КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 759/6727/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Заєць Т.О.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 серпня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Губської Л.В., Оксененка О.М.,
за участю секретаря: Бащенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Святошинського районного суду м. Києва із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, в якому просив суд визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, починаючи з 14 серпня 2014 року.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року позов задоволено, визнані протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, зобов'язано відповідача розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Святошинського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
В судовому засіданні представники відповідача підтримали вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Позивач у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги посилаючись на те, що судом першої інстанції було ухвалене законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Під час апеляційного розгляду справи, відповідачем на вимогу колегії суддів було надано матеріали пенсійної справи.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивач 03.10.2014 звернувся до відповідача з заявою про підтвердження стажу роботи.
Також, 10.11.2014 позивач звернуся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2.
Проте, листом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва від 30.12.2014 №2238/8-П позивачу повідомлено, що в наданих на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відсутня інформація що ПАТ «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт» ліквідоване без визначення правонаступника (підприємство на даний час не ліквідоване, а перебуває у стані припинення), тому підстав для розгляду питання підтвердження пільгового стажу на комісії на даний час не має.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії, у зв'язку із чим зобов'язав територіальне управління Пенсійного фонду України розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень пункту 4 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за №1451/11731) атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років (пункт 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442). Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці набув чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Згідно пункту 4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Пунктом 3 вказаного Порядку №383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Пунктом 10 вказаного Порядку передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.
Також, згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Комплексний аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути, зокрема, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників.
Згідно трудової книжки позивач у період з 21.09.1999 по 01.09.2003, з 01.09.2004 по 01.07.2008 та з 01.11.2008 по 31.12.2012 працював в КП «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт» (підприємство в подальшому було перетворене у Відкрите акціонерне товариство «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт» та перейменоване в Публічне акціонерне товариство). Також на даній посаді позивач працював у період з 02.01.2013 по 26.05.2014.
Вказані обставини підтверджуються архівною довідкою Печерської районної в м. Києві державної адміністрації від 02.10.2014 №11-13/355, яка була подана позивачем до територіального управління Пенсійного фонду України.
Згідно позиції 1010100г-13139 пункту г) «Робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді)» розділу І «гірничі роботи» кріпильники віднесені до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. №162.
Також, згідно позиції 1.1г підпункту г) «працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді)» пункту 1 «підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» кріпильники віднесені до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. №36.
На підтвердження проведення атестації робочого місця позивачем разом з протоколами атестаційних комісій були надані накази Державного комунального підприємства «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт» від 20.05.1999 №21 «Про результати атестації робочих місць», від 30.06.2004 №41а «Про затвердження результатів атестації», Відкритого акціонерного товариства «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт» від 25.03.2009 №35 «Про затвердження результатів атестації».
Колегією суддів встановлено, що зазначені накази разом з протоколами атестаційних комісій та іншими документами, що підтверджують проведення атестації робочого місця, позивачем були надані відповідачу разом з заявою про призначення пенсії.
Таким чином, враховуючи, що станом на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії позивач досяг 50 років і стаж роботи його складає 20 років, з них більше 10 років на роботі з повним робочим днем, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, колегія суддів вважає, що позивач має право на пільгову пенсію як працівник, який був зайнятий повний робочій день на підземній роботі, яка віднесена до Списку №1.
При цьому, колегія суддів зазначає, що в трудовій книжці позивача та архівній довідці Печерської районної в м. Києві державної адміністрації від 02.10.2014 №11-13/355 зазначені відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах - зараховано на посаду кріпильника на підземних роботах з повним робочим днем, у зв'язку із чим відсутня необхідність надання уточнюючої довідки.
Що стосується зазначення в заяві виду пенсії - «за віком список №2», колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Статтею 13 вказаного Закону визначені умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зокрема, працівники повинні бути зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, які віднесені до Списку №1.
Тому, оскільки законодавством не визначено такий вид пенсії як за віком за списком №2, колегія суддів вважає, що зазначення позивачем про Список №2 у заяві не може слугувати підставою для позбавлення його права на призначення пенсії.
Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до підпункту 2.2 пункту 11 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. №8-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за №442/6730), яке діяло на час виникнення спірних правовідносин, управління відповідно до покладених на нього завдань проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення, надає страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про ведення обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, роз'яснює їхні права і обов'язки.
Отже, одне із завдань відповідача є проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи, проте позивачу не було роз'яснено про вичерпний перелік пенсій.
Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач листом від 30.12.2014 №2238/8-П необґрунтовано відмовив у призначенні пенсії.
При цьому, зі змісту вказаного листа територіального управління Пенсійного фонду України вбачається, що заява позивача про призначення пенсії від 10.11.2014 фактично не розглянуто, в листі зазначено лише про відсутність підстав для розгляду питання підтвердження пільгового стажу на комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оскільки товариство, на якому працював позивача, не ліквідовано.
Тому, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до статті 80 Закону України «Про пенсійне забезпечення» заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника. Згідно пункту а) частини першої статті 82 зазначеного Закону пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Таким чином, враховуючи, що позивач має право на пільгову пенсію як працівник, який був зайнятий повний робочій день на підземній роботі, яка віднесена до Списку №1, колегія суддів з метою повного захисту прав позивача відповідно до частини другої статті 11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах як працівнику, який був зайнятий повний робочий день на підземних роботах, які віднесені до Списку №2, з 10.11.2014.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позову про зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та прийняти у цій частині нову постанову, якою позов задовольнити; в інший частині залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва задовольнити частково.
Постанову Святошинського районного суду м. Києва від 23 червня 2015 року скасувати в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва розглянути заяву про призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та прийняти у цій частині нову постанову, якою позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах як працівнику, який був зайнятий повний робочий день на підземних роботах, які віднесені до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, з 10.11.2014.
В інший частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Постанову у повному обсязі складено 13.08.2015)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: Л.В. Губська
Суддя: О.М. Оксененко
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Оксененко О.М.
Губська Л.В.