Постанова № 48406777, 22.07.2013, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
22.07.2013
Номер справи
219/5631/2013-а
Номер документу
48406777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/5631/2013-а

2-а/219/251/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2013 м. Артемівськ

Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, -

В С Т А Н О В И В:

19.04.2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5 травня. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, а також має статус інваліда війни 2-ї групи. За цих підстав позивач набув право на отримання разової щорічної грошової допомоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У 2013 році розмір належної позивачу разової щорічної грошової допомоги нараховувався відповідачем у значно меншому розмірі, а ніж це передбачено чиним законодавством. Загальний розмір відшкодування шкоди, завданої позивачу внаслідок неправомірних дій відповідача, складає 7152,00 грн. Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо відмови йому у виплаті недоплаченої щорічної разової допомоги до 5 травня та стягнути на його користь з відповідача недоплачену сумуразової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2013 рік в розмірі 5042,00 грн, передбаченої ст. 13 ч. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач відповідно до посвідчення НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аврії на Чорнобильській АЕС та посвідчення НОМЕР_3 інваліда війни має право на пільги, встановлені законодавством України для інвалідів війни (а. с. 6).

Згідно листа відповідача за 08/2006-3 від 11.06.2013р.Управління праці і соціального захисту населення Артемівської міської ради ОСОБА_1 виплачено разову грошову допомогу до Дня Перемоги за 2013р. 2110,00грн. (а. с. 7).

Згідно з ч.7 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» до інвалідів війни належать учасники бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-ХІV статтю 13 названого Закону доповнено частиною, згідно з положеннями якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам 1 групи - 10 мінімальних пенсій за віком; 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком; 3 групи - 7 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбаченими статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Однак, законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VІ внесені зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно яких статтю 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року положення пункту 20 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» дія частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не зупинялась, тобто після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року №10-рп/ 2008 року дана норма діє у редакції, згідно з якою інвалідам війни другої групи виплачується щорічна разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги необхідно здійснювати у розмірі, визначеному ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» без обмежень, встановлених Законами України «Про Державний бюджет України».

Суд вважає, що розрахунок соціальних виплат позивачу, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належить, у даному випадку, до компетенції відповідача.

Відповідно до вимог ст. 8 КАС України колегія суддів при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно із ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права. У своєму рішенні у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 року Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з бюджету. Держава може вводити, припиняти або закінчувати виплату цих надбавок. Проте, якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє (п. 23). Одночасно Європейський Суд з прав людини не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов'язань (п. 26).

Пленум Верховного Суду України у п. 5 постанови № 9 від 01.11.1996 року "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" звернув увагу на те, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна булла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач про порушене право дізнався 11.06.2013р. з листа УПСЗН Артемівської міської Ради за №08/2006-3 від 11.06.2013р. про те, що щорічна допомога до 5 травня за 2013 рік виплачена йому у сумі 2110,00 грн. Враховуючи, що позивач звернувся до суду 26.06.2013 року, тому суд вважає, що ним не пропущено строк для звернення до суду з адміністративним позовом.

Враховуючи викладене, дотримуючись вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, суд вважає за можливе захистити право позивача на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня шляхом стягнення з відповідача щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2013 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановлену ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за мінусом фактично виплаченої суми 2110,00грн.

На підставі ст.ст.7, 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, керуючись ст.163 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5 травня - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 суми щорічної грошової допомоги до 5 травня, передбачену ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії іх соціального захисту» - неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради на користь ОСОБА_1 ІНН НОМЕР_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 недоплачену суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2013рік, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у 2013році, з урахуванням фактично сплачених сум за вказаний період, всього суму 5042 грн.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області.

Головуючий суддя Л. В.Шевченко