Постанова № 48636439, 17.08.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2015
Номер справи
823/1716/15
Номер документу
48636439
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2015 року справа № 823/1716/15

14 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання Будченко А.Ю.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1,

відповідача не зявився,

третьої особи не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон до державної інспекції сільського господарства в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача державна екологічна інспекція у Черкаській області, про визнання протиправними дій та скасування розрахунку,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон подало позов, в якому просить:

- визнати протиправними дії державної інспекції сільського господарства в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120/1) щодо проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон (код за ЄДРПОУ 33435619, місцезнаходження 20505, Черкаська обл., Катеринопільський район, селище міського типу Єрки, вул. Свердлова, будинок 8А) на предмет дотримання земельного законодавства та обстеження земельної ділянки;

- визнати протиправними дії державної інспекції сільського господарства в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120/1) щодо направлення товариству з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон (код за ЄДРПОУ 33435619, місцезнаходження 20505, Черкаська обл., Катеринопільський район, селище міського типу Єрки, вул. Свердлова, будинок 8А) листа від 26.06.2015 № 1014, яким було направлено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 2411 грн.;

- скасувати розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, складений державною інспекцією сільського господарства в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120/1) на суму 2411 грн., який було направлено листом від 26.06.2015 № 1014.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що перевірка стану дотримання вимог земельного законодавства проведена державною інспекцією сільського господарства в Черкаській області всупереч п. 8 розділу ІІІ Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII.

Крім того, позивач зазначає, що фактичне вимірювання площі земельної ділянки, на якій встановлене порушення, не здійснювалося, інформацію було взято із дозволу на виготовлення проектно-технічної документації для оформлення передачі земельної ділянки у приватну власність, а використовує позивач лише зацементовану бетонну земельну ділянку площею 100 квадратних метрів, у звязку з чим розмір заподіяної шкоди неправильний.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що перевірка позивача проведена на виконання ухвали Катеринопільського районного суду від 10 червня 2015 року, інспектором було проведено обстеження земельної ділянки, складено акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення та внесено припис про усунення порушень.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, однак 17.08.2015 відповідач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

В судових засіданнях 06 та 13 серпня 2015 року представник третьої особи просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що перевірка проведення з дотриманням вимог чинного законодавства.

В судове засідання, призначене на 17.08.2015, представник третьої особи не зявився, про дату, час і місце судового розгляду третя особа повідомлена належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 33435619, зареєстроване 06.04.2005.

22.06.2015 посадовими особами державної інспекції сільського господарства в Черкаській області та державної екологічної інспекції у Черкаській області проведена перевірка дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт.

В акті перевірки зазначено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 1,9 га (господарський двір ПСП Галече) здійснюється господарська діяльність, повязана з виробництвом деревного вугілля у ретортах. На момент перевірки при обстеженні земельної ділянки виявлено, що 14 реторт, які установлені на твердій асфальтованій площадці не працюють, з них дві реторти установлені на відкритій ділянці (без асфальту).

Документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку під виробництво деревного вугілля не предявлені.

Акт перевірки підписано директором товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон без зауважень.

22 червня 2015 року державним інспектором сільського господарства складено акт обстеження земельної ділянки, в якому зазначено, що земельна ділянка загальною площею 1,9 га використовується для виготовлення деревного вугілля, право власності чи право користування на дану земельну ділянку не зареєстроване.

Крім того, 22 червня 2015 року державним інспектором сільського господарства відносно директора товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон складено протокол про адміністративне правопорушення № 000213 та повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення на 25 червня 2015 року.

Також, 22 червня 2015 року державною інспекцією сільського господарства в Черкаській області видано припис № 000347, яким у 30-денний термін зобовязано позивача усунути виявлені в ході проведення перевірки порушення і письмово повідомити про виконану роботу.

25 червня 2015 року державний інспектор сільського господарства державної інспекції сільського господарства в Черкаській області прийняв постанову № 000213 про накладення на директора товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.

Вирішуючи спір по суті в частині позовних вимог про визнання протиправними дій державної інспекції сільського господарства в Черкаській області щодо проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-промислова компанія Регіон на предмет дотримання земельного законодавства та обстеження земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Пунктом 8 розділу ІІІ Прикінцеві положення Закону України Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 № 76-VIII, чинного з 01.01.2015, установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи від 28.12.2014 № 71-VIII, чинного з 01.01.2015, у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Як свідчать матеріали справи, державна інспекція сільського господарства в Черкаській області провела перевірку дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами на підставі ухвали слідчого судді Катеринопільського районного суду від 10 червня 2015 року про надання дозволу на проведення перевірки.

За таких обставин, посилання позивача на неможливість проведення відповідачем перевірки суд вважає безпідставним.

Щодо інших позовних вимог, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

В частині 1 статті 5 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель зазначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Статтею 10 вказаного Закону передбачено, зокрема, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обовязкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобовязання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента від 13.04.2011 № 459/2011, Держсільгоспінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

В пункті 5 Положення зазначено, що Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обовязкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.

Пунктом 6 Положення встановлено, що Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.

Процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання субєктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок визначає Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання субєктами господарювання вимог земельного законодавства, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 132, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 року за № 412/22944 (далі Порядок).

Пунктом 5.6 Порядку передбачено, що планові та позапланові заходи з питань перевірки стану дотримання субєктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності, проводяться за місцем провадження господарської діяльності субєкта господарювання у присутності керівника субєкта господарювання або уповноваженої ним особи чи у присутності фізичної особи - підприємця або його представника.

Згідно пункту 5.7 Порядку планові та позапланові заходи щодо перевірки стану фактичного використання та охорони земель проводяться в обовязковому порядку на території земельних ділянок, що використовуються субєктами господарювання. При проведенні заходу можуть бути присутні особи, права чи законні інтереси яких порушені внаслідок неправомірної діяльності субєкта господарювання, а також особи, безпосередньо причетні до порушення вимог земельного законодавства.

Пункт 5.8 Порядку передбачає, що у разі виявлення порушення вимог земельного законодавства державні інспектори: зясовують обставини та суть вчиненого порушення земельного законодавства, установлюють особу, яка його вчинила, чи особу, внаслідок бездіяльності якої порушено вимоги земельного законодавства; установлюють, чи є в діях осіб, які вчинили правопорушення, чи осіб, внаслідок бездіяльності яких порушено вимоги земельного законодавства, ознаки адміністративного чи кримінального правопорушення; встановлюють шляхом обстеження земельних ділянок, чи завдана субєктом господарювання або третіми особами шкода земельним ресурсам унаслідок здійснення ними господарської чи іншої діяльності.

Згідно пункту 5.9 Порядку обстеження земельних ділянок, які використовуються субєктами господарювання, що перевіряються, здійснюються інспекційними органами під час проведення планових та позапланових заходів у разі, якщо це повязано із необхідністю, зокрема, визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок без спеціального дозволу.

Відповідно до пункту 6.2 Порядку акт перевірки складається у двох примірниках і підписується не пізніше останнього дня проведення перевірки державними інспекторами, які проводять відповідний захід, керівником субєкта господарювання або уповноваженою ним особою чи фізичною особою - підприємцем або її представником. Перший примірник акта залишається в інспекційному органі, який проводить перевірку, другий - вручається керівнику субєкта господарювання або уповноваженій ним особі чи фізичній особі-підприємцю або її представнику. При врученні акта перевірки у примірнику акта, який залишається в інспекційному органі, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує.

Як свідчать матеріали справи, при складанні акту обстеження земельної ділянки від 22 червня 2015 року державним інспектором сільського господарства взято до уваги кадастровий план земельної ділянки площею 1,9 га, складений сертифікованим інженером-землевпорядником та наданий із проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність громадянину ОСОБА_1.

При цьому, як зазначив в судовому засіданні 13.08.2015 представник відповідача, заміри земельної ділянки, яка фактично використовується позивачем для виробництва деревного вугілля під час проведення перевірки не здійснювалися, оскільки вказане потребує залучення сертифікованого інженера-землевпорядника шляхом укладення з ним відповідного договору та сплати коштів за виконані роботи.

Суд звертає увагу, що позивач наполягає на використанні земельної ділянки розміром лише 100 квадратних метрів, а не 1,9 га, відповідач, як субєкт владних повноважень, не надав в даному випадку належних та допустимих доказів використання позивачем для виробництва деревного вугілля всієї земельної ділянки площею 1,9 га.

Разом з тим, суд вважає, що позивач в даному випадку обрав невірний спосіб захисту порушеного права, оскільки при наявності чинного обовязкового до виконання припису про усунення порушень розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в цьому випадку розрахований виходячи з загальної площі земельної ділянки 1,9 га.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 2 цієї статті суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Суд зазначає, що позбавлений в даному випадку можливості вийти за межі позовних вимог, адже це було би порушенням принципу диспозитивності.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 18.08.2015.