Ухвала суду № 48452232, 04.08.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2015
Номер справи
361/3238/15-а
Номер документу
48452232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/3238/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Сердинський В.С. Суддя-доповідач: Собків Я.М.

У Х В А Л А

Іменем України

04 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддівСобківа Я.М., Борисюк Л.П., Петрика І.Й.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_5 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат, в якому просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови в проведенні перерахунку його пенсії з урахуванням премії в розмірі 125 % та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення - премії у розмірі 125 % посадового окладу, починаючи з 01 грудня 2014 року та провести відповідні виплати з урахуванням вже проведених виплат.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 травня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_5 з врахуванням премії в розмірі 125 % неправомірними.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_5 у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення - премії в розмірі 125 % посадового окладу, починаючи з 01 грудня 2014 року та провести відповідні виплати з урахуванням вже проведених виплат.

Відповідач в особі Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України прийнято у порядку скороченого провадження, згідно з ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіряючи правомірність оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з положень ч. 1 ст. 195 КАС України, згідно яким суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_5 з 01 січня 2007 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших - категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за 20 років вислуги відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ у розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с.16).

З 14 червня 2006 року Київським обласним військовим комісаріатом позивачу була призначена пенсія за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

У червні 2014 року позивач звернувся із заявою до Міністерства оборони Украни щодо отримання інформації з приводу розміру премії особам рядового, сержантського та старшинського складу

Листом від 16 червня 2014 року № 717 Міністерство оборони повідомило позивача про те, що розмір премії, яку щомісячно отримують особи рядового, сержантського та старшинського складу, становить 125 % посадового окладу (а.с.10).

25 липня 2014 року на звернення позивача військовий комісар Київського обласного військового комісаріату в своєму листі зазначив, що позивачу було проведено перерахунок грошового забезпечення, у зв'язку з чим розмір премії становить 125% (а.с.9,11).

У грудні 2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області з вимогою здійснити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення (а.с.12-13).

Листом від 01 грудня 2014 року № 2488/Ч-01 Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області повідомило позивача про те, що нарахування та виплата його пенсії було здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства, та у зв'язку з прийняттям Постанови № 355, якою було здійснено підвищення до пенсії з 01 липня 2012 року на 11% (100,47 грн.), з 01 вересня 2012 року на 23% (210,08 грн.) та з 01 січня 2013 року на 35% (319,68 грн.) (а.с.14).

Не погоджуючись з цим позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, до складу грошового забезпечення позивача входить:

- Посадовий оклад - 800 грн.

- Оклад за військовим званням - 65 грн.

- Процентна надбавка за вислугу років (30 %) - 259 грн. 50 коп..

- Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 562,25 грн.

- Надбавка за роботу з особовим складом 7,5% -60 грн.

- Премії 10% - 80 грн.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 липня 2012 року встановлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону №2262-XII, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №355 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».

Згідно Наказу Міністерства оборони №240 від 14 квітня 2014 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2014 рік», військовослужбовці служби за контрактом рядового, сержантського та старшинського складу отримують премію у розмірі 125% від посадового окладу.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.

Отже, підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Зважаючи на відсутність відповідного рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області, прийнятого за результатом розгляду заяви позивача про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення, що подавалася ним у грудні 2014 року, колегія суддів приходить до висновку про недотримання відповідачем вимог ст.ст. 49, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Водночас, наявний в справі лист-відповідь Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області від 01.12.2014 року № 2488/Ч-01, на думку колегії суддів, не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в Постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, проаналізувавши зміст частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача на проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення - премії у розмірі 125 % посадового окладу, починаючи з 01 грудня 2014 року.

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги, колегія суддів знаходить обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 травня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик

.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Борисюк Л.П.

Петрик І.Й.