Ухвала суду № 48341669, 10.08.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2015
Номер справи
826/6947/15
Номер документу
48341669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО "ВЕСТЕРН ЮНІОН ФАЙНЕНШЛ СЕРВІСЕС ГМБХ"
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6947/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гарник К.Ю. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

10 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом Компанії "Вестерн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі представництва в Україні до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Компанія "Вестерн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі представництва в Україні звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 27 жовтня 2014 року № 0011372211/1.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

10 серпня 2015 року надійшло клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, з метою надання можливості суб'єкту владних повноважень підготуватися до судового засідання. Водночас, представником позивача було заявлено клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

Розглянувши означені клопотання, колегія суддів задовольнила їх, у зв'язку з чим, головуючим у справі було оголошено перерву, з метою надання можливості представнику позивача ознайомитися з матеріалами справи та підготуватися до судового засідання.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень від 13 червня 2013 року № 1532/11-11, № 1533/22-11, № 1530/14-02, № 1531/22-04, наказу від 29 травня 2014 року № 377/22-11, згідно пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, проведена планова виїзна перевірка Компанії "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі Представництва в Україні з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року, за результатом якої складено акт перевірки від 31 липня 2014 року № 1260/22-11/26251969.

Як висновок проведеної перевірки встановлено порушення підпунктів 4.1.1, 4.1.6 пункту 4.1 статті 4, пункту 13.8 статті 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", пункту 160.8 статті 160 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.01.2011 по 31.12.2013 у сумі 756 952,00 грн. в тому числі по періодах: за 1 кв. 2011 року в сумі 123 349,00 грн., 2-4 кв. 2011 року в сумі 219 435,00 грн., за 2012 рік в сумі 277 724,00 грн., за 2013 рік в сумі 136 444,00 грн.

Податковим повідомленням - рішенням Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 27 жовтня 2014 року № 0011372211/1 позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток іноземних осіб на суму 737 145,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 633 603,00 грн., за штрафними санкціями - 103 542,00 грн.

Основним нормативно-правовим актом, що регулює спірні правовідносини є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс України, ПК України).

Відповідно до пункту 13.8 статті 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" суми прибутків нерезидентів, які здійснюють свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються у загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

У разі якщо нерезидент здійснює свою діяльність не лише в Україні, а й за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що проводиться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з податковим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості шляхом прямого підрахування визначити прибуток, одержаний нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається податковим органом як різниця між валовим доходом та валовими витратами, визначеними шляхом застосування до суми одержаного (нарахованого) валового доходу коефіцієнта 0,7.

Пунктом 18.1 статті 18 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до пункту 160.8 статті 160 Податкового кодексу України суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

Згідно з пунктом 103.1 статті 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України постійне представництво - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

З метою оподаткування термін "постійне представництво" включає будівельний майданчик, будівельний, складальний або монтажний об'єкт чи пов'язану з ними наглядову діяльність, якщо тривалість робіт, пов'язана з таким майданчиком, об'єктом чи діяльністю, перевищує шість місяців; надання послуг нерезидентом (крім послуг з надання персоналу), у тому числі консультаційних, через співробітників або інший персонал, найнятий ним для таких цілей, але якщо така діяльність провадиться (в рамках одного проекту або проекту, що пов'язаний з ним) в Україні протягом періоду або періодів, загальна тривалість яких становить більш як шість місяців, у будь-якому дванадцятимісячному періоді; резидентів, які мають повноваження: діяти від імені виключно такого нерезидента (проведення переговорів щодо суттєвих умов та/або укладення договорів (контрактів) від імені цього нерезидента), що призводить до виникнення у цього нерезидента цивільних прав та обов'язків; та/або утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, із складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу тимчасового зберігання або митного ліцензійного складу.

Постійним представництвом не є використання будівель або споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать нерезиденту; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством; утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для нерезидента; направлення у розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу; утримання постійного місця діяльності виключно з метою провадження для нерезидента будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер.

Відповідно до пункту 133.2 статті 133 Податкового кодексу України Платниками податку - нерезидентами є: юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації в контролюючому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування.

Підпунктом 141.4.7. пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України встановлено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що звільненню від сплати податку на прибуток в Україні підлягає представництво нерезидента, яке виконує виключно підготовчі або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії-нерезидента, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності, та не маючи ознак постійного представництва в розумінні пп. 14.1.193 Податкового кодексу України та статті 5 Конвенції.

Судом першої інстанції встановлено, що Компанія "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі Представництва в Україні зареєстроване Міністерством економіки України, свідоцтво про реєстрацію від 15 серпня 2002 року за № ПІ - 2984. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 26251969. Місцезнаходження Компанії "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі Представництва в Україні відповідно до установчих документів: 01030, м. Київ, вул. Ярославів Яр, 12/2Б, оф. 3.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, основним видом діяльності Компанії "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" є дослідження кон'юктури ринку та виявлення громадської думки.

З наданого до перевірки статуту позивача вбачається, що предметом діяльності представництва є:

- представництво інтересів компанії перед юридичними особами, підприємствами, корпораціями, установами, організаціями та державними органами, а також фізичними особами;

- дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки;

- збір та розповсюдження інформації, пов'язаної з послугами компанії;

- просування на ринку України послуг Компанії, а також їх клієнтів, сприяння їх інтересам та підсилення їх позицій у відносинах з юридичними особами, підприємствами, корпораціями, установами, організаціями та державними органами влади всіх рівнів.

Перевіркою встановлено, що у перевіряємому періоді позивачем придбавались послуги у ПАТ "ДХЛ Інтернешнл Україна" з перевезення міжнародних експрес-відправлень документів та посилок по території України, а також в Литву, Туреччину, Росію, Австрію, Ірландію, Хорватію, Італію, Грузію, ОАЕ, США, Угорщину, Ізраїль, Кіпр.

Згідно наданих у ході перевірки пояснень та документальних підтверджень нерезидент - Компанія "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" користувалось послугами ПАТ "ДХЛ Інтернешнл Україна" з міжнародного експрес-відправлення документів та посилок по території України та за кордон з метою просування послуг компанії позивача, в тому числі шляхом інформування про нові послуги та/або збирання відгуків про існуючі послуги материнської компанії (договір від 20 грудня 2002 року).

Так, позивач відправляв листи за кордон з метою отримання зарубіжного досвіду щодо господарської діяльності Компанії "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ".

З наведено вбачається, що вказані послуги були придбані позивачем в межах допоміжної та підготовчої діяльності останнього на користь материнської Компанії "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ".

Враховуючи, що Компанії "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" надано право проводити діяльність з дослідження кон'юнктури ринку та виявлення суспільної думки, то діяльність представництва повинна бути спрямована виключно на збирання інформації стосовно проведення клінічних досліджень на території України.

Так, з наданих позивачем пояснень та документів, вбачається, що останнім виконуються виключно підготовчі та/або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності материнської компанії.

Згідно з пунктом 103.1 статті 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Згідно статті 5 Угоди між Урядом України та Урядом Австрії про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків від 16 жовтня 1997 року (дата набрання чинності - 20.05.1999 р., далі по тексту - Угода) для цілей цієї Угоди вираз "постійне представництво" означає постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність підприємства.

Термін "постійне представництво", зокрема, включає: місце управління; відділення; контору; фабрику; майстерню; шахту, нафтову або газову свердловину, кар'єр або будь-яке

інше місце видобутку або розвідки природних ресурсів.

Будівельний майданчик або монтажний чи складальний об'єкт є постійними представництвами лише в тому разі, якщо вони існують більше дванадцяти місяців.

Незважаючи на попередні положення цієї статті, термін "постійне представництво" не розглядається як такий, що включає:

a) використання споруд виключно з метою зберігання, показу або поставки товарів чи виробів, що належать підприємству;

b) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою зберігання, показу або поставки;

c) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою переробки іншим підприємством;

d) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для підприємства;

e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер;

f) утримання постійного місця діяльності виключно для здійснення будь-якої комбінації видів діяльності, перелічених у підпунктах від a) до e), за умови, що сукупна діяльність постійного місця діяльності, яка виникає внаслідок такої комбінації, має підготовчий або допоміжний характер.

Якщо, крім агента з незалежним статусом, про якого йдеться в 6-му пункті, інша особа, незалежно від положень пунктів 1 і 2, діє від імені підприємства і має, і звичайно використовує в Договірній Державі повноваження укладати контракти від імені підприємства, або утримує запаси товарів та виробів, що належать підприємству, з яких здійснюється регулярний продаж цих товарів від імені підприємства, то це підприємство розглядається як таке, що має постійне представництво в цій Державі щодо будь-якої діяльності, яку ця особа здійснює для підприємства, за винятком, якщо діяльність цієї особи обмежується тією, що зазначена в пункті 4, яка, якщо і здійснюється через постійне місце діяльності, не робить з цього постійного місця діяльності постійного представництва відповідно до положень цього пункту.

Підприємство не розглядається як таке, що має постійне представництво в Договірній Державі, лише якщо воно здійснює підприємницьку діяльність у цій Державі через брокера, комісіонера чи будь-якого іншого агента з незалежним статусом за умови, що ці особи діють у межах своєї звичайної діяльності.

Той факт, що компанія, яка є резидентом Договірної Держави, контролює чи контролюється компанією, що є резидентом другої Договірної Держави або яка здійснює підприємницьку діяльність у цій другій Державі (або через постійне представництво або будь-яким іншим чином), сам по собі не перетворює одну з цих компаній у постійне представництво другої компанії.

Таким чином, зважаючи на те, що Компанія "Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі Представництва в Україні не є постійним представництвом та здійснює діяльність підготовчого та допоміжного характеру для головної компанії, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що доходи представництва із врахуванням положень Угоди мають оподатковуватися у Австрії, а тому податкове повідомлення-рішення від 27 жовтня 2014 року № 0011372211/1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя В.В.Файдюк

суддя Є.В.Чаку

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Файдюк В.В.

Чаку Є.В.