Постанова № 48409888, 04.08.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2015
Номер справи
823/1267/15
Номер документу
48409888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2015 року справа № 823/1267/15

м. Черкаси

15 год. 37 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каліновської А.В.,

при секретарі судового засідання Шалько І.П.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Христинівський молокозавод» до Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №Ю-100-11 від 03.03.2015.

Позов обґрунтовано тим, що 10.03.2015 позивачем отримано вимогу Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №Ю-100-11 від 03.03.2015 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на суму 553116 грн. 51 коп., у тому числі недоїмка у розмірі 553116 грн. 51. Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач оскаржив її в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Черкаській області та Державної фіскальної служби. Рішеннями вищезазначених органів скарги позивача залишені без задоволення, а вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-100-11 від 03.03.2015 без змін. Неправомірність вимоги, на думку позивача, полягає у тому, що в порушення положень Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідачем не проводилась документальна перевірка позивача щодо визначення суми заборгованості по єдиному внеску, що виключає можливість формування контролюючим органом вимоги про сплату боргу з єдиного внеску.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі з вищезазначених підстав.

Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, свого представника до суду не направив, подав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що вимога Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №Ю-100-11 від 03.03.2015 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати суми єдиного внеску у сумі 553116 грн. 51 коп., у тому числі недоїмка у розмірі 553116 грн. 51 коп., винесена у відповідності до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки згідно з карткою особового рахунку за платежем 71010000 «єдиний внесок» станом на 28.02.2015 за публічним акціонерним товариство «Христинівський молокозавод» рахується заборгованість зі сплати вказаного платежу у розмірі 553116 грн. 51 коп., яка розраховувалась згідно самостійно поданих звітів позивача (477930 грн. 92 коп. (залишок непогашеної заборгованості станом на 31.01.2015, яка не заперечується позивачем (постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2015 по справі №823/995/15) + 75387 грн. 01 коп. (самостійно нарахований єдиний внесок згідно декларації від 18.02.2015 №1508408677) 201 грн. 42 коп. (часткова сплата у порядку календарної черговості) = 553116 грн. 51 коп. Розгляд справи просив здійснити за відсутності свого представника.

Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Публічне акціонерне товариство «Христинівський молокозавод» зареєстроване як юридична особа 29.09.1999, ідентифікаційний код 00451725, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2015 Христинівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Черкаській області винесено вимогу №Ю-100-11 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати суми єдиного внеску у сумі 553116 грн. 51 коп., у тому числі недоїмка у розмірі 553116 грн. 51 коп.

Не погоджуючись з вищезазначеною вимогою, позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із скаргою від 17.03.2015 №103.

Рішенням Головного управління ДФС у Черкаській області від 03.04.2015 №6643/23-00-10-0210 вимогу Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 03.03.2015 №Ю-100-11 залишено без змін, а скаргу публічного акціонерного товариства «Христинівський молокозавод» від 17.03.2015 №103 без задоволення.

14 квітня 2015 року позивач звернувся до Державної фіскальної служби із скаргою №142, в якій просив скасувати вимогу Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 03.03.2015 №Ю-100-11 та рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 03.04.2015 №6643/23-00-10-0210про результати розгляду скарги.

Рішенням Державної фіскальної служби від 12.05.2015 №9937/6/99-99-10-01-07-15 вимогу Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 03.03.2015 №Ю-100-11 та рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 03.04.2015 №6643/23-00-10-0210 залишено без задоволення, а скаргу публічного акціонерного товариства «Христинівський молокозавод» від 14.04.2015 №142 без задоволення.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (надалі Закон №2464-VI).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - передбачена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 №455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за №1622/24154 (далі Інструкція №455).

Пунктом 6.3 Інструкції №455 визначено, що органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції №455 вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Необґрунтованим є твердження позивача, що вимога про сплату боргу формується виключно на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, оскільки з аналізу норм Інструкції №455 вбачається, що податковий орган має право формувати вимогу про сплату боргу, зокрема, на підставі облікових даних з карток особових рахунків платників в разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, за даними картки особового рахунку за платежем 71010000 «єдиний внесок» станом на 28.02.2015 за публічним акціонерним товариство «Христинівський молокозавод» рахується заборгованість зі сплати вказаного платежу у розмірі 553116 грн. 51 коп.

На підставі вищезазначених даних Христинівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області сформована оскаржувана вимога від 03.03.2015 №Ю-100-11.

За таких обставин суд приходить до висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) Христинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області №Ю-100-11 від 03.03.2015 винесена з дотриманням вимог чинного законодавства України, а тому позов задоволенню не підлягає.

Частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп., що становить 10 відсотків розміру ставки судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру, а тому судовий збір підлягає стягненню на користь Державного бюджету України з позивача у розмірі 4384 грн. 80 коп. (4872 грн. 00 коп. 487 грн. 20 коп.).

Керуючись ст. ст. 14, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Христинівський молокозавод» на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн. 80 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст постанови виготовлено 10 серпня 2015 року.