ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01033, м.Київ-33, вул. Комінтерну, 16 тел.230-31-77
Іменем України
РІШЕННЯ
"22" вересня 2009 р. Справа № 18/116-09
Розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора Таращанського р-ну Київської області в інтересах держави в особі Українського фонду підтримки фермерських господарств (київське відділення)
до Селянського (фермерського) господарства (СФГ) «Лілія»
про стягнення 20000 грн.
Суддя А.Ю. Кошик
за участю представників сторін
від позивача: не з’явився
від відповідача: Неділько В.П.
від прокуратури: Кошляк В.І.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Прокурора Таращанського р-ну Київської області в інтересах держави в особі Українського фонду підтримки фермерських господарств (київське відділення) (далі – позивач) до Селянського (фермерського) господарства (СФГ) «Лілія» (далі – відповідач) про стягнення 20000 грн.
Провадження у справі № 18/116-09 порушено відповідно до ухвали від 22.06.2009 року та призначено розгляд справи на 09.07.2009 року.
У судовому засіданні 09.07.2009 року сторони заявили спільне клопотання про відкладення розгляду справи. Розгляд справи було відкладено до 11.08.2009 року.
У судовому засіданні 11.08.2009 року судом заслухано пояснення сторін.
За таких обставин, спір не може бути вирішений в даному судовому засіданні, тому розгляд справи було відкладено до 22.09.2009 року.
В судовому засіданні 22.09.2009 року прокуратура підтримала позовні вимоги з підстав викладених у позові, відповідач проти позову заперечив, посилаючись на відсутність законодавчого регулювання поняття «відокремлена фермерська садиба»на момент отримання спірної фінансової допомоги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані сторонами докази, суд встановив.
За наслідками проведеної Прокуратурою Таращанського району перевірки законності отримання СФГ «Лілія»фінансової підтримки з державного бюджету виявлено, що в порушення ст.ст. 5, 9, 11 Закону України «Про фермерське господарство», п.п. 2, 5, 8 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1102, відповідачем було отримано фінансову допомогу на безповоротній основі в сумі 20000 грн.
Таким чином, даний позов подано про повернення безпідставно отриманої фінансової допомоги.
Як встановлено судом в ході вирішення спору, спірна фінансова допомога була отримана відповідачем на підставі поданої ним до Київського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств заявки на отримання фінансової допомоги на безповоротній основі, як такого, що має відокремлену фермерську садибу. При цьому до заявки, як документ, що підтверджує наявність у СФГ «Лілія»відокремленої садиби, було додано довідку виконавчого комітету Великоберезянської сільської ради від 04.06.2008 р. № 832.
Однак, як встановлено перевіряючими та підтверджується листом Великоберезянської сільської ради від 20.10.08 №310/02-9, СФГ «Лілія»розташоване в межах с. Велика Березянка Таращанського району, за межами земельної ділянки, наданої для ведення селянського фермерського господарства.
Відповідно до акту ревізії фінансово-господарської діяльності СФГ «Лілія»від 23.10.2008 №27-31/35, проведеної КРВ в Таращанському районі, при надані СФГ «Лілія» фінансової підтримки з державного бюджету на часткову компенсацію витрат на придбання першого трактора, не дотримано вимог Порядку використання коштів державного бюджету для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою КМУ від 25.08.04 №1102, внаслідок чого СФГ «Лілія»безпідставно отримало кошти на загальну суму 20000 грн.
Відповідно до листа управління земельних ресурсів у Таращанському районі від 28.05.09 №425 жителю с. Велика Березянка Недільку Віктору Петровичу на території Великоберезянської сільської ради виділена земельна ділянка площею 50 га ріллі для ведення фермерського господарства. На даній земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна.
Вищезазначені обставини відповідачем в ході розгляду спору не заперечені та не спростовані.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на відсутність чіткого законодавчого регулювання порядку видачі спірної фінансової допомоги, зазначив, що поняття відокремленої садиби було визначено в Законі України «Про фермерське господарство»після отримання коштів.
Дослідивши обставини спору та заперечення відповідача, суд встановив.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про фермерське господарство»новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення, а у трудонедостатніх населених пунктах - п'ять років), фермерським господарствам з відокремленими садибами та іншим фермерським господарствам надається допомога за рахунок державного і місцевого бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про фермерське господарство»новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими садибами на безповоротній основі кошти надаються, в тому числі, на часткову компенсацію витрат на придбання першого трактора, комбайна, вантажного автомобіля.
Відповідно до п. 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. №1102, фінансова підтримка на безповоротній основі надається новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після їх державної реєстрації, а в трудонедостатніх населених пунктах - п'ять років) та фермерським господарствам з відокремленими садибами.
Відповідно до п.п. 3 п. 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1102, фінансова підтримка на безповоротній основі надається новоствореним фермерським господарствам протягом одного бюджетного року не більш як за двома видами витрат, а фермерським господарствам з відокремленими садибами - один раз протягом трьох років за двома видами витрат, пов'язаних з придбанням першого трактора, комбайна, вантажного автомобіля вітчизняного виробництва, а також іноземного походження, які не виробляються в Україні, згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України, за умови їх подальшої експлуатації фермерським господарством протягом не менш як трьох років з моменту державної реєстрації та відсутності на момент придбання у власності фермерського господарства аналогічних одиниць техніки - у розмірі 30 відсотків без урахування суми податку на додану вартість, але не більш як 200 тис. гривень за одиницю техніки.
Відповідно до п. 8 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1102 фермерські господарства для одержання фінансової підтримки на безповоротній основі подають до комісії заявку за формою, визначеною Мінагрополітики, та перелік документів, в тому числі довідку, видану виконавчим комітетом сільської, селищної чи міської ради, районної, Севастопольської міської держадміністрацій, про те, що фермерське господарство має відокремлену садибу.
Таким чином, обов’язковою умовою для отримання відповідачем спірної фінансової допомоги є наявність у нього відокремленої фермерської садиби, що ним не дотримано.
Відповідно до ч. 1 ст. 381 Цивільного кодексу України садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про фермерське господарство»громадяни, що створили фермерське господарство, мають право облаштувати постійне місце проживання в тій частині наданої для ведення фермерського господарства земельної ділянки, з якої забезпечується зручний доступ до всіх виробничих об'єктів господарства. Якщо постійне місце проживання членів фермерського господарства знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса.
04.06.2006 року Великоберезянською сільською радою було видав голові СФГ «Лілія»довідку № 832 про те, що СФГ «Лілія»є господарством з відокремленою садибою.
Про відсутність у СФГ «Лілія»відокремленої садиби, розташованої на земельній ділянці, наданій відповідачу за межами населенного пункту, 24.09.2008 року прокуратурою району за фактом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення службовими особами Великоберезянської
Сільської ради при видачі голові СФГ «Лілія»Недільку В.П. довідки про те, що відповідач є господарством з відокремленою садибою було порушено кримінальну справу №72-517 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.І ст. 366 КК України.
За наслідками проведеної перевірки, 06.02.2009 року прокуратурою району було порушено кримінальну справу №72-517 по обвинуваченню сільського голови с. Велика Березянка Таращанського району Капусти А.М. за ч. 1 ст. 364, ч.І ст. 366 КК України в порядку ст. 232 КПК України.
Відповідно до постанови Таращанського районного суду від 25.02.2009 року Капусту А.М. було визнано таким, що вчинив злочини, передбачені ч. 1 ст. 364, ч.І ст. 366 КК України, та звільнено від кримінальної відповідальності на підставі и. «є»ст. 1 Закону України «Про амністію».
Посилання відповідача на відсутність у діючому на момент отримання спірних коштів законодавстві визначення поняття «відокремленої фермерської садиби»не приймається судом, оскільки поняття садиби було визначено в ст.381 Цивільного кодексу України, де законодавець основною ознакою садиби визначає наявність на земельній ділянці будівель призначених для проживання.
В той же час, право на створення відокремленої фермерської садиби мають члени фермерського господарства, чиє житло розташоване на земельній ділянці, наданій для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населеного пункту.
Крім того, відповідачем не доведено суду дотримання ним умови про наявність у нього відокремленої фермерської садиби, яка дає право на отримання спірної фінансової допомоги.
Відповідно до вимог ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається я к на підстави своїх вимог і заперечень.
За наслідками вирішення спору позовні вимоги позивачем доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають в повному обсязі.
Витрати по оплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд Київської області, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Лілія»(09550, Київська обл., Таращанський р-н, с. Велика Березянка) на користь Київського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (01601, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 13, к. 212, код 24074109) 20000 грн. боргу по поверненню фінансової допомоги.
3. Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Лілія»(09550, Київська обл., Таращанський р-н, с. Велика Березянка) в доход державного бюджету України 200 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя