ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.09.09 Справа № 1/54
За позовом Управління освіти Алчевської міської ради Луганської області
до Комунального теплопостачального підприємства “Алчевськтеплокомуненерго”, м. Алчевськ Луганської області
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Відділення Державного казначейства у м. Алчевську Луганської області,
Головне управління Державного казначейства у Луганській області.
про стягнення 234834 грн. 55 коп.
С у д д я Зюбанова Н.М.
П р е д с т а в н и к и:
від позивача - Хрипун О.В., дов. № 01-32/1147 від 21.09.09; Гиренко Л.М., дов. № 01-32/1146 від 21.09.09; Саввінова В.В., дов. № 01-32/867 від 15.07.09;
від відповідача - Польова В.В., дов. № 992 від 06.05.08;
від третьої особи /Головного управління ДК у Луганській області/ –Колеснікова С.Б., дов. № 14-12/1-16 від 31.12.08;
Суть спору: про стягнення 234834 грн. 55 коп. вартості послуг з централізованого теплопостачання, гарячого водопостачання та пару, безпідставно перерахованих позивачем відповідачу /з врахуванням уточнення нормативної підстави позову за листом позивача від 14.09.09 № 01-32/1116/.
Відповідач за листом від 22.09.09 проти позову заперечує з посиланням на те, що ГоловКРУ України розглянуто акт ревізії фінансово-господарської діяльності установ, які обслуговуються централізованою бухгалтерією при комунальному закладі "Алчевська центральна міська лікарня", щодо трактування фактів порушень, встановлених при розрахунках за спожиту теплову енергію за відсутності засобів обліку. За підсумками вказаного розгляду сума 326889 грн. 06 коп., яка в акті ревізії від 15.0.409 № 04-21/014 зазначена як порушення, що призвело до втрат через зайву оплату за послуги з теплопостачання, слід трактувати –зайво понесені витрати коштів від неефективного проведення інших фінансово-господарських операцій внаслідок не встановлення засобів обліку теплової енергії.
Дослідивши обставини справи, додатково надані документи, вислухавши представників сторін та третьої особи, суд прийшов до наступного.
Так, в обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що протягом з січня 2006 року по січень 2009 року ним були зайве сплачені грошові кошти за послуги з централізованого опалення у сумі 234834 грн. 55 коп. через проведення розрахунку вартості останніх по тарифу за 1 кв.м опалювальної площі /при відсутності засобів обліку теплової енергії/, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення зайве перерахованих коштів.
У відповідності до листа Управління освіти Алчевської міської ради Луганської області від 14.09.09 № 01-32/1116 позивачем уточнено нормативно-правову підставу позову, а саме зроблено посилання на ст. 1212 ЦК України, якою передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов”язана повернути потерпілому це майно, особа зобов"язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Так, зміст договорів від 03.06.02 № 34/1/А на поставку теплової енергії та від 04.10.06 № 34/1 про надання послуг з централізованого теплопостачання, гарячого водопостачання та пару з додатковими угодами до них, якими були врегульовані правовідносини сторін у спірний період, підтверджує факт безпідставного перерахування коштів у сумі позову. Умовами вказаних договорів передбачено, що розрахунки за послуги теплопостачання мають проводитись, виходячи з тарифів, затверджених виконавчим комітетом Алчевської міської ради для груп споживачів за 1 м2 загальної площі, у той час, як відповідно до п. 3.1 Міжгалузевих норм споживання електричної та теплової енергії для організацій бюджетної сфери України, затв. наказом державного комітету України з енергозбереження від 25.10.99 № 91 споживання теплової енергії на одиницю комплексної характеристики громадської споруди нормують у гігакалоріях. Відповідно до. п. 4 вказаних Норм об‘єктами нарахування є установи охорони здоров‘я /поліклініки, лікарні тощо/.
Згідно з п. 6.1.2 зазначених Міжгалузевих норм годинне споживання теплоти на опалювання будівель і споруд бюджетної сфери встановлюється за приладами обліку теплової енергії, а за їх відсутності годинне споживання теплоти визначається за показниками типових або індивідуальних проектів, за якими побудовані дані об‘єкти або за даними інвентаризаційних бюро.
Також відповідно до ст. 1 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.05 № 2633 тариф /ціна/ на теплову енергію –грошовий вирах витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії /1 Гкал/ з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно з методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Тому сторонами при визначенні ціни послуг за укладеними договорами допущено порушення вказаних вище норм діючого законодавства.
Розмір надмірно перерахованих коштів у сумі позову підтверджується матеріалами справи, зокрема, розрахунком ціни позову, актами приймання-передачі теплової енергії, складеними між позивачем та відповідачем за спірний період, належно оформленими відповідачем рахунками від 10.03.09 №№ 1479, 70, 1269, від 14.04.09 №№ 70, 1479, 1269.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов”язана повернути це майно. Ці положення застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином, витребування майна власником із чужого незаконного володіння, повернення виконаного однією із сторін у зобов‘язанні.
Обов"язок повернути безпідставно отримане майно є різновидом цивільно-правової санкції, а не мірою відповідальності, тому наявність вини в поведінці особи, що безпідставно збагатилася, не вимагається.
Заперечення відповідача згідно його доповнення до відзиву відхиляються судом з огляду на те, що зміна трактування фактів порушень, на які посилається відповідач, не спростовує надмірного перерахування коштів позивачем у рамках цивільно-правового спору та обґрунтованості вимог останнього.
Таким чином суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю з віднесенням судових витрат на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, ст. 1212 ЦК України, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального теплопостачального підприємства "Алчевськтеплокомуненерго", м. Алчевськ Луганської області, вул. Леніна, 126, ідент. код 02132266 на користь Управління освіти Алчевської міської ради Луганської області, м. Алчевськ Луганської області, пр-т. Леніна, 21, ідент. код 02141897 безпідставно одержані 234834 грн. 55 коп., 2348 грн. 35 коп. витрат по державному миту та 312 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Дата підписання рішення –29.09.09.
Суддя Н.М.Зюбанова