Ухвала суду № 48393509, 13.08.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2015
Номер справи
814/2656/15
Номер документу
48393509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

13 серпня 2015 р. № 814/2656/15

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Желєзний І. В., ознайомившись з позовною заявою:

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54056 доМиколаївська обласна державна адміністрація, вул. Адміральська, 22, м.Миколаїв, 54001 провизнання позивача дієздатним безробітнім по незалежним від нього обставинам, визнання права працездатної безробітної особи на соціальну допомогу, зобовязання гарантування прав безробітної працездатної особи. ,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації про: визнання позивача дієздатним безробітнім по незалежним від нього обставинам, визнання права працездатної безробітної особи на соціальну допомогу, зобовязання гарантування прав безробітної працездатної особи.

Згідно з п.2 ч.1 ст.107 КАС України після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:

1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;

2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;

3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;

4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;

6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

При виконанні вимог ст. 107 КАС України встановлено, що позовна заява подана з порушенням вимог передбачених ст.106 КАС України, що є підставою для залишення її без руху з наданням строку для усунення недоліків позовної заяви, зважаючи на таке.

Зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду прохання позивача процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача. Частина четверта статті 105 КАС України визначає формулювання позовних вимог, що можуть становити зміст адміністративного позову. За суттю, це бажаний для позивача спосіб захисту адміністративним судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

При цьому, дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, а бездіяльність суб'єкта владних повноважень - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

За визначенням термінів, що дається у статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень / пункти 1, 7 частини 1 /. В контексті зазначених положень статті 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між субєктами суспільних відносин стосовно їх прав і обовязків у правовідносинах, в яких хоча б один субєкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого /інших/ субєктів, а ці субєкти, відповідно, зобовязані виконувати вимоги та приписи такого субєкта владних повноважень. У тому ж випадку, коли субєкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого субєкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Відповідно до ст.6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

При цьому, юридична значимість для особи, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, тобто безпосередня залежність виникнення чи припинення прав та обов'язків зазначеної особи від таких рішень, дій чи бездіяльності, є кваліфікуючою ознакою змісту адміністративного позову відповідно до положень частини четвертої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд визнати позивача дієздатним безробітнім, визнати право працездатної безробітної особи на соціальну допомогу, зобовязати гарантувати права безробітної працездатної особи.

Вищевказані позовні вимоги сформовані позивачем нечітко, незрозуміло та не коректно в розумінні ст. 105 КАС України, оскільки позивач не зазначає в чому ж полягає протиправність дій (бездіяльності), рішень відповідача та які його субєкті права порушені цими діями (бездіяльністю), рішеннями. Враховуючи те, що вказані позовні вимоги сформовані позивачем нечітко, незрозуміло та некоректно в розумінні ст. 105 КАС України, узагальнена (абстрактна) форма їх викладення не дає суду змогу зрозуміти, що саме оскаржується позивачем з метою подальшого розгляду справи. А відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Так, зокрема, ч.1 ст.2, п.1 ч.1 ст.3 КАС України передбачає, що предметом публічно-правового спору, який належить до адміністративної юрисдикції, може бути лише конкретне правовідношення, що стосується безпосередньо позивача. Тому спори з приводу абстрактних правовідносин, що є формою існування правового статусу (а значить і компетенції як сукупності норм), не належить до справ адміністративної юрисдикції, оскільки спосіб захисту, передбачений п.8 ч.2 ст.162 КАС України (визнання наявності чи відсутності компетенції, гарантування прав) є висновком суду щодо юридичного (прав та обовязків субєктів владних повноважень) та фактичного змісту (рішень, дій чи бездіяльності) конкретних спірних правовідносин, що підпадають під адміністративну юрисдикцію, оскільки обраний спосіб захисту права має кореспондувати з характером допущеного невизнання, оспорювання або порушення права.

Отже, позивачу, з урахуванням викладеного, необхідно викласти позовні вимоги у відповідності до приписів ст.ст.105-106 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати. При цьому, позивач не надав документ про сплату судового збору та не надав фактичних даних на підтвердження того, що він звільнений від сплати судового збору.

Згідно з ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI, під час подання адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Таким чином, позовна заява подана також з порушенням вимог ч. 3 ст. 106 КАС України, оскільки позивачем не додано документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову. При вивчені заяви не встановлено обставин, з якими законодавець повязує можливість звільнення особи, яка звертається до суду з позовом, від сплати судового збору.

Вищенаведене у відповідності до ст.108 КАС України є підставою для залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 106, 108, 160 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання позивача дієздатним безробітнім по незалежним від нього обставинам, визнання права працездатної безробітної особи на соціальну допомогу, зобовязання гарантування прав безробітної працездатної особи залишити без руху.

Надати позивачу строк до 26.08.15 р. для усунення недоліків позовної заяви, які викладені в описовій частині ухвали та розяснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний