Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.09.09Справа №2-а-1693/08 (16:10) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Криму складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Маляр К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Феодосія АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача Грушевська Надія Валентинівна, довіреність № 6689/09 від 09.07.09;
від відповідача не зявився.
Обставини справи: УПФУ в м. Феодосія АРК звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Феодосія АР Крим про зобов'язання відповідача прийняти акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, які не прийняті до заліку відповідачем та по яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на суму 30528,89 грн.
05.09.08р. до суду надійшли заперечення на позов, у яких відповідач повідомляє, що позовні вимоги не визнає та просить суд у задоволенні позову відмовити з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Фонд здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), потерпілим на виробництві до 01.04.2001р. з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому законом порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги або, коли таке право встановлено в судовому порядку. Щодо порядку, на який посилається позивач, то останнім визначений порядок проведення звірки на підставі особових справ потерпілих, тобто справ, які є в Фонді, у зв'язку з чим відділення Фонду соціального страхування на підставі особових справ потерпілих перевірило списки осіб, яким виплати соціального страхування проведені за рахунок Пенсійного Фонду України, та відповідно підписало Акти щомісячних звірок, тобто визначило загальну суму витрат, які підлягають відшкодуванню. По особам, по яких справи в відділенні Фонду відсутні, та по яких страхові випадки сталися на території інших країн СНД, Фонд не зобовязаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати у звязку з виплатою пенсій.
Крім того відповідач зазначає, що Відділення виконавчої дирекції Фонду може прийняти до заліку тільки пенсії виплачені по документам, які відповідають вимогам законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Відповідач також зазначає, що орган, який призначає пенсію має право вимагати від підприємств дооформлення прийнятих та надання додаткових документів, а також перевіряти у необхідних випадках обґрунтування їх видачі.
Що стосується потерпілого ОСОБА_1 відповідач зазначає,що у даному випадку не враховані суми витрат на виплату допомоги на поховання, оскільки смерть потерпілого не повязана із страховим випадком державного соціального страхування.
Враховуючи вищевикладене відповідач вважає, що позовні вимоги є незаконними та просить суд відмовити у повному обсязі в задоволенні адміністративного позову.
У судове засідання, що відбулося 06.07.09р., позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить суд зобовязати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Феодосія прийняти до відшкодування суму невідшкодованих витрат Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 30528,89грн. за період з 01.07.2007р. до 31.03.2008р.
Також, у судове засідання, що відбулося 06.07.09р., позивач надав клопотання про долучення до матеріалів справи вищенаведеної заяви про уточнення позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості в розмірі 30528,89грн.
У судовому засіданні, що відбулося 27.08.09р., позивач надав пояснення, у яких просить суд стягнути з відповідача суму витрат з виплати та доставки пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 30528,89грн. Крім того позивач пояснює суду, що розмір допомоги на поховання в частині, що підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків, визначається управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду), виходячи з основного розміру вищезазначеної пенсії померлого пенсіонера та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який отримував вищезазначену пенсію. Таким чином, будь-яких обмежень щодо виплати допомоги на поховання зазначеним Порядком не передбачено. Таким чином позивач вважає, що сума виплати на поховання ОСОБА_2 підлягає відшкодуванню Управлінню ПФУ у м. Феодосія.
Позивач також вважає, що на підставі п.п. 2 п. 4 Порядку щомісячна цільова грошова допомога на прожиття підлягає відшкодуванню ПФУ. Таким чином, у липні 2007 р. підлягає відшкодуванню сума щомісячної цільової грошової допомоги у розмірі 219,73грн., з серпні 2007 р. до грудня 2007р. - 136,13 грн. щомісячно.
У судове засідання, що відбулося 27.08.09р., відповідач надав доповнення до заперечення на позовну заяву, у яких просить суд у задоволенні позову відмовити та повідомляє суду, що причинний зв'язок смерті інваліда ОСОБА_1 з нещасним випадком, який стався з ним на виробництві, медико-соціальними експертними комісіями не встановлювався, у звязку із чим вимоги щодо відшкодування цих витрат відповідачем є незаконними.
Також у засідання суду, що відбулося 27.08.09р., відповідач надав заяву, у якій просить суд відповідно до ст.ст. 99,100 КАС України відмовити у задоволенні позову в частині відшкодування за липень 2007р. у звязку з пропуском строку звернення до суду.
Відповідач явку представника у судове засідання, що відбулося 11.09.09р., не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи є розписка.
У судове засідання, що відбулося 11.09.09р., позивач надав пояснення, у яких повідомляє суду, що в липні 2007р. не відшкодовано соціальних виплат Управлінню на суму 2901,06грн.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до пункту 1.1. розділу 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року, № 8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до п. 1.1 Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25 жовтня 2005 р. № 43Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд), що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
Згідно до п. 2.1 Положення основними завданнями виконавчої дирекції Фонду є серед іншого забезпечення дотримання положень Конституції України та вимог чинного законодавства, інших нормативно-правових актів у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності; збір та акумулювання страхових внесків, визначення умов, порядку обслуговування і гарантій збереження коштів Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків та інших джерел фінансування.
Згідно до п. 1.2 Положення робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах та містах обласного значення, які є самостійними юридичними особами і реалізують завдання та основні принципи страхування від нещасного випадку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
Отже, позивач та відповідач у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Судом встановлено, що позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд стягнути з відповідача суму невідшкодованих витрат Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 30528,89грн. за період з 01.07.2007р. до 31.03.2008р.
Судом встановлено, сума в розмірі 30528,89грн. складається з 29167,31грн. сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; 848,97грн. щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, яка надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; 212,61грн. - поштові витрати на виплату пенсії, 300грн. допомога на поховання, що виплачена сімї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в частині, що підлягає відшкодуванню, всього по 27 потерпілим особам.
Судом встановлено, що щомісячно позивач та відповідач підписували акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Судом також встановлено, що 01.08.2007 між позивачем та відповідачем підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень 2007року (а.с.141).
Відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за липень 2007 року розбіжності в сумі 3301,79 грн. виникли в результаті непогодження Фондом соціального страхування відшкодувати Управлінню ПФУ суму пенсій, які виплачені 25 особам в тому числі потерпілому ОСОБА_3 в розмірі 250,73грн., з яких 123,36грн. основний розмір пенсії (надбавка за уход), 125,40грн. щомісячна цільова грошова допомога, 1,97грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій та потерпілому ОСОБА_4 в розмірі 150грн. основний розмір пенсії (надбавка за уход) (а.с.142).
Відповідно до пояснень, що надані позивачем у судовому засіданні, що відбулося 11.09.09р., 05.02.08р. позивачем від відповідача отримана інформація, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку в відділенні ВД ФСС НВВ смт. Кіровське, у звязку із чим позивачем був направлений розрахунок відшкодування суми витрат ОСОБА_3 за період 01.04.01р. до 31.12.07р. Позивачем 03.03.08р. отримана інформація, що відділенням прийняті документи про продовження страхових виплат на ОСОБА_4 за період з 01.02.03р. до 31.12.07р. На підставі вищевикладеного позивачем зменшена сума страхових виплат, які не прийняті до відшкодування за липень 2007р. на суму відшкодування ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на суму 400,73грн. (а.с.210).
Враховуючи викладене, судом встановлено, що до суми позову включена сума яка не прийнята до відшкодування Фондом соціального страхування за липень 2007 року в розмірі 2 901,06 грн., яка виникла в результаті непогодження Фондом соціального страхування відшкодувати Управлінню ПФУ суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_5 в сумі 102,65 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,26 грн.;
3.ОСОБА_7 в сумі 152,34 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,19 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,34 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 150,00 грн.;
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_13 в сумі 129,52 грн.;
10.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
11.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,30 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,78 грн.;
17.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
18.ОСОБА_22 в сумі 151,19 грн.;
19.ОСОБА_23 в сумі 151,19 грн.;
20.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
21.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
22.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
23.ОСОБА_27 в сумі 96,49 грн.
Судом також встановлено, що сума в розмірі 2 901,06 грн., яка заявлена до відшкодування за липень 2007р. складається з 2789,34грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 17,39грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
Згідно акту звірки за серпень 2007 року за висновками позивача загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню складає 10846,34 гривень, за висновками відповідача сума, що підлягає відшкодуванню 5935,46 гривень (а.с.143).
Відповідно до таблиці розбіжностей до акту звірки за серпень 2007 року та списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за серпень 2007 року, які не прийняті відповідачем до заліку, розбіжності в розмірі 4910,88 грн. виникли в результаті непогодження відповідачем відшкодовувати виплати пенсій 27 особам (а.с.144).
Судом встановлено, що сума в розмірі 4910,88 грн. зменшена на 2 осіб, які прийняті до відшкодування добровільно. (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн. та ОСОБА_4 на суму 150,00 грн.). Тобто 4 910,88 грн. - 83,58 грн. - 150,00 грн. = 4 677,30 грн.
Таким чином, сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за серпень 2007 року в розмірі 4 677,30 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_6 в сумі 83,26 грн.;
2.ОСОБА_7 в сумі 152,34 грн.;
3.ОСОБА_8 в сумі 151,19 грн.;
4.ОСОБА_9 в сумі 152,34 грн.;
5.ОСОБА_10 в сумі 150,00 гри.;
6.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
7.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
8.ОСОБА_13 в сумі 129,52 грн.;
9.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
10.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
11.ОСОБА_29 в сумі 755,93 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,30 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,78 грн.;
17.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
18.ОСОБА_22 в сумі 151,19 грн.;
19.ОСОБА_23 в сумі 151,19 грн.;
20.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
21.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
22.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
23.ОСОБА_30 в сумі 302,37 грн.;
24.ОСОБА_27 в сумі 96,49 грн.;
25.ОСОБА_31 в сумі 820,59 грн.
Судом встановлено, що сума в розмірі 4 677,30 грн., яка заявлена до відшкодування за серпень 2007р. складається з 4545,54грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 37,43грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
02.10.2007р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вересень 2007 року (а.с.145).
Відповідно до акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 8 683,49 грн., а сума, яка відшкодована Управлінню -5 293,85 грн. Різницю складає 3 389,64 грн. (а.с.146).
Судом встановлено, що сума в розмірі 3 389,64 грн. зменшена на 2 осіб, які прийняті до відшкодування добровільно. (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн. та ОСОБА_4 на суму 150,00грн.).
Тобто 3 389,64грн. - 83,58 грн. - 150,00 грн. = 3 156,06 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за вересень 2007 року в розмірі 3 156,06 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_5 в сумі 205,31 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,26 грн.;
3.ОСОБА_7 в сумі 152,34 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,19 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,34 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 150,00 грн.;
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_13 в сумі 129,52 грн.;
10.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
11.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,30 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,78 грн.;
17.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
18.ОСОБА_23 в сумі 151,19 грн.;
19.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
20.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
21.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
22.ОСОБА_30 в сумі 151,19 грн.;
23.ОСОБА_27 в сумі 96,49 грн.;
24.ОСОБА_31 в сумі 152,34 грн.
Судом встановлено, що сума в розмірі 3 156,06 грн., яка заявлена до відшкодування за вересень 2007р. складається з 3041,19грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 20,54грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
05.11.2007р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за жовтень 2007 року (а.с.147).
Відповідно до акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 9863,49грн., а сума, яка відшкодована Управлінню -5 968,54 грн. (а.с.148).
Різницю складає 3 894,95 грн., ця сума зменшена на 2 осіб, які прийняті до відшкодування добровільно (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн. та ОСОБА_4 на суму 150,00 грн.).
Тобто 3 894,95 грн. - 83,58 грн. - 150,00 грн. = 3 661,37 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за жовтень 2007 року в розмірі 3 661,37 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_5 в сумі 102,66 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,58 грн.;
3.ОСОБА_7 в сумі 152,93 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,20 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,93 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 150,00 грн.;
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_13 в сумі 130,02 грн.;
10.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
11.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
12.ОСОБА_29 в сумі 302,40 грн.;
13.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
14.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
15.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
16.ОСОБА_19 в сумі 135,82 грн.;
17.ОСОБА_20 в сумі 97,79 грн.;
18.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
19.ОСОБА_22 в сумі 302,40 грн.;
20.ОСОБА_23 в сумі 151,20 грн.;
21.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
22.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
23.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
24.ОСОБА_30 в сумі 151,20 грн.;
25.ОСОБА_27 в сумі 96,50 грн.;
26.ОСОБА_31 в сумі 152,93 грн.
Судом встановлено, що сума в розмірі 3 661,37 грн., яка заявлена до відшкодування за жовтень 2007р. складається з 3539,34грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 27,70грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
04.12.2007р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за листопад 2007 року (а.с. 149).
Відповідно до акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 8652,23 грн., а сума, яка відшкодована Управлінню -5 312,34 грн. Різницю складає 3 339,89 грн. (а.с.150).
Судом встановлено, що сума в розмірі 3 339,89 грн. зменшена на 2 осіб, які прийняті до відшкодування добровільно (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн. та ОСОБА_4 на суму 150,00 грн.).
Тобто 3 339,89 грн. - 83,58 грн. - 150,00 грн. = 3 106,31 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за листопад 2007 року в розмірі 3 106,31 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_6 в сумі 83,58 грн.;
2.ОСОБА_7 в сумі 152,93 грн.;
3.ОСОБА_8 в сумі 151,20 грн.;
4.ОСОБА_9 в сумі 152,93 грн.;
5.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
6.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
7.ОСОБА_13 в сумі 130,02 грн.;
8.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
9.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
10.ОСОБА_29 в сумі 151,20 грн.;
11.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
12.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
13.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
14.ОСОБА_19 в сумі 135,82 грн.;
15.ОСОБА_20 в сумі 97,79 грн.;
16.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
17.ОСОБА_22 в сумі 151,20 грн.;
18.ОСОБА_23 в сумі 151,20 грн.;
19.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
20.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
21.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
22.ОСОБА_30 в сумі 151,20 грн.;
23.ОСОБА_27 в сумі 96,50 грн.;
24.ОСОБА_31 в сумі 152,93 грн.
Судом встановлено, що сума в розмірі 3 106,31 грн., яка заявлена до відшкодування за листопад 2007р. складається з 2987,49грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 24,49грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
08.01.2008р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за грудень 2007 року (а.с.151).
Відповідно до акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 9 506,49 грн., а сума, яка відшкодована Управлінню -5 812,47 грн.
Різницю складає 3 694,02 грн. (а.с.152).
Сума в розмірі 3 694,02 грн. зменшена на 2 осіб, які прийняті до відшкодування добровільно (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн. та ОСОБА_4 на суму 150,00 грн.).
Тобто 3 694,02 грн. - 83,58 грн. - 150,00 грн. = 3 460,44 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за грудень 2007 року в розмірі 3 460,44 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_5 в сумі 205,33 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,58 грн.;
3.ОСОБА_7 в сумі 152,93 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,20 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,93 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 300,00 грн.
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_13 в сумі 130,02 грн.;
10.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
11.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,82 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,79 грн.;
17.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
18.ОСОБА_22 в сумі 151,20 грн.;
19.ОСОБА_23 в сумі 151,20 грн.;
20.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
21.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
22.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
23.ОСОБА_30 в сумі 151,20 грн.;
24.ОСОБА_27 в сумі 96,50 грн.;
25.ОСОБА_31 в сумі 152,93 грн.
Судом також встановлено, що сума в розмірі 3 460,44 грн., яка заявлена до відшкодування за грудень 2007р. складається з 3341,19грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 24,92грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
04.02.2008р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за січень 2008 року (а.с.153).
Відповідно до наведеного акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 8 963,21 грн., а сума, яка відшкодована Управлінню -5 673,06 грн., різницю складає 3 290,15 грн. (а.с.154).
Різниця зменшена на 2 осіб, які прийняті до відшкодування добровільно (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн. та ОСОБА_4 на суму 150,00 грн.).
Тобто 3 290,15 грн. - 83,58 грн. - 150,00 грн. = 3 056,57 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за січень 2008 року в розмірі 3 056,57 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1. ОСОБА_5 в сумі 102,66 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,58 грн.;
3.ОСОБА_7 в сумі 152,93 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,20 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,93 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 150,00 грн.
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_13 в сумі 130,02 грн.;
10.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
11.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,82 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,79 грн.;
17.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
18.ОСОБА_22 в сумі 151,20 грн.;
19.ОСОБА_23 в сумі 151,20 грн.;
20.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
21.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
22.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
23.ОСОБА_27 в сумі 96,50 грн.;
24.ОСОБА_31 в сумі 152,93 грн.
Судом також встановлено, що сума в розмірі 3 056,57 грн.., яка заявлена до відшкодування за січень 2008р. складається з 2939,34грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 22,90грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
03.03.2008р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за лютий 2008 року (а.с.155).
Відповідно до вищенаведеного акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 9 599,24 грн., різницю складає 4 063,34 грн. (а.с.156).
Судом встановлено, що різницю зменшено на 1 особу, яка прийнята до відшкодування добровільно (ОСОБА_3 на суму 83,58 грн.). Тобто 4 063,34 грн. - 83,58грн. = 3 979,76 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за лютий 2008 року в розмірі 3 979,76 грн. виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_5 в сумі 102,65 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,26 гри.;
3.ОСОБА_7 в сумі 152,34 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,19 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,34 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 150,00 грн.
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
10.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
11.ОСОБА_29 в сумі 453,51 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,30 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,78 грн.;
17.ОСОБА_21 в сумі 150,00;
18.ОСОБА_22 в сумі 151,19 грн.;
19.ОСОБА_23 в сумі 151,19 грн.;
20.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
21.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
22.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
23.ОСОБА_30 в сумі 302,37 грн.;
24.ОСОБА_27 в сумі 96,49 грн.;
25.ОСОБА_31 в сумі 152,34 грн.;
26.ОСОБА_2 допомога на поховання в сумі 300,00 грн.
Судом також встановлено, що сума в розмірі 3 979,76 грн.., яка заявлена до відшкодування за лютий 2008р. складається з 3561,81грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 23,62грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій, 300грн. допомога на поховання.
04.04.2008р. між Управлінням та Фондом підписаний акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за березень 2008 року (а.с.157).
Відповідно до наведеного акту загальна сума, яка підлягає відшкодуванню Управлінню, складає 7 864,06 грн., а сума, яка відшкодована Управлінню -5 334,04 грн. Різницю складає 2 530,02 грн.
Сума розбіжностей відповідно до списку осіб, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які не прийняті до відшкодування Фондом за березень 2008 року в розмірі 2 530,02 грн. (а.с.158) виникла в результаті непогодження Фондом відшкодувати Управлінню суму пенсій, які виплачені наступним особам:
1.ОСОБА_5 в сумі 102,65 грн.;
2.ОСОБА_6 в сумі 83,26 грн.;
3.ОСОБА_7 - знято 167,09 грн.;
4.ОСОБА_8 в сумі 151,19 грн.;
5.ОСОБА_9 в сумі 152,34 грн.;
6.ОСОБА_10 в сумі 150,00 грн.
7.ОСОБА_11 в сумі 83,52 грн.;
8.ОСОБА_12 в сумі 150,00 грн.;
9.ОСОБА_13 в сумі 26,80 грн.;
10. ОСОБА_14 в сумі 92,53 грн.;
11.ОСОБА_15 в сумі 142,69 грн.;
12.ОСОБА_16 в сумі 114,02 грн.;
13.ОСОБА_17 в сумі 150,00 грн.;
14.ОСОБА_18 в сумі 130,72 грн.;
15.ОСОБА_19 в сумі 135,30 грн.;
16.ОСОБА_20 в сумі 97,78 грн.;
17.ОСОБА_22 в сумі 151,19 грн.;
18.ОСОБА_23 в сумі 48,77 грн.;
19.ОСОБА_24 в сумі 91,80 грн.;
20.ОСОБА_25 в сумі 92,53 грн.;
21.ОСОБА_26 в сумі 150,00 грн.;
22.ОСОБА_30 в сумі 151,19 грн.
23.ОСОБА_27 в сумі 96,49 грн.;
24.ОСОБА_31 в сумі 152,34 грн.
Судом також встановлено, що сума в розмірі 2 530,02 грн., яка заявлена до відшкодування за березень 2008р. складається з 2422,07грн. основний розмір пенсії, 94,33грн. щомісячна цільова грошова допомога, 13,62грн. сума витрат на виплату та доставку пенсій.
Перевіряючи наявність підстав для відшкодування УПФ в м. Феодосія АРК витрат на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з липня 2007р. по березень 2008р. в розмірі 30528,89грн., судом перевірені у повному обсязі всі пенсійні справи осіб та було встановлено наступне.
Пенсія по інвалідності ОСОБА_5 призначена на підставі Акту № 3 про нещасний випадок на виробництві, згідно з яким ОСОБА_5 06.05.1988 року отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.14), копії трудової книжки, подання СУ «Промбуд» треста «Феодосіяпромжилбуд» про призначення пенсії по інвалідності від 29.09.1988р., довідки ВТЕК серія ВМ -76 № 148070 від 30.08.1988р. (а.с.15).
ОСОБА_6 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 20.04.1984р. Зазначена пенсія призначена ОСОБА_6 на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_6 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.17), копії трудової книжки, подання «Сарі-Агачського АТП» про призначення пенсії по інвалідності від 20.04.1984р., довідки ВТЕК серія ЮК № 273046 від 20.04.1984р. (а.с.18).
ОСОБА_7 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 01.10.1992р. Зазначена пенсія призначена ОСОБА_7 на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_7 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с20-21, копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія 594 № 023400 від 27.11.1964р. (а.с.22).
ОСОБА_8 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 19.05.1997р. Зазначена пенсія призначена ОСОБА_8 на підставі Акту № 4/235 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_8 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.24), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія 526 № 027829 від 06.10.1962р. (а.с.25).
ОСОБА_9 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 10.12.1973р. Зазначена пенсія призначена ОСОБА_9 на підставі Акту № 4 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_9 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.27), копії трудової книжки, подання Копальні Перемоги комбінату «Індігірзолото» про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія ВТЕ-32 №036752 від 10.12.1973р. (а.с.28).
ОСОБА_10 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 25.10.2001р. Зазначена пенсія призначена ОСОБА_10 на підставі Акту № 41 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_10 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.30-31), копії трудової книжки, подання Феодосійської філії «Приватбанка» про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія 3-14 ПЕ № 012810 від 25.10.2001р. (а.с.32).
ОСОБА_11 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 18.11.1960р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_11 (згідно посвідчення про укладення шлюбу НОМЕР_1 прізвище змінено ОСОБА_11 (а.с.36)) отримала трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.34), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія 487 № 078538 від 18.11.1960р. (а.с.35).
ОСОБА_12 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 25.03.1991р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 20 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_12 отримала трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.38), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія Н № 008679 від 05.10.1949р. (а.с.39).
ОСОБА_13 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 14.05.1958р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 26 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_13 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.41), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія Т.о. № 105728 від 14.05.1958р. (а.с.42).
ОСОБА_14 отримує пенсію по втраті годувальника з 03.10.2005р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 9 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_14 (годувальник) отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.44), копії трудової книжки, свідоцтва про смерть (а.с.46), заяви про призначення пенсії по втраті годувальника, довідки ВТЕК серія ВТЕ-141 № 047896 від 16.12.1978р. (а.с.45).
ОСОБА_15 отримує пенсію по інвалідності з 18.12.1997р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 44 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_15 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.48), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія МСЕ-25ВВ № 011084 від 18.08.1997р. (а.с.49).
ОСОБА_16 отримує пенсію по інвалідності з 04.11.1997р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_16 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.51), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія МСЕ № 092844 від 08.08.1994р. (а.с.52).
ОСОБА_17 отримує пенсію по інвалідності з 17.07.1980р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_17 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.54), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія ТО № 9521773 від 17.07.1980р. (а.с.55).
ОСОБА_18 отримує пенсію по інвалідності з 23.11.2001р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 10 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_18 отримала трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.57), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія МСЕ № 015247 від 27.03.2000р. (а.с.58).
ОСОБА_19 отримує пенсію по інвалідності з 06.12.1967р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 1 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_19 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.60), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія 58 Ш № 761227 від 01.12.1967р. (а.с.61).
ОСОБА_20 отримує пенсію по інвалідності з 29.04.1990р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 4 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_20 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.63), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія ВТЕ -10 № 053109 від 17.01.1990р. (а.с.64).
ОСОБА_21 отримує пенсію по інвалідності з 23.10.1997 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту № 1 про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_21 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.66-68), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія 12-АС № 130211 від 23.10.1997р. (а.с.69).
ОСОБА_22 отримує пенсію по інвалідності з 23.02.1995 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_22 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.71-73), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія МСЕ № 088367 від 23.02.1995р. (а.с.74).
ОСОБА_23 отримує пенсію по інвалідності з 04.11.1997 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_23 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.76-77), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія Д-70 № 488660 від 25.09.1980р. (а.с.78).
ОСОБА_29 отримує пенсію по інвалідності з 01.10.1995 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_29 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.80-84), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія МСЕ № 088926 від 29.05.1995р. (а.с.85).
ОСОБА_24 отримує пенсію по інвалідності з 01.02.1996 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_24 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.87), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія ВТЕ - 10 № 073573 від 21.07.1992р. (а.с.88).
ОСОБА_25 отримує пенсію по інвалідності з 14.03.1991 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_25 отримала трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.90-91), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія ВТЕ -10 №004198 від 26.02.1991р. (а.с.92).
ОСОБА_28 отримує пенсію по інвалідності з 24.11.1970 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_28 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.94-95), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія Д-68 № 088968 від 24.11.1970р. (а.с.96).
ОСОБА_33 отримує пенсію по інвалідності з 27.02.2007 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_33 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.98-99), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки МСЕК серія КР 12-05 №002188 від 27.09.2006р. (а.с.100).
ОСОБА_27 отримує пенсію по інвалідності з 02.1.1963 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_27 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.102), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія К-61 № 172992 від 04.10.1963р. (а.с.103).
ОСОБА_31 отримує пенсію по інвалідності з 20.03.2007 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що ОСОБА_31 отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.105-106), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки МСЕК серія КР 12-05 № 036058 від 20.03.2007р. (а.с.107).
ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності з 01.01.1996 р. Зазначена пенсія призначена на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві, в якому зазначено, що він отримав трудове каліцтво внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с.109), копії трудової книжки, заяви про призначення пенсії по інвалідності, довідки ВТЕК серія КЧ-67 № 219727 від 03.01.1969р. (а.с.110).
Судом встановлено, що відповідач відмовляється прийняти до відшкодування витрати позивача по виплаті пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, з наступних причин:
По-перше - в звязку з відсутністю у відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Феодосія особових справ на наступних потерпілих: ОСОБА_32, ОСОБА_18,
ОСОБА_19., ОСОБА_21, ОСОБА_23, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_27;
По-друге потерпілі ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_36, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_12, ОСОБА_37, ОСОБА_31 отримали виробничу травму за межами України;
По-третє в пенсійних справах потерпілих ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_8, ОСОБА_12, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_33 документи, які підтверджують право на отримання виплат, не відповідають вимогам законодавства;
По-четверте не враховані суми витрат на виплату допомоги на поховання, оскільки смерть потерпілого не повязана із страховим випадком державного соціального страхування.
У той же час проти правильності визначення розміру пенсії, яка виплачується позивачем потерпілим, відповідач не заперечує.
Перевіряючи законність та обґрунтованість дій відповідача щодо відмови прийняти до відшкодування витрати позивача по виплаті пенсій суд враховує наступне.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 Основ, в Україні залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування:
- пенсійне страхування;
- страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
- медичне страхування;
- страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
- страхування на випадок безробіття.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Відповідно до статті 12 Основ, спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду.
За пенсійним страхуванням згідно зі статтею 25 Основ надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення:
- пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
- пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених пунктом 4 цієї статті;
- медичні профілактично-реабілітаційні заходи;
- допомога на поховання пенсіонерів.
Відповідно до пункту 4 цієї статті за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення:
- профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням;
- відновлення здоров'я та працездатності потерпілого;
- допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків;
- пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
У частині 4 статті 26 Основ встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.
Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги відповідно до статті 25 Основ, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" закріплене аналогічне правило - якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Сфера дії цього Закону поширюється на таку категорію інвалідів, щодо відшкодування витрат на виплату пенсій яким виник спір.
За змістом частини 2 статті 2 зазначеного Закону особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
При цьому право на таке забезпечення, яке встановлено в Україні, не залежить від того, у якій з колишніх республік СРСР стався нещасний випадок на виробництві з застрахованою особою або виникло професійне захворювання, пов'язане з виконанням нею трудових обов'язків.
Підпунктом "а" статті 27 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що громадянам України - переселенцям з інших держав, які не працювали в Україні, пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи.
Відповідно до пункту 3 розділу XI (Прикінцеві положення) Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги.
Абзацем третім пункту 3 розділу XI встановлено, що вся заборгованість потерпілим на виробництві та членам їх сімей, яким до набрання чинності цим Законом підприємства, установи та організації не відшкодували матеріальної і моральної (немайнової) шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, виплачується цими підприємствами, установами і організаціями, а в разі їх ліквідації без правонаступника - Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Отже, за змістом наведеної норми обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодувати потерпілим на виробництві та членам їх сімей матеріальну і моральну (немайнову) шкоду, заподіяну ушкодженням здоров'я, не залежить від того, чи сплачували Фонду страхові платежі підприємства, що ліквідувалися та на яких було ушкоджено здоров'я потерпілого.
Як вбачається з абзацу 7 наведеного вище пункту, Фонд соціального страхування від нещасних випадків є правонаступником державного, галузевих та регіональних фондів охорони праці, передбачених статтею 21 Закону України "Про охорону праці", які ліквідуються.
Доводи Відділення ФССНВ про поширення на спірні відносини положень Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, завданої працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків, підписаної 9 вересня 1994 року між частиною держав колишнього СРСР, ратифікованою Україною 06.10.1995 року не є обгрунтованими.
Статтею 2 цієї Угоди передбачено, що відшкодування шкоди, завданої працівнику внаслідок трудового каліцтва, іншого ушкодження здоров'я (у тому числі при настанні втрати працездатності в результаті нещасного випадку на виробництві, пов'язаного з виконанням працівниками трудових обов'язків, після переїзду потерпілого на територію іншої Сторони), смерті здійснюється роботодавцем Сторони, законодавство якої поширювалось на працівника в момент одержання каліцтва, іншого ушкодження здоров'я, смерті.
Роботодавець, відповідальний за завдання шкоди, здійснює її відшкодування відповідно до свого національного законодавства.
Зі змісту процитованої норми випливає, що вона регулює інші відносини, а не ті, які є предметом спору у справі та пов'язані з відшкодуванням витрат ПФУ, понесених у зв'язку з виплатою пенсій особам, які стали інвалідами внаслідок нещасного випадку на виробництві на території інших республік СРСР до проголошення Україною незалежності.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про правонаступництво України" від 12.09.1991 року закони Української РСР та інші акти, ухвалені Верховною радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.
Стаття 9 зазначеного Закону передбачає, що всі громадяни Союзу РСР, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на території України, є громадянами України. Україна гарантує забезпечення прав людини кожному громадянину України незалежно від національної приналежності та інших ознак відповідно до міжнародно-правових актів про права людини.
Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року держави-учасниць Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які отримали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди.
Відповідно до статті 5 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 3 цієї Угоди встановлено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за даною Угодою, несе держава, яка надає забезпечення.
За змістом цієї норми взаємні розрахунки між державами можуть проводитися лише на підставі двосторонніх договорів.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, яка стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР, а в разі такої виплати органами Пенсійного фонду України - відшкодувати останньому витрати, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Тому доводи відповідача щодо відмови відшкодовувати витрати на виплату основного розміру пенсії за період з липня 2007р. по березень 2008р. та витрати на її доставку особам, які отримали трудове каліцтво на території колишнього СРСР є необґрунтованими.
Оцінюючи доводи відповідача, про те, що Фонд позбавлений можливості відшкодовувати витрати у звязку з відсутністю у відповідача особових справ та повного комплекту документів постраждалих, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення”№ 1788-XII від 05.11.1991 року пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 81 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Але суд враховує, що обовязок Фонду відшкодовувати витрати позивачу, повязані з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, навіть при відсутності особових справ в розпорядженні виконавчої дирекції фонду прямо передбачений Законом України “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 2272-IIІ від 22.02.2001 року.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону передбачено, що Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Судом встановлено, що вищенаведені фізичні особи, про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій яким йдеться у цій справі, чиї документи не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілим страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Судом перевірено, що відповідно до пенсійних справ 27 фізичних осіб, про які йдеться у позові, пенсія за інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсії у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виплачується їм позивачем правомірно, на підставі документів, визначених діючим пенсійним законодавством України, яким і керується позивач.
Будь-якими іншими законодавчими актами не передбачена необхідність отримання органами Пенсійного фонду України ще додаткових документів для виплати пенсії по інвалідності, крім акту про нещасний випадок, трудової книжки, довідки МСЕК, тому всі витрати, які понесені позивачем у звязку з виплатою таких пенсій є обґрунтованими.
Крім того, посилання позивача та відповідача на Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4, є необґрунтованим.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Пунктами 6 та 7 Порядку визначено, що Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Отже, відповідно до вимог Порядку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.
Суд зазначає, що зазначений Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, тому позивач обґрунтовано звернувся до Окружного адміністративного суду АРК для вирішення спірних відносин.
Відповідно до вимог Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний відшкодувати шкоду, заподіяну працівнику внаслідок ушкодження його здоров'я.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки (вказаний висновок підтверджується правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 20 березня 2007 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області про зобов'язання прийняти до заліку та відшкодування суми) та висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 15.04.2008р. по справі за позовом УФУ в Галицькому районі м. Львова до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Львові про спонукання до вчинення дій).
Відповідно до п.4 Порядку, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:
сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Розмір допомоги на поховання в частині, що підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків, визначається управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду), виходячи з основного розміру вищезазначеної пенсії померлого пенсіонера та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який отримував вищезазначену пенсію.
Суму витрат з виплати і доставки пенсій визначають органи Пенсійного фонду на підставі Граничних тарифів на основні послуги зв'язку, затверджених наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 7 червня 2002 року N 120 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 19 липня 2002 року за N 595/6883.
Судом встановлено, що позивачем обраний вірний спосіб захисту порушеного права, оскільки позивач просить стягнути суми не відшкодованих витрат Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим на виплату та доставку пенсії за інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання.
Обраний позивачем спосіб захисту прав також відповідає і Угоді від 30.07.2004 року про реструктуризацію заборгованості Фонду ССНВ ВПЗ Пенсійному фонду України, оскільки, прийняття до відшкодування відповідачем витрат дозволить провести у подальшому взаєморозрахунки на централізованому рівні згідно з Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4.
Крім того, суд також враховує, що зазначений Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Таким чином, судом встановлено, що будь-які страхові виплати, що здійснюються Фондом складаються на підставі страхових внесків роботодавців, як страхувальників, які і є основним джерелом надходжень до фонду і мають використовуватися виключно за їх цільовим призначенням.
Страховими виплатами, відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Зазначені грошові суми складаються із:
1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати пенсії по інвалідності потерпілому;
4) страхової виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника;
5) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
6) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Суд зазначає, що відповідно до статті 25 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-XIV від 23.09.1999 року усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.
Таким чином, зазначеним Законом визначені як обєкти, які підлягають виплаті застрахованим особам Фондом, так і обєкти, які підлягають відшкодуванню Фондом у разі виплати таких сум іншими страховиками. До зазначених витрат не належать будь-які додаткові види соціальної допомоги, які не включені до статей 21,22, 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.
Стосовно діяльності органів Пенсійного фонду то їх повноваження стосуються призначення та виплати пенсій, які є гарантією з боку Держави на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум.
Виплата пенсій, відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” N 1788-XII від 05.11.1991 року здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Зазначена гарантія щодо пенсійного забезпечення непрацездатних громадян закріплена також у статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якою встановлений мінімальний розмір пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Суд звертає увагу учасників процесу, що правовідносини між органами Пенсійного фонду та органами фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України мають різну природу. Законодавцем недарма розрізняються основи та принципи діяльності цих органів, які перетинаються лише в частині відшкодування Фондом витрат на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виключно за рахунок сум, що одержані ним від страхувальників.
За пунктом 3 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094.
Пунктом 4 Порядку визначаються суми, що підлягають відшкодуванню Фондом суми що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:
сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Даний перелік є вичерпним та не має норм посилання чи розширених норм.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми не відшкодованих витрат Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим, які повязані з виплатою по інвалідності внаслідок нещасного випадку на підприємстві або професійного захворювання і пенсій у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з липня 2007р. по березень 2008р. у розмірі 30228,89 гривень ( в тому числі 29167,31грн. сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; 848,97грн. щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, яка надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; 212,61грн. - поштові витрати на виплату пенсії) обґрунтовані, однак у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Доводи представника відповідача стосовно пропуску позивачем строків звернення з позовом до суду знайшли своє підтвердження у судовому засіданні. Перевіряючи зазначені факти, судом встановлено наступне.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені частинами 1 та 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
У заяві, що надана у судове засідання, що відбулося 27.09.09р. (а.с.206) відповідач наполягав на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до адміністративного суду стосовно позовних вимог позивача.
Під час судового розгляду справи позивач не наводив поважних причин пропуску строку для звернення до адміністративного суду.
Судом встановлено, що адміністративний позов позивачем подано 11.08.2008 року, що підтверджується відміткою на першому аркуші примірника позовної заяви (а.с.2), а позовні вимоги стосуються стягнення з відповідача сум за період з липня 2007року по 31.03.2008року, тому вимоги про відшкодування витрат на виплату і доставку суми пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень 2007 року у розмірі 2901,06грн. задоволенню не підлягають. Суд зазначає, що оскільки строк підписання акту звірки за липень 2007 року припадав на 01 серпня 2007 року, то саме з цієї дати позивачеві було відомо про відмову від відшкодування суми понесених витрат за липень 2007 року, тож останній день для звернення до суду за стягненням суми витрат за липень 2007 року припадав на 01.08.2008 року.
Суд звертає увагу позивача, що, хоча вимоги про стягнення витрат на виплату та доставку основного розміру пенсій за липень 2007 року є обґрунтованими, позивачеві було достеменно відомо про відмову відповідача відшкодовувати заявлені у позові суми, проте несвоєчасне звернення позивача до суду призвело до неможливості стягнення суми витрат на виплату та доставку основного розміру пенсій за наведений період, що повязано із бездіяльністю самого позивача, який у встановлений законом термін не вимагав стягнення в судовому порядку.
Тому, враховуючи, що вимоги позивача про стягнення 2901,06грн. витрат на виплату та доставку основного розміру пенсій за липень 2007року є обґрунтованими, але позивачем без поважних причин пропущений встановлений статтею 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду за захистом зазначеного порушеного права, в свою чергу, відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропущення строків, встановлених частиною 1 статті 100 КАС України, тому суд вважає, що позов у цій частині не підлягає задоволенню.
Стосовно вимог позивача про стягнення 300грн. витрат на виплату допомоги на поховання ОСОБА_1 судом встановлено, що ці вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч.І ст.21 Закону № 1105, у разі настання страхового випадку Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов'язаних з ним ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Страховим випадком, відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 1105, є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно-зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у статті 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.
Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначається Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади (п.2 ч.5 ст.14 Закону № 1105).
За змістом ч.8 ст.34 Закону № 1105 Фонд несе витрати на поховання потерпілого у разі його смерті від нещасного випадку або професійного захворювання, згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2,6 Порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2001 р. № 826 із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 1112 від 25.08.2004 р. передбачено, що витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. Розмір і процедура проведення та обліку витрат на поховання та пов'язаних з цим ритуальних послуг встановлюються правлінням Фонду для обласних управлінь його виконавчої дирекції на диференційній основі відповідно до фінансових можливостей та місцевих умов за поданням виконавчої дирекції Фонду.
Відповідно до п.3 постанови правління виконавчої дирекції Фонду від 06.03.2006р. № 13 "Про витрати на поховання у разі смерті застрахованої особи від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" витрати на поховання провадяться робочими органами виконавчої дирекції Фонду страхувальнику або сім'ї застрахованого чи іншій особі, яка здійснювала поховання у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. Якщо сімя потерпілого отримує допомогу на поховання відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", то сума витрат на поховання у разі смерті застрахованої особи від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що підлягає відшкодуванню Фондом, зменшується на суму цієї допомоги на підставі довідки органу Пенсійного фонду України.
На підставі вищезазначеного Фонд несе витрати на поховання лише у разі смерті потерпілого від нещасного випадку, який стався за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві або від професійного захворювання, а тому тільки у зазначених випадках підлягають відшкодуванню ПФУ виплачені його робочими органами суми допомоги на поховання.
Відповідно до п.18 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 22.02.1992 р. № 83, зі змінами та доповненнями, міські, міжрайоні, районі медико-соціальні експертні комісії визначають причини смерті інваліда на підставі лікарського свідоцтва про смерть у випадках, коли законодавством передбачається надання пільг сімї померлого.
Судом встановлено, що відповідно до довідки про причину смерті ОСОБА_1 причиною смерті став набряк мозку, інфаркт мозку (а.с.192).
Причинний зв'язок смерті інваліда ОСОБА_1 з нещасним випадком, який стався з ним на виробництві, медико-соціальними експертними комісіями не встановлювався.
Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, тільки в частині стягнення з відповідача суми невідшкодованих витрат Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.08.2007р. до 31.03.2008р. в розмірі 27327,83грн., що складається з 26377,97грн. сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; 754,64грн. щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, яка надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; 195,22грн. - поштові витрати на виплату пенсії, по 26 потерпілим особам.
Згідно з частиною 3 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 11.09.2009р.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16.09.2009р.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Феодосія (98100, АРК, м. Феодосія, вул. Куйбишева, 28-а; ЄДРПОУ 24406008; р/р 37173400900024 в Управлінні Держказначейства в АРК, МФО 824026, або з іншого рахунку) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим (98100, АРК, м. Феодосія, вул. Українська, 44; ЄДРПОУ 22300286; р/р 25600010048601, МФО 324805 в КРУ ВАТ «ДержОщадбанку Украаїни» ) суми не відшкодованих витрат Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим, які повязані з виплатою по інвалідності внаслідок нещасного випадку на підприємстві або професійного захворювання і пенсій у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з серпня 2007р. по березень 2008р. у розмірі 27327,83грн.
3.У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кушнова А.О.