Ухвала суду № 48213652, 10.08.2015, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
10.08.2015
Номер справи
904/4537/15
Номер документу
48213652
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

10.08.15р. Справа № 904/4537/15За первісним позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", м.Київ

до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", м.Жовті Води

про стягнення 54 450 898,71 грн.

та

За зустрічним позовом Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", м.Жовті Води

до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", м. Київ

про стягнення 52 124 118,05 грн.

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Найдьонова Я.О.

Представники:

від позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом): Пальченко О.А., представник

за довіреністю № 61/10 від 15.04.14р.

від відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): Левченко І.А., представник за

довіреністю № 18/904 від 03.02.15р., Павловський Р.В., представник за довіреністю № 18/938 від

03.02.15р.

СУТЬ СПОРУ:

Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - позивач за первісним позовом) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (далі - відповідач за первісним позовом) про стягнення 54 450 898,71 грн., з яких: 20 855 149,68 грн. - пеня, 33 595 749,03 грн. - штраф.

В обґрунтування заявленої до стягнення суми у розмірі 54 450 898,71 грн., позивач за первісним позовом посилається на неналежне виконання відповідачем за первісним позовом умов Договору на поставку уранового оксидного концентрату № 2241/20-НАЭК від 06.06.08р., в частині порушення строків поставки.

У позовній заяві позивач за первісним позовом просить суд розглядати справу у закритому судовому засіданні. Клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до п. 14.1. вищезазначеного Договору поставки вся інформація у зв'язку з цим Договором строго конфіденційна та може бути відкрита третій стороні тільки після попередньої згоди іншої сторони. Переліком відомостей, які містять конфіденційну інформацію ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" ПР-Д.0.09.393-08 (п. 2.1.9) визначено, що до конфіденційної інформації позивача за первісним позовом відносяться відомості, яким надається гриф обмеження доступу «Конфіденційно» відповідно до договорів за вимогою контрагента. Договір на поставку уранового оксидного концентрату № 2241/20-НАЭК від 06.06.08р. містить гриф «Конфіденційно». Враховуючи вищевикладене, а також те, що контракт містить інформацію про місцезнаходження та зберігання ядерних матеріалів, яка може бути використана третіми особами, з метою завдання шкоди державі, позивач за первісним позовом заявляє клопотання про закрите судове засідання.

За приписами ст. 44 ГПК України, розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить вимогам щодо охорони державної, комерційної або банківської таємниці, або коли сторони чи одна з сторін обґрунтовано вимагають конфіденційного розгляду справи і подають відповідне клопотання до початку розгляду справи по суті. Про розгляд справи у закритому засіданні або про відхилення клопотання з цього приводу виноситься ухвала.

Принцип гласності є конституційним принципом та однією з основних засад судочинства, встановлених у ст. 129 Конституції України. Відповідно до ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" гласність судового розгляду означає насамперед те, що розгляд справ у судах відбувається відкрито. У цій самій статті зазначено, що відкритість судового розгляду може бути обмежена процесуальним законом.

Таке обмеження узгоджується з ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, відповідно до якої судове рішення оголошується прилюдно, але преса і відвідувачі можуть не допускатися в зал засідань протягом усього судового розгляду або якоїсь його частини з метою збереження моралі, громадського порядку або національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси малолітніх чи захист конфіденційності особистого життя сторін, або у разі крайньої необхідності, якщо, на думку суду, в особливих випадках привселюдність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

Гласність судочинства є необхідним елементом правосудної діяльності органів судової влади, а також умовою реалізації права на судовий захист сторонами - основних учасників судочинства та інтересів суспільства у справедливому правосудді. Виходячи з цього, гласність судочинства розглядається в трьох аспектах:

а) обов'язок суду забезпечити гласність судочинства;

б) право сторін на гласний розгляд справи;

в) право бажаючих (публіки) бути присутніми у відкритих судових засіданнях, поширювати та отримувати інформацію про діяльність суду.

Частина 1 статті 44 ГПК України встановлює, що розгляд справ у господарському суді відкритий, а також визначає випадки розгляду справи у закритому судовому засіданні:

- відкритість розгляду суперечить вимогам стосовно охорони державної, комерційної, банківської або іншої таємниці;

- коли сторони чи одна із сторін обґрунтовано вимагають конфіденційного розгляду.

Перший випадок є імперативною нормою, отже, суд зобов'язаний розглянути справу в закритому засіданні незалежно від заяви сторін. У другому випадку сторони мають довести обґрунтованість вимоги про розгляд справи у закритому засіданні.

Визначення поняття "інформація з обмеженим доступом" і порядок її обігу наведені у ст. 21 Закону України "Про інформацію".

Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.

Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.

До інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені такі відомості: 1) про стан довкілля, якість харчових продуктів і предметів побуту; 2) про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні ситуації, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці людей; 3) про стан здоров'я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення; 4) про факти порушення прав і свобод людини, включаючи інформацію, що міститься в архівних документах колишніх радянських органів державної безпеки, пов'язаних з політичними репресіями, Голодомором 1932 - 1933 років в Україні та іншими злочинами, вчиненими представниками комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів; 5) про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб; 6) інші відомості, доступ до яких не може бути обмежено відповідно до законів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Згідно зі статтею 7 "Про доступ до публічної інформації" конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону. Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні повинно містити перелік обставин, які потребують розгляду справи у закритому засіданні, та обґрунтування підстав для такого розгляду.

Розгляд господарськими судами справ, матеріали яких містять конфіденційну інформацію, може здійснюватись у закритому судовому засіданні в порядку, передбаченому статтею 44 ГПК України, а справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються у закритому судовому засіданні з додержанням правил виключної підсудності справ (ст. 16 ГПК України).

Справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва (ч. 5 ст. 16 ГПК України).

Крім того, суд бере до уваги норми ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", відповідно до якої кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Це право забезпечується офіційним оприлюдненням судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку, встановленому цим Законом. Судові рішення можуть опубліковуватися в друкованих виданнях, поширюватися в електронній формі з дотриманням вимог цього Закону. Особам, які беруть (брали) участь у справі, забезпечується доступ до судових рішень у їхній справі в порядку, встановленому процесуальним законом. Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків, у порядку, передбаченому цим Законом.

Перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до Єдиного державного реєстру судових рішень, затверджено рішенням Ради суддів України від 17 лютого 2012 року N 4 та погоджено Державною судовою адміністрацією України 17 лютого 2012 року (з наступними змінами). До Єдиного державного реєстру судових рішень включаються судові рішення, постановлені в порядку кримінального, цивільного, господарського та адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 2 статті 44 ГПК України суд, вирішуючи питання про розгляд справи в закритому засіданні, виносить із цього приводу ухвалу. Якщо суд задовольняє клопотання сторони (сторін) про розгляд справи у закритому засіданні, він виносить ухвалу. Ухвала також виноситься і про відхилення клопотання. Ухвала повинна відповідати вимогам ст. 86 ГПК, а також містити мотиви задоволення чи відхилення клопотання. Ухвала про розгляд справи в закритому засіданні чи про відхилення клопотання про розгляд справи в закритому засіданні апеляційному чи касаційному оскарженню не підлягає.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства України, матеріали та обставини справи, господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні, оскільки зазначене клопотання не містить перелік обставин, які потребують розгляду у закритому засіданні, та позивач за первісним позовом не надав належних та допустимих доказів в обґрунтування підстав для такого розгляду.

Крім того, суд бере до уваги, що відповідно до п. 14.1. вищезазначеного Договору поставки вся інформація у зв'язку з цим Договором строго конфіденційна та може бути відкрита третій стороні тільки після попередньої згоди іншої сторони. Відповідач за первісним позовом не наполягав на розгляді справи у закритому судовому засіданні та не надав суду жодного заперечення щодо розгляду справу у відкритому судовому засіданні.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст. 21 Закону України "Про інформацію", ст. 7 "Про доступ до публічної інформації", ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", ст.ст. 22, 44, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про розгляд справи у закритому судовому засіданні - відмовити.

Суддя Н.Е. Петренко