ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі в частині
05 серпня 2015 року м. Київ№ 826/8241/15Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Аблова Є.В., судді Федорчука А.Б., судді Шулежка В.П., при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС», товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІЗА», громадської спілки «Асоціація землевласників та землекористувачів міста Харкова» в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «ЛИС» до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 р. №405-13; визнання протиправним та скасування повністю рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 р. №1209/13 «Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.08.2015 р. адміністративні справи №826/9958/15 та №826/9959/15 об'єднано з адміністративною справою №826/8241/15 в одне провадження.
В судовому засіданні представником Харківської міської ради заявлено клопотання про закриття провадження у справі в частині визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 р. №405-13, зазначивши. що висновок державної експертизи землевпорядної документації не є результатом реалізації Державним агентством земельних ресурсів України владних управлінських функцій, а також не пов'язано з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС» заперечував щодо закриття провадження у частині визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 р. №405-13.
Вирішуючи дане клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно ч.2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно інформаційного листа Вищого адміністративного суду України №781/11/13-10 від 01.06.2010 р. «Щодо застосування окремих норм матеріального права під час розгляду адміністративних справ» нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин у сфері виконавчої влади, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.
Другу групу актів за критерієм юридичної природи складають індивідуальні акти. Останні стосуються конкретних осіб та їхніх відносин. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата - конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами.
Статтею 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
При цьому, відповідно до ст. 35 зазначеного Закону, результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.
Абзацом 22 п. 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року N 445/2011, визначено, що Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань: бере участь у погодженні документації із землеустрою, організовує та проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу проектів землеустрою, документації з оцінки земель, а також матеріалів і документації державного земельного кадастру та надає за результатами її проведення відповідні висновки.
Виходячи з матеріалів справи, суд приходить до висновку, що в правовідносинах, що є предметом розгляду, Держземагентство України виступає як експертна установа, яку чинним законодавством уповноважено здійснювати дослідження, перевірку, аналіз та оцінку землевпорядної документації на предмет їх відповідності вимогам законодавства. Встановленим стандартам, нормам і правилам.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту, а отже, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо пред'явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Згідно п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в цій частині визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 р. №405-13.
Керуючись п.1 ч.2 ст.17, п.1 ч.1 ст.157, ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Закрити провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛИС», товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІЗА», громадської спілки «Асоціація землевласників та землекористувачів міста Харкова» в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного агентства земельних ресурсів України, Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування висновку, визнання протиправним та скасування рішення в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.06.2013 р. №405-13.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Головуючий суддя Аблов Є.В.
Суддя Федорчук А.Б.
Суддя Шулежко В.П.