ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322
РІШЕННЯ
Іменем України
30.06.2009
Справа №2-27/2770-2009
За позовом - Керченського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих "Крим-Пак», м. Керч, вул.. Кокоріна, 59.
До відповідача - Фонду майна АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 17
Третя особа - Державне підприємство "Керченський комбінат хлібопродуктів", м. Керч, Вокзальне шосе, 32.
Про спонукання укласти додаткову угоду до договору.
Суддя Н.В.Воронцова
При секретарі Пономаренко Н. О.
представники:
Від позивача – Якубов, дор. у справі.
Від відповідача – Татаренко, дор. у справі.
Від третьої особи – не з’явився.
Суть спору:
Позивач звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до відповідача та просить суд спонукати відповідача у десятиденний строк з моменту набуття чинності рішення суду укласти Додаткову угоду № 2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. про оренду будівлі складу підлогового зберігання не зернової сировини загальної площею 1234,1 кв.м., розташованого за адресою : Вокзальне шосе, 32 в м. Керчі що знаходиться на балансі державного підприємства «Керченський комбінат хлібопродуктів», згідно якому п. 10.1 Договору оренди викласти в новій редакції : «10.1 Даний договір укладено з 15 березня по31 грудня 2018 року».
Ухвалою від 28.05.2009 р. судом було залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство "Керченський комбінат хлібопродуктів", м. Керч, Вокзальне шосе, 32.
Позивач заявою від 24.06.2009 р. уточнив позовні вимоги та просить суд забовязати Фонд майна АР Крим укласти з Керченським учбово - виробничим підприємством Українського товариства сліпих "Крим-Пак» Додаткову угоду № 2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. про оренду будівлі складу напільного зберігання не зернової сировини загальної площею 1234,1 кв. м., розташованого за адресою : Вокзальне шосе, 32 в м. Керчі, що знаходиться на балансі державного підприємства «Керченський комбінат хлібопродуктів», згідно якому п. 10.1 Договору оренди викласти в новій редакції : «10.1 Даний договір укладено з 15 березня по31 грудня 2018 року». У разі не підписання додаткової угоди №2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. у десятиденний строк з моменту вступу рішення суду в законну силу Додаткову угоду №2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. вважати укладеною в редакції позивача.
Суд прийняв до уваги уточнення позивача.
Відповідач у відзиві на позов від 24.06.2009 р. повідомив про те, що відповідно до абз. 3, 4 ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов’язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна. Орендодавець при визначенні переможця, за інших рівних умов, надає перевагу пропозиціям орендаря, який належним чином виконував свої обов’язки, шляхом застосування преференційної поправки. При таких обставинах, відповідач вважає, що у нього не має підстав для внесення змін до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.2005 р.
На підставі викладеного, просить у позові відмовити.
Третя особа явку представника в судові засідання жодного разу не забезпечила, надавала письмові пояснення, у яких зазначила, що позивач вчасно сплачує орендну плату, заборгованості не має, інших заяв на оренду даного приміщення від Фонду майна АРК не поступало, та про такі не повідомляв. Проти укладення додаткової угоди № 2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. не заперечує.
Справа слуханням відкладалася в порядку ст.. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
встановив:
15.03.2005 р. між Фондом майна АР Крим ( Орендодавець ) та Керченським учбово - виробничим підприємством Українського товариства сліпих "Крим-Пак» ( Орендар ) був укладений договір оренди нерухомого майна.
Відповідно п. 1.1 Договору Орендодавець на підставі наказу Фонду майна АР Крим від 14.03.2005 р. №74 «Щодо передачі державного нерухомого майна – будівлі складу напільного зберігання незернової сировини загальною площею 1234,1 кв. м., розташованої за адресою: м. Керч, Вокзальне шосе, 32, що знаходиться на балансі державного підприємства «Керченський комбінат хлібопродуктів», в оренду Керченському учбово - виробничому підприємству Українського товариства сліпих "Крим-Пак» та затвердження висновку суб’єкта оціночної діяльності про вартість майна», передав державне нерухоме майно – будівлю складу напільного зберігання незернової сировини загальною площею 1234,1 кв. м., розташованої за адресою: м. Керч, Вокзальне шосе, 32, що знаходиться на балансі державного підприємства «Керченський комбінат хлібопродуктів», а Орендар приймає у строкове платне користування за актом приймання – передачі. Майно передається в оренду з метою організації виробничого цеху.
Відповідно до п. 2.1 орендар вступає у строкове платне користування майном у строк, зазначений у цьому договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору, акту приймання - передачі майна. Орендоване майно включається до балансу орендаря із зазначенням, що це майно є орендованим.
Відповідно до п. 3.1 вказаного договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженою Постановою КМУ від 04.10.1995 р. №786 і становить без ПДВ за базовий місяць оренди лютий 2005 р. 566,20 грн., у тому числі: 70% - 396,34 грн. і 30% - 169,86 грн.
Відповідно до п. 10.1 вказаного договору цей договір укладено з 15.03.2005 р. до 13.03.2006 р.
Відповідно до п. 10.3 вказаного договору зміни і доповнення або розірвання цього договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни і доповнення, що пропонується внести, розглядаються протягом 20 днів з дати їх подання до розгляду іншою стороною.
Судом встановлено, що 28.04.2007 р. сторонами по справі було укладено Додаткову Угоду №1 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.2005 р.
Відповідно до п. 7 вказаної Додаткової угоди було доповнено розділ 10 договору пунктом 10.11: «у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір оренди вважається поновленим на той самий термін і на тих самих умовах, як були передбачені цим Договором».
В зв’язку з вказаним, позивач продовжував користуватися вищевказаним об’єктом оренди на протязі 2007 – 2008 р. р.
При цьому позивач вчасно сплачував орендну плату і не мав заборгованості по неї, що сторонами по справі і третьою особою не заперечується.
Судом встановлено, що позивач по справі звернувся до відповідача з листом від 25.03.2009 р. №526, відповідно до якого, керуючись п. 10.3 договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.2005 р., запропонував внести зміни до вказаного договору оренди, виклавши п. 10.1 вищевказаного договору оренди у наступній редакції: «цей договір укладено з 15.03.2005 р. по 31.12.2018 р.».
У відповідь на вказане, відповідач листом від 08.04.2009 р. №08-09/2939 повідомив про те, що абз. 3, 4 ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов’язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна. Орендодавець при визначенні переможця, за інших рівних умов, надає перевагу пропозиціям орендаря, який належним чином виконував свої обов’язки, шляхом застосування преференційної поправки. При таких обставинах, відповідач вказав, що у нього не має підстав для укладення додаткової угоди про продовження строку дії договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.2005 р.
При таких обставинах, позовні вимоги необхідно задовольнити з урахуванням останніх уточнень, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» За наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах.
Порядок проведення конкурсу визначається: Фондом державного майна України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади і їх посадовці зобов'язані діяти тільки в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією України і Законами України.
Єдине чим відповідач обґрунтовує свою відмову в укладені Додаткової угоди №2 є абз. 3, 4 ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.», відповідно до якої після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов’язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна. Орендодавець при визначенні переможця, за інших рівних умов, надає перевагу пропозиціям орендаря, який належним чином виконував свої обов’язки, шляхом застосування преференційної поправки.
Відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.
У частині другій статті 8 Конституції України встановлено вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
До повноважень Верховної Ради України як єдиного органу законодавчої влади в Україні належить прийняття законів (пункт 3 частини першої статті 85, стаття 91 Конституції України). Виключно законами України встановлюються, зокрема, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1 частини другої статті 92 Конституції України). Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період (частина перша статті 96 Конституції України), шляхом прийняття відповідного закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Бюджетного кодексу України Законом про Державний бюджет України визначаються: 1) загальна сума доходів і загальна сума видатків (з розподілом на загальний та спеціальний фонди, а також з розподілом видатків на поточні і капітальні); 2) граничний обсяг річного дефіциту (профіциту) Державного бюджету України в наступному бюджетному періоді і державного боргу на кінець наступного бюджетного періоду, повноваження щодо надання державних гарантій, а також обсягу цих гарантій відповідно до статті 17 цього Кодексу; 3) бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Державного бюджету України за бюджетною класифікацією; 4) доходи бюджету за бюджетною класифікацією; 5) бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів; 5-1) розмір оборотної касової готівки Державного бюджету України; ( Частину другу статті 38 доповнено пунктом 5-1 згідно із Законом N 1086-IV; 5-2) розмір мінімальної заробітної плати на плановий бюджетний період; 5-3) рівень забезпечення прожиткового мінімуму на плановий бюджетний період; 6) додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету.
Встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного кодексу України перелік правовідносин, які регулюються законом про Державний бюджет України, є вичерпним.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. по справі №6-рп/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено і в частині третій статті 27 Кодексу
Також необхідно вказати, що відповідно до абз. 1 ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» зазначено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду, зокрема, підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів.
Відповідно до п. 1.3 Статуту позивача засновником і власником позивача по справі є Всеукраїнська добровільна громадська організація – Українське товариство сліпих в особі Центрального правління.
При таких обставинах, суд дійшов висновку про те, що відповідач по справі неправомірно відмовив позивачу в укладенні Додаткової угоди №2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.2005 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст.. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
При таких обставинах справи, позов необхідно задовольнити у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Забовязати Фонд майна АР Крим, ( м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 17 ) укласти з Керченським учбово - виробничим підприємством Українського товариства сліпих "Крим-Пак», ( м. Керч, вул.. Кокоріна, 59 ) Додаткову угоду № 2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. про оренду будівлі складу напільного зберігання не зернової сировини загальної площею 1234,1 кв. м., розташованого за адресою : Вокзальне шосе, 32 в м. Керчі, що знаходиться на балансі, державного підприємства «Керченський комбінат хлібопродуктів», згідно якому п. 10.1 Договору оренди викласти в новій редакції : «10.1 Даний договір укладено з 15 березня по31 грудня 2018 року».
3. У разі не підписання Додаткової угоди №2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. у десятиденний строк з моменту вступу рішення суду в законну силу Додаткову угоду №2 до договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.05р. вважати укладеною в наступній редакції:
Додаткова угода № 2
до Договору оренди державного нерухомого майна від 15.03.2005
з Керченським учбово-виробничим підприємством Українського товариства сліпих «КРИМ-ПАК»
м. Сімферополь «05» березня 2009 р.
Фонд майна Автономної Республіки Крим (надалі Орендодавець) в особі голови Фонду майна Автономної Республіки Крим Шиміна Юрія Володимировича якій діє на підставі положення, з однієї сторони, та Керченське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих «КРИМ-ПАК» (надалі - Орендар) в особі директора Лютікова Володимира Івановича, якій діє на підставі статуту Керченського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих «КРИМ-ПАК» зареєстрованого рішенням Виконавчого комітету Керченської міської ради від 13.03.92 №536, перереєстрованого рішенням Виконавчого комітету Керченської міської ради від 16.10.2001 № 1168 (реєстраційний номер 04055624Ю0010298 у Реєстрі суб’єктів підприємницької діяльності), з другої сторони уклали цю додаткову угоду до договору оренди від 15.03.2005 року про нижчевикладене:
1. Пункт 10.1 викласти у наступній редакції
« 10.1. Цей Договір укладено з 15 березня 2005 року до 31 грудня 2018 року»
2. Ця додаткова угода № 2 набуває чинності з моменту підписання та діє протягом терміну дії договору оренди.
3. Додаткова угода складена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу:
Орендодавцю,
Орендарю,
Балансоутримувачу.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ: ОРЕНДАР:
Голова Фонду Директор Керченського учбово- виробничого
підприємства Українського товариства сліпих
«КРИМ-ПАК»
____ Ю. Шимін _____ В. Лютиков
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Воронцова Н.В.