Рішення № 48731556, 19.08.2015, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.08.2015
Номер справи
310/8664/14-ц
Номер документу
48731556
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 310/8664/14-ц

2/310/385/15

РІШЕННЯ

Іменем України

19 серпня 2015 року Бердянський міськрайонний суд

Запорізької області

в складі: головуючого судді Крамаренка А.І.

при секретарі Корнієнко Н.І.

за участю: представника позивача ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Бердянської міської ради до ОСОБА_2, третя особа - виконавчий комітет Бердянської міської ради, про стягнення збитків,

ВСТАНОВИВ:

Бердянська міська рада звернулась до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що до виконавчого комітету в порядку передбаченому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» надійшла копія повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Вказане повідомлення зареєстровано Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 07.03.2013 року. Відповідно до вказаного повідомлення ОСОБА_2 розпочав реконструкцію кафе по пр. Леніна, 41-А у м. Бердянську Запорізької області.

17.06.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстрована декларація про готовність вказаного обєкта до експлуатації.

У порушення ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ, затвердженого рішення Бердянської міської ради №58 від 31.01.2013 року, ОСОБА_2 не звернувся до органу місцевого самоврядування із заявою про укладання договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська та не надав документів, що підтверджують вартість будівництва обєкта, з техніко-економічними показниками та інших передбачених документів.

У звязку з цим Бердянській міській раді будо завдано збитків у розмірі 5700 грн., які позивач просить стягнути з відповідача.

В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

ОСОБА_2, повідомлений за місцем реєстрації про час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився. Представником відповідача до суду подані письмові заперечення, в яких зазначено, що ОСОБА_2 на праві власності належить нежитлова будівля, розташована за адресою: м. Бердянськ, пр. Леніна, 41-А. Протягом березня-липня 2013 року він проводив реконструкцію зазначеної будівлі відповідно до проектної документації та декларації про початок виконання будівельних робіт. Оскільки ОСОБА_2 не потрібно було отримувати містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, він не є замовником в розумінні п. 44 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.2 Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ, затвердженого рішення Бердянської міської ради №58 від 31.01.2013 року.

Представник виконкому Бердянської міської ради в судове засідання не зявився, повідомлений належним чином.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у розгляді справи.

З наданих суду документів видно, що на підставі повідомлення, зареєстрованого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 07.03.2013 року, ОСОБА_2 розпочав реконструкцію кафе по пр. Леніна в м. Бердянську.

17.06.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстрована декларація про готовність вказаного обєкта до експлуатації.

У відповідності до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

На виконання вимог зазначеного вище Закону, Бердянська міська рада рішенням від 31.01.2013 року №58 затвердила Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ та типовий договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська.

У відповідності до п. 3.1 Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури міста здійснюється на підставі договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бердянська, який укладається між виконавчим комітетом Бердянської міської ради та замовником.

Згідно п. 3.2 Порядку договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Бердянськ укладається не пізніше пятнадцяти робочих днів з дня реєстрації уповноваженим органом звернення замовника про його укладання, але до прийняття обєкта до експлуатації.

У відповідності до ст. 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.

Частиною 1 ст. 649 ЦК України встановлено, що розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

За змістом ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 3.2 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ ініціатором укладання договору про пайову участь є замовник, а строк укладання такого договору обмежений прийняттям обєкта будівництва до експлуатації.

Відповідно до п.1.2 Порядку встановлено, що замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву про надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

Наявність вищенаведених обставин мусить бути у їх сукупності, при відсутності хоча б однієї з них особа не є замовником в розумінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бердянськ.

Разом з тим, відповідно до повідомлення про початок виконання будівельних робіт містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не потребувалися і згідно до пояснень представника відповідача, ОСОБА_2 із заявою про надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки не звертався.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 57 -61, 212 - 215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Бердянської міської ради відмовити.

Рішення може бути оскаржено через суд першої інстанції до апеляційного суду Запорізької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя А.І. Крамаренко