Ухвала суду № 48545813, 11.08.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.08.2015
Номер справи
815/4983/13-а
Номер документу
48545813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2015 року м. Київ К/800/43396/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Моторного О.А.

Суддів Борисенко І.В.,

Кошіля В.В.,

за участю секретаря - Калініна О.С.

та представників сторін:

від позивача - Биструшкін В.Ю.,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2013

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014

у справі № 815/4983/13-а

за позовом Приватного акціонерного товариства "Іллічівський паливний термінал"

до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2013, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014, позов задоволено.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судове засідання з'явився представник позивача. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що податковим органом була проведена документальна планова виїзна перевірка ПАТ «Іллічівський паливний термінал» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 30.06.2012, за результатами якої складено акт № 2703/22-0301/31886323 від 28.12.2012, яким встановлено порушення позивачем вимог:

- п.123, п.131 ст.1 та пп.4.1.1 п.4.1 ст.4, пп.5.3.3 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та пп.14.1.13, пп.14.1.185 п.14.1 ст.14 та п.135.1, п.135.4 ст.135, п.п.139.1.6 п.139.1 ст.139 та п.3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового Кодексу України зі змінами та доповненнями, в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування станом на 30.06.2012 в сумі 971959,00 грн.;

- п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.197.8 ст.197, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст188 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся на загальну суму 1363708,00 грн.; завишення значення рядка 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» станом на 30.06.2012 у сумі 531741,00 грн.;

- пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, пп. «а» п.176.2 ст.176, п.177.8 ст.177 ПК України, донараховано податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1155,90 грн.

На підставі висновків акта перевірки, відповідачем 16.01.2013 прийняті податкові повідомлення - рішення:

- № 0000042200, яким збільшено суму грошового зобов'язання податку на додану вартість - за основним платежем 1363708,00 грн., за штрафними санкціями - 319436,00 грн.;

- № 0000072200, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 971959,00 грн.;

- № 0000062200, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 531741,00 грн.

Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про задоволення позову, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та компанією нерезидентом «Pontreen Traiding Limited» були укладені договори про надання послуг, на виконання умов яких, позивач у квітні, травні, червні і липні 2011 року та в березні 2012 року надавав компанії нерезиденту «Pontreen Traiding Limited» комплекс послуг пов'язаних з переміщення транзитного вантажу, а саме: навантажувально-розвантажувальні роботи, прийом (злив) в свої резервуари нафтопродуктів, зберігання та відвантаження (налив) на танкер або залізничні цистерни нафтопродуктів, які слідують транзитом.

Згідно зі ст.6 Закону України «Про транзит вантажів», документальним підтвердженням здійснення вищезазначених послуг є: коносаменти, залізничні накладні, акти приймання вантажів, вантажні митні декларації, вантажні відомості, рахунки фактури (інвойси), доручення, з відмітками митних органів України щодо транзитного переміщення через митну територію України.

На підтвердження виконання умов зазначених договорів, в матеріалах справи наявні копії: коносаментів, залізничних накладних, актів приймання вантажів з поміткою регіональної митниці, актів виконаних робіт, податкові накладні.

Відповідно до п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про транзит вантажів» (з наступними змінами та доповненнями), транзитом вантажів є перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України. Транзитними послугами (роботами) є безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо.

Отже, послуги пов'язані з перевезенням вантажів транзитом через територію і порти України (зокрема, навантаження, розвантаження, перевантаження, зберігання транзитних вантажів тощо) є складовою транзиту.

Перевезення вантажу в режимі транзиту визначає режим оподаткування супутніх господарських операцій, які забезпечують здійснення такого перевезення. Тобто, за умови, що надання послуги є необхідним для здійснення транзитного перевезення вантажу, правовий статус цього вантажу, відповідно до положень п. 197.8 ст. 197 ПК України, звільняє господарську операцію із надання цієї послуги від оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку, що відповідно до положень п. 197.8 ст. 197 ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ саме операції з постачання послуг з перевезення вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, зв'язаних із таким перевезенням (переміщенням).

Також, матеріали справи свідчать, що між позивачем (Виконавець) та «Дніпронафтопродукт» (замовник, вантажовласник) було укладено договір від 18.10.2010 № 273-10, за умовами якого виконавець надає замовнику право користування ємкостями для нафтопродуктів та інших товарно-матеріальних цінностей, а також здійснює відпуск і відвантаження нафтопродуктів.

Згідно пункту 2.2 договору, виконавець зобов'язаний прийняти нафтопродукти в ємкості, а також за розпорядженням замовника (письмовим, усним), здійснювати їх відпуск та відвантажувати згідно рознарядок залізничним транспортом.

В ході судового розгляду, також встановлено, що протягом періоду, що перевірявся, позивач отримував послуги від ДП Одеської залізниці, пов'язані з перевезенням вантажів, згідно укладеного договору №1190386 від 20.02.2007 «Про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення вантажів залізницею та надані залізницею додаткові послуги», згідно п. 2.4 якого позивач зобов'язаний здійснювати попередню оплату за перевезення вантажів та додаткові послуги шляхом перерахування коштів на рахунок залізниці. Залізниця одержані кошти зараховує на особовий рахунок терміналу.

У міру виконання перевезень та надання послуг, залізниця списує відповідні суми (провізну плату, додаткові збори, плату за користування вагонами, контейнерами, штрафи) з особового рахунку терміналу на підставі перевізних документів, накопичувальних карток, відомостей плати за користування вагонами, контейнерами, тощо) (п.3.2). По закінченню місяця залізниця надає ПАТ «Іллічівський паливний термінал» витяг з особового рахунку з переліком списаних сум, податкову накладну.

За даними бухгалтерського обліку позивача, станом на 01.01.2011, в розрахунках із ДП «Одеська залізниця» значиться дебіторська заборгованість у сумі 1 627 139,13 грн. на користь ПАТ «Іллічівський паливний термінал» (авансові платежі). Із суми авансу, остання сума була переказана на рахунок залізниці в розмірі 1500000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №127544 від 28.12.2010. З поточного рахунку ПАТ «Іллічівський паливний термінал» на рахунок ДП «Одеська залізниця» було переказано ще 600000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 14.01.2011 №127579.

Протягом січня 2011 року залізниця списала з особового рахунку кошти за надані послуги терміналу на суму 1 868 951,23 грн. З них, згідно підтверджуючих документів: за послуги з відвантаження легкої фракції, за розпорядженнями ВАТ «Укрнафта» -109070,08 грн.; за послуги з відвантаження бензину, за розпорядженнями ПАТ Дніпронафтопродукт» -1759254,62 грн. Крім того, за послуги надані 31.01.2011, по переліку №402 від 04.02.2011, Одеська залізниця списала 182722,44 гри., з них за послуги з відвантаження бензину за розпорядженнями ПАТ «Дніпронафтопродукт» -162699,83 грн.

Таким чином, компенсація послуг Залізниці для ПАТ «Дніпронафтопродукт» за січень 2011 склала 1 921 954 ,45 грн., що і враховано в акті виконаних послуг від 31.01.2011 №7.

Станом на 01.08.2011, за даними бухгалтерського обліку ПАТ «Іллічівський паливний термінал» в розрахунках із ДП «Одеська залізниця» значиться дебіторська заборгованість на користь терміналу в сумі 5221885,17 грн.. з них 5000000,00 грн. було переказано на рахунок Залізниці з поточною рахунку ПАТ «Іллічівський паливний термінал», що підтверджується платіжним дорученням від 19.07.2011 №128525.

Протягом серпня 2011 року Одеська залізниця списала з особового рахунку ПАТ «Іллічівський паливний термінал» за надані послуги 5073356,22 грн. Згідно підтверджуючих документів вартість послуг Одеської залізниці за серпень 2011 року склала 5071177,26 грн., з них: послуги з відвантаження бензину за рознарядками ПАТ «Дніпронафтопродукт» - 5070976,56 грн., що і враховано в акті виконаних послуг від 31.08.2011 №68. Зайво списані Залізницею кошти в розмірі 2178,96 грн. (5073356,22-5071177,26) сформовані згідно переліку від 15.09.2011.

Таким чином, з урахуванням наведеного, судами встановлено, що всі послуги, отримані від Одеської залізниці в січні та серпні 2011 року оплачені в повному обсязі, за винятком штрафів і пені, передані підприємствам, за розпорядженнями яких здійснювалося відвантаження товарів залізницею. Зокрема, ПАТ «Дніпронафтопродукт» передані суми компенсації послуг залізниці в розмірах: у січні 2011 року - 1 921 954 ,45 грн., у серпні 2011 року - 5 070 976,56 грн. Коштів для нарахування компенсації послуг Залізниці іншим підприємствам у ПАТ «Іллічівський паливний термінал» не було.

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності порушень, встановлених документальною плановою перевіркою позивача, на підставі чого судом правомірно скасовані спірні податкові повідомлення-рішення, прийняті на підставі такої перевірки.

Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами попередніх інстанцій.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

Керуючись ст. ст. 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) І.В. Борисенко (підпис) В.В. Кошіль