40 грн. сплаченого судового збору.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали. Надали суду письмове заперечення на позовну заяву. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень №1090 від 26 травня 2008 року та №1252 від 20 червня 2008 року фахівцями ДПА в Житомирській області, Бердичівської ОДПІ та ДПІ у Радомишльському районі 11 липня 2008 року проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт №2010/23-01/03116751 від 11.07.2008 року.

В ході перевірки встановлено порушення вимог п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в результаті чого підприємством розрахункові операції, з продажу автобуса "Ікарус-256" в сумі 11000 грн. не проведені через реєстратор розрахункових операцій та п.10 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в результаті чого підприємством за період з 18 год.18 хв. 21 грудня 2007 року по 07 год. 45 хв. 22 грудня 2007 року на реєстраторі розрахункових операцій контрольна стрічка не роздруковувалась.

На підставі акту перевірки, відповідно до п.п. 1, 5 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.07.2008 року за №0000702302 на суму 55170,00 грн.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржувалось позивачем до Бердичівської ОДПІ, Житомирської ОДПА, ДПА України та відповідними рішеннями скарги залишені без задоволення, а рішення без змін.

Суд частково погоджується з висновками податкової інспекції щодо порушень з боку позивача норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" з огляду на наступне.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ст.11. Закону України "Про державну податкову службу" встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Підставою проведення виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року було направлення 1090 від 26 травня 2008 року, в якому встановлений термін проведення перевірки з 26.05.2008 року по 20.06.2008 року.

Пунктом 1.6 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 р. N 441, передбачено, що продовження терміну проведення планових перевірок здійснюється на підставі рішення керівника органу ДПС, яке оформляється наказом.

Згідно наказу Бердичівської ОДПІ №526 від 20.06.2008 року термін проведення перевірки Відкритого акціонерного товариства "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" продовжено з 23.06.2008 року по 07.07.2008 року, так як 21 червня 2008 року та 22 червня 2008 року є вихідними днями. Направлення на продовження терміну проведення перевірки вручено 20.06.2008 року під розписку головному бухгалтеру ВАТ "АТП-11837" Швецовою З.В.

Щодо складу перевіряючих, то пунктом 1.12 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 р. N 441 передбачено, що за рішенням голови ДПА в АРК , областях, м. Києві та м. Севастополі, яке оформлюється наказом, до проведення виїзних планових та позапланових перевірок платників податків можуть залучатися працівники органів ДПС цього регіону.

Згідно розпорядження голови ДПА в Житомирській області Буряченка Б.Д. від 08.05.2008 року № 78-р "Про супроводження та участь у проведенні перевірок" до складу робочої групи для проведення планової виїзної перевірки ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" включено Муравську В.А. - головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Радомишльському районі, Федчук Л.Д. - старшого державного податкового ревізора -інспектора відділу податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Радомишльському районі.

Отже, перевірку ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" проведено з дотриманням вимог встановленого порядку проведення органами державної податкової служби планових виїзних перевірок.

Що стосується порушення позивачем вимог п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", то суд не погоджується з такими висновками податкової інспекції з огляду на наступне.

Як зазначено в акті перевірки, підприємством у відповідності до протоколу №1 засідання правління ВАТ "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" від 30.05.2007 року та згідно заяви гр. Бориса О.А., реалізовано автобус "Ікарус-256". Прийнявши в касу підприємства згідно прибуткових касових ордерів № 6354 від 07.06.2007 року та № 6354 від 08.06.2007 року плату за автобус в розмірі 10000 грн. і 1000 грн. відповідно, не провело ці кошти через реєстратор розрахункових операцій.

Згідно преамбули Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" цей Закон є спеціальним та визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), та інше ( ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").

Статтею 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

За порушення вказаної норми застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").

Згідно акту перевірки, протягом перевіряємого періоду підприємство надавало послуги по перевезенню пасажирів по міським, приміським та міжнародним маршрутам на виконання державного замовлення по тарифах, які регулюються законом, надавало послуги по оренді нерухомого майна, послуги по ремонту та технічному обслуговуванню автомобільного транспорту.

Як встановлено з матеріалів справи, автобус "Ікарус-256" є транспортним засобом, використовувався в господарській діяльності позивача як пасажирський транспорт та згідно наданих документів відносився до групи основних засобів товариства.

Отже, продаж основного засобу - автобуса "Ікарус-256" не підпадає під визначення розрахункової операції при продажу товарів у сфері торгівлі в розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Що стосується порушення позивачем п.10 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", в результаті чого підприємством за період з 18 год.18 хв. 21 грудня 2007 року по 07 год. 45 хв. 22 грудня 2007 року на реєстраторі розрахункових операцій контрольна стрічка не роздруковувалась, то суд погоджується з такими висновками податкового органу з огляду на наступне.

Згідно п.10 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб"єкти підприємницької діяльності зобов"язані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.

За порушення вказаної норми до суб"єкта підприємницької діяльності застосовується штрафна (фінансова санкція у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.5 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ).

Вказане порушення позивачем в судовому засіданні не оскаржувалось, не надавались суду докази того, що контрольна стрічка в період з 18 год.18 хв. 21 грудня 2007 року по 07 год. 45 хв. 22 грудня 2007 року роздруковувалась, а тому суд відмовляє в задоволенні позову в цій частині позовних вимог.

Відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб”єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати на її користь.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Методичними рекомендаціями щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 р. N 441, ст. ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Рішення Бердичівської об'єднаної податкової інспекції № 0000702302 від 24.07.2008 року визнати неправомірним та скасувати в частині нарахування фінансових санкцій по п. 1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - в сумі 55000 грн.

Відшкодувати Відкритому акціонерному товариству "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" понесені судові витрати в сумі 3грн.40коп. з Державного бюджету України через Головне управління держказначейства в Житомирській області.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                            О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлений 25 серпня 2009 року.