ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.09.09 Справа № 7/189/09
Суддя
За позовом: Запорізького природоохоронного міжрайонного прокурора, в інтересах держави, орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах:
(позивач) Державна екологічна інспекція в Запорізькій області, м. Запоріжжя
До відповідача: Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області, м. Оріхів Запорізька область
Суддя Н.С. Кутіщева
Представники:
Від прокуратури Ганзіна І.В. - природоохоронний міжрайонний прокурор, посвідчення № 468 від 22.12.2005р.
Від позивача Бондаренко В.І., дов. № 1936/03 від 20.07.2009 р.
Макаренко В.М., дов. №4/3 від 27.01.2009р.
Від відповідача не з’явився
СУТЬ СПОРУ :
Заявлено позов про стягнення заборгованості в сумі 8 989 грн. 35 коп.
Ухвалою суду від 15.06.2009р. позовна заява прийнята до розгляду, судове засідання призначено на 15.07.2009р.
Ухвалою в. о. голови господарського суду Запорізької області від 15.07.2009 розгляд справи було продовжено на один місяць.
У зв’язку із неприбуттям у судове засідання уповноважених представників позивача та відповідача та необхідністю витребування додаткових документальних доказів, ухвалою від 15.07.2009р. розгляд справи було відкладено до 02.09.2009р.
Прокурор та позивач підтримали позовні вимоги, які мотивовані наступним: відповідачем порушено вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме: здійснено самовільний забор води із підземних джерел без спеціального дозволу загальним обсягом 149,3 тис. куб. метрів. Незаконними діями відповідача державі завдано шкоду у розмірі 8 989,35 грн. На підставі ст. 121 Конституції України, ст.ст. 20, 36-1, Закону України "Про прокуратуру", ст. ст.2, 22 ГПК України, ст. 111 Водного кодексу України, ст.ст. 68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 1164 ЦК України просять позов задовольнити.
Ухвала суду від 15.07.2009 р. на адресу відповідача була відправлена вчасно та до суду поштовим відділенням не поверталась, що свідчить про те, що відповідач її отримав та мав змогу належним чином виконати викладені в ній вимоги.
Згідно витягу з Єдиного держаного реєстру станом на 15.05.2009 р., Комунальне підприємство “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області, зареєстроване за адресою: 70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів вул.Запорізька, буд. 9, тобто за тою ж адресою, що вказана прокурором в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання, продовжене 02.09.2009р. не з’явився, вимоги суду, викладені в попередніх ухвалах суду, не виконав, відзив та інші витребувані документи суду не надав, свого повноважного представника в судове засідання без поважних причин не направив.
Згідно з “Нормативами частоти обліку перевезення, доставки пошти, вилучення кореспонденції з поштових ящиків і основні контрольні строки опрацювання і доставлення поштових відправлень, періодичних видань”, затверджених наказом Міністерства зв’язку України № 115 від 05.08.1994 р. зареєстрованим в МЮУ 29.08.1994р., за № 205/415, контрольний строк проходження кореспонденції, що пересилається по мережі пошти, при її здачі відправником до 12 години не повинно перевищувати - між районними центрами області - три дні.
При здачі кореспонденції після 12 годин термін проходження поштового відправлення збільшується на один день.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз’яснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002 р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Згідно зі ст. 93 ЦК України, місцезнаходження юридичної особи визначається місцем його державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно до ст. 33 ГПК України, обов’язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Неявка відповідача чи його представника в судове засідання не звільняє відповідача від виконання вимог суду, викладених в попередніх ухвалах суду і направлення суду витребуваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті.
Відповідач свої зобов’язання не виконав, не скористався без поважних причин правом на захист своїх інтересів. Відзив на позовну заяву не надав.
За усним клопотанням прокурора та представників позивача судове засідання ведеться без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Судовий процес завершено 02.09.2009 р. оголошенням рішення суду в повному об’ємі.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Вимогами ст. 12 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлені обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища, а саме: берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вносити плату за спеціальне використання природних ресурсів та штрафи за екологічні правопорушення та інші.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44 п. 9, 49 Водного кодексу України встановлено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню на наступних підставах.
Проведеною перевіркою Державною екологічною інспекцією в Запорізької області, відповідно до протоколу № 2 від 15.01.09 р., за фактом порушення водного законодавства, складеного Держінспекцією перевірки дотримання вимог водоохоронного законодавства, встановлено, що, в порушення вищевказаних вимог водоохоронного законодавства –Комунальним підприємством “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області, за період з 01.10.08 по 31.12.08 р., здійснений самовільний забор води із підземних джерел без спеціального дозволу загальним обсягом 149,3 тисяч куб. метрів, що підтверджується довідкою КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради від 09.01.09 р. № 04.
Вина відповідача підтверджується протоколом № 2 від 15.01.09 по факту порушення водного законодавства, протоколом про адміністративне правопорушення № 003901 від 15.01.09, складеного відносно завідуючої лабораторії Колосової С.Ю., довідкою КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради запорізької області від 04.01.2009 №04, розрахунком спричиненої шкоди, листом підприємства від 27.05.2009 № 396 та пояснювальною запискою.
Відповідно до розрахунку, зробленому по "Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитку заподіяного державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства екологічної безпеки України від 18.05.95 р. № 37 збиток нанесений державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства Комунальним підприємством “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області склав –8 989,35 грн.
Згідно до ст.13 Водного кодексу України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органи на місцях є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади в області використання та охорони вод. Таким чином, Державна екологічна інспекція Запорізької області є органом державної влади, якому надані законом повноваження органа виконавчої влади.
У відповідності зі ст. 68,47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 110,111 Водного кодексу України, за порушення при користуванні природними ресурсами настає відповідальність, у т.ч. цивільна. Збиток, заподіяний порушенням природоохоронного законодавства підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження.
Статтею 1164 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на відповідача, оскільки спір доведений до суду з його вини, та підлягають стягненню в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 525, 526, 611,1164 ЦК України, ст. ст. 193, 230 ГК України ст. 3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, буд. 9, код ЄДРПОУ 33377683) на користь Державної екологічної інспекції в Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А, одержувач- місцевий бюджет м. Оріхіва Оріхівського району Запорізької області 24062100 до фонду охорони навколишнього природного середовища, номер рахунку 31517921700212, код ЄДРПОУ 34676974 в УДК Запорізькій області, МФО 813015) 8 989,35 грн. шкоди. Видати наказ.
3. Стягнути з Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, буд. 9, код ЄДРПОУ 33377683) у доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) - 102 грн. 00 коп. державного мита. Видати наказ.
4. Стягнути з Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, буд. 9, код ЄДРПОУ 33377683) у доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р31212259700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259) суму 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його прийняття.
Суддя Н.С. Кутіщева