ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2015 р. Справа № 2а-14735/09/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріЛегкій А.В. за участю: прокурора Трубіцина Д.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України до приватного акціонерного товариства "Сентравіс Продакшн Юкрейн", третя особа територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення економічних санкцій
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження звернувся до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Сентравіс Продакшн Юкрейн», третя особа на стороні позивача - Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження України по Дніпропетровській області в якому прокурор просить стягнути з закритого акціонерного товариства «Сентравіс Продакшн Юкрейн» в дохід Державного бюджету України економічні санкції в сумі 11541028,75 грн., код бюджетної класифікації 21081200, з перерахуванням цієї суми на розрахунковий рахунок 31210202700019 в ГУДКУ Дніпропетровської області, МФО 805012, код 24230992.
В обґрунтування позову зазначено, що внаслідок порушення норм Закону України «Про енергозбереження» та постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших ресурсів в народному господарстві» та за результатами перевірки МКП «Дніпропетровський електротранспорт» позивачем прийняті постанови про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання ПЕР №15-5/3.12-72 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 1911039,80 грн.; №15-5/3.12-73 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 9489701,48 грн.; №15-5/3.12-74 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 125182,13 грн.; №15-5/3.12-75 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 15105,34 грн., які позивачем не сплачені.
В подальшому замінено Державну інспекцію з енергозбереження на Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.
Відповідач надав письмові пояснення згідно яких вбачається, що оскільки рішення на підставі яких стягуються економічні санкції, скасовані в судовому порядку, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В ході розгляду справи замінено Закрите акціонерне товариство «Сентравіс Продакшн Юкрейн» на Приватне акціонерне товариство «Сентравіс Продакшн Юкрейн».
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх повністю.
Представник позивача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без участі сторін.
Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, проаналізувавши чинне законодавство суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Згідно ст. 25 Закону України «Про енергозбереження» завданням контролю у сфері енергозбереження є забезпечення додержання норм законодавства про енергозбереження всіма державними органами, юридичними та фізичними особами.
Відповідно п. «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами
Судом встановлено, що проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що державним інспектором територіального управління інспекції 10.07.09 при проведенні перевірки раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів на закритому акціонерному товаристві «Сентравіс Продакшн Юкрейн» виявлено нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок недотримання технологічної дисципліни за рахунок :
перевитрати природного газу за рахунок перевищення встановлених норм питомих витрат палива на виробництво труб великого і малого діаметрів за результатами роботи в 2008 році;
перевитрати теплоенергії за рахунок перевищення встановлених норм питомих витрат теплоенергії на виробництво труб великого і малого діаметрів за результатами роботи в 2008 році;
перевитрати електроенергії за рахунок перевищення встановлених норм питомих витрат електроенергії на виробництво труб великого і малого діаметрів за результатами роботи в 2008 році;
перевитрати електроенергії за рахунок відхилення коефіцієнта потужності мережі електропостачання від нормативного (граничного) значення (в період з 01.06.08 по 01.06.09);
перевитрати електроенергії за рахунок витоку стислого повітря до атмосфери крізь нещільність системи повітророзподільного обладнання.
Таким чином, порушено вимоги п. «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.93 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших ресурсів в народному господарстві», Постанови Кабінету Міністрів України № 1071 від 07.07.00 «Про деякі заходи щодо раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів».
Відповідно до ст. 11 п. «е» Закону України «Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
За результатами перевірки даного підприємства винесено постанови про сплату енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів:
№15-5/3.12-72 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 1911039,80 грн.;
№15-5/3.12-73 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 9489701,48 грн.;
№15-5/3.12-74 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 125182,13грн.;
№15-5/3.12-75 від 10.07.09р. про застосування економічних санкцій у сумі 15105,34грн.
Загальна сума застосованих економічних санкцій складає 11541028,75 грн.
Правомірність застосування до відповідача економічних санкцій за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів була предметом розгляду у справі № 2а-2609/10/0470.
В лютому 2010 року приватне акціонерне товариство «Сентравіс продакшн юкрейн» (далі по тексту ПрАТ «Сентравіс продакшн юкрейн») звернулось до суду з позовом до Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (далі по тексту Державне агентство), яким просило визнати протиправними та скасувати постанови ТУ Державної інспекції з енергозбереження у Дніпропетровській області №15-5/3.12-72 від 10.07.2009р. про застосування економічних санкцій за перевитрати теплоенергії у сумі 1911039,8 грн., №15-5/3.12-73 від 10.07.2009р. про застосування економічних санкцій за перевитрати електричної енергії у сумі 9489701,48 грн., №15-5/3.12-74 від 10.07.2009р. про застосування економічних санкцій за перевитрати природного газу у сумі 125182,13 грн., №15-5/3.12-75 від 10.07.2009р. про застосування економічних санкцій за перевитрати електричної енергії у сумі 15105,34 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 17 квітня 2012 року у справі №2а-2609/10/0470 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.04.2015 року у справі №2а-2609/10/0470 рішення суду першої інстанції скасоване, прийнято нове рішення, яким позов задоволено: постанови ТУ Державної інспекції з енергозбереження у Дніпропетровській області про застосування економічних санкцій від 10.07.2009р. №15-5/3.12-72 , №15-5/3.12-73, №15-5/3.12-74, №15-5/3.12-75 скасовано.
Згідно ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
На підставі ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, враховуючи рішення суду по справі № 2а-2609/10/0470, яким скасовані постанови ТУ Державної інспекції з енергозбереження у Дніпропетровській області про застосування економічних санкцій від 10.07.2009р. №15-5/3.12-72, №15-5/3.12-73, №15-5/3.12-74, №15-5/3.12-75, а тому відсутні підстави для стягнення економічних санкцій за означеними постановами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 11 серпня 2015 року
Суддя О.В. Єфанова