Ухвала суду № 48341017, 10.08.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2015
Номер справи
826/8652/15
Номер документу
48341017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8652/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бояринцева М.А. Суддя-доповідач: Губська Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

10 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Ісаєнко Ю.А.,

Оксененка О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Прайм-Банк» Брайко С.А. на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 червня 2015 року в адміністративній справі за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Прайм-Банк" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

ВСТАНОВИВ:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з даним адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Прайм-Банк", в якому просило стягнути з відповідача заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 45 677,11 грн., мотивуючи тим, що відповідачем, згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2014 рік, не виконано встановлених чинним законодавством вимог щодо нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 червня 2015 року позов задоволено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, крім того, наголошує, що під час тимчасової адміністрації нарахування пені не здійснюється.

У зв'язку з поданням апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, яка ухвалена в порядку скороченого провадження, згідно з абз. 4 ч. 8 ст. 183-2, п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції у межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Так, Фонд соціального захисту інвалідів, відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 № 129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.2011 за № 528/19266, є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України.

Згідно покладених на нього завдань, Фонд здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за своєчасним перерахуванням сум адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємств, за недодержання ними цього нормативу.

Судом установлено, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 02.10.2014 року № 622/БТ «Про віднесення ПАТ «Прайм-Банк» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.10.2014 року № 105 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Прайм-Банк», згідно з яким з 03.10.2014 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Прайм-Банк».

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 вказаного Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій, незалежно від форми власності і господарювання, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та покладається відповідальність за незабезпечення наведених нормативів на керівників відповідних підприємств.

Так, ч. 1 ст. 19 Закону визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 с січня 2007 року №70 на виконання вказаного Закону затверджено Порядок подання підприємствами . установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.

З наданої Солом'янським районним центром зайнятості інформації від 19.05.2015 року № 2566 вбачається, що ПАТ «Прайм-Банк» звіти по формі №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» з вакансіями для працевлаштування інвалідів у 2014 році не надавав ( а. с. 18).

Згідно звіту форми №10-ПІ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Прайм-Банк» від 18.02.2015 року (а.с.7), відповідач у 2014 році мав працевлаштувати 5 інвалідів, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників у 2014 році складала 132 особи, проте працевлаштував 4 особи. Відповідно до звіту, розмір середньої річної заробітної плати на Публічному акціонерному товаристві "Прайм-Банк" становить 44 693, 93 грн. Також відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 44 693, 93 грн.

Таким чином, оскільки у відповідача не було створено 1 робоче місце для інвалідів й відповідно їх не працевлаштовано, то утворилась заборгованість за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 44 693, 93 грн. Також на відповідача накладено пеню за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 983, 18 грн.

Крім того, як вбачається з листа Солом"янського районного центру зайнятості, Публічним акціонерним товариством "Прайм-Банк" не подавалися щомісячні звіти за формою 3-ПН з переліком вакансій, призначених для працевлаштування інвалідів.

Виходячи з наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обгрунтованість позовних вимог.

Апелянт, обґрунтовуючи свої доводи, посилається на п.3 ч.5 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до якого, під час тимчасової адміністрації не здійснюється нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку.

Однак, колегія суддів не приймає такі доводи апелянта, оскільки адміністративно-господарські санкції не є податком, збором (обов'язковим платежем), а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції повною мірою встановлено фактичні обставини і справу вирішено правильно, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 159, 160, 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Прайм-Банк» Брайко С.А. - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 червня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Л.В.Губська

Судді: Ю.А.Ісаєнко

О.М.Оксененко

.

Головуючий суддя Губська Л.В.

Судді: Ісаєнко Ю.А.

Оксененко О.М.