Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 серпня 2015 р. № 820/2621/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участі секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Украгрозапчастина" до Харківської митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати незаконними дії Харківської митниці Державної фіскальної служби України щодо вилучення у товариства з обмеженою відповідальністю "Украгрозапчастина" товарів, а саме: "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК" у кількості 24 комплектів загальною вартістю 17011,00 грн.; зобов'язати Харківську митницю Державної фіскальної служби України здійснити дії щодо закінчення митного оформлення в пункту пропуску через митний кордон України "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК" у кількості 24 комплектів загальною вартістю 17011,00 грн.; зобов'язати Харківську митницю Державної фіскальної служби України повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Украгрозапчастина" неправомірно вилучені товари, а саме: "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК" у кількості 24 комплектів загальною вартістю 17011,00 грн.
В обґрунтовування позову позивач зазначив, що гільза циліндру 740.13-1002021, так як і сам "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК" не входять до товарної позиції МL 6, а тому митний орган не мав права вилучати зазначений товар. Більш того, Додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1807 чітко визначені коди УКТЗЕД тих груп товарів МL 6, на які поширюється дія зазначеної постанови, а саме - з 8708, 8710 00 00 00, 8705 90. В даному контексті треба зазначити, що гільза циліндру 740.13-1002021 має наступний код УКТЗЕД - 8409 99 00 00, отже зазначений товар жодним чином не підпадає під визначення пункту МL 6 Додатку до Порядку як зазначається в протоколі про порушення митних правил № 056/80700/15 від 11.02.2015 року. Товар, до якого у митного органу виникли претензії є лише складовою частиною цілісного комплексу "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК", який подано до розмитнення. На думку позивача не розмитнення товару, а саме: Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК є порушенням приписів діючого законодавства з боку митних органів.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та доводи заявленого позову, просив ухвалити рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечувала, надала до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де вказала, що дії митниці щодо не розмитнені товару позивача є правомірними. Зазначила, що у зв'язку з відсутністю у позивача відповідного дозволу ДСЕК України у відповідності до приписів чинного митного законодавства відповідачем вилучено спірний товар у позивача. Просила у відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відносини, пов'язані зі справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Відповідно до положень ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Згідно до ст. 264 Митного кодексу України, митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.
У відповідності до норм 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний:1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.
Перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу органу доходів і зборів здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Судовим розглядом встановлено, що 10.02.2015 року до митного поста "Харків-автомобільний" Харківської митниці ДФС особою, уповноваженою на роботу з митницею, громадянином України ОСОБА_3, декларантом ТОВ "Украгрозапчастина" подано митну декларацію №807110001/2015/000955, в якій до митного оформлення заявлено як товар №2 "Поршнєкомплект Д-144 (ГП) Д-144-1000101, 24 к-т, Поршнєкомплект Д-240; Д65 (ГП) Д65-1000104, 16 к-т Поршнєкомплект Д-240, Д65 (ГП+Кільця+Палець) Д65- 1000108-С, 176 к-т. Кільця поршньові моторокомплект Д-240, Д65 240-1004060-А1, 10 к-т, Поршнєкомплект Д-245 (ГП) 245-1000104, 8 к-т. Кільця поршньові моторокомплект Дт245 245-1004060-А, 2 к-т, Поршнєкомплект Д-260, Д-245 (ГП+Шльця+Палець) 260-1000108-С, 12 к-т, Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК, 24 к-т, Порнєклмплект СМД-19/20 (ГП) 20-01с15, 12 к-т, Поршнєкомплект СМД-17/18 (ГП) 22-01с15, 12 к-т. Кільця поршньові моторокомплект СМД-19/20 20-03с6-11, 5 к-т, Поршнєкомплект СМД-60 (ГП) 60-01с5, 24 к-т, Кільця поршньові моторокомплект ЯМЗ-236 236-1004002-А4, 100 к-т, запчастини до дизельних двигунів внутрішнього згорання тракторів Т-150, ЮМЗ, МТЗ, ДТ-75, Т-16, автомобілів МАЗ, КАМАЗ. Країна виробництва: RU. Виробник Росія (ЗАО Костромской завод автокомпонентов. Торгова марка - Мотордеталь-Кострома"). Відправник: ТОВ "СЕЛЬХОЗТРАКТОРЗАПЧАСТЬ" (м. Бєлгород, вул. Матросова, 1 А, Україна) (а.с. 75-77).
11.02.2015 року головним державним інспектором аналітично пошукового відділу управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Харківської митниці ДФС ОСОБА_4 на підставі вимог п. 2 ч. 1 ст. 490, ст. 494, п. 1 ч.2 ст. 508 Митного кодексу України складено протокол про порушення митних правил №056/80700/15 (а.с. 92-93) за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Під час проведення митного огляду вантажу встановлено, що до складових частин товару "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК, згідно маркуванню на упаковці, входить гільза циліндру 740.13-1002021.
Згідно до ст. 511 Митного кодексу України товари - безпосередні предмети порушення митних правил та відповідні документи, необхідні як докази у справі про порушення митних правил, можуть тимчасово вилучатися. Документи, які перебувають в електронному вигляді, вилучаються разом з відповідними носіями.
Статтею 471 Митного кодексу України визначено, що порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
У зв'язку із чим, співробітниками митниці на виконання присів вище вказаних норм кодексу у позивача вилучено товар вартістю 17011 грн.
Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1807.
Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку у разі переміщення товарів через митний кордон України їх митний контроль та митне оформлення здійснюються у порядку, встановленому законодавством. Під час митного оформлення суб'єкт або іноземний суб'єкт разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний відповідно до частини другої статті 264 Митного кодексу України надати на вимогу митного органу оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю. Митне оформлення товарів здійснюється за умови надходження до Держмитслужби від Держекспортконтролю дозволів та висновків в електронній формі із застосуванням засобів електронного цифрового підпису і врахуванням положень пункту 7 розділу XXI Прикінцевих та перехідних положень Митного кодексу України.
Список товарів військового призначення наведено у додатку до згаданого Порядку.
Відповідно до списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю відповідно до номеру позиції ML6 включають: наземні транспортні засоби та "компоненти" до них, у тому числі: a) наземні транспортні засоби та "компоненти" - для них, "спеціально призначені" або модифіковані для військового "використання";) усі колісні транспортні засоби, придатні для використання на бездоріжжі, що були виготовлені або оснащені матеріалами, які забезпечують балістичний захист до рівня III або краще відповідно до стандарту NIJ 0108.01, September 1985, або національного еквівалента цього стандарту за кодом товару згідно з УКТЗЕД з 8708, 8710 00 00 00,
Відповідно до статті 12 Закону України від 20.02.2003 року №549-ІV "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" попередня ідентифікація товарів, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів є обов'язком суб'єкта господарювання.
Відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 12.02.2015 року №4589/7/99-99-24-03-02-17, державна служба експортного контролю України гільзи циліндрів 740.13-1002021, 740.30-1002021, 740.51-1002021, 01М-0102-01, 236-1002021-А, 236-1002021-Б2, 7511.1002021-01, 7511.1002021-10, 245-1002021-А1, 375-1002021-А2, 66-1002020-02, визначила такими, що відповідають опису товарів за позицією МL 6, зазначеного вище Списку (а.с. 94-95).
З огляду на вищевикладене, митний контроль та митне оформлення циліндрів з наведеними позначеннями мають здійснюватися з урахуванням наявності дозвільних документів Держекспортконтролю України.
Поряд із цим, листами Міністерства оборони України від 12.09.2014 року №220/7662, державної служби експортного контролю України від 14.10.2014 року №3060/23-14, служби безпеки України від 27.01.2015 року №2/4/4-2046, гільзи циліндрів 740.13-1002021 є виробами, що використовуються у військовій сфері (а.с. 71-7394-95).
Зазначені вироби відповідають опису товарів за позицією МL 6 Додатка до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1807.
Згідно до пунктів 3 та 4 вказаного Порядку експорт/імпорт зазначених товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів за наявності у нього відповідного дозволу (висновку) Державної служби експортного контролю України.
Враховуючи зазначене вище, беручи до уваги, що гільзи циліндрів 740.13-1002021 є виробами, що використовуються у військовій сфері та відсутність у позивача відповідного дозволу Державної служби експортного контролю України, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідача.
Щодо зобов'язання Харківської митниці Державної фіскальної служби України здійснити дії щодо закінчення митного оформлення в пункту пропуску через митний кордон України "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК" у кількості 24 комплектів загальною вартістю 17011,00 грн. та зобов'язання Харківської митниці Державної фіскальної служби України повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Украгрозапчастина" неправомірно вилучені товари, а саме: "Поршнєкомплект КАМАЗ (ГП) 740.1000101-АК" у кількості 24 комплектів загальною вартістю 17011,00 грн., суд зазначає, що дані вимоги є похідними від визнання незаконними дії Харківської митниці Державної фіскальної служби України щодо вилучення у товариства з обмеженою відповідальністю "Украгрозапчастина" товарів, а тому також задоволенню не підлягають.
Згідно п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем не надано жодних доказів того, що дії відповідача є протиправними та порушують права, свободи чи інтереси позивача.
Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не порушував прав, позивача, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Украгрозапчастина" до Харківської митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 серпня 2015 року.
Суддя М.О.Лук'яненко