"13" жовтня 2014 р.
2/642/1680/14
642/7341/14
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМУКРАЇН
(заочне)
13 жовтня 2014 року м. Харків
Ленінський районний с д м. Харкова у складі:
головуючого - судді Гримайло А.М.
при секретарі Смородській М.С.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в приміщенні суду цивільну с праву за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку), -
в с т а н о в и в:
Харківська міська рада (надалі - ХМР) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просила стягнути з відповідача до бюджету м. Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 49416,87 грн., згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва. Судові витрати пов'язані з розглядом справи покласти на відповідача.
Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість будівництва громадського будинку № 22-нежитлової будівлі для побутового обслуговування літ. А-1 (майстерня) по вул.. Сиваській, 22 , яку було прийнято в експлуатацію на підставі декларації про готовність обєкта до експлуатації від 19.07.2013 р. за № ХК 202131991003, становить 449244,30 грн.
Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 49416, 87 грн.
Замовником будівництва за даною декларацією є відповідач ОСОБА_1 який відповідно доЗакону України «Про регулювання містобудівної діяльності»та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804 (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013р. №319), зобов'язаний виконувати обов'язки пайової участі. Але, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконав, оскільки не уклав з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації. Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 29.08.2013 р. № 436/0/114-13 та від 08.10.2013 № 508/0/114-13 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 не надійшло відповіді.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку величини пайової участі при будівництві громадського будинку № 22-нежитлової будівлі для побутового обслуговування літ. «А-1» (майстерня) по вул. Сиваській, 22, розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва 49416,87 грн.
Представник позивача ХМР подали заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги просили задовольнити за з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з,явився. Про слухання справи повідомлявся належним чином. про причину неявки суд не повідомив, доказів поважності причин неявки у судове засідання, а також письмових заперечень не надав.
Керуючись вимогами ст.ст. 224, 169 ч. 4 ЦПК України, враховуючи вищезазначене, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін, постановити заочне рішення на підставі наявних у справі матеріалів.
Суд, перевірив матеріали справи, вважає, що позовні вимоги заявлено обґрунтовано з наступних підстав.
Так, 17 лютого 2012 року Верховною Радою України було прийнято ОСОБА_2 «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-УІ (далі - ОСОБА_2), який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. ОСОБА_2 набрав чинності з 12.03.2012року.
Відповідно дост. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Згідно з ч.1.ст.40 цього Законупорядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цьогоЗакону.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013року №319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимогст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» (www.citvnet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия», тому відповідно до положень ч.1ст.144 Конституції Україниє нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на території м. Харкова.
Згідно пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженогоНаказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011р. №45, будівництво - це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до положеньст.11 ЦК Україниу випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 ЦК Українивстановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Таким чином положенняЗакону України «Про регулювання містобудівної діяльності»у розумінні положеньстатті 4 Цивільного кодексу України, є законом (актом цивільного законодавства) яким встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.
Згідно з приписами ч.5ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Судовим розглядом встановлено, що згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 19.07.2014 р. за №ХК 202131991003, були прийняті в експлуатацію завершені реконструкцією громадський будинок « 22» нежитлова будівля для побутового обслуговування літ. «А-1» (майстерня) за адресою: м. Харків, вул.. Сиваська, 22.
Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1, який відповідно доЗакону України «Про регулювання містобудівної діяльності»та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804 (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013р. №319) (надалі - Порядок), зобов'язаний виконувати обов'язки по пайовій участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Однак, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконав, т.я. не уклав з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.
Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 29.08.2013 р. № 436/0/114-13 та від 08.10.2013 № 508/0/114-13 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 відповіді не надійшло. Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість реконструкції нежитлових приміщень які прийняті в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.07.2014 року за №ХК 202131991003 становить 449 3244,30 грн. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва 49416,87 грн.
Пунктом 3.6 Порядку «Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова» встановлено, що розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згіднозведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва тажитлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Таким чином, не укладення замовником відповідного договору пайовій участі до прийняття обєкту містобудування до експлуатації та не сплата коштів пайового внеску до місцевого бюджету спричинили Харківській міській раді збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу).
Відповідно до положеньст. 88 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь Харківської міської ради судові витрати у розмірі 494 грн. 17 коп.
КеруючисьЗаконом України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Порядком пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова», затвердженим рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, зі змінами від 22.05.2013 р. № 319, ст. ст. 14, 16, 22, 623 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: 61015, АДРЕСА_1, до бюджету міста Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 49 416,87 грн. (сорока дев'яти тисяч чотириста шістнадцять гривень вісімдесят сім коп.) та судові витрати в сумі 494,17 грн. (чотириста девятсот чотири грн.. сімнадцять коп..)
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення подається відповідачем до Ленінського районного суду м. Харкова протягом десяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, через Ленінський районний суд м. Харкова.
Суддя А.М. Гримайло