Постанова № 48796432, 02.12.2014, Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
452/2546/14-а
Номер документу
48796432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 452/2546/14-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

02 грудня 2014 року м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі головуючого судді Кунцік О.С.

з участю секретаря Макаревич Л.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Самборі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області про визнання протиправними дій та скасування рішення про призначення пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом. В підтвердження позовних вимог посилається на обставини викладені в позовній заяві та просить постановити рішення, яким визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області щодо призначення їй пенсії без врахування отриманих нею всіх сум виплат, з яких були фактично сплачені єдиний соціальний внесок та страхові внески на обовязкове державне пенсійне страхування, та враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області про призначення їй пенсії, як державному службовцю.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області видати довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу про отримані нею, суми виплат, з яких були фактично сплачені страхові внески та єдиний внесок на обовязкове державне соціальне страхування.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області призначити пенсію їй з 30.04.2014 року відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України Про державну службу з урахуванням всіх сум заробітної плати з яких були фактично сплачені страхові внески та єдиний внесок на обовязкове державне соціальне страхування.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 позов підтримала в повному обсязі. Просить позов задовольнити.

Відповідач представник управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області, в судовому засіданні позову не визнав, зіславшись на заперечення, які приєднані до матеріалів справи. Просить в позові відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Право на пенсію має відповідно до Закону України „Про державну службу" з 30 квітня 2014 року згідно ч.6 ст.37 Закону України „Про державну службу".

ОСОБА_1, працювала в управлінні Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області.

Із займаної посади звільнена 29.04.2014 року у звязку із виходом на пенсію відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України Про державну службу.

30.04.2014 управлінням ПФУ в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця (ч. 6 ст. 37 Закону України Про державну службу).

23.07.2014 року ОСОБА_1 було подано запит про надання публічної інформації щодо призначення мені 30.04.2014 пенсії відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України Про державну службу, та надання копій довідок про складові заробітної плати, на підставі яких призначено мені пенсію.

Також ОСОБА_1 звернулася з заявою в якій просила надати інформацію про те чи було включено у вищезазначену Довідку про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670, від 14.02.2014 №5-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18984, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інші, отримані нею за час роботи в управлінні ПФУ та з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Якщо ж вищезазначені виплати нею було отримано, а у вказану довідку не включено, висловлено прохання зазначити у відповіді які для цього були підстави.

Листом від 29.07.2014 року № 5201/07-29 управлінням Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області ОСОБА_1 було надано відповідь, та повідомлено, що згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.37 вищезазначеного Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати (до 01.05.2014 року в розмірі 80%) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Управління ПФУ вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексація до заробітної плати державного службовця з якої обраховується пенсія не відносяться. Матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби виплачується один або два рази на рік і не є складовою частиною заробітної плати. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати передбачених частиною другою ст. 33 Закону України Про державну службу. Враховуючи вищенаведене управління ПФУ вважає, що для врахування, при обчисленні їй пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та індексацію немає підстав.

01.08.2014 року ОСОБА_1 отримано листа із управління ПФУ за № 5298/07-29, в якому позиція управління ПФУ залишається незмінною, однак запитувані нею копії документів (довідок) із матеріалів пенсійної справи так і не надано.

Позивач звернулася до суду з заявою про включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат.

Відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.6 ст.37 Закону України „Про державну службу" Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України Про Державну службу - у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітку працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 33 Закону України Про державну службу встановлено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії - установити, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам державних органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу 1 цього пункту без коригування згідно п. 2 цієї постанови.

Крім того, згідно ч.2 ст.33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на

державній службі та інших надбавок.

Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Із статті 2 Закону України "Про оплату праці", вбачається, що основна заробітна плата це-винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді

тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та

посадових окладів для службовців.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, інші виплати (індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань тощо), на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не Положенням Закону України Про державну службу, який до спірних правовідносин є загальним, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин статті 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення. Похідними загальними нормами зазначених спеціальних норм є норми вищенаведеної статті 37 Закону України Про державну службу.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, так як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788XII .

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року, суть спору про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Позовні вимоги в частині скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області про призначення ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю не підлягає задоволенню оскільки пенсія позивачці призначена вірно у відповідності до ч.6 ст.37 Закону України Про державну службу.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 4, 6-12, 159-163 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії без врахування отриманих нею всіх сум виплат, з яких були фактично сплачені єдиний соціальний внесок та страхові внески на обовязкове державне пенсійне страхування, та враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області видати довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу про отримані ОСОБА_1, суми виплат, з яких були фактично сплачені страхові внески та єдиний внесок на обовязкове державне соціальне страхування.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Самборі та Самбірському районі Львівської області призначити пенсію ОСОБА_1 з 30.04.2014 року відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України Про державну службу з урахуванням всіх сум заробітної плати з яких були фактично сплачені страхові внески та єдиний внесок на обовязкове державне соціальне страхування.

В решті позовних вимог відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання її копії, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області.

Суддя підпис

Згідно з оригіналом.

Суддя О.С.Кунцік