Постанова № 4820686, 17.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2009
Номер справи
2а-13685/09/0570
Номер документу
4820686
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-13685/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Козаченка А.В.

при секретарі                                                  Токмаковій Є.В.

за участю:

представника позивача                     Молчанової О.Г.

представників відповідача           Заїки О.С., Фішера А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку справу за адміністративним позовом Кредитної спілки «Кредитсталь» до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Кредитна спілка «Кредитсталь» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.

В обґрунтування позову позивач вказав, що в результаті проведеної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.03.2009р. складено відповідний Акт №902/22-011/30506477 від 10.07.2009р., яким встановлено порушення в частині не утримання та не перерахування податку з доходів фізичних осіб з сум нарахованих відсотків членам кредитної спілки (громадянам) по обов’язковим та додатковим членським внескам всього в сумі 192578,64 грн.

Кредитною спілкою було надано заперечення до акту перевірки, оскільки він був складений в порушення норм діючого законодавства, що призвело до невірного визначення сум податкового зобов’язання.

Виплата процентів на внески членам кредитних спілок, включаючи проценти на пайові внески, підлягає оподаткуванню відповідно до пункту 7.2. Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а враховуючи відкладну норму Закону України від 23.12.2004р. №2285-IV, виплата процентів на внески членам кредитних спілок включаючи проценти на пайові внески та на внески (вклади) на депозитні рахунки підлягає оподаткуванню з 1 січня 2010 року.

Не враховуючи аргументи спілки відповідачем 21.07.2009р. було винесено податкове повідомлення-рішення №0000661720/0, яким визначено податкове зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 192578,64 грн. та застосовані штрафні санкції на суму 385157,28 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржене, але рішенням відповідача про результати розгляду скарги від 17.08.2009р. скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0000661720/0 – без змін та винесено нове податкове повідомлення-рішення №0000661720/1 з зазначеним обсягом податкових зобов’язань.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача зазначив наступне.

Кредитна спілка є неприбутковою організацією, завдання якої полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг.

Закон України «Про кредитні спілки» №2908-ІІІ (спеціальний закон, який регулює діяльність кредитних спілок в Україні) визначає термін, проценти як плату, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески членів кредитної спілки.

Сфера регyлювання Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334 є спеціальною та стосується діяльності кредитної спілки в частині визначення її статусу як неприбуткової фінансової установи та режиму оподаткування доходів спілки податком на прибуток (за їх наявності). У зв'язку з чим норми пункту 1.10 ст.l Закону № 334 повинні та могли би бути застосовані за відносинами пов'язаними зі справляння саме податку на прибуток. Проте, навіть пункт 1.10 ст. 1 Закону №334 не встановлює визначення процентів, як дохід встановлений Законом. А саме такими є за своїм походженням та юридичною природою у відповідності до ч.3 ст.21 Закону України №2908 проценти на обов'язкові та додаткові пайові внески.

Дія Закону №334 не поширюється на відносини, що пов’язані зі справлянням податку з доходів фізичних осіб як наслідком виплат доходу на обов’язкові та додаткові пайові внески членам кредитної спілки.

Пунктом 7.2 статті 7 Закону України N 889 встановлена ставка податку 5 відсотків від об’єкту оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону. Тобто, ця норма Закону України № 889 прямо передбачає режим оподаткування доходів у вигляді процентів, що сплачуються кредитними спілками на користь своїх членів.

При цьому, відповідно до Закону України "Про кредитні спілки" від 20.12.2001р. внесками до кредитних спілок вважаються як вклади членів кредитних спілок на депозитні рахунки, так і їх обов'язкові та додаткові пайові внески.

Відповідно до п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 п.п. 4.2.12 п. 4.2. ст. 4 Закону №889 у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п. 9.2.1 і 9.2.2 п.9.2. ст.9 Закону №889 в частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 01.07.2004 року №1958-ІV (далі - Закон №1958) були внесені зміни до п.п.4.3.5 п.4.3. ст.4 Закону №1958, а саме п.п. «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Ці зміни набули чинності з 01.01.2005р.

З 01.01.2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п.7.2. ст.7 Закону №889. Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів, де у п.п.9.2.1. та п.9.2.2. п.9.2 даної статті зазначено, податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у п.7.2. ст.7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих; (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

До 01.01.2005 року виплата процентів на пайові членські внески (вклади) не оподаткувалася у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005р. таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п.7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з п.9.2, який відповідно до п.п. 22.1.4 п.22.1 ст.22 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 року; відповідно до п.п.22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010 року.

Відсутність обов'язку у кредитних спілок до 01.01.2010 року оподатковувати податком з доходів фізичних осіб дохід на обов'язкові та додаткові пайові внески встановлена Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» зі змінами та доповненнями, про що дані роз'яснення комітетом Верховної ради України та додатково встановлена рішеннями судів усіх інстанцій на території усієї України. Тому, визначення податкового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб з сум нарахованих відсотків членам кредитної спілки (громадянам) обов'язковими та додатковими членськими внесками всього в сумі 192578,64 грн. є помилковим, прямо суперечить нормам діючого законодавства та привело до неправомірного винесення спірних податкових повідомлень-рішень з безпідставним застосуванням штрафних санкцій в розмірі 385157,28 грн.

Просили визнати недійсними податкові повідомлення-рішення №0000661720/0 від 21.07.2009р. та №0000661720/1 від 17.08.2009р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив визнати недійсними податкові повідомлення-рішення №0000661720/0 від 21.07.2009р. та №0000661720/1 від 17.08.2009р.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надав суду заперечення в яких зазначив наступне.

Документальною перевіркою встановлено, що КС ,,Кредисталь" згідно переліку членів, кредитної спілки (громадян), яким були нараховані відсотки по обов'язковим та додатковим членським внескам за період 2006р., 2007р., 2008р., l кв. 2009р. наданого в ході планової документальної перевірки КС ,,Кредитсталь" встановлено не утримання та не перерахування податку з доходів фізичних осіб з сум нарахованих відсотків членам кредитної спілки (громадянам) по обов'язковим та додатковим членським внескам за період: 2006р. в сумі - 60589,78грн. (466075,23 х 13%); 2007р. в сумі - 53996,57грн. (359977,13 х 15%); 2008р. в сумі -71992,41грн. (479949,37 х 15%); l кв. 2009р. в сумі - 5999,88грн. (39999,23 х 15%).

Так як нерозподілений дохід, що залишається в розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється між членами спілки пропорційно розміру їх пайових внесків (у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (процентів), оподаткування яких здійснюється відповідно до п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а саме в загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а також те, що згідно із цим Законом кредитна спілка є податковим агентом, тому при нарахуванні та виплаті членам кредитної спілки доходів у вигляді процентів (у тому числі дисконтних доходів) на пайові та додаткові пайові внески її членів вона зобов'язана утримувати податок від сум такого доходу за його рахунок за відповідною ставкою.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Вислухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Таким чином, відповідач є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

В результаті проведеної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.03.2009р. складено відповідний Акт №902/22-011/30506477 від 10.07.2009р., яким встановлено порушення в частині не утримання та не перерахування податку з доходів фізичних осіб з сум нарахованих відсотків членам кредитної спілки (громадянам) по обов’язковим та додатковим членським внескам всього в сумі 192578,64 грн.

Позивачем були надані заперечення до акту перевірки, але відповідно до листа №11589/10-22-013 від 20.07.2009р. відповідачем залишені без змін висновки зазначеного акту.

На підставі зазначеного акту 21.07.2009 відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0000661720/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 192578,64 грн. та відповідно до пп. «б» пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 і п.17.1.9. п.17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» із змінами та доповненнями застосовані штрафні санкції в розмірі 385157,28 грн., а всього в сумі 577735,92 грн.

Позивачем була надана скарга на зазначене податкове повідомлення-рішення, але відповідач своїм рішенням про результати розгляду первинної скарги від 17.08.2009р. №13482/10/25-013 залишив її без задоволення, а податкове повідомлення - рішення №0000661720/0 від 21.07.2009р. – без змін та винесено нове податкове повідомлення - рішення № 0000661720/1 від 17.08.2009р. з вказаним обсягом податкових зобов’язань.

Відповідно до Статуту кредитної спілки «Кредитсталь» (затвердженого рішенням загальних зборів згідно до протоколу №10 від 14.05.2008 року (далі - Статут) та довідки ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 30.08.1999р. №1214 кредитна спілка «Кредитсталь» є неприбутковою організацією, що діє відповідно до Закону України «Про кредитні спілки» № 2908-ІІІ зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2908), яким частиною 1 статті 1 передбачено, що це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Пунктом 2.2. розділу 2 Статуту визначено, що завдання кредитної спілки полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг.

Статтею 11 Закону № 2908 передбачено, що члени кредитної спілки мають право одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту; одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки. Саме це право зазначене підпунктом 5 пункту 15.1 розділу 15 Статуту, з визначенням, якщо інше не передбачено рішенням загальних зборів кредитної спілки.

Відповідно до статті 19 Закону України № 2908 майно кредитної спілки є її власністю. Майно кредитної спілки формується за рахунок вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки), про що зазначено у частині першій наведеної статті. Кредитна спілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном відповідно до закону та свого статуту (частина друга статті 19). Вклади членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також плата, нарахована на такі кошти та пайові внески (проценти), належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Частиною 3 статті 21 Закону України N 2908 нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

Таким чином, Закон України «Про кредитні спілки» (спеціальний закон, який регулює діяльність кредитних спілок в Україні) визначає термін, проценти як плату, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески членів кредитної спілки.

У відповіді щодо розгляду заперечень до акту перевірки від 20.07.2009р. N11589/10/22-013 та у рішенні про результати розгляду первинної скарги від 17.08.2009р. N13482/10/25-013 ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя посилається на визначення терміну «проценти» ( для цілей справляння податку) на п.1.10 ст.1 Закону України від 28.12.1994р. N334/94-BP «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами та доповненнями ( далі - Закон N334): «Проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку.

Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум. У разі коли залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу (сума дисконту).

Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, незалежно від того, чи встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами.

Сфера регyлювання Закону №334 є спеціальною та стосується діяльності кредитної спілки в частині визначенн її статусу як неприбуткової фінансової установи та режиму оподаткування доходів спілки податком на прибуток (за їх наявності). У зв'язку з чим норми пункту 1.10 ст.l Закону №334 повинні застосовуватись за відносинами пов'язаними зі справлянням саме податку на прибуток. Пункт 1.10 ст. 1 Закону №334 не встановлює визначення процентів, як дохід встановлений Законом. А саме такими є за свої походженням та юридичною природою у відповідності до ч.3 ст.21 Закону України № 2908 проценти на обов'язкові та додаткові пайові внески.

Закон України № 889 є спеціальним законом відносно регyлювання сфери правовідносин пов'язаних із нарахуванням, утриманням та перерахуванням податку з доходів фізичних осіб, тому саме цим законом треба керуватися при вирішенні питань з оподаткування податком з доходів фізичних осіб.

П.22.2 ст.22 Закону України N889 юридично закріплює пріоритет цього закону як спеціального відносно до інших нормативно-правових актів, а саме у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.

Таким чином, дія Закону № 334 не поширюється на відносини, що пов'язані зі справлянням податку з доходів фізичних осіб як наслідком виплат доходу на обов'язкові та додаткові пайові внески членам кредитної спілки.

Пунктом 7.2 статті 7 Закону України N 889 встановлена ставка податку 5 відсотків від об’єкту оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Таким чином, ця норма Закону України № 889 прямо передбачає режим оподаткування доходів у вигляді процентів, що сплачуються кредитними спілками на користь своїх членів. У зв'язку з чим, посилання відповідача на п. 9.2 п.9.2. ст.9 Закону України N889 як на підставу для оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті 9.2 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону, є неправомірним.

При цьому, відповідно до Закону України "Про кредитні спілки" від 20.12.2001р. внесками до кредитних спілок вважаються як вклади членів кредитних спілок на депозитні рахунки, так і їх обов'язкові та додаткові пайові внески.

Таким чином, саме як у Законі України N 889 так і у Законі України N 2908 законодавець використовує терміни «вклад (внесок)», як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки та не поділяє їх за своєю юридичною природою.

Відповідно до пп. 22.1.4 п.22.1 ст.22 пп. 4.2.12 n. 4. 2. ст. 4 Закону №889 у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок ( у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та n.n. 9.2.1 і 9.2.2 n.9.2. ст.9 Закону №889 в частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.

Враховуючи, що законодавець використовує терміни «процент на вклад/ внесок» як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/ внески до кредитної спілки, з норми п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону N889 випливає, що застосування положення п.7.2. Закону N889 призупинено і не застосовуються.

Так, п.п.4.2.12 п.4.2. ст.4 Закону N889 встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються: дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у п.4.З. цієї статті.

Однак дію п.п. 4.2.12. п.4.2. ст.4 Закону N889 зупинено в частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із Законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про державний бюджет України за 2005 рік» від 23.12.2004р. N2285-IV.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 01.07.2004 року N1958 - ІV (далі - Закон N1958) були внесені зміни до п.п.4.3.5 п.4.3 ст.4 Закону N889, а саме п.п. «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Ці зміни набули чинності з 01.01.2005 р.

З 01.01.2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п.7.2. ст.7 Закону N889. Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів, де у п.п.9.2.1. та п.9.2.2. п.9.2 даної статті зазначено, податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у п.7.2. ст.7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих; (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

Підпункт 22.1.4 п.22.1 ст. 22 Закону N889 в редакції Закону N1958 передбачає, що п.п. 4.2.12 п.4.2. ст. 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний ( вкладний) банківський рахунок ( у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п.9.2.1. і п.п.9.2.2. п.9.2. ст.9 цього Закону у частині оподаткування процентів, набирають чинності з 01.01.2010 року.

Таким чином, до 01.01.2005 року виплата процентів на пайові членські внески (вклади) не оподаткувалася у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005 р. таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п. 7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з п.9.2, який відповідно до п.п. 22.1.4 п.22.1 ст.22 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 року; відповідно до п.п.22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010 року.

За таких обставин, норми ч.4 п.7.2. ст.7 Закону N889 розповсюджується на вклад, на проценти, на пайові внески членів кредитної спілки. Враховуючи положення п.п.22.1.4 Закону N889, застосування положення п.7.2 Закону N889 призупинені та не застосовуються до 01.01.2010 року.

Правомірність застосування п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осів щодо оподаткування процентів на пайові внески членів кредитної спілки з 2010 року підтверджено також висновками науково-правової експертизи при Iнcтитуті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, виконаної 28.11.2006р. на замовлення Національної асоціації кредитних спілок України щодо діяльності кредитних спілок України.

Згідно висновків даної експертизи положення частини четвертої п.7.2. статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» розповсюджуєгься на вклад, на проценти, на пайові внески членів кредитної спілки; враховуючи положення п.22.1.4. Закону України, застосування положення п. 7.2. Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" на сьогодні призупинено і не застосовуєгься до 2010 року.

Вказане вище підтверджується також правовою позицією, викладеною в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.07.2009 року по справі N11/103-HA, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.05.2009 року по справі N21/36-11A, в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2008р. по справі N22-a-8480/08 та в листі Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України від 08.06.2005р. N06-10/10-67293.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд вважає, що відповідачем не доведені ті обставини, на які він посилається у своїх запереченнях та не надано суду належних доказів на їх підтвердження.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем у судовому засіданні не доведена правомірність своїх дій щодо прийняття спірних рішень, в зв’язку з чим спірні податкові повідомлення-рішення необхідно визнати недійсними.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7-20, 69-72, 86, 99, 100, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Кредитної спілки «Кредитсталь» до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, задовольнити повністю.

Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя №0000661720/0 від 21.07.2009р. та №0000661720/1 від 17.08.2009р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Кредитсталь» витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.

Постанова в повному обсязі виготовлена 22.09.2009 року.

          Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Козаченко А.В.