Постанова № 48393126, 11.08.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2015
Номер справи
809/2783/14
Номер документу
48393126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" серпня 2015 р. Справа № 809/2783/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кафарського В.В.

За участю секретаря Драгомирецького І.М.,

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області

до відповідача: Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію "Смерічка"

про зобов'язання вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція (далі - ДФІ) в Івано-Франківській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію «Смерічка» про зобовязання вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію «Смерічка», викладеними в акті за № 04-21/5 від 03.04.2014 року, позивачем встановлено порушення вимог пунктів 4.1 додатку 3, 4.1.1 розділу 4 умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року №308/519 (зі змінами), пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №123 "Про деякі заходи підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз".

Позивач просить Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій «Смерічка» виконати пункт 4 обо`язкових вимог Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 08.05.2014 року №09-04-14-14/3313, зокрема:

- стягнути 91905,32 грн. зайво виплачених коштів з осіб, які їх отримали безпідставно в порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 127, 136 КЗпП України;

- в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 91905,32 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП України;

- провести перерахунок та відповідні звірки з Державною податковою інспекцією в м. Яремчому Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, щодо сум внесків на 33361,63 грн.;

- повернуті кошти перерахувати до обласного бюджету, код платежу 21080500, на реєстраційний рахунок №3141953500017, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії.

Зобов`язати Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій «Смерічка» виконати пункт 5 обо`язкових вимог Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 08.05.2014 року №09-04-14-14/3313, зокрема:

- стягнути 111716,38 грн. зайво виплачених коштів з осіб, які їх отримали безпідставно в порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 127, 136 КЗпП України;

- в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 111716,38 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП України;

- провести перерахунок та відповідні звірки з Державною податковою інспекцією в м. Яремчому Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, щодо сум внесків на 40553,04 грн.;

- повернуті кошти перерахувати до обласного бюджету, код платежу 21080500, на реєстраційний рахунок №3141953500017, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії.

21.08.2014 року ухвалою суду відкрито провадження та призначено до судового розгляду на 08.09.2014 року.

Ухвалою суду від 08.09.2014 року провадження в справі №809/2783/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області до Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію «Смерічка» про зобовязання вчинення дій зупинено до набранням законної сили рішенням по справі за №809/2799/14 за позовом Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію "Смерічка" до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування п. 4, 5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року.

08.07.2015 року за ініціативи суду поновлено провадження в даній справі, оскільки згідно довідки відділу документального забезпечення-канцелярії суду відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2015 року постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №809/2799/14 за позовом Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію «Смерічка» до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування п. 4, 5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року залишена в силі. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2014 року позовні вимоги Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію «Смерічка» до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування п.4,5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано пункти 4 та 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, на адресу суду направив заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечив.

Вислухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши в їх сукупності подані докази, судом встановлено наступне.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року за № 2939-XII.

Згідно ст.8. Закону за № 2939 основними функціями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за: виконанням функцій з управління обєктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень; розроблення пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому; вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб; здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України.

Пунктом 7 ст.10 вищевказаного Закону передбачено, що орган державного фінансового контролю має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Так позивачем згідно плану контрольно-ревізійної роботи на перший квартал 2014 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року.

За результатами проведеної ревізії виявлено ряд порушень відповідачем законодавства та, як наслідок, надіслано йому вимогу про усунення порушень за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року шляхом вжиття заходів і виконання обовязкових вимог.

Зокрема, позивачем виявлено, що відповідачем у порушення пункту 4.1 додатку 3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року №308/519 (зі змінами), пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №123 "Про деякі заходи підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз" нараховано та виплачено працівникам педіатричного відділення відновного лікування санаторію підвищення посадового окладу за шкідливі та важкі умови праці за серпень-грудень 2012 року, 2013 рік, січень 2014 року (пункт 4 Вимоги).

В порушення пункту 4.1.1 розділу 4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року №308/519 (зі змінами) працівникам педіатричного відділення відновного лікування санаторію надано надбавку за тривалість безперервної роботи за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року (пункт 5 Вимоги).

Що стосується позовної вимоги щодо виконання пункту 4 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року суд зазначає слідуюче.

Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка", згідно копії Статуту (чинного на момент проведення ревізії), є самостійним спеціалізованим закладом, який надає кваліфіковану стаціонарну медичну допомогу і лікування хворих на позалегеневі форми туберкульозу, остеохондропатії дегеперативно-дистрофічні зміни кісткового скелету, надання пульмонологічної допомоги населенню.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року № 123 "Про деякі заходи щодо підвищення престижності праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз" (зі змінами) лікарям, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою і професіоналам з вищою немедичною освітою та науковим працівникам, що допущені до медичної діяльності, молодшим медичним сестрам спеціалізованих закладів охорони здоровя та структурних підрозділів закладів охорони здоровя, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на активну форму туберкульозу, установлено підвищення посадових окладів на 30 відсотків у звязку із шкідливими і важкими умовами праці.

Порядок надання працівникам виплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №123 затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року №308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.10.2005 року за №1209/11489.

В Додатку 3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення наведений Перелік закладів (підрозділів) та посад, робота в (на) яких дає право на підвищення посадових окладів (ставок) у звязку зі шкідливими та важкими умовами праці, згідно з пп.4.1 п.4 якого усім працівникам, незалежно від найменування посад спеціалізованих закладів охорони здоровя та структурних підрозділів закладів охорони здоровя, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на активну форму туберкульозу посадові оклади підвищуються на 30 відсотків.

Перелік спеціалізованих закладів охорони здоровя та структурних підрозділів закладів охорони здоровя, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз, а з 17.10.2012 року перелік протитуберкульозних закладів, затверджений наказом Міністерства охорони здоровя України від 16.07.2009 року №514.

Згідно з пп.1.2 п.1 цього наказу санаторії (протитуберкульозний, туберкульозний, спеціалізований, спеціальний, у тому числі дитячий) відносяться до протитуберкульозних закладів.

Таким чином, Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій "Смерічка" разом з усіма своїми відділеннями відноситься до протитуберкульозного закладу.

Також судом встановлено, що в педіатричному відділенні позивача проходили лікування особи, хворі на активну форму туберкульозу згідно категорій, поділ яких передбачений наказом Міністерства охорони здоровя України від 28.10.2003 року №499.

ОСОБА_1 того, судом встановлено, що за наслідками ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.08.2012 року по 31.01.2014 року контролюючим органом було виявлено порушення пункту 4.1 Додатку 3 до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, а саме медичним працівникам дитячого відділення та господарському персоналу проводилося нарахування підвищення посадового окладу у звязку з шкідливими і важкими умовами праці в розмірі 15 відсотків замість 30 відсотків.

Що стосується позовної вимоги щодо виконання пункту 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року, суд зазначає.

Як вже встановлено судом відповідач згідно наказу Міністерства охорони здоровя України від 16.07.2009 року №514, відноситься разом з усіма своїми відділеннями до спеціалізованих закладів охорони здоровя - протитуберкульозного закладу в якому знаходяться особи, хворі на активну форму туберкульозу.

Відповідно до підпункту 13 пункту 4.1.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року №308/519 Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення лікарі незалежно від найменування посад, фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою незалежно від найменування посад, професіонали з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності спеціалізованих закладів охорони здоровя та структурних підрозділів закладів охорони здоровя, які здійснюють діагностику туберкульозу і надають лікувально - профілактичну допомогу хворим на активну форму туберкульозу мають право на встановлення надбавки за безперервний стаж роботи у залежності від часу роботи до 40 відсотків посадового окладу.

Враховуючи вищезазначені обставини та внаслідок системного аналізу вказаних нормативних актів, суд вважає, що працівники педіатричного відділення відповідача мають право на підвищення посадових окладів на 30 відсотків у звязку з шкідливими та важкими умовами праці та встановлення надбавки за безперервний стаж роботи у залежності від часу роботи до 40 відсотків посадового окладу.

За таких обставин суд приходить до висновку, що пункти 4 та 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року є протиправними та не підлягають до задоволення.

Окрім того, суд зазначає, що Ворохтянський обласний кістково-туберкульозний санаторій «Смерічка» не погоджуючись з тим, що позивачем винесено п. 4, 5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року оскаржив їх в судовому порядку.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом 10.10.2014 року адміністративну справу розглянуто та прийнято рішення, яким позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано пункти 4 та 5 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень законодавства за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2014 року подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2015 року апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області залишено без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2014 року по справі №809/2799/14 без змін.

Згідно довідки відділу документального забезпечення-канцелярії суду відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2015 року постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №809/2799/14 за позовом Ворохтянського обласного кістково-туберкульозного санаторію «Смерічка» до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування п. 4, 5 та 8 вимоги за №09-04-14-14/3313 від 08.05.2014 року набрала законної сили 05.05.2015 року.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 14.08.2015 року.