Ухвала суду № 48540240, 14.08.2015, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2015
Номер справи
824/1933/15-а
Номер документу
48540240
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду

14 серпня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/1933/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренич І.В., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії УПФУ в м.Чернівцях , виражені у застосуванні заходів примусового стягнення єдиного внеску у 2012 році, до неї пенсіонера за віком з 2007 року при відсутності договору про добровільну участь та відсутності доходу (прибутку) від підприємницької діяльності у 2010 році, визнати відсутніми повноваження УПФУ у м.Чернівцях вимагати від ДВС примусового стягнення 1771,20 грн., єдиного внеску у 2012 році з неї фізичної особи із статусом пенсіонера за віком з 2007 року, на підставі супровідного листа від 06.12.2012 року №22388/08, зобов'язати УПФУ у м.Чернівцях відкликати з ДВС супровідний лист від 06.12.2012 року №22388/08 про стягнення 1771,20 грн., єдиного внеску на рахунок НОМЕР_1 а також звільнити її ухвалою суду від сплати судового збору та інших судових витрат , пов'язаних з розглядом справи у зв'язку з важким майновим фінансовим станом , через який вона, як отримувач єдиного джерела доходу у вигляді пенсії за віком у розмірі 1049 грн., яка є єдиним джерелом існування і не може сплачувати судовий збір та інші судові витрати, пов'язані із розглядом та вирішенням даного публічно правового спору.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду.

В свою чергу, при вирішені питання щодо можливості відкриття провадження у справі, суддя, відповідно до частини першої статті 107 КАС України, з'ясовує чи відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкриті провадження, а також чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).

Строки звернення до адміністративного суду встановлені статтю 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову та доданих до нього матеріалів про порушення, яке мало місце на думку позивача з боку відповідача, у сфері публічно-правових відносин позивач дізналася ще у 2012 року.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною першою та другою статті 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд згідно позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Таким чином вказаною нормою передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними за наявності підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.

При цьому, законодавством не встановлено перелік випадків, які можуть розцінюватись судом, як поважні причини пропуску строків, тому суд в кожній конкретній справі з врахуванням всіх обставин самостійно визначає поважність таких причин. Проте, на переконання суду це мають бути об'єктивні обставини, які не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з труднощами, що заважали звернутись до суду у межах встановленого строку.

Виходячи з вищезазначеного, зважаючи на значний пропуск строку звернення до суду, не встановлення причин такого пропуску, які визнано поважними, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід залишити без розгляду, як такий, що поданий позивачем після закінчення строків, установлених законом.

Крім того, пунктом 9 частини 1 статті 155 КАС України передбачено, що пропущення позивачем без поважних причин встановленого законом строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.

Суд звертає увагу на те, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, а також дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно звертатись до суду.

З огляду на викладене і враховуючи те, що ОСОБА_1 пропустила строк звернення до адміністративного суду, не навівши при цьому поважних причин його пропуску, поданий адміністративний позов належить залишити без розгляду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 162, 165, 186, 254 КАС України, суддя -

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - залишити без розгляду.

2. Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати заявнику.

У відповідності до ст.ст. 185, 186 КАС України ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Згідно статті 254 КАС України ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя І.В. Маренич