КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2015 року 810/2363/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області до Публічного акціонерного товариства «Комбінат «Тепличний» про стягнення коштів у розмірі 4 898, 94 грн.
Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Комбінат Тепличний» про стягнення коштів у розмірі 4 898, 94 грн.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 08.06.2015 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають відшкодуванню витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, що призначені на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Враховуючи те, що відповідачем вищевказані витрати за квітень 2015 року у розмірі 4 898, 94 грн. відшкодовані не були, позивач просить стягнути їх в примусовому порядку.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив, що позивачем не доведено правомірність нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Так, зокрема, відповідач вказує на те, що вищевказані особи не працювали на роботі, яка передбачена за Списком № 1 та Списком № 2, атестація їхніх робочих місць не проводилась і останні не мають відповідного трудового стажу, який надає можливість отримання пенсій на пільгових умовах. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем не було належним чином повідомлено Публічне акціонерного товариства «Комбінат «Тепличний» про нарахування відповідних фактичних витрат за поточний рік.
Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, надіслав на адресу суду факсом клопотання № 9364/09 від 11.08.2015 (вх. № 12122/11 від 11.08.2015) про розгляд справи без його участі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, недопущення їх порушення та безпідставного затягування вирішення спору, приймаючи до уваги, що наявні в матеріалах справи докази в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи. Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з тим, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 11 листа Вищого адміністративного суду України від 30.11.2009 р. № 1619/10/13-09 визначено, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.
На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Комбінат «Тепличний» є юридичною особою та зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем був складений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якого відповідачу визначено суму витрат по пільговим пенсіям за списком № 2 за квітень 2015 року в сумі 4 898, 94 грн.
Вищевказаний розрахунок був отриманий відповідачем 30.04.2015, про що свідчить відповідна відмітка про отримання на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з тим, що відповідачем не було самостійно сплачено вищевказану заборгованість по виплаті та доставці пільгових пенсій, позивач звернувся до суду з вимогою про примусове стягнення боргу, з приводу чого суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Так, зокрема, до моменту набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, які були призначені відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», регулювалось Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Отже, відповідач є платником збору на обов'язкове пенсійне страхування.
Абзацом 3 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» ставка на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Таким чином, вищенаведені положення дають підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів «б»-«з» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком 2, покриваються підприємствами та організаціями. Крім того, обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (постанови Верховного Суду України від 25.09.2012 року за № 26457845 та № 26457792).
Згідно з ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, ті кошти, які сплачуються суб'єктами господарювання на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є страховими внесками, у розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Щодо порядку відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, то він встановлений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (надалі-Інструкція).
Відповідно до абз. 2 п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Положеннями п. 6.7 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно з п. 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Таким чином, на відповідача покладається обов'язок щомісячно до 25-го числа здійснювати покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
Відповідно до матеріалів справи, відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог, у зв'язку з тим, що вважає, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не мають права на отримання пільгових пенсій, що в свою чергу, свідчить про безпідставність нарахування відповідачем фактичних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій таким особам.
Свою правову позицію відповідач обґрунтовує тим, що ОСОБА_4, працюючи на ПАТ «Комбінат «Тепличний» не залучався до робіт, і не має відповідного трудового стажу на роботах, які визначені в Списку № 1 та Списку № 2.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працював повний робочий час за наступними спеціальностями:
- З 12.08.1980 по 30.06.1981 р. - слюсар з ремонту устаткування котельних та пилопідготовчих цехів;
- З 01.07.1981 по 18.11.1982 р. - електрозварювальник ручного зварювання;
- З 20.12.1982 і на теперішній час - газоелектрозварювальник 6 розряду.
Вищевказана інформація підтверджується пенсійною справою № 171237, трудовою книжкою № 117431 від 13.07.1976, протоколом № 4329 від 14.08.2013, довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за № 213/2 від 09.07.2013, № 10/11 від 19.06.2013 та № 169 від 24.07.2013, особовими картками та актом зустрічної перевірки документів про стаж роботи та заробітну плату № 43 від 13.08.2013, копії яких долучені до матеріалів справи.
Згідно з п. 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2013 № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до Розділу ХХІІ «Список № 2 производств, цехов, професій и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах», затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 N 1173 спеціальність газозварювальника (електрогазозварювальника) належить до професій, які надають право на отримання пенсії на пільгових умовах.
Також спеціальність газозварювальник (електрогазозварювальника) відноситься до розділу ХХХІІІ. Загальні професії (у всіх галузях господарства) Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 належить до переліку посад, які дають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах. Таким чином, ОСОБА_3 працював за спеціальністю газозварювальника (електрогазозварювальника) з 01.08.1981 року по 24.07.2013 року (день подачі заяви про призначення пенсії), що загалом становить 31 рік 11 місяців та 23 дні трудового стажу.
Відповідно до п. б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
З урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку про правомірність призначення ОСОБА_3 пільгової пенсії.
Також, відповідач в своїх запереченнях зазначає про те, що громадянка ОСОБА_2 також не має відповідного трудового стажу для нарахування пенсії на пільгових умовах, оскільки остання має 9 дітей, що зумовлює постійне перебування ОСОБА_2 в декретній відпустці або у відпустці по догляду за дитиною.
Згідно з п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є матір'ю 9 дітей, зокрема, що підтверджується свідоцтвами про народження дітей, довідкою від 16.01.2015 № НОМЕР_2 та посвідченням від 07.09.2012 № НОМЕР_1.
Також, суд звертає увагу, що відповідно до довідки від 26.12.2014 № 111 ОСОБА_5 з 23.04.2003 р. і на теперішній час працює по спеціальності майстра-овочівника і безпосередньо зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції.
Крім того, відповідна правова позиція щодо обов'язку підприємства відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної за п. «ж» ст. 13 Закону № 1788, викладена в постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 46872177)
Отже, вищевказані документи підтверджують наявність права у ОСОБА_2 отримувати пенсію на пільгових умовах.
З врахуванням вищевказаного, суд не приймає до уваги твердження позивача в частині незаконного призначення ОСОБА_3 та ОСОБА_5 пільгових пенсій.
Крім того, суд звертає увагу про безпідставність позиції відповідача в частині того, що позивачем не було проінформовано належним чином Публічне акціонерне товариство «Комбінат «Тепличний» про нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на поточний період, оскільки, як було встановлено попередньо, відповідачем було отримано від позивача супровідний лист б/н від 24.04.2015, до якого додано розрахунок відповідних витрат за квітень 2015 року в сумі 4 898, 94 грн., що безпосередньо підтверджується відміткою про прийняття на рекомендованому повідомленні № 0740015865214 від 30.04.2015 та відповідає положенням п. 6.4 Інструкції, яким передбачена процедура повідомлення підприємств про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Під час розгляду справи, відповідачем не були надані докази оплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 4 898, 94 грн., у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідають чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Комбінат «Тепличний» (07443, Київська область, Броварський район, селище міського типу Калинівка, вулиця Теплична, будинок 2, ідентифікаційний код - 05528361) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (07400, Київська область, місто Бровари, бульвар Незалежності, будинок 11, ідентифікаційний код - 37892505) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень 2015 року у розмірі 4 898, 94 грн. (чотири тисячі вісімсот дев'яносто вісім гривень 94 копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дудін С.О.