Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2009 р. справа № 2а-10256/09/0570
час прийняття постанови: 13.15 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача – Парасочки Л.О.,
представникавідповідача – не з’явився,
розглянувши адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в інтересах структурного підрозділу «Вузол виробничо-технологічного зв’язку» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 570 від 26 березня 2009 року,
В С Т А Н О В И В:
Державне «Орджонікідзевугілля» звернулось до суду з адміністративним позовом в інтересах структурного підрозділу «Вузол виробничо-технологічного зв’язку» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 570 від 26 березня 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність прийнятого відповідачем рішення.
Позивач зазначає, що він сплатив поточні страхові внески за травень 2008 року, а не недоїмку, пеню чи штрафні (фінансові) санкцій, як вважає відповідач.
Відповідач безпідставно спрямував перераховані кошти на погашення фінансових санкцій та пені, що утворилась у попередніх звітних періодах. Позивач вважає, що відповідач не мав права змінювати призначення платежу.
Тому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення № 570 від 26 березня 2009 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала суду пояснення аналогічні обґрунтуванням позовних вимог. Просила позовні вимоги задовольнити.
Відповідач не забезпечив участь свого представника в судове засідання, не надав суду заперечення проти позову; причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» є юридичною особою, зареєстроване Єнакієвським міськвиконкомом 3 березня 2003 року; включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 32276912; діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України від 23.03.2007 року.
«Вузол виробничо-технологічного зв’язку» є структурним підрозділом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 26351694, діє на підставі Положення про структурний підрозділ, затвердженого генеральним директором ДП «Орджонікідзевугілля»27.03.2003 року. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обв’язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
26 березня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було прийнято рішення № 570 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого відповідач застосував до позивача суму штрафу у розмірі 15972.56 грн. та нарахував пеню у розмірі 5557.12 грн. за період з 20.06.2008 року по 30.12.2008 року /а.с. 9/.
Відповідно до зазначеного рішення № 570 до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (СП «Вузол виробничо-технічного зв’язку») було застосовано штраф у розмірі 50% в залежності від кількості днів затримки.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Як встановлено судом та підтверджується представником позивача, у червні 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень 2008 року. Страхові внески за травень 2008 року підлягали сплаті позивачем до 20 червня 2008 року.
Так, 27 червня 2008 року платіжними дорученнями № 263 та № 262 сплачені страхові внески в розмірі 77.88 грн. та у розмірі 9560.00 грн. відповідно.
8 липня 2008 року платіжним дорученням № 272 сплачені страхові внески в сумі 5270.00 грн.
1 серпня 2008 року платіжним дорученням № 315 сплачені страхові внески в сумі 17037.42 грн.
Всього сплачено страхових внесків за травень 2008 року на суму 31945.30 гривень.
Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 77.88 грн. та в розмірі 9560.00 грн. на 7 календарних днів (з 21 червня 2008 року по 27 червня 2008 року); в розмірі 5270.00 грн. на 18 календарних днів (з 21 червня 2008 року по 8 липня 2008 року) та в розмірі 17037.42 грн. на 42 календарних дні (з 21 червня 2008 року по 1 серпня 2008 року).
З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 27 червня 2008 року по 1 серпня 2008 року здійснював поточні платежі за травень 2008 року.
Як вбачається із зазначених вище платіжних доручень в кожному з них позивачем зазначене призначення платежу.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Іеструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Як встановлено судом, строк простроченої сплати страхових внесків за травень 2008 року у сумі 9 637.88 грн. склав 7 календарних днів та у сумі 5270.00 грн. склав 18 календарних днів у зв’язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 10% від суми своєчасно несплачених страхових внесків; строк простроченої сплати страхових внесків за травень 2008 року у сумі 17037.42 грн. склав 42 календарних дні у зв’язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 20% від суми своєчасно несплачених страхових внесків.
Так, сума страхових внесків у розмірі 9 637.88 грн. сплачена позивачем із затримкою на 7 календарних днів, тобто 10% від цієї суми складає 963.79 грн.
Сума страхових внесків у розмірі 5270.00 грн. сплачена позивачем із затримкою на 18 календарних днів, тобто 10% від цієї суми складає 527.00 грн.
Сума страхових внесків у розмірі 17037.42 грн. сплачена позивачем із затримкою на 42 календарних дні, тобто 20% від цієї суми складає 3407.48 грн.
Таким чином, сума штрафу за рішенням № 570 від 26.03.2009 року складає 4898.27 грн.
Стосовно нарахування позивачу пені суд зазначає наступне.
Пеня за несвоєчасну сплату сум страхових внесків відповідно до п. 8 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» повинна розраховуватись наступним чином: 0.1% х 9637.88 грн. х 7 днів = 67.47 грн.; 0.1% х 5270.00 грн. х 18 днів = 94.86 грн.; 0.1% х 17037.42 грн. х 42 дні = 715.57 грн.
Таким чином, загальна сума пені за рішенням № 570 від 26.03.2009 року складає 877.90 грн.
Представник відповідача в обґрунтування своєї позиції в запереченнях проти позову посилається на те, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за травень 2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного нарахування відповідачем штрафу та пені.
Відповідачем помилково визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд приходить до висновку, що спірне рішення, винесене відповідачем є частково недійсним.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 1.70 грн.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в інтересах структурного підрозділу «Вузол виробничо-технологічного зв’язку» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 570 від 26 березня 2009 року - задовольнити частково.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області винесене відносно Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (Структурний підрозділ «Вузол виробничо-технологічного зв’язку») № 570 від 26 березня 2009 року про стягнення суми штрафу в розмірі 15972.56 грн. та нарахування пені в розмірі 5557.12 грн. – частково недійсним на суму штрафу в розмірі 11074.29 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 4679.22 грн.
В решті позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (86405, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, код ЄДРПОУ 32276912) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1.70 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 20 липня 2009 року в присутності представника позивача. Повний текст постанови складений 25 липня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.