Постанова № 48496258, 07.08.2015, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
07.08.2015
Номер справи
464/6265/15-а
Номер документу
48496258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 464/6265/15-а

пр.№ 2-а/464/165/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.2015 м.Львів

Сихівський районний суд м. Львова

в складі: головуючого - судді Горбань О.Ю.

при секретарі судових засідань ОСОБА_1

при участі: позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львова адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про зобовязання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобовязати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 10 червня 2015 р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 87 % середньомісячного заробітку державного службовця.

В обґрунтування покликається на те, що неврахування відповідачем сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, при нарахуванні йому пенсії як державному службовцю не відповідає вимогам закону.

У судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві. Просить позов задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_3., діючи згідно довіреності №06 від 30.07.2015, у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, що дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії згідно із ст.37 Закону України «Про державну службу» є правомірними і відповідають чинному законодавству, а відтак у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та зясувавши її дійсні обставини, суд приходить до наступного висновку, з огляду на таке.

Встановлено, що позивач ОСОБА_2. перебуває на обліку в управлінні ПФ України у Галицькому районі м.Львова як одержувач пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (пенсію призначено з 10 жовтня 2012 р.).

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з проханням провести йому перерахунок пенсії згідно поданоїх довідки від 10.06.2015 №2403, однак відповідач листом відмовив йому, оскільки пенсія обчислена у відповідності до ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» і постанови КМУ від 30.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Разом із тим як вбачається із наданої довідки, у складові заробітної плати позивача включені надбавки, премії таінші виплати, що також включають в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем та індексацію заробітної плати.

Окрім цього, у вказаній довідці зазначено, що на усі виплати, включені у них, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, відповідач за результатами розгляду заяви позивача листом від 06.07.2015 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових проблем не є складовими заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі; за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

ОСОБА_1 того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.02.2012 р. (справа № 21-430а11).

За приписами ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п.п.1 і 2 ч.1 ст.237 цього Кодексу, є обовязковими для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином доводи представника відповідача про те, що суми матеріальної допомоги, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.

ОСОБА_1 цього, позивач просить перерахувати та виплачувати йому пенсію в розмірі 87% середньомісячного заробітку, однак чинним законодавством не передбачено процедури такого перерахунку, яка за змістом і механізмом є відмінною від процедури призначення пенсії.

Натомість у ст.22 Конституції України визначено, що закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Наведене дає суду підстави вважати, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам. Разом з тим, до задоволення підлягає обгрунтована вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 80 % від середнього заробітку, а не 87%. При цьому, представником відповідача у судовому засіданні не заперечувалось призначення позивачу пенсії саме в розмірі 80 %, а тому такий приймається судом до уваги.

У ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо невключення наведених вище виплат при обчисленні позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що виходячи з меж заявлених вимог, для відновлення останнього необхідно і достатньо зобовязати відповідача перерахувати та виплачувати позивач пенсію, починаючи з 10 червня 2015 р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату №2403 від 10.06.2015, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80 % середньомісячного заробітку державного службовця.

Таким чином, позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та керуючись ст.ст.2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 158-163 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до ч.1 та ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 10.06.2015 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати від 10.06.2015 за №2403, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80 % середньомісячного заробітку державного службовця.

Виплату здійснити з врахуванням проведених виплат.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.Ю.Горбань

: