Рішення № 4852930, 26.08.2009, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
26.08.2009
Номер справи
9/90-18/100
Номер документу
4852930
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2009 р.

Справа № 9/90-18/100

Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Гриняка Б.П.

при секретарі судового засідання Томашевській А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: ТзОВ "Івано-Франківськбудтранс" Коновальця, 227-а, Івано-Франківськ, Івано-Франківськ, місто, Івано-Франківська област, 76000

до відповідача- 1: Івано-Франківської міської ради вул.Грушевського, 21, Івано-Франківськ,76000

до відповідача -2: Виконкому Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21, Івано-Франківськ, 76000

за участю прокуратури м. Івано-Франківська, вул. Грюнвальдська, 11 , м. Івано-Франківськ.

про визнання права на укладення договору оренди земельної ділянки

За участю представників:

від позивача: Богославець В.М. (довіреність б/н від 18.08.09р. ) - представник ;

від відповідача-1: Буджак В.М. (довіреність № 1059/05-17/07-в від 18.07.06р.) - представник ;

від відповідача - 2: Буджак В.М. (довіреність № 1058/05-17/07-в від 18.07.06р. ) - представник;

Прокурор - Федунишин Х.М. ( посвідчення № 98 );

ВСТАНОВИВ: рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2008року у справі №9/90 (суддя Фанда О.М. ) за позовом: ТзОВ "Івано-Франківськбудтранс" до відповідача- 1: Івано-Франківської міської ради, до відповідача-2: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, про визнання права користування земельною ділянкою та укладення договору оренди земельної ділянки - позов задоволено.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 17.02.2009 року вищевказане рішення скасовано.

Вищий господарський суд України постановою від 10.06.2009 року рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2008 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 17.02.2009 року у справі № 9/90- скасував, а справу направив на новий розгляд до господарського суду Івано-Франківської області.

Згідно розпорядження голови господарського суду Івано-Франківської області від 25.06.09р. справу №9/90 передано на новий розгляд судді Гриняку Б.П.

В судовому засіданні 20.08.09 р. представником позивача подано заяву про зміну предмету позову, згідно якої просить суд визнати право ТзОВ "Івано-Франківськбудтранс" на укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,6752, яка знаходиться у місті Івано-Франківську на вул. Євгена Коновальця, 227-а, для будівництва виробничо-складських та адміністративно- побутових приміщень.

В судовому засіданні 20.08.09 року оголошувалась перерва до 26.08.09 року.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006 року погоджено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки на вул. Євгена Коновальця, 227-а поруч бетонорозчинного вузла ВАТ "Залізобетон" та надано ВАТ "Івано-Франківськбудтранс" дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.

29 березня 2006 року Відкрите акціонерне товариство "Івано-Франківськбудтранс" реорганізовано шляхом перетворення у Товариство з обмеженою відповідальністю " Івано-Франківськбудтранс" . Даний факт підтверджується долученими до матеріалів справи копіями довідки відділу державної реєстрації ( Реєстраційної палати) виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 12.04.2006 р. №11-15/252, довідки відділу державної реєстрації ( Реєстраційної палати) виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 22.07.2009 р. №11-15/291, протоколом загальних зборів акціонерів ВАТ Івано-Франківськбудтранс" від 01.09.2005 р. №1 та Статутом ТзОВ " Івано-Франківськбудтранс", затвердженого зборами учасників товариства 23.02.2007 р. протокол №1 , зареєстрованого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 07.03.2007 р.

Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що на підставі рішення Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006 року, згідно завдання на виконання робіт позивача, приватним підприємством "Гео" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ "Івано-Франківськбудтранс" для будівництва виробничо-складських та адміністративно-побутових приміщень на вул. Євгена Коновальця, 227-а в м.Івано-Франківську.

Проект землеустрою погоджено Івано-Франківським міським управлінням земельних ресурсів висновком від 17.05.2007 року № 03-04-06/998, управлінням архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради висновком від 22.04.2007 року № 2/3-3/1068, управлінням культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради висновком від 21.05.2007 року № 355/1-7/п, Івано-Франківською міською санітарно-епідеміологічною станцією висновком від 25.05.2007 року № 246, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області висновком від 11.06.2007 року № 13-7/2502.

09 липня 2007 рку проект землеустрою отримав позитивний висновок Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України.

30 липня 2007 року позивач звернувся до Івано-Франківської міської ради з клопотанням затвердити розроблений та погоджений належним чином проект землеустрою та укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6752 га. на вул. Євгена Коновальця 227-а, для будівництва виробничо-складських та адміністративно-побутових приміщень. Однак, Івано-Франківською міською радою рішення про надання земельної ділянки позивачу не прийнято, мотивованої відмови у наданні земельної ділянки не надано.

Позивач вважає, що залишення без розгляду в установлені строки клопотання позивача про надання в оренду земельної ділянки є безпідставним, необгрунтованим, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує законні права позивача.

Представник позивача зазначив, що передача в оренду сіпрної земельної ділянки не потребує проведення земельних торгів ( аукціону).

Так, змінами до ст. 126 Земельного кодексу України від 16.09.2008 р. встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведених земельних торгів. Проте вказана норма на спірні правовідносини не поширюється.

Згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч. 1 ст. 9 Цивільного кодексу України , положення цього кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності ( ч. 1 ст. 5 Цивільного кодексу України ). Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов"язків , що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, в чинній на сьогодні редакції, у разі прийняття відповідним органом рішення про погодження місця розташування об"єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 р. передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів ( аукціонів).

Врахувуючи вищенаведене, позивач вважає, що оскільки рішення Івано-Франківської міської ради про надання ВАТ "Івано-Франківськбудтранс" дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки винесено 07.12.2006р., то передача спірної земельної ділянки позивачу в оренду повинна здійснюватись в порядку передбаченому Законом України у редакції, чинній на час прийняття вказаного рішення

( від 02.03.2006 р. ), тобто без проведення земельних торгів ( аукціонів).

Відповідач Івано-Франківська міська рада позовні вимоги заперечує , мотивуючи їх безпідставністю та необгрунтованістю.

В судовому засіданні представник позивача зазначив, що повноваження щодо розпорядження землями, які перебувають у комунальній власності, згідно Конституції України, Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішуються виключно сільськими, селищними, міськими радами на їх пленарних засіданнях.

Так, згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад в галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Стеттею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу п. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведених земельних торгів.

Згідно п. 1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України встановлено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Представник відповідача вказав, що Івано-Франківська міська рада не приймала жодного рішення в період до 01.12.2008 року щодо надання дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва виробничо-складських та адміністративно-побутових приміщень на вул. Євгена Коновальця, 227-а поруч бетоннорозчинного вузла ВАТ "Залізобетон".

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі" визначено, що сторони укладають договір оренди земельної ділянки за згодою орендодавця (міської ради) і така згода має бути оформлена у вигляді рішення, а ст. 123, 124 Земельного кодексу України передбачено, що підставою для укладення договору оренди землі і набуття права на оренду земельної ділянки є рішення орендодавця.

Відповідач зазначив, що волевиявлення відповідного органу як орендодавця, здійснюється у формі відповідного рішення сесії міської ради і лише реалізується шляхом укладення договору оренди.

Відповідач зауважив, що зважаючи на те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки , яка перебуває у державній або комунальній власності , є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов"язання цього органу надати в користування земельну ділянку на підставі договору оренди за відсутності відповідного рішення є порушенням його виключного передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями , яке підлягає захисту.

Таким чином, відповідач вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки вирішення вказаних питань належить до виключної компетенції міської ради, а тому суд не вправі укладати договір оренди земельної ділянки між позивачем та Івано-Франківською міською радою.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими , що підлягають до задоволення .

При цьому суд виходить з наступного.

Пунктом 7 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що погоджений проект відведення земельної ділянки подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до міської ради, яка розглядає його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймає рішеня про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ч. 11 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Слід зазначити, що згідно із ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України ця норма є відсилочною та визначає, що порядок надання земельних ділянок в оренду під забудову врегульований ст. 118, 123 цього Кодексу.

За змістом п. 11 ст. 118 Земельного кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Оскільки правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів ( ст. 1 ГПК України), то право на позов у особи виникає після порушення відповідачем її права , тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене в майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено, чи ні.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо неприйняття рішення про надання ТзОВ "Івано-Франківськбудтранс" земельної ділянки у користування на правах оренди є очевидною, а тому укладення відповідно договору оренди земельної ділянки в судовому порядку не буде передчасним.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 р. №280/97-ВР з наступними змінами та доповненнями спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Суд приймає до уваги те, що Земельне законодавство України за своєю природою є комплексною галуззю права, для якого характерне застосування як адміністративно-правових так і цивільно-правових методів регулювання суспільних відносин.

Відповідно до вищенаведених норм Земельного законодавства України право оренди виникає за наявності сукупності юридичних фактів, які породжують певні наслідки.

За змістом ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права і інтересу.

З пояснень представників в судовому засіданні суд робить висновок про те, що питання про надання в оренду земельної ділянки не розглядалось міською радою в зв”язку з тим, що не було кворуму для вирішення будь- яких питань . Позивачем на момент звернення до суду з даним позовом вичерпані усі передбачені законодавством України способи захисту своїх порушених прав та інтересів та дотримано усіх передбачених вимог для їх реалізації.

За таких обставин , обраний позивачем спосіб захисту своїх прав та інтересів є єдиним можливим в даному випадку , а право позивача підлягає захисту.

Судові витрати по справі покласти на відповідача.

Керуючись ст.8, 124 Конституції України, ч.2 статті 19 Конституції України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.123 , 124 Земельного кодексу України, ст.179 , 187 Господарського кодексу України , ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати право ТзОВ "Івано-Франківськбудтранс" ( вул. Євгена Коновальця , 227-А, м. Івано-Франківськ, ( ідент. код 01268667) на укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,6752, яка знаходиться у місті Івано-Франківську на вул. Євгена Коновальця, 227-а, для будівництва виробничо-складських та адміністративно- побутових приміщень.

Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради, ( вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000) на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськбудтранс" вул. Євгена Коновальця, буд. 227-а, м. Івано-Франківськ, (ідентифікаційний код 01268667) 85,00- грн. - витрат по сплаті державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя Гриняк Б.П.

Рішення оформлене та підписане відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 31.08.2009р.

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

______