Справа 127/18251/14-к
Провадження 1-кс/127/5950/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2014 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області Ковбаса Ю.П. розглянувши клопотання старшого слідчого Вінницької прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері юриста 3 класу ОСОБА_1, про тимчасовий доступ до документів що знаходяться у ПАТ «УкрСиббанк», за відсутністю клопотання учасників процесуальних дій про застосування технічних засобів, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий Василенко М.О. звернувся до суду з клопотанням, яке погоджене з прокурором Музикою В.В. про тимчасовий доступ до документів що знаходяться у ПАТ «УкрСиббанк», мотивуючи свої вимоги тим, що у його провадженні перебувають матеріали досудового розслідування які внесені в ЄРДР № 42014020420000024, за підозрою громадянина ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Крім того, слідчий мотивує своє клопотання тим, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, одружений, громадянин України, наказом Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України №411 від 6 жовтня 2006 року призначений на посаду військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького обєднаного районного військового комісаріату Вінницької області (далі ОРВК) та проходить службу у військовому званні підполковник.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року (далі - Закон), визначені органи військового управління, серед інших органів державної влади і управління є військові комісаріати, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обовязку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Статтею 9 вказаного Закону визначено повноваження Кабінету Міністрів України у сфері оборони, зокрема, Кабінет Міністрів України:
- забезпечує комплектування особовим складом Збройних Сил України, інших військових формувань та відповідних правоохоронних органів, здійснює заходи, пов'язані з підготовкою та проведенням призову громадян України на строкову військову службу;
- вирішує питання щодо врегулювання діяльності місцевих органів військового управління (військових комісаріатів), допризовної та призовної підготовки, підготовки призовників з військово-технічних спеціальностей, ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників, виконання військово-транспортного обов'язку.
У розвиток даної норми Закону, Кабінетом Міністрів України 26 вересня 2001 року видано постанову № 1235, якою затверджено «Положення про військові комісаріати». Пунктом 1 даного Положення встановлено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління, які утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у місті; військові комісаріати очолюють військові комісари, які організують діяльність комісаріатів.
Аналізуючи вищевказані норми, а також враховуючи важливість визначених пунктом 9 вказаного Положення завдань, які покладались на підполковника ОСОБА_3, як військового комісара, слід визнати, що останній являвся службовою особою, яка займає відповідальне становище, оскільки являється місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації та у відповідності до вимог ст. 4 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» спільно з командиром військової частини А0853 полковником ОСОБА_4 зобовязаний комплектувати вказану військову частину особовим складом, з числа призовників, приписаних до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК.
Підполковник ОСОБА_3, будучи керівником Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК Вінницької області місцевого органу військового управління, являється службовою особою, яка займає відповідальне становище, та наділений організаційно-розпорядчими функціями щодо здійснення керівництва за станом і діяльністю військкомату, окрім іншого, повязаного з підготовкою та проведенням призову громадян України на військову службу та вирішення питань, повязаних з прийняттям на військову службу за контрактом, ведення достовірного та точного обліку військовозобовязаних, призовників та осіб кандидатів для проходження служби, а також мав право першого підпису від імені військкомату при виготовленні та видачі військово-облікових документів та інших офіційних документів, передбачених чинним законодавством та відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, ст.ст. 1, 12 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року, ст.ст. 1, 14, 15, 33, 34 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25 березня 1992 року, ст.ст. 11, 16, 66, 67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 116 119 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого Постановаю КМУ від 21 березня 2002 р. N 352, пунктів 1, 2, 4 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26 вересня 2001 року, функціональних обовязків, затверджених військовим комісаром Вінницької області, зобовязаний у своїй діяльності неухильно керуватись Конституцією України, вищевикладеними Законами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами і директивами Міністра оборони, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, виконувати покладені на військкомат завдання у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, військовими формуваннями і громадськими організаціями, нести відповідальність за відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, забезпечення ведення в повному обсязі військового обліку, якісної підготовки громадян до військової служби, та будучи зобовязаний забезпечувати виконання громадянами України та військовослужбовцями і працівниками очолюваного військкомату законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, вивчення особистих якостей. Крім того, підполковник ОСОБА_3 являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, з метою виконання обовязку щодо відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, у взаємодії з військовими частинами, міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) несе відповідальність за всебічну підготовку громадян до військової служби, і зобовязаний організувати роботу військкомату, забезпечувати неухильне функціонування та ведення системи військового обліку, а безпосередньо у військкоматі - персонально-якісного обліку призовників і військовозобов'язаних, який передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід, тощо). Також військовий комісар ОСОБА_3 має вільний доступ до даних службових документів, та зобовязаний особисто перевіряти їх наповненість та наявність висновків медичної комісії та рішень комісій.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянин України, раніше не судимий. Протягом 2014 року ОСОБА_2 тимчасово проживає у будинку тещі ОСОБА_5, що поряд з цим являється власником кафе «У ОСОБА_2» (Вінницька обл., м. Бар, вул. Островського, 3). У звязку із тим, що ОСОБА_2 на даний час не працює, основний час він проводить у приміщенні вказаного закладу. Крім того, ОСОБА_2 з 2006 року по теперішній час підтримує дружні стосунки з командиром військової частини А0853 полковником ОСОБА_4 Крім того, з останнім ОСОБА_2 обєднує те, що дружина ОСОБА_2 ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5 являється кумою ОСОБА_4, у звязку із чим вони підтримують дружні, сімейні відносини.
У звязку із надходженням від Головного Управління оперативного забезпечення Збройних Сил України 30.04.2014 до військової частини А0853 змін до штату №12/023, якими на 150 посад збільшено кількість особового складу, у вказаному військовому формуванні виникло 150 вакантних посад для заміщення військовослужбовцями військової служби за контрактом. Відповідно до вимог вищевказаного законодавства, обовязок комплектування військовослужбовцями військової служби за контактором покладено на командира військової частини А0853 та військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК.
Командир військової частини А0853 полковник ОСОБА_4, скориставшись напруженою ситуацією на сході Держави та збільшенням у звязку із цим штату ввіреної йому військової частини, вирішив стати на шлях злочинної діяльності.
06 травня 2014 року військовим комісаром Вінницького обласного військового комісаріату полковником ОСОБА_7 здійснено виступ у засобах масової інформації з приводу запрошення громадян України на військову службу з метою захисту Батьківщини від агресора. Інформація про виступ була опублікована на офіційному сайті Барської районної Державної адміністрації та швидко поширилась між населенням.
Так, полковник ОСОБА_4, достовірно розуміючи те, що в силу свого службового становища він не зможе самостійно призивати на військову службу за контрактом громадян, та при цьому вимагати від них неправомірну вигоду, вирішив зорганізуватись із військовим комісаром Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК підполковником ОСОБА_3 Оскільки військовий комісар, відповідно до вимог законодавства зобовязаний за письмовим запитом командира здійснити всебічне вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних та інших особистих якостей, ставлення до служби у Збройних Силах України та готовність до виконання військового обовязку, а командир військової частини зобовязаний надати запит щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом та в кінцевому результаті, після отриманих з військового комісаріату відповідних документів (автобіографію в рукописному і надрукованому примірниках; копію паспорта громадянина України; копії документів про освіту, вчені звання, наукові ступені, медичну довідку про стан здоровя) призвати кандидата на військову службу, тому вказані військовослужбовці без попередньої домовленості не можуть завершити протиправні діяння щодо вимагання неправомірної вигоди. Поряд з тим, згідно з функціональними обовязками ОСОБА_4 та ОСОБА_3 по відношенню до кандидатів на військову службу за контрактом останні виконують організаційно-розпорядчі обовязки, тобто являються військовими службовими особами.
Так, ОСОБА_4, діючи за попередньою змовою групою осіб із військовим комісаром Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК ОСОБА_3, продовжуючи виконання запланованих злочинних намірів, в один із днів травня 2014 року організував вимагання та отримання ОСОБА_3 неправомірної вигоди від громадянина ОСОБА_8 В свою чергу, полковник ОСОБА_4, виконуючи свою частину єдиного плану по збагаченню за рахунок отримання неправомірної вигоди від громадян, що бажають проходити військову службу за контрактом у ввіреній йому військовій частині, в порушення вимог п. 2.19 «Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністра оборони України №170 від 10.04.2009, не здійснював вивчення кандидата на призов, а перед видачею запиту до військкомату скерував громадяни ОСОБА_8 до військового комісара ОСОБА_3 та вимагав виконати всі вимоги останнього. Громадянин ОСОБА_8, являючись безробітним, не маючи засобів для існування та маючи бажання проходити військову службу за контрактом у військовій частині А0853, був вимушений в один із днів травня 2014 року надати військовому комісару ОСОБА_3 на його вимогу неправомірну вигоду у розмірі 600 доларів США, що за курсом НБУ станом на травень 2014 становить 7020 грн., за проведення останнім повного вивчення кандидата, оформлення необхідних документів, формування матеріалів особової справи, організацію проходження медичного огляду та видачу командиром військової частини А0853 ОСОБА_4 запиту щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом. Після виконання вимог ОСОБА_3, командир військової частини ОСОБА_9 виконав свою частину домовленості та надав громадянину ОСОБА_8 безперешкодно запит №635 від 08.05.2014 та подав його до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК для проведення вивчення кандидата та оформлення відповідних документів. Як результат, після виконання ОСОБА_3 своєї частини злочинного плану та направленням сформованої особової справи громадянина ОСОБА_8 через Вінницький ОВК до військової частини А0857, наказом командира військової частини А0853 полковника ОСОБА_4 №8-сс від 23 травня 2014 року ОСОБА_8 був призваний на військову службу за контрактом у вказану військову частину та призначений на посаду понтонера понтонного відділення.
Крім того, ОСОБА_4, повторно, діючи за попередньою змовою групою осіб із військовим комісаром Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК ОСОБА_3, продовжуючи виконання запланованих злочинних намірів, в один із днів травня 2014 року повторно організував вимагання та отримання ОСОБА_3 неправомірної вигоди від громадянина ОСОБА_10, який проходив кущову медичну комісію для подальшого призову на строкову військову службу. Громадянин ОСОБА_10, немаючи змоги покинути постійне місце проживання у звязку із скуртним сімейним становищем батьків, маючи бажання проходити військову службу за контарктом у військовій частині А0853 у якості добровольця, звернувся до полковника ОСОБА_3 з проханням призвати його на військову службу за контарктом до вказаного військового формування. В один із днів червня 2014 року підполковник ОСОБА_3 повідомив ОСОБА_10, що призов на військову службу за контрактом до вказаної військової частини буде коштувати останньому 1000 ОСОБА_11. Не маючи іншого вибору у звязку із скрутним матеріальним становищем батьків, сподіваючись покращити своє матеріальне становище та становище своїх батьків шляхом проходження військової служби у військовій частині А0853, громадянин ОСОБА_10 звільнився із посади спіробітника служби безпеки підприємства «Агро-Майдан» та був вимушений в один із днів червня 2014 року у приміщенні службового кабінету військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК передати ОСОБА_3 на його вимогу грошову винагороду в розмірі 1000 ОСОБА_11, що за курсом НБУ станом на травень 2014 року становить 15842 грн. за проведення останнім повного вивчення кандидата, оформлення необхідних документів, формування матеріалів особової справи, організацію проходження медичного огляду та видачу командиром військової частини А0853 ОСОБА_4 запиту щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом. Після виконання вимог ОСОБА_3, командир військової частини А0853 ОСОБА_4 виконав свою частину домовленості та надав громадянину ОСОБА_10 безперешкодно запит №743 від 30.05.2014 для подачі до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК. Як результат, після виконання ОСОБА_3 своєї частини злочинного плану, проведення медичного огляду та направленням сформованої особової справи громадянина ОСОБА_10 через Вінницький ОВК до військової частини А0853, наказом командира військової частини А0853 №12-сс від 12 червня 2014 року ОСОБА_10 призваний на військову службу за контрактом та призначений на посаду сапера відділення механізованих мостів.
Крім того, ОСОБА_4, повторно, діючи за попередньою змовою групою осіб із військовим комісаром Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК ОСОБА_3, продовжуючи виконання запланованих злочинних намірів, в один із днів травня 2014 року повторно організував вимагання та отримання ОСОБА_3 неправомірної вигоди від громадянина ОСОБА_12 Під час розмови з останнім, ОСОБА_4, виконуючи свою частину домовленості з ОСОБА_3, повідомив ОСОБА_12, що для нього посада у військовій частині буде, однак, перед тим як отримати запит щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом необхідно виконати всі поставлені вимоги ОСОБА_3 В один із днів червня 2014 року, ОСОБА_3 на виконання своєї частини домовленості з командиром військової частини А0853, діючи з умислом на отримання неправомірної вигоди, почав вимагати від громадянина ОСОБА_12 неправомірну вигоду у розмірі 600 доларів США за проведення військовим комісаром повного вивчення кандидата, оформлення необхідних документів, формування матеріалів особової справи, організацію проходження медичного огляду видачу командиром військової частини А0853 ОСОБА_4 запиту на вивчення кандидата та подальший призов на військову службу за контрактом. Немаючи іншого вибору, ОСОБА_12 в один із днів червня 2014 року у приміщенні службового кабінету військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК передав ОСОБА_3 грошові кошти у розмірі 600 доларів США, що за курсом НБУ станом на травень 2014 року становить 7020 грн. Після виконання вимог ОСОБА_3, командир військової частини ОСОБА_9 виконав свою частину домовленості, та надав громадянину ОСОБА_12 безперешкодно запит №806 від 10.06.2014 для подачі до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК. Як результат, після виконання ОСОБА_3 своєї частини злочинного плану, проведення роботи по всебічному вивченню кандидата, організації проведення медичного огляду та направленням сформованої особової справи громадянина ОСОБА_12 через Вінницький ОВК до військової частини А0853, наказом командира в/частини А0853 №12-сс від 12 червня 2014 року ОСОБА_12 призваний на військову службу за контрактом та призначений на посаду старшого водія понтонного відділення.
Крім того, ОСОБА_4, повторно, діючи за попередньою змовою групою осіб із військовим комісаром Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК ОСОБА_3, продовжуючи виконання запланованих злочинних намірів, в один із днів травня 2014 року повторно організував вимагання та отримання ОСОБА_3 неправомірної вигоди від громадянина ОСОБА_11 В один із днів травня 2014 року полковник ОСОБА_3 в межах домовленості з командиром військової частини А0853 почав відкрито вимагати неправомірну вигоду у розмірі 600 доларів США у громадянина ОСОБА_11 за призов на військову службу за контрактом у військову частину А0853. Не маючи іншого вибору, окрім як передати грошові кошти, в один із днів травня 2014 року громадянин ОСОБА_11 передав на вимогу підполковнику ОСОБА_3 неправомірну вигоду у розмірі 600 доларів США, що за курсом НБУ станом на травень становить 7020 грн. Після виконання вимог ОСОБА_3, командир військової частини ОСОБА_4 виконав свою частину домовленості та надав громадянину ОСОБА_11 безперешкодно запит щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом №633 від 08.05.2014 для подачі до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК. Як результат, після виконання ОСОБА_3 своєї частини злочинного плану, проведення роботи по всебічному вивченню кандидата, організації проведення медичного огляду та направленням сформованої особової справи громадянина ОСОБА_10 через Вінницький ОВК до військової частини А0853, наказом командира військової частини А0853 №9-сс від 29 травня 2014 року ОСОБА_11 призваний на військову службу за контрактом та призначений на посаду водія.
Полковник ОСОБА_4 та підполковник ОСОБА_3 досягнувши мети вчинюваних ними за попередньою змовою групою осіб злочинів, а саме неправомірного збагачення за рахунок інших, шляхом вимагання та одержання неправомірної вигоди в сумі 1800 доларів США та 1000 євро, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на травень 2014 року становить 36902 грн., побоюючись бути викритими правоохоронними органами у вчиненому, вирішили змінити спосіб злочинної діяльності шляхом залучення до злочинної діяльності безробітного жителя ІНФОРМАЦІЯ_6 Д.В., який тимчасово проживає за адесою: вул. 305-ї дивізії, буд. 23, м. Бар, Вінницької обл. та являється приятелем ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Так, на виконання вимог Тимчасової настанови з мобілізації ЗС України та відповідно до нарядів Вінницького ОВК командиром в/частини А0853 полковником ОСОБА_4 04.07.2014 до військкомату було надіслано заявки на поповнення поточного некомплекту посад сержантського та рядового складу. З цією метою, на регіональному інтернет-порталі Барської районної Державної адміністрації керівництвом неодноразово розміщено виступи військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату полковника ОСОБА_7, інших військових службових осіб з приводу запрошення на військову службу за контрактом, розширення пільг та гарантій особам, що проходять військову службу. Інформація з приводу набору до військової частини А0853 громадян для проходження військової служби за контрактом швидко поширилась серед жителів м. Бар та найближчих населених пунктів. В звязку з цим, громадянин ОСОБА_13 звернувся до військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК ОСОБА_3 з проханням призвати його на військову службу за контрактом до військової частини А0853 (м. Бар, Вінницької обл.). Підполковник ОСОБА_3, достовірно знаючи те, що до тих пір, поки ОСОБА_13 не надасть грошових коштів, які у нього буде вимагати організована група до якої входить він, ОСОБА_4 та ОСОБА_2, в порушення вимог вказаного в описовій частині законодавства, приступивши до виконання спільного плану організованої групи щодо протиправного збагачення шляхом вимагання та одержання неправомірної вигоди у призовників на військову службу за контрактом, змусив ОСОБА_13 без будь-яких законних підстав проходити медичний огляд та надавати підлеглим ОСОБА_3 військовослужбовцям копії особистих документів. Після завершення певної частини заздалегідь обумовленого плану, ОСОБА_3 повідомив громадянину ОСОБА_13, що для подальшого оформлення документів по призову необхідно отримати запит командира військової частини А0853 на вивчення кандидата.
Громадянин ОСОБА_13, сприйнявши надану членом організованої групи ОСОБА_3 інформацію, як представника влади, звернувся до полковника ОСОБА_4 з проханням призвати його на військову службу за контрактом. Полковник ОСОБА_4, приступивши до виконання спільного плану організованої групи щодо протиправного збагачення шляхом вимагання та одержання неправомірної вигоди у призовників на військову службу за контрактом, пояснив ОСОБА_13, що військово-облікова спеціальність ОСОБА_13 не підходить для військової частини А0853. Тому для призову до військової частини А 0853 необхідно виконати вимоги військового комісара ОСОБА_3 Однак, відповідно до положення «Про затвердження відомостей допустимої заміни прапорщиків, мічманів, солдатів і матросів за військово-обліковими спеціальностями (посадами), визначеними штатом», затвердженого наказом Начальника Генерального штабу ЗС України №73 від 02.10.2003, прийом осіб на військову службу за контрактом військово-облікова спеціальність яких не відповідає військово-обліковій спеціальності вакантної посади допускається з подальшою перепідготовкою.
Підполковник ОСОБА_3, приступивши до виконання своєї частини заздалегідь обумовленого плану, пояснив ОСОБА_13, що із військово-обліковою спеціальністю призов до військової частини А0853 неможливий. Однак, питання з призовом можна буде вирішити у разі надання неправомірної вигоди у розмірі 600 доларів США. Продовжуючи виконання запланованих злочинних намірів організованої групи щодо заволодіння коштами громадян, які мають бажання проходити військову службу за контрактом, полковник ОСОБА_4 06 липня 2014 року зателефонував громадянину ОСОБА_13 та пояснив, що питання з приводу призову може вирішити лише громадянин ОСОБА_2, оскільки лише він в м. Бар має відповідний вплив та надав ОСОБА_13 його номер телефону. В подальшому, з метою доведення спланованих організованою групою дій, організатор злочинної групи ОСОБА_4, 07 липня 2014 року зателефонував зі свого мобільного телефону на номер мобільного телефону ОСОБА_2 та довів намір отримати неправомірну вигоду від громадянина ОСОБА_13 В ході розмови ОСОБА_4 визначив порядок діяльності ОСОБА_2, зокрема наказав йому зустрітись із громадянином ОСОБА_13 та вдавати з себе особу, яка зможе повпливати і на командира військової частини А0853 і на військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК. Коли ОСОБА_13 впевниться у повноваженнях ОСОБА_2 йому необхідно оголосити суму неправомірної вигоди 600 доларів США. Для впевненості ОСОБА_4 пояснив ОСОБА_2, що він вже ОСОБА_13 місяць «водить за носа», тобто спонукає його до надання неправомірної вигоди шляхом вимагання.
07 липня 2014 року громадянин ОСОБА_13, виконуючи вказівку ОСОБА_4, зустрівся із громадянином ОСОБА_2 у попередньо вказаному останнім місці. ОСОБА_2, чітко виконуючи вказівки організатора злочинної групи ОСОБА_4, реалізовуючи свою частину злочинного плану, висунув вимогу громадянину ОСОБА_13 передати йому грошові кошти у розмірі 600 доларів США, додавши, що лише в даному випадку ОСОБА_4 та ОСОБА_3 призвуть його на військову службу за контрактом. Про виконану частину плану ОСОБА_2 зателефонував ОСОБА_4 та доповів про все. Полковник ОСОБА_4 продовжуючи виконання спільних запланованих злочинних намірів організованої групи, того ж дня зателефонував ОСОБА_13 та, з метою підтвердження повноважень ОСОБА_2, запевнив призовника, що ОСОБА_2 вирішує всі питання що стосуються оформлення документів у військовому комісаріаті та призову на військову службу за контарктом у військову частину А0853. При цьому, що ОСОБА_2, що ОСОБА_4 була висунута вимога про передачу коштів до 10 липня 2014 року.
09 липня 2014 року об 11 год. 36 хв. ОСОБА_13, діючи з відому та під контролем працівників правоохоронних органів прибув до приміщення кафе «У ОСОБА_2», що знаходиться за адресою: м. Бар, вул. Островського, 3, оскільки місце зустрічі визначив ОСОБА_2 та передав останньому на вимогу організованої групи грошові кошти у розмірі 600 доларів США, що відповідно до курсу НБУ станом на 09.07.2014 становить 7020 грн. ОСОБА_2, виконавши свою частину злочинного плану організованої групи по телефону повідомив ОСОБА_3 про те, що він отримав грошові кошти від громадянина ОСОБА_13 та їх уже можна розділити між учасниками. З урахуванням стійкості та ієрархічності злочинного обєднання, ОСОБА_3наказав ОСОБА_2 доповісти про це організатору групи ОСОБА_4
Того ж дня, завершуючи виконання запланованих злочинних намірів організованої групи, полковник ОСОБА_4 запросив до військової частини А0853 громадянина ОСОБА_13 та встановленим порядком забезпечив видачу останньому запиту щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом для передачі його до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК, де ОСОБА_3, в свою чергу, повинен реалізувати свою частину злочинного плану та встановленим порядком сформувати особову справу та через Вінницький ОВК направити до військової частини А0853, однак останній не виконав своєї частини злочинного плану незалежно від його волі.
Крім того, в один із днів травня 2014 року до військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК ОСОБА_3 звернувся громадянин ОСОБА_14 з проханням призвати його на військову службу за контрактом до військової частини А0853 (м. Бар, Вінницької обл.). Підполковник ОСОБА_3, достовірно знаючи те, що до тих пір, поки ОСОБА_14 не надасть грошових коштів, які у нього він буде вимагати групою осіб за попередньою змовою з ОСОБА_4, в порушення вимог вказаного в описовій частині законодавства, змусив ОСОБА_14 без будь-яких законних підстав проходити медичний огляд та надавати підлеглим ОСОБА_3 військовослужбовцям копії особистих документів. Після завершення збору необхідних документів, проведення медичного огляду, ОСОБА_3 повідомив громадянину ОСОБА_14, що для подальшого оформлення документів по призову необхідно отримати запит командира військової частини А0853 щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом.
Громадянин ОСОБА_14 сприйнявши надану членом організованої групи ОСОБА_3 інформацію, як службової особи, звернувся до командира військової частини А0853 полковника ОСОБА_4 із проханням призвати його на військову службу за контарктом. Полковник ОСОБА_4, переслідуючи умисел на неправомірне збагачення, з метою реалізації злочинного плану організованої групи, пояснив ОСОБА_14, що призов на військову службу за контрактом можливий, однак лише у разі виконання усіх вимог військового комісара ОСОБА_3 Тому, громадянин ОСОБА_14 прибув до Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК з метою виконання законних вимог військового комісара ОСОБА_3 формування матеріалів особової справи, надання копій документів, написання автобіографії, проходження медичного огляду.
Протягом часу оформлення документів, до злочинної діяльності ОСОБА_3 та ОСОБА_4, останнім було залучено громадянина ОСОБА_2, чим сформовано стійку, ієрархічну структуру організовану групу. Підполковник ОСОБА_3, приступивши до виконання своєї частини заздалегідь обумовленого плану, пояснив ОСОБА_14, що призов на військову службу за контарктом можливий, однак лише у разі надання неправомірної вигоди у розмірі 600 доларів США. Крім того, ОСОБА_3, будучи обізнаним із загальним планом злочинної діяльності організованої групи, вимагав передати грошові кошти у сумі 600 доларів США громадянину ОСОБА_2, додавши, що знайти ОСОБА_2 можна у приміщенні кафе «У ОСОБА_2» (м. Бар, вул. Островського, 3).
09 липня 2014 року громадянин ОСОБА_14, діючи з відому та під контролем працівників правоохоронних органів, о 10 год. 08 хв. прибув до приміщення кафе «У ОСОБА_2», що знаходиться за адресою: Вінницька обл., м. Бар, вул. Островського, 3. Зустрівшись із громадянином ОСОБА_14, ОСОБА_2 приступив до виконання своєї частини заздалегідь обумовленого плану злочинної діяльності. Для цього ОСОБА_2 запросив ОСОБА_14 у приміщення кабінету на 3-му поверсі кафе «У ОСОБА_2» і пояснив, що ОСОБА_3 позичив у нього грошові кошти, однак попередив, що повертати буде не він, а інша особа. Отримавши повторно неправомірну вигоду, яку вимагали члени організованої групи ОСОБА_4 та ОСОБА_3, від ОСОБА_14 в сумі 600 доларів, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 09.07.2014 становить 7020 грн., ОСОБА_2 додав, що тепер можна йти до командира військової частини та передати, що він був у нього. Після завершення виконання своєї частини плану організованої групи ОСОБА_2 доповів про все організатору злочинної групи ОСОБА_4
Командир військової частини А0853, завершуючи розроблений ним же злочинний план по збагаченню за рахунок інших, організованою групою, вжив вичерпних заходів по видачі громадянину ОСОБА_14 запиту щодо проведення роботи з вивчення особистих якостей кандидата для прийняття на військову службу за контрактом, який в подальшому мав би бути наданий військовому комісару ОСОБА_3 Однак, у звязку із конспіративним спілкуванням членів групи ОСОБА_2 та ОСОБА_4 по телефону, тому запит виданий не був.
Санкція ч. 3 ст. 368 КК України передбачає конфіскацію майна.
З метою можливої конфіскації майна за рішенням суду та накладення арешту на депозитні чи розрахункові рахунки організованої групи в складі підполковника ОСОБА_3, полковника ОСОБА_4 та громадянина ОСОБА_2, Вінницькою прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері до Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» було направлено вимогу в порядку ст. 40, 84, 223 КПК України та ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» щодо надання інформації про наявність відкритих депозитних, розрахункових рахунків, а також наявності дорогоцінних металів.
Однак, Публічним акціонерним товариством «УкрСиббанк» листом від 13 серпня 2014 року в порушення вимог ст. ст. 60, 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» відмовлено Вінницькому прокурору з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері у наданні вищевказаної інформації у звязку з тим, що дані відомості становлять, на їх думку, банківську таємницю.
Слідством встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7 використовує податковий номер НОМЕР_1 та паспорт громадянина України серії СН №753048.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах в тому числі належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до положень Закону України «Про банки і банківську діяльність» вищезазначена інформація становить банківську таємницю, розкриття якої можливо лише з дозволу суду.
Згідно матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_2 незаконно отримано неправомірну вигоду в розмірі 36902 гривень. Санкція ч. 3 ст. 368 КК України передбачає конфіскацію майна, що зобовязує сторону кримінального провадження здійснити всіх можливих (законних) заходів щодо відшукання незаконно здобутих матеріальних цінностей.
Приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також те, що закон передбачає можливість ознайомитися з ними та іншим способом, окрім як розкриття банківської таємницю, не буде можливості в майбутньому накласти арешт на майно та здобути вказану інформацію іншим способом не можливо, слідчий просив клопотання задовольнити.
Представник ПАТ «УкрСиббанк» до судового засідання не зявився, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду клопотання даного клопотання повідомлялось належним чином, тому відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України клопотання розглядається у його відсутність.
Пунктом 1 ч. 5 ст. 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи.
Оскільки з клопотання та доданих до нього матеріалів вбачаються підстави вважати, що вказані у клопотанні документи можуть перебувати у володінні ПАТ «УкрСиббанк» та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому дане клопотання слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 163 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому Вінницької прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері юристу 3 класу ОСОБА_1 на тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у відділенні №150 Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» в м. Бар Вінницької області, вул. Дзержинського, 8, код ЄДРПОУ 09807750, банківської таємниці клієнта банку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт громадянина України серії СН №753048 податковий номер НОМЕР_1. Надати слідчому копію інформації в друкованому та електронному вигляді.
Ухвала діє протягом 30 днів з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: